Τι γνώμη έχετε για την OLYMPUS 510 UZ ?

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Χαιρομαι που συνεχιζεται η κουβέντα.
Προφανως η ποιοτητα του φακου ειναι η πρώτη προτεραιοτητα αλλά πως πιστοποιειται;
Γιατί η υπογραφή Carl Zeiss μου φαινεται πως δεν αρκει.
Απόδειξη η hp που εχω, Carl Zeiss φοράει και δεν λέει και πολλά. Την αγορασα ομως φτηνά εν γνωσει μου (120? προ τριετιας).
Μου φαινεται πως η πάλαι ποτέ ονομαστή φιρμα της Αν. Γερμανίας κινεζοποιηθηκε.
Ωραιες και χρήσιμες οι συγκρίσεις σου elpihonmar ( γλωσοδέτης ειναι το ονομά σου):D
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
vagantos το όνομα γλωσσοδέτης πάει πακέτο με το αφεντικό του. Εδώ έχουν κινεζοποιηθεί όλα , δε θα κινεζοποιηθούν οι φακοί? Να ξέραμε τί μας περιμένει.
Που λε vagantoς ρώτησα μία φίλη φωτογράφο σήμερα και μου πε, πως καλούς φακούς φοράνε πλέον και οι Panasonic, Lumix.Μιλάμε πάντα για ψηφιακές μη επαγγελματικές της τάξης των 200 ευρώ. Βέβαια ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, όπως με πείσανε και μένα να πάρω olympus.Και για τις sony λένε ...αλλά ελλοχεύει ο κίνδυνος να βγεις σα λαγός στη φωτό, δηλ με κόκκινα μάτια, έχοντας βάλει και τη ρύθμιση.
Σε μπέρδεψα παρά σε φώτισα τώρα.Πάντως ό,τι κιαν καταλήξεις να πάρεις τσέκαρέ το πολύ καλά στις τιμές.Βρήκα σήμερα τη SONY DSC-W170S από 280 μέχρι 200 ευρώ. Όπου μας βρούν.Πολύ κλέψιμο πέφτει.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ευχαριστώ, αλλά μου κολλησε να παρω μηχανη compact με μεγάλο ζουμ.
Αν τελικα πάω σε dslr αλλάζει το πράγμα
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σιγουρα οι dslr ειναι κορυφαιες και δεν υπαρχει καμμια συγκριση με τις compact.
Aλλα,εχουν και αντιστοιχη τσουχτερη τιμη.
Μια τιμη που θα σε κανει να την προσεχης καλυτερα απο τα ματια σου και ισως σε αγχωνη με τον παραμικρο κοκο αμμου της παραλιας,και με το παραμικρο χτυπημα σε καποια επιφανεια.
Εχουν μεγαλυτερο ογκο που στα ταξιδια ειναι πολυτιμος,το τι κουβαλαμε πανω μας,και εχουν και αρκετα αξεσουαρ για την φροντιδα τους.
Οι dslr ειναι καλυτερες για επαγγελματικη χρηση και σε πιο ακινδυνες βολτες.
Σε ενα ταξιδι θα την εχεις σαν να ειναι το μωρο σου.
Οι compact ειναι μεν πιο απλες και φτηνες αλλα δεν λαχταρας ευκολα αν γινει καποια στραβη.
Εξαλλου εχουν αναβαθμιστει κι`αυτες παρα πολυ,σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο.
Πιστευω για ταξιδι βολευη περισσοτερο μια compact.
Καλυτερα πιστευω σε ενα περιπετιωδες ταξιδι να εχεις 2 compact,παρα μια dslr.
H ταπεινη μου γνωμη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα οπτικά Zeiss στις compact ψηφιακές είναι μια αστεία κατάσταση. Κατασκευασμένα σε κάποιο ξεχασμένο εργοστάσιο της Κίνας, από αμφιβόλου γραμμές παραγωγής, με ακόμα πιο αμφίβολο ποιοτικό έλεγχο στα οπτικά. Η συμφωνία μεταξύ Zeiss και Sony έχει γίνει για εμπορικούς λόγους. Αλλά το κόλπο πιάνει. Ο κόσμος πάει και αγοράζει γιατί βλέπει επάνω να λέει "Zeiss".
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Ξέρεις πολλά Defkalion.Μέσα σ αυτούς που βλέπουν zeiss , και λένε εγγύηση είναι και η αφεντιά μου.Τότε δηλαδή, αξιόπιστη και μη κινεζική λύση δεν υπάρχει αν θες κάποια compact? Πρέπει αναγκαστικά να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ξοδέψεις 600-800 ευρώ?
Τώρα προβληματίστηκα έντονα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ίσα ίσα, που υπάρχουν πάρα πολλές compact ψηφιακές που είναι πολύ τίμιες για τα λεφτά τους. Εγώ δεν είπα το αντίθετο. Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό το τρυκ της σόνυ με τους δήθεν φακούς zeiss.

Εγώ πιστεύω ότι αν ο καθένας ξέρει τι ζητάει από τη μηχανή του, με λίγα λεφτά σχετικά σήμερα μπορεί να πάρει μια μηχανή και μαζί της να κάνει θαύματα. Φυσικά όμως, ο χρυσός κανόνας και εδώ είναι πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ από τη στιγμή που γύρισα σε DSLR ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι θα φωτογραφήσω με compact μηχανή.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Χωρίς να είμαι ειδική, θα θελα να καταθέσω και τη δική μου γνώμη ς .
ναί ειναι με olympus .δεν ξερω την προτιμώ .ειναι οπως το nokia που έχω κολήσει και παίρνω μονο αυτο. συμφωνώ όμως οτι η sony βγάζει πιο καθαρές φωτο .ειχε ένας φίλος μου στην βιρμανια ,και οι δικές του ήταν πιό καθαρές ...αψεγάδιαστες !!!!
μου ειπε οτι οι δικές μου όμως ήταν πιό φυσικές ....
ξέρεις ειναι σαν τον ήχο .το βινύλιο έχει πιο βαθύ και original ήχο ,ενώ το cd πιο κρυστάλινο και καθαρό ... η τεχνολογία δεν παίζεται ...
πιστεύω οτι ολες ειναι καλές αρκεί να διαθέσεις χρόνο να τις μάθεις ,και να χρησιμοποιείς ολα τα μαραφέτια που έχει πάνω την κατάλληλη στιγμή ..
στο προφίλ σου εχεις βάλει το ηλιοβασίλεμα στην bagan??:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom