Ιαπωνία Τι είδε ο Γιαπωνέζος;;

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Τι ομοβροντια απο Ιαπωνια ηταν αυτη? Μολις τελειωσα την Ιαπωνια του anlazar,ανακαλυπτω καπακι τον Γιαπωνεζο τον δικο σου! Δεν ηταν δυνατον να τον αφησω παραπονεμενο! Τον ρουφηξα με την μια, και επαθα...overdose :haha:
Εξοχη διηγηση για μια χωρα που ελαχιστες ταξιδιωτικες διηγησεις υπαρχουν. Να εισαι καλα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εξαιρετικό, ευχαριστούμε πολύ.

Φωτιές μας άναψες λέμεεεε :haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φωτιές μας άναψες λέμεεεε :haha:
΄Αστα Def, φωτιές και πυρκαγιές και καημό μεγάλο...:hitme:

Εκεί που νόμιζα πως είχα αποφασίσει, μια Αγία Πετρούπολη είχα κατά νου, ήρθαν όλα...τούμπα και πάλι απ΄την αρχή...μια Ιαπωνία κατσικώθηκε :haha: στο κεφάλι μου κι άντε τώρα να ησυχάσω :bash:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Nκο...
με έφαγε η γρίππη και δεν είδα την Ιαπωνία
Δεν θα πάω
Γιατί να πληρώσω τσάμπα εισητήρια?
Με ταξιδεύεις με αυτά που έγραψες.
Φίλε μου, με έστειλες και ακόμα εκεί είμαι....
Σε ευχαριστώ και μπράβο!
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Μπράβο, πολύ καλή διήγηση.

Θα πάω στην Ιαπωνία στις 23 Απριλίου και ελπίζω να μείνω και εγώ τόσο ευχαριστημένος.

Τις εντυπώσεις μου θα σας τις πω μετά.:p
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πραγματικά πολύ ωραία η ιστορία σου για την Ιαπωνία. 素晴らしい!! Είναι μια απίστευτα οργανωμένη χώρα. Το μετρό του Τόκιο έχει 25 γραμμές και πραγματικά πας παντού. Στην Ελλάδα 20 χρόνια κάναμε για να φτάξουμε μετρό, τη στιγμή που η πρώτη γραμμή στο Τόκιο έγινε το 1927!! Όσον αφορά τις ομοιότητες με τους Έλληνες θα σου πω μία. Στα αρχαία ελληνικά μύριοι ήταν οι 10.000. Έτσι λέμε εκατομμύριο, δηλαδή 100 * 10.000 = 1.000.000. Το ίδιο ισχύει στα Ιαπωνικά. Ηyaku (百) είναι 100, Man (万) είναι 10.000 και Hyakuman (百万) είναι το 1.000.000, δηλαδή 100 δεκαχίλιαρα. Μην ξεχνάμε βέβαια και τον εθνικό ποιητή της Ιαπωνίας, το Λευκάδιο Χερν, που γεννήθηκε στη Λευκάδα και ήταν μισός Έλληνας. Το ιαπωνικό του όνομα είναι 小泉 八雲 (τα ιδεογράμματα σημαίνουν μικρή πηγή - οκτώ σύννεφα). Τέλος, να πω για την Qatar Airways ότι είναι μια από τις καλύτερες αεροπορικές εταιρείες που έχω πετάξει. Καλύτερη κατά τη γνώμη μου είναι η Thai.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το μετρό του Τόκιο έχει 25 γραμμές και πραγματικά πας παντού. Στην Ελλάδα 20 χρόνια κάναμε για να φτάξουμε μετρό, τη στιγμή που η πρώτη γραμμή στο Τόκιο έγινε το 1927!!
H Iαπωνία έχει δέκα φορές τον πληθυσμό και δεκαπέντε φορές μεγαλύτερη οικονομία απ' την Ελλάδα.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
H Iαπωνία έχει δέκα φορές τον πληθυσμό και δεκαπέντε φορές μεγαλύτερη οικονομία απ' την Ελλάδα.
Ναι, αλλά η Ιαπωνία έχει περάσει Χιροσίμα και κατάφερε να αναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες της σε χρόνο μηδέν. Αν είχε συμβεί το ίδιο στην Ελλάδα θα είχαμε εξαφανιστεί!. Πάντως metro έχουν σε πολλές χώρες στην Ευρώπη, πολύ μικρότερες από την Ελλάδα και πολλά χρόνια πριν από εμάς. Το πιο σημαντικό θέμα δεν είναι τα χρήματα, αλλά η σωστή οργάνωση και η νοοτροπία. Και πίστεψέμε το Ιαπωνικό κράτος είναι πολύ φειδωλό όσον αφορά τα χρήματα, δύσκολα δίνει για έργα. Παρόλ' αυτά είναι τόσο οργανωμένο και οι άνθρωποι ενδιαφέρονται για το κοινό καλό και όχι για την πάρτη τους, γι' αυτό προόδευσαν!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το μετρό του Τόκιο έχει 25 γραμμές και πραγματικά πας παντού.
Επίσης, το μετρό του Τόκιο έχει εννιά γραμμές (καλύτερα όμως αυτή η κουβέντα να μεταφερθεί σε ένα γενικό θέμα για την Ιαπωνία και να μη χαλάμε το trip report του ΟP).
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης, το μετρό του Τόκιο έχει εννιά γραμμές (καλύτερα όμως αυτή η κουβέντα να μεταφερθεί σε ένα γενικό θέμα για την Ιαπωνία και να μη χαλάμε το trip report του ΟP).
Φίλε μου έχω ζήσει στο Τόκιο και πίστεψέ με ξέρω τι λέω. Πρώτον όταν λέω Τόκιο εννοώ την ευρύτερη μητροπολιτική περιοχή, όπως άλλωστε εννοούν όλοι (όπως για την Αθήνα, που υπάρχει το κέντρο αλλά και οι ευρύτερες περιοχές και Δήμοι αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα). Δεύτερον, στο Τόκιο υπάρχουν 2 εταιρείες για το metro. Η πρώτη, η Toei, έχει τις εξής γραμμές: Asakusa, Mita, Shinjuku, Oedo. Η δεύτερη εταιρεία είναι η Tokyo metro, που έχει τις εξής γραμμές: Ginza, Marunouchi, Hibiya, Tozai, Chiyoda, Yurakucho, Hanzomon, Namboku. Επίσης, υπάρχουν και άλλες γραμμές: JR Yamanote Line (την έπαιρνα συνέχεια), Saitama, Arakawa, Joban, Keikyu, Keihin-Tohoku, Rinkai, Yurikamone, Hokuso, Sobu, Narita, Keisei Oshiage, Tsukuba express και άλλες που δε θυμάμαι τώρα. Σύνολο: 4 + 9 + 12 = 25. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom