Τι είναι απαραίτητο στη χειραποσκευή;

christel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους ....Μόλις έγινα μέλος στο Travelstories και είναι το πρώτο θέμα που δημοσιεύω οπότε ελπίζω να μην παραβώ κανένα κανόνα αθελά μου! :)

Λοιπόν παιδιά σε ένα μήνα και κάτι πετάω για Λος Άντζελες!!¨Ενα ταξίδι που ονειρευόμουν εδώ και χρόνια.. Έχω ενδιάμεση στάση στη Ρώμη για περίπου 1h. Είναι το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι και θα ήθελα να ρωτήσω: τι θεωρείτε απαραίτητο να έχω μαζί στην χειραποσκευή στο αεροπλάνο ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη για μια άνετη πτήση;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
christel said:
Καλησπέρα σε όλους ....Μόλις έγινα μέλος στο Travelstories και είναι το πρώτο θέμα που δημοσιεύω οπότε ελπίζω να μην παραβώ κανένα κανόνα αθελά μου! :)

Λοιπόν παιδιά σε ένα μήνα και κάτι πετάω για Λος Άντζελες!!¨Ενα ταξίδι που ονειρευόμουν εδώ και χρόνια.. Έχω ενδιάμεση στάση στη Ρώμη για περίπου 1h. Είναι το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι και θα ήθελα να ρωτήσω: τι θεωρείτε απαραίτητο να έχω μαζί στην χειραποσκευή στο αεροπλάνο ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη για μια άνετη πτήση;
Βιβλία/περιοδικά ( έχει βέβαια και το in flight entertainment,το οποίο είναι από καταπληκτικό έως μίνιμουμ,ανάλογα τηννεταιρεία), μια ζακέτα, τσίχλες, αντισηπτικό, υγρά μαντηλάκια ή spray νερόυ για δρόσισμα προσώπου, ωτασπίδες (καλού κακού). Χρήσιμη θεωρώ και την οδοντόβουρτσα μιας χρήσης, αλλά κάνουν δουλεία και οι τσίχλες (οι οποίες επίσης βοηθούν στο βούλωμα των αυτιών).

Εγώ παίρνω και το ειδικό ταξιδιωτικό μαξιλαράκι για τον αυχένα που σε βοηθάει και στον ύπνο. Μπορείς να ζητήσεις από την αεροσυνοδό κουβερτούλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους ....Μόλις έγινα μέλος στο Travelstories και είναι το πρώτο θέμα που δημοσιεύω οπότε ελπίζω να μην παραβώ κανένα κανόνα αθελά μου! :)

Λοιπόν παιδιά σε ένα μήνα και κάτι πετάω για Λος Άντζελες!!¨Ενα ταξίδι που ονειρευόμουν εδώ και χρόνια.. Έχω ενδιάμεση στάση στη Ρώμη για περίπου 1h. Είναι το πρώτο μου υπερατλαντικό ταξίδι και θα ήθελα να ρωτήσω: τι θεωρείτε απαραίτητο να έχω μαζί στην χειραποσκευή στο αεροπλάνο ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη για μια άνετη πτήση;
Τι είναι απαραίτητο να έχεις? Μαζεμένη έλλειψη ύπνου, και μόνο...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
taver said:
Τι είναι απαραίτητο να έχεις? Μαζεμένη έλλειψη ύπνου, και μόνο...
Α, τάβερ, αυτά για σένα που το κάνεις συχνότερα και από βόλτα στο τετράγωνο...για τους υπόλοιπους έχει μαγεία και η διάρκεια της πτήσης, ιδιαίτερα της πρώτης υπερατλαντικής...(sigh)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βιβλία/περιοδικά ( έχει βέβαια και το in flight entertainment,το οποίο είναι από καταπληκτικό έως μίνιμουμ,ανάλογα τηννεταιρεία), μια ζακέτα, τσίχλες, αντισηπτικό, υγρά μαντηλάκια ή spray νερόυ για δρόσισμα προσώπου, ωτασπίδες (καλού κακού). Χρήσιμη θεωρώ και την οδοντόβουρτσα μιας χρήσης, αλλά κάνουν δουλεία και οι τσίχλες (οι οποίες επίσης βοηθούν στο βούλωμα των αυτιών).

Εγώ παίρνω και το ειδικό ταξιδιωτικό μαξιλαράκι για τον αυχένα που σε βοηθάει και στον ύπνο. Μπορείς να ζητήσεις από την αεροσυνοδό κουβερτούλα.
Μονο κωλοχαρτο δεν της ειπες να παρει!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πέρα από τα διάφορα που θα έχεις για να περάσεις ευχάριστα την ώρα της πτήσης θα σε συμβούλευα να πάρεις και μερικά είδη πρώτης ανάγκης σε περίπτωση που υπάρξει καθυστέρηση στην παράδοση των αποσκευών σου (καθώς είδα ότι έχεις μόνο μία ώρα για την ανταπόκριση στη Ρώμη).

Οπότε μην ξεχάσεις μια αλλαξιά ρούχα/εσώρουχα, τα όποια φάρμακα παίρνεις και ένα μικρό νεσεσέρ όπου θα βάλεις υγρά (οδοντόκρεμα, αφρόλουτρο, αποσμητικό και λοιπά) σε ταξιδιωτικές συσκευασίες. Εγώ πάντα εφοδιάζομαι με τα παραπάνω όταν πετάω με ανταπόκριση, ενώ επίσης βάζω πάντα στη χειραποσκευή φωτογραφικές, tablet, φορτιστές και λοιπά για να μην ξεμείνω. :)
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα και καλωσήρθες στο φόρουμ!

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα προσθέσω και ένα μικρό τσαντάκι με 2-3 φάρμακα για έκτακτη ανάγκη τύπου αναλγητικά, imodium ή δραμαμίνες αν επηρρεάζεσαι πολύ από τις αναταράξεις.

Επειδή οι ώρες στα υπερατλαντικά, ιδίως αν πας ως τον Ειρηνικό είναι ατελείωτες, και συνεπώς απάλευτες, θα πρέπει προτού ξεκινήσεις να ετοιμαστείς ψυχολογικά οτι το ταξίδι δεν έχει καμία σχέση με τα εντός Ευρώπης.

Ένα κουτί μπισκότα, ένα σακούλι πατατάκια ή τελοσπάντων ό,τι σε ξηρά τροφή προτιμάς καλό θα είναι να το έχεις μαζί σου γιατί καμιά φορά αυτά που προσφέρουν οι εταιρείες δεν τρώγονται. Πριν λίγες μέρες επέστρεψα από το Μεξικό (με 5 μέρες "στάση" στο Λος Άτζελες, οπότε η πτήση μου ήταν από εδώ για ΛΑ με την AirFrance) και οι γκάου οι γάλλοι πρόσφεραν ένα (ας πούμε) γεύμα μία ώρα μετά την απογείωση από Παρίσι κι άλλο ένα μία ώρα πριν την προσγείωση στο ΛΑ. Στο ενδιάμεσο είχαν κάτι παγωτά άθλια με αποτέλεσμα να καταντήσω να ζηλεύω ακόμη και τα doritos του διπλανού αν και δε μου αρέσουν. :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πέρα από τα διάφορα που θα έχεις για να περάσεις ευχάριστα την ώρα της πτήσης θα σε συμβούλευα να πάρεις και μερικά είδη πρώτης ανάγκης σε περίπτωση που υπάρξει καθυστέρηση στην παράδοση των αποσκευών σου (καθώς είδα ότι έχεις μόνο μία ώρα για την ανταπόκριση στη Ρώμη).
Οντως... Το πρωτο με ενα ΗΟΤ δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα αλλα ο συνδυασμος του με το δευτερο ειναι ακρως ανησυχιτικος...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οντως... Το πρωτο με ενα ΗΟΤ δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα αλλα ο συνδυασμος του με το δευτερο ειναι ακρως ανησυχιτικος...
Καλά, εγώ επειδή έχω "καεί από το χυλό" πολλάκις γενικότερα προσπαθώ αν μπορώ να αποφεύγω τόσο μικρές ανταποκρίσεις (έχει τύχει με καθυστερήσεις και λοιπά να πετάξω μεν εγώ, αλλά όχι και η βαλίτσα μου).
Αλλά ναι, το σκέλος "Ρώμη" δυσχεραίνει και άλλο την κατάσταση! :D
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
underwater said:
Καλά, εγώ επειδή έχω "καεί από το χυλό" πολλάκις γενικότερα προσπαθώ αν μπορώ να αποφεύγω τόσο μικρές ανταποκρίσεις (έχει τύχει με καθυστερήσεις και λοιπά να πετάξω μεν εγώ, αλλά όχι και η βαλίτσα μου).
Αλλά ναι, το σκέλος "Ρώμη" δυσχεραίνει και άλλο την κατάσταση! :D
Είναι αργά και κοιμάται και ξεσαλώνετε ε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom