Τι γίνεται με τις βαλίτσες μετά το check-in?

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλησπέρα και από εμένα. Τον Ιούλιο ταξιδεύαμε με παρέα με τις Τσέχικες από Θεσσαλονίκη για Στοκχόλμη μέσω Πράγας. Όταν φτάσαμε η βαλίτσα ενός από εμάς ήταν λίγο ανοιγμένη και από μέσα έλειπε ένα πουλόβερ μία κούτα τσιγάρα ( από ό,τι νομίζω 10 πακέτα). Επικοινωνήσαμε αμέσως με το αρμόδιο τμήμα στην Τσεχία…πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας σε κινητά (τηλεφωνούσαμε από ελληνικό νούμερο στην Τσεχία ενώ ήμασταν στη Σουηδία), συντάξαμε και μία επιστολή με το συμβάν και τη στείλαμε……και τι έγινε τελικά? Απολύτως τίποτα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια και μονο φορά μετα απο πολλα ταξιδια ,στην επιστροφη Αβανα -Παρισι - Αθηνα με AIR FRANCE ,καταλαβα στη παραλαβη της βαλιτσας οτι ηταν σχισμενη με μαχαιρι (πολυ διακριτικα ) και οτι ελειπε ενα κουτι 25 πουρων.
Το δηλωσα στην εταιρεια και μετα απο 2 μηνες περιπου (αφου εγιναν τα σχετικα τηλεφωνα ,δηλ.πολλα ως ειθισται οταν προκειται για αποζημιωση !!) μου εβαλαν στη τραπεζα 130 ευρω για τα πουρα και μου εφεραν στο σπιτι μια καινουργια θεορατη βαλιτσα ίδιας ποιοτητας με αυτην που σχιστηκε....

Τωρα ποιος καπνισε τα πουρα Κουβανος,Γαλλος η Ελληνας δεν ξερω και δεν ενδιαφερει.. Ελπιζω μονο να ελεγε κανενα "αντε στη υγεια σου " την ωρα που τα φουντωνε !!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η σωστή απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι: "Της Πόπης".

Επειδη περασα πολλα χρονια ,επαγγελματικα ,στο αεροδρομιο ξερω απο πρωτο χερι (μαλλον ... ματι) οτι αυτη ειναι η σωστη απαντηση ....:lol:
Θα ελεγα μαλιστα μια άλλη φραση με το ιδιο αρχικο ,αλλα ειμαι καλο κοριτσι και ...δεν το επιτρεπει η αγωγη μου :bleh:
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
δεν εχω ταξιδεψει τοσο πολυ στο εξωτερικο αλλα εχω κανει χρυση την ολυμπιακη και την aegean με το Ηρακλειο Αθηνα αλλα δεν ειχα κανενα κρουσμα ως τωρα....ξερω ομως απο παιδια που εχουν χασει πραγματα οτι γινεται ενας κακος χαμος και ετσι τα κουβαλαω ολα χειραποσκευή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ αποσκευές πλην χειραποσκευών. Έχω γνωστή που δούλεψε στο Ελληνικό πολλά χρόνια και το τι περιέγραφε από περιουσίες που έγιναν δια της γνωστής μεθόδου δεν περιγράφεται. Στην Αβάνα είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο η κατάσταση που ο Ραούλ διέταξε να τους αλλάξουν όλους, μα όλους (μεταξύ των οποίων και κάτι γνωστούς στην υπηρεσία μετανάστευσης και στο τελωνείο κι έμεινα μετέωρος) και πολύ καλά έκανε, αλλά θα πρέπει να τους αλλάζουν κάθε 5-6 μήνες γιατί μόλις συνηθίσουν τα κόλπα, πάλι πλιάτσικο γίνεται.

Μια φορά μου έχασαν βαλίτσα κι ήταν όταν μετακόμιζα Αβάνα. Έχασα ό,τι έχω σε αυτό τον πλανήτη, μεταξύ των οποίων άλμπουμ φωτογραφιών, πτυχία, σπάνια πόστερ, τους ειδικούς πάτους για τα πόδια μου που βγαίνουν μόνο στην Ισπανία και λοιπά που δεν αποζημιώνονται με κανένα ποσό και η βαλίτσα φυσικά δε βρέθηκε ποτέ. Με αποζημίωσε με 8μηνη καθυστέρηση η γνωστή-άγνωστη απαράδεκτη Iberia, αλλά εγώ ξέρω τι τράβηξα για την αποκατάσταση της κατάστασης και οι συναισθηματικές απώλειες ήταν μεγάλες. Όταν δε μετακομίζω, δεν έχω ποτέ αποσκευές, 7-8 κιλάκια στο σάκο μου ως χειραποσκευή και χαίρεται.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Πλάκα κάνεις έτσι?

Και γω θα θελα να μου επιστρέψουν 40.000.000$ που είχα στη βαλίτσα κατα την επιστροφή μου απο το Σικάγο παλαιότερα.Λες να αποζημιωθώ?
Οχι ρε φίλε πολλά τα λεφτά, αυτά δεν τα διεκδικείς με τίποτα, για απώλειες απο τη βαλίτσα παίρνεις καμιά 300 ευρώ.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί έβγαλαν τη φωτογραφική μηχανή από την θήκη της και την πήραν σκέτη χωρίς θήκη, παράλογο λίγο?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί έβγαλαν τη φωτογραφική μηχανή από την θήκη της και την πήραν σκέτη χωρίς θήκη, παράλογο λίγο?
Πρεπει να υπεθεσαν οτι αφηνοντας τη θηκη δεν θα αναζητουσες αμεσα τη φωτογραφικη μηχανη.
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
Οντως εχει αρχισει να ειναι προβλημα αυτο.Το περασμενο μηνα στο Malpensa ειδα να λειτουργει μηχανημα που σου περναει ενα καλυμμα ναυλον σαν αμπαλαζ και μετα παραδιδειςτην βαλιτσα σου στο check-in.Αν παραβιασθει η βαλιτσα φαινεται αμεσως.
Κατι θα ξερουν αυτοι.........

νομιζω οτι εχει και στο βενιζελο τετοιο μηχανιμα αλλα και καλα ελεγε οτι ειναι αδιαβροχο καλυμμα οποιος παει ας το κοιταξει ειναι στη μεση των [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Check-in desks απεναντι απο τις πληροφοριες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης έχει ένα τέτοιο μηχάνημα. Χμμ την επόμενη φορά λέω να το χρησιμοποιήσω.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ έχω πάντα τα πράγματα αξίας στη χειραποσκευή (τη φωτογραφική μου ουσιαστικά) και έτσι δεν ανησυχώ πολύ. Είναι βέβαια θέμα να μείνεις χωρίς έξτρα ρούχα.
Συνήθως έχω ένα daypack για το ταξίδι και αυτό χρησιμοποιώ ως αποσκευή. Το μεγαλύτερο σακίδιο αναγκαστικά στο check-in μιας και συνήθως βάζω και ένα sleeping bag μαζί.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το μηχάνημα που τυλίγει την αποσκευή με διαφανή πλαστική μεμβράνη είναι πολύ καλή λύση. Άσε που όσο και αν κοπανιέται η βαλίτσα, δεν φθείρεται και κυρίως δεν ανοίγει, είδικά όταν είναι πολύ γεμάτη. Τέτοιο μηχάνημα έχει στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, για τις άλλες πόλεις δεν γνωρίζω. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως σε μεγάλες διαδρομές με ενδιάμεσους σταθμούς.
Τώρα για τους ποντικούς των αεροδρομίων, κάποτε το Μακεδονία ήταν φοβερό και τρομερό για τις καθημερινές κλοπές, αλλά τους την στήσανε και τους μάγκωσαν όλους.
Επίσης η Βουδαπέστη είναι επικίνδυνη. Αν πετάτε με Malev, όλα τα πολύτιμα πράγματα στην χειραποσκευή. Αν και νομίζω ότι πάντα πρέπει να είναι στη χειραποσκευή ότι χρειαζόμαστε και δεν αντικαθίσταται εύκολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom