Τι γλώσσα να μάθω;

sdimi

New Member
Μηνύματα
0
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 χρονών, μόλις τελείωσα την σχολή μου (τουριστικά), και ενδιαφέρομαι να μάθω μια ξένη γλώσσα. Δυστυχώς από το ξερό μου το κεφάλι δεν έμαθα όσο ήμουν φοιτητής.

Γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, αλλά για λόγους κυρίως επαγγελματικούς θέλω να μάθω κάποια γλώσσα για να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου.

Έχω σκεφτεί Ιταλικά ή ισπανικά επειδή μου αρέσουν στο άκουσμα ή Ρώσικα επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση αν και νομίζω θα δυσκολευτώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας επί του θέματος, ευχαριστώ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κινέζικα (πρώτη επιλογή). Από αυτές που αναφέρεις Ρώσικα (δεύτερη επιλογή)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισπανικά για κάτι γρήγορο κι εύκολο.

Κινέζικα η γιαπωνέζικα αν έχεις υπομονή, θα βγάλεις σίγουρα λεφτά.

Ρώσικα ως κάτι λιγότερο δύσκολο από την προηγούμενη επιλογή αλλά η καρδιά σου το ξέρει αν ανεχεσαι Ρώσους τουρίστες.

Τα γερμανικά είναι υπερχρησιμα κι όχι τόσο δύσκολα όσο λένε.

Επειδή σου λείπουν βασικότερες γλώσσες δεν προτείνω κάτι πιο εξαντρικ αλλά πχ τα κορεάτικα πληρώνουν εξαιρετικά καλά τη σήμερον ημέρα. Στη δική σου κατάσταση βέβαια δεν είναι προτεραιοτητα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Από την εμπειρία μου στον τουρισμό κι εφόσον ενδιαφέρεσαι, όπως λες, να αξιοποιήσεις τη γλώσσα στην εργασία σου, μάθε Ρώσικα. 'Εχουν πάρα πολύ μεγάλη ζήτηση.

αλλά η καρδιά σου το ξέρει αν ανεχεσαι Ρώσους τουρίστες.
Τους ανέχεται δεν τους ανέχεται θα πρέπει με κάποιον τρόπο να τους εξυπηρετήσει:haha: Αν είναι στη γλώσσα τους, ακόμα καλύτερα:D
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 χρονών, μόλις τελείωσα την σχολή μου (τουριστικά), και ενδιαφέρομαι να μάθω μια ξένη γλώσσα. Δυστυχώς από το ξερό μου το κεφάλι δεν έμαθα όσο ήμουν φοιτητής.

Γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, αλλά για λόγους κυρίως επαγγελματικούς θέλω να μάθω κάποια γλώσσα για να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου.

Έχω σκεφτεί Ιταλικά ή ισπανικά επειδή μου αρέσουν στο άκουσμα ή Ρώσικα επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση αν και νομίζω θα δυσκολευτώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας επί του θέματος, ευχαριστώ.
Γερμανικά θα σου πρότεινα, πάντα χρήσιμα.....
Εάν θέλεις κάτι πιο γρήγορο Ιταλικά....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εγώ θα πρότεινα κινεζικά κι αραβικά. Τα ρωσικα είναι πολύ ωραία γλώσσα, εγώ τώρα μαθαίνω αλλά δε τη θεωρώ τόσο χρήσιμη. Επίσης, μια φίλη μου Νορβηγιδα κέρδιζε άπειρα χρήματα από Έλληνες διδάσκοντας νορβηγικά καθώς πολλοί μεταναστεύουν πλέον εκεί και υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε αντίθεση με την προσφορά. Ο,τι και να αποφασίσεις πάντως να το κανεις με συνέπεια κι επαγγελματισμό για να καρποφορήσει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γερμανικά θα σου πρότεινα, πάντα χρήσιμα.....
Εάν θέλεις κάτι πιο γρήγορο Ιταλικά....
Κι εγώ θα πρότεινα κινεζικά κι αραβικά. Τα ρωσικα είναι πολύ ωραία γλώσσα, εγώ τώρα μαθαίνω αλλά δε τη θεωρώ τόσο χρήσιμη. Επίσης, μια φίλη μου Νορβηγιδα κέρδιζε άπειρα χρήματα από Έλληνες διδάσκοντας νορβηγικά καθώς πολλοί μεταναστεύουν πλέον εκεί και υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε αντίθεση με την προσφορά. Ο,τι και να αποφασίσεις πάντως να το κανεις με συνέπεια κι επαγγελματισμό για να καρποφορήσει.
Παιδιά έχει σημασία και για ποια χρήση θέλει τη γλώσσα. Τα Ιταλικά και τα Αραβικά στον τουρισμό δεν είναι τόσο περιζήτητα. Φένια διαφωνώ περί Ρωσικών, για τον κλάδο που αναφέρομαι.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 χρονών, μόλις τελείωσα την σχολή μου (τουριστικά), και ενδιαφέρομαι να μάθω μια ξένη γλώσσα. Δυστυχώς από το ξερό μου το κεφάλι δεν έμαθα όσο ήμουν φοιτητής.

Γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, αλλά για λόγους κυρίως επαγγελματικούς θέλω να μάθω κάποια γλώσσα για να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου.

Έχω σκεφτεί Ιταλικά ή ισπανικά επειδή μου αρέσουν στο άκουσμα ή Ρώσικα επειδή υπάρχει μεγάλη ζήτηση αν και νομίζω θα δυσκολευτώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας επί του θέματος, ευχαριστώ.
Εχεις κατι πιο συγκεκριμενο που θα μπορουσες να αναφερεις? Π.χ σε πιο μερος σκοπευεις να αναζητησεις εργασια πανω στα τουριστικα? Εχει διαφορα πχ αν θες στη Δυτικη Κρητη με την Ικαρία. Επισης αν σε ενδιαφερει να μεταναστευσεις βραχυπροθεσμα ή μακροπροθεσμα και έχεις ηδη σκεφτει τη χωρα, μαλλον θα πρεπει να μαθεις αυτη τη γλωσσα πρωτη απ ολες. Οπως και να χει καλη επιτυχια και οπως ειπε η φιλη κανε το με συνεπεια για να ειναι πιο ευχαριστο και για σενα. Καλη επιτυχια.

Υ.Γ Προσωπικη καθαρα επιλογη θα ηταν μια Σκανδιναβικη γλωσσα με προτιμηση στα Νορβηγικα. Δυσκολα σε προφορα γενικα, αλλα με πλεονεκτημα οτι θα μπορεις να εχεις και επικοινωνια με Σουηδικα και Δανεζικα. Επισης εκτος απο τα βασικα, ελαχιστοι στην Ελλαδα γνωριζουν σε καλο επιπεδο Νορβηγικα, μιας και οποιος τα διδασκεται συνηθως το πραττει για να μεταναστευσει εκει. Απο κει και περα Κινεζικα και Αραβικα για μενα ειναι οι γλωσσες του μελλοντος.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κινέζικα (πρώτη επιλογή). Από αυτές που αναφέρεις Ρώσικα (δεύτερη επιλογή)
Θα συμφωνήσω απόλυτα!
@sdimi Να λάβεις υπόψη σου ότι οι Βορειο -Ευρωπαίοι μιλούν όλοι άψογα αγγλικά. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι με Νορβηγούς, Φιλανδούς και Σουηδούς μπορείς να συννενοηθείς άνετα στα αγγλικά.
Εάν θέλεις να μάθεις μια δεύτερη ξένη γλώσσα που να απευθύνεται σε έναν λαό που δεν γνωρίζει στην πλειοψηφία του αγγλικά, τότε θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα Ρώσικα και στα Κινέζικα.
Επίσης, τα Γερμανικά είναι μια καλή επιλογή, με δεδομένο τον μεγάλο αριθμό τουριστών που δέχεται η Ελλάδα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν αναφέρει τα Γαλλικά
Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν πουθενά...Από λατινογενείς γλώσσες είναι απείρως πιο χρήσιμα τα Ισπανικά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ιταλικά ή Ισπανικά για κάτι εύκολο. Ή γαλλικά. Βασικά αν ξερεις τη μια από αυτές, μπορείς να μάθεις και τις υπόλοιπες.
Από την στιγμή όμως που ασχολείσαι με τα τουριστικά, λογικά τα ρωσικά θα σου φανούν αρκετά χρήσιμα.
Τα γερμανικά είναι επίσης πολύ χρήσιμα αλλά για τον κλάδο σου ίσως όχι και τόσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom