Τι γίνεται με τις βαλίτσες μετά το check-in?

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Εχω παρομοια πολυ ασχημη εμπειρια σε εσωτερικη πτηση.
Αυγουστος του 2003 φευγουμε με πτηση τις ολυμπιακης απο μυτιληνη για θεσ/νικη μεσω αθηνων.Η πτηση ηταν 05:00 το πρωι,εμεις στις 04:οο ειχαμε τελειωσει το γλεντι απο το λογο-αραβωνα που ειχαμε δωσει με την μελλουσα γυναικα μου που οπως καταλαβαινετε ανταλαξαμε και καποια δωρα.Πανω στην βιασυνη μας για να τα προλαβουμε ολα καποια απο αυτα τα βαλαμε στην βαλιτσα χωρις καν να βαλουμε λουκετο.
Οταν φτασαμε στον τελικο μας προορισμο διαπιστωσαμε οτι πραγματα αξιας πανω απο 2000e ειχαν κανει φτερα.Ακρη δεν βρηκαμε πουθενα ουτε αποζημιωση πηραμε.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Kosvik αυτό που έπαθες εσύ είναι πολύ χειρότερο και λυπάμαι πολύ.
Επίσης άλλη μία φορά που γυρίζαμε από την Ταϊλάνδη είχα αγοράσει στον γιο μου ένα tuk-tuk και το είχα στη βαλίτσα, όταν φτάσαμε σπίτι δεν το βρήκαμε πουθενά! Ακόμα το θυμάται ο μικρός ήταν το μοναδικό που είχε ζητήσει να πάρει από την Ταϊλάνδη..
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
Και στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης έχει ένα τέτοιο μηχάνημα. Χμμ την επόμενη φορά λέω να το χρησιμοποιήσω.

με αυτα που διαβασα και εγω λεω να το χρησιμοποιησω δεν εχω να χασω και τιποτα μια επιπλεον ασφαλεια δεν ειναι κακο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το μηχάνημα που τυλίγει την αποσκευή με διαφανή πλαστική μεμβράνη είναι πολύ καλή λύση. Άσε που όσο και αν κοπανιέται η βαλίτσα, δεν φθείρεται και κυρίως δεν ανοίγει, είδικά όταν είναι πολύ γεμάτη. Τέτοιο μηχάνημα έχει στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, για τις άλλες πόλεις δεν γνωρίζω. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως σε μεγάλες διαδρομές με ενδιάμεσους σταθμούς.
Tέτοιο μηχανημε ειδα να εχει στο αεροδρόμιο Ελ Πράτ της Βαρκελώνης στους χωρους πριν το check in. Τα παλικάρια με πορτοκαλί φορεσιά σου τύλιγαν τις αποσκευές σου με αυτη τη διαφανή πλαστική μεμβράνη, εναντι 6Ευρώ!

Στις πολεις που προανεφέρθηκαν ηταν δωρεάν το τυλιγμα η με πληρωμή;
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
εχει τυχει ζευγαρι να τυλιξει τις αποσκευες του με την διαφανη μεμβρανη να πανε στο check-in και μετα να τους βρουνε οτι εχουνε υπερβαρο και πρεπει να αδειασουν την βαλιτσα οποτε.....τζαμπα τα λεφτα.αν ειναι σιγουρο οτι δεν εχετε παραπανω κιλα καντε το αλλιως δεν ξερω αν μπορειτε να φτασετε στο check-in να φυγετε για να την τυλιξετε και να ξαναγυρισετε.επισης εχουν βγει και βαλιτσες με ενσωματωμενο κωδικο που εχει και το ειδικο σημα TSA επανω,λουκετα με κλειδι η με συνδυασμο οπως και ιμαντες TSA.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εμεις οσες φορες ταξιδεψαμε με λουκετακι, παντα καταληγαμε με σχισμενη βαλιτσα, χωρις να λειπει κατι ομως (ολως περιεργως!!). Θεωρουσαμε οτι το εκαναν για ασφαλεια. Πλεον ομως δε βαζω λουκετα και ολα ειναι οκ (δοξα τω θεω!!)...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.835
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
κ εγω δεν βαζω ποτε λουκετο.
πιστευω οτι ειναι δωρον αδωρον...τα λουκετα ανοιγουν ευκολα...

παντως ολα τα πολυτιμα σε χειραποσκευη κ τελος

αν θελουν ας μου κλεψουν κανα σωβρακο (σορρυ κιολας) ή καμια καλτσα...ευκαιρια να ανανεωσω την ντουλαπα μου γιατι μαζευοντας ολα τα λεφτα για τα ταξιδια, που καιρος/λεφτα για ψωνια
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Εγώ μια φορά γύρισα από Άμστερνταμ και τα ρούχα μου ήταν διπλωμένα (εγώ τα είχα πετάξει κουβάρια μέσα στη βαλίτσα)! Στην αρχή λέω "το κέικ θα φταίει, ληγμένο θα ήτανε" μετά το πήρα πιο ψύχραιμα και βρήκα μέσα κάρτα που έγραφαν ότι για λόγους ασφαλείας ανοίχτηκε η αποσκευή (Μάλλον ένα κουτί με πούρα θα έδινε την εικόνα μασούρια δυναμίτη). Ωραίοι οι Ολλανδοί (στο συγκεκριμένο τουλάχιστον)!
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μια χαρά..και τα ρούχα διπλωμένα... μόνο ένα κουτί με σοκολατάκια έλειπε! :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Την επόμενη φορά να τους ζητήσεις να είναι και πλυμένα και σιδερωμένα....:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καμιά αντιστοιχη θετική εμπειρία απο Ελληνες τελωνειακούς η αλλους αρμοδίους που διπλωνουν τα ρουχα της βαλίτσας σας;:haha:
Για σας το λέω που ταξιδεύετε στα πέρατα της Γης;:cool:

Υ.Γ.: Exω μπερδευτεί: ναι η οχι στο λουκέτο για την βαλίτσα οταν πάμε ταξίδι;:roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ το βάζω κι ας το σπάσουν! Μην είναι τιγκαρισμένη η βαλίτσα και φύγουν όλα έξω! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom