Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
:bleh:
Στο Περού και τη Βολιβία το ποσοστό καπνιζόντων δεν μου φάνηκε υψηλό. Εμείς φουμάραμε σαν αράπηδες παρά το υψόμετρο που θεωρείτο αντένδειξη. Πάντως ο αντικαπνιστικός νόμος καλά κρατεί, διότι σε κανέναν εσωτερικό χώρο που βρεθήκαμε δεν επιτρεπόταν. Κι οι Περουβιανοί/Βολιβιανοί είναι νομοταγείς σ'αυτά τα θέματα
Hydronettako μου, για το Περού θα συμφωνήσω μαζί σου, σε ό,τι όμως αφορά την Βολιβία έχω τελείως διαφορετική εμπειρία. Με εξαίρεση την Λα Παζ όπου σε αρκετά μαγαζιά (αλλά όχι σε όλα) τηρούνταν ο αντικαπνιστικός νόμος, οπουδήποτε αλλού βρεθήκαμε στην επαρχία μας άφηναν να καπνίζουμε χωρίς κανένα πρόβλημα, άσχετα από την ύπαρξη ή όχι απαγορευτικής πινακίδας. Από τα μέσα του ταξιδιού και πέρα είχαμε μάλιστα τόσο πολύ "αποθρασυνθεί" που δεν ρωτούσαμε καν αν επιτρέπεται το κάπνισμα, παρά ζητούσαμε κατ' ευθείαν τασάκι, το οποίο μας έφερναν αμέσως ως κάτι το απολύτως φυσικό. Και για του λόγου το αληθές, μετά το hasta la victoria siempre companeros, το "un cenicero por favor" είναι μάλλον η δεύτερη ισπανική φράση που γνωρίζει καλύτερα ο Ζυρίνη (εδώ που τα λέμε, δεν νομίζω να υπάρχει και τρίτη!). Βέβαια, θα πρέπει να διευκρινίσω ότι, τιμώντας ευλαβικά τις διαχρονικές ταξιδιωτικές αξίες της μπίχλας, κινηθήκαμε κατά βάση σε ανάλογα μέρη (λαϊκά μαγέρικα, alojamientos κλπ.) όπου οι νόμοι του κράτους δεν χαίρουν δα και υψηλού δείκτη αποδοχής. Ίσως στα κυριλάδικα η κατάσταση να είναι διαφορετική (μπηχτή :haha: )
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Φίλοι καπνιστές, να σας ρωτήσω κάτι...Σε 2 εβδομάδες πετάω Τσεχία μέσω Κων.πολης. Η αναμονή είναι 1 ώρα..υπάρχει κάποιος χώρος εκεί καπνιστών ίσα ίσα για ένα τσιγάρο? Γιατί για να βγω έξω και να καπνίσω και να ξαναπεράσω έλεγχο, ούτε που το σκέφτομαι, δεν προλαβαίνω με τίποτα !:(
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, καπνιστήριο υπάρχει στην ταράτσα , δίπλα από τα εστιατόρια στον πάνω όροφο. Δεν ξέρω αν έχει και αλλού ,όμως αναρωτιέμαι εάν θα έχεις χρόνο ...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα, καπνιστήριο υπάρχει στην ταράτσα , δίπλα από τα εστιατόρια στον πάνω όροφο. Δεν ξέρω αν έχει και αλλού ,όμως αναρωτιέμαι εάν θα έχεις χρόνο ...
Καλησπέρα, ναι έχεις δίκιο, αυτό σκέφτομαι κι εγώ, το χρόνο.. απλά λέω μπας και προλάβω... είναι που μετά από το αεροδρόμιο της Πράγας, έχω άλλες 3 ώρες ταξίδι με λεωφορείο για τον προορισμό μου...σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...:)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τοτε σε βλέπω να κάνεις 5-6 μαζεμένα στον σταθμό των λεωφορείων στην Πράγα! :haha:
3 ώρες από Πράγα, cesky krumlov πας; Αν ναι , είναι φανταστικό. Καλό ταξίδι ...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Τοτε σε βλέπω να κάνεις 5-6 μαζεμένα στον σταθμό των λεωφορείων στην Πράγα! :haha:
3 ώρες από Πράγα, cesky krumlov πας; Αν ναι , είναι φανταστικό. Καλό ταξίδι ...
:haha::haha::haha:5 - 6 και βάλε... θα μείνω να πιω και καφέ εκεί μόλις φτάσω, γιατί φεύγω απο Αθήνα το πρωί, οπότε επιβάλλεται κι ένας καφές στο αεροδρόμιο της Πράγας.. Πηγαίνω ακριβώς αντίθετα, βόρεια στο Μάριενμπαντ (Marianske Lazne)
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Αν και δεν βλέπω νέα στο συγκεκριμένο πόστ ....(μάλλον συμβιβαστήκατε με την τσιγαροαπαγόρευση), να πω κι εγώ τον πόνο μου
Πάμε Νέα Υόρκη , καλοκαίρι.... εκεί υπάρχει αντικαπνιστική υστερία και όχι απλή αοπαγόρευση.
Ο ένας της παρέας φανατικός καπνιστής και ψάχνουμε να του δώσουμε λύσεις για τα μέρη
που μπορεί να καπνίσει...
Ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έβαλες λάθος πρόθεση, λέγεται καπνιστική υστερία. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εισπνέουμε την μπόχα που εκπνέει ο κάθε εξαρτημένος απ' το τσιγάρο.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Πιστεύω ότι στις ΗΠΑ επικρατεί αντικαπνιστική υστερία, η καπνιστική υστερία στην οποία αναφέρθηκες μάλλον επικρατεί στην Ελλάδα !
Το θέμα μου όμως δεν ήταν αυτό ...... ελπίζω κάποιος άλλος να μπορέσει να βοηθήσει....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H καπνιστική υστερία δεν αναφερόταν στις πόλεις, αναφερόταν στους Έλληνες που επισκέπτονται μια πολιτισμένη χώρα με σωστούς αντικαπνιστικούς νόμους και ψάχνουν τρόπους να ικανοποιήσουν την καπνιστική τους υστερία.
Αν θέλουν να καπνίσουν να ανέβουν στις ταράτσες ή να πάνε έξω στη φύση, σιγά μην αγχωθούμε πού θα καπνίσει ο θεριακλής Έλληνας στη ΝΥ.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
North66 προς Θεού δεν έκανα την ερώτηση για να σας αγχώσω, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου... απλά σκέφτηκα ότι κάποιος από τους πολλούς που έχουν ταξιδέψει στις ΗΠΑ ίσως είναι καπνιστής και δώσει καμιά ιδέα ώστε να είμαστε ευχαριστημένοι όλοι οι συνταξιδιώτες, καπνιστές και μη.
Συγνώμη κιόλας αλλά νόμιζω ότι αυτός είναι και ένας από τους σκοπούς του φορουμ.... ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τα ταξίδια συνθήκες εμπειρίες κοκ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom