Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

Tsitso

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Η ιατρική περίθαλψη δεν έχει σχέση με τη δουλειά, αλλά με τη βίζα σου. Για να έρθεις νόμιμα στην Αυστραλία να δουλέψεις χρειάζεσαι βίζα εργασίας. Στις υποχρεώσεις σου για να έχεις τη βίζα αυτή είναι να πληρώνεις ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Όταν κάποιος γίνει αργότερα μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, παίρνει αυτόματα το medicare που είναι η δημόσια ασφάλεια υγείας

Τι κοστος εχει? Και αν πουμε να ασφαλισεις ολοι την οικογένεια αντρας γυναικα και 2παιδια τεσσάρων και τριων ?

Τα ενοίκια ξεκινάνε από 300$ τη βδομάδα για ένα μικρό και παλιό σπίτι σε όχι καλή περιοχή
Τι εννοείς οχι σε καλη περιοχή?

Ακομη ηθελα να ρωτήσω συμφέρει να φερεις ενα αυτοκινητο στην αυστραλια απο ελλαδα (οχι ακριβο 2000 μοντελο) με τη λογικη οτι θα χρειαστείς υποθέτω καινουργιες πινακιδες κ διαφορά γραφειοκρατικα που δεν γνωρίζω
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τι κοστος εχει? Και αν πουμε να ασφαλισεις ολοι την οικογένεια αντρας γυναικα και 2παιδια τεσσάρων και τριων ?
Η ιδιωτική ασφάλεια έχει όσο κόστος θέλεις εσύ ανάλογα με τις καλύψεις που ζητάς φυσικά. Η βασική έχει περίπου 250$ / μήνα για μια οικογένεια.

Τι εννοείς οχι σε καλη περιοχή?
Σε περιοχή είτε μακριά από την πόλη, είτε που δεν έχει κοντά ΜΜΜ, είτε που είναι κακόφημη, βιομηχανική περιοχή, κλπ.
Ακομη ηθελα να ρωτήσω συμφέρει να φερεις ενα αυτοκινητο στην αυστραλια απο ελλαδα (οχι ακριβο 2000 μοντελο) με τη λογικη οτι θα χρειαστείς υποθέτω καινουργιες πινακιδες κ διαφορά γραφειοκρατικα που δεν γνωρίζω
Ούτε για αστείο. Κατ'αρχήν θα έχεις το τιμόνι στη λάθος πλευρά, και επιπλέον το κόστος θα είναι τόσο μεγάλο που καλύτερα να ψωνίσεις ένα μεταχειρισμένο εδώ, εξάλλου η second hand αγορά εδώ είναι εξαιρετική.
 

Tsitso

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Μια ενδεικτική τιμη μεταχειρισμενου αυτοκινητου?

Συγνωμη κιολας για την αγένεια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις . (επεσαν πολλες ερωτήσεις μαζι :) )
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σόρυ τώρα αλλά τι με ρωτάς; πόσο κάνουν τα αυτοκίνητα; ε πόσο μακρύ είναι ένα κομμάτι σκοινί;
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ε πόσο μακρύ είναι ένα κομμάτι σκοινί;[/QUOTE]
Defkalion? αφεντικό του φόρουμ? τι πας να κάνεις? τι το θέλεις το σκοινί?εσύ έχεις αντέξει πολύ χειρότερα...ανησυχούμε!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ε σχήμα λόγου που λένε... απο 5 εως 105 .... μέτρα, χιλιάδες δολάρια ....τι να πει;;
πες ενα WV Golf 1400 κυβικά 140 Hp 10 δεκαετίας να σου πει ξέρω γω... έτσι μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σκέτο τι να απαντήσεις όχι μονο Αυστραλία αλλά και Ελλάδα...
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπερα Defkalion.Γεννηθηκα Σιδνει οπότε εχω διαβατήριο αλλα απο 3 ετων ηρθαμε ελλαδα.Σκέφτομαι το χειμώνα που έρχεται να παω Σίδνει με σκοπό να κάτσω 6 μήνες ισως και ένα χρόνο και να αποταμιεύσω όσα χρήματα μπορω με σκοπό να γυρισω πισω καθως μας βαραίνει το στεγαστικό δάνειο.Γυναίκα και παιδι θα περιμένουν Ελλάδα..Τωρα αν τα πραγματα πανε καλα και βρώ γρήγορα καλη δουλεια ισως έρθουν και εκείνοι αργότερα.Σίδνει έχω τη νονά μου και για αρχη δεν θα εχω το βαρος του ενοικιου.Ηθελα να σε ρωτησω αν η ζωη ειναι τοσο ακριβη στο σιδνει που το σκεπτικο μου δεν ειναι σωστο?Μηπως να κοιταξω για αλλη πολη?Η ειναι πανω κατω τα ιδια?Ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom