Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
κατι που επιτρεπετε στην Ελλάδα αλλά στην Αυστραλία θεωρείται παρανομο (οπως το να πετας σκουπίδια κατω:rolleyes-80:;) )
και στην Ελλάδα παράνομο είναι όπως και άλλα πολλά όμως τα έχετε όλα γραμμένα στα...παλαιά σας υποδήματα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όταν λεω νομοθεσία εννοω τους νομους που επικρατουν μην υπάρχει κατι που επιτρεπετε στην Ελλάδα αλλά στην Αυστραλία θεωρείται παρανομο (οπως το να πετας σκουπίδια κατω:rolleyes-80:;) )
Τωρα,να υποθεσουμε οτι εισαι με τις βαλιτσες,ετοιμη για μεταναστευση και οτι εχεις λυσει ολα τα υπολοιπα θεματα,για να ρωτας αυτο.....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όταν λεω νομοθεσία εννοω τους νομους που επικρατουν μην υπάρχει κατι που επιτρεπετε στην Ελλάδα αλλά στην Αυστραλία θεωρείται παρανομο (οπως το να πετας σκουπίδια κατω:rolleyes-80:;) )
Βεβαίως. Στην Αυστραλία είναι παράνομο να μην ακολουθείς το νόμο.
 

Tsitso

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ.δεν κατάλαβα ομως γιατι σας πείραξε η ερώτηση μου . Δεν ειμαι απο τους ανθρώπους που δεν σεβομαι τον τοπο μου μπορεί οι φατσουλες που χρησιμοποιησα να σας εδωσαν λαθος εντυπωση και Λυπάμαι πολυ. Το πέταγμα των σκουπιδιών ειναι κατι που με ενοχλεί πολυ η απορία μου ηταν καθαρα για νόμους οι οποιοι ισχυουν εκει κ οχι εδω. Πχ στην Αμερική στην πολιτεία που μενουν κατι συγγενείς μου μου εχουν πει οτι αν εχει ξεραμενα φυλλα στο δρομο απο δεντρο που βρίσκεται μπροστά στο σπιτι σου τρως κληση. Καλη χρονιά σε ολους :):):)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχαριστώ πολύ.δεν κατάλαβα ομως γιατι σας πείραξε η ερώτηση μου . Δεν ειμαι απο τους ανθρώπους που δεν σεβομαι τον τοπο μου μπορεί οι φατσουλες που χρησιμοποιησα να σας εδωσαν λαθος εντυπωση και Λυπάμαι πολυ. Το πέταγμα των σκουπιδιών ειναι κατι που με ενοχλεί πολυ η απορία μου ηταν καθαρα για νόμους οι οποιοι ισχυουν εκει κ οχι εδω. Πχ στην Αμερική στην πολιτεία που μενουν κατι συγγενείς μου μου εχουν πει οτι αν εχει ξεραμενα φυλλα στο δρομο απο δεντρο που βρίσκεται μπροστά στο σπιτι σου τρως κληση. Καλη χρονιά σε ολους :):):)
Η δικη μου απαντηση,ειχε να κανει,με την αφελεια της ερωτησης σου,περι των νομων που ισχυουν εκει.
Αν ας πουμε οτι ισχυουν τσουχτερα προστιμα αν ρυπαινεις,η αν δεν βγαλεις φλας οταν στριβεις,η αν δεν περνας απο διασταυρωση τον δρομο,σε ΤΙ θα σε επηρεασει;;αυτα θα σε κανουν να μην πας;....Εχεις τις προυποθεσεις να πας,τα χαρτια,τις βιζες κλπ;;...ολα τα αλλα ειναι αρες-μαρες-κουκουναρες,που λενε στο χωριο μου!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πολύ.δεν κατάλαβα ομως γιατι σας πείραξε η ερώτηση μου . Δεν ειμαι απο τους ανθρώπους που δεν σεβομαι τον τοπο μου μπορεί οι φατσουλες που χρησιμοποιησα να σας εδωσαν λαθος εντυπωση και Λυπάμαι πολυ. Το πέταγμα των σκουπιδιών ειναι κατι που με ενοχλεί πολυ η απορία μου ηταν καθαρα για νόμους οι οποιοι ισχυουν εκει κ οχι εδω. Πχ στην Αμερική στην πολιτεία που μενουν κατι συγγενείς μου μου εχουν πει οτι αν εχει ξεραμενα φυλλα στο δρομο απο δεντρο που βρίσκεται μπροστά στο σπιτι σου τρως κληση. Καλη χρονιά σε ολους :):):)
Δε μας πείραξε τίποτα, η ερώτησή σου όπως τη διατύπωσες προσφερόταν για καζούρα, αυτό είναι όλο :)

Σε κάθε περίπτωση, δε μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος που ενδιαφέρεται να ζήσει σε μια ξένη χώρα (του λεγόμενου "δυτικού κόσμου") θα ψάξει να διαβάσει όλους τους νόμους της για να δει αν υπάρχει κάτι "περίεργο" όπως το συγκεκριμένο με τα φύλλα που αναφέρεις παραπάνω.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μ αλλα λογια,καλλιτερα να αφησεις τα ψιλα γραμματα οταν εχεις εξασφαλησει οτι χρειαζεται ..τοτε διαβαζεις οοοοοολους τους νομους και αν καποιος δεν σου κατσει καλα,το ξανασκεπτεσαι πιο ψυχραιμα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Defkalion,εγω δεν κάνω καζούρα με το θέμα της μετανάστευσης.Το βλέπω και λυπάμαι που οι συνθήκες εδώ,δυσκολεύουν συνέχεια και έτσι,προτιμούν να φεύγουν.....
Θεωρω,οτι πρέπει να την απασχολούν πιο σοβαρα θέματα,που αν μπορέσει να έρθει εκεί,καλό θα ήταν να τα έχει διαβάσει,πληροφορηθεί κλπ.
Να σε ρωτάει,για τις συνθήκες διαβίωσης,οπως εργασία,σπίτια,σχολεία,νοσοκομεία κλπ....
Αλλά,στην τελική,δεν μπορώ να κρίνω,τις προτεραιοτητες του καθενός.
Εύχομαι,να πάρει την καλύτερη απόφαση για αυτην και τα παιδιά της!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αλλά,στην τελική,δεν μπορώ να κρίνω,τις προτεραιοτητες του καθενός.
Είμαστε δημόσιο φόρουμ, όταν κάποιος γράφει κάτι εδώ, υπόκειται σε κριτική. Αν δεν κρίναμε τίποτα, το φόρουμ δε θα είχε λόγο ύπαρξης.

Ειδικά σε ετούτα εδώ τα τόπικ που έχουν τόσο κόσμο που ρωτάει πράγματα σχετικά με τη μετανάστευση, το οφείλω σε αυτούς που ρωτάνε να διατηρώ την κριτική μου ματιά, ώστε να είμαι όσο πιο ειλικρινής γίνεται, άσχετα αν αυτό προϋποθέτει να γίνομαι ενίοτε και σκληρός. Σε αυτές τις περιπτώσεις νιώθω πολύ μεγαλύτερη ευθύνη να προσφέρω μια όσο το δυνατόν πιο γυμνή και ωμή ματιά στην πραγματικότητα παρά ένα φορτηγό ωραιοποιημένα παραμύθια - έχω δει από κοντά πάρα πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που άκουσαν μόνο από τα τελευταία και το αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
οι φατσουλες που χρησιμοποιησα να σας εδωσαν λαθος εντυπωση και Λυπάμαι πολυ. Το πέτα
α! μπράβο, οι φατσούλες μου έδωσαν λάθος εντύπωση, μη δω φατσούλες αμέσως παρεξηγώ. Ότι παρουσιάζεις σε ένα δημόσιο φόρουμ την Ελλάδα ως μια χώρα που δεν έχει θεσπίσει ακόμη ένα νόμο για τη ρίψη σκουπιδιών ενώ αυτό δεν ισχύει και δεν το γνωρίζεις και ταυτόχρονα θέλεις να γνωρίζεις τη νομοθεσία μιας άλλης χώρας σε αυτά τα θέματα πριν ακόμη φτάσεις εκεί, ούτε που το πρόσεξα.
 

Tsitso

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα και οποιος μπορεί να απαντησει θα ήμουν υπόχρεη.
- με τον κατώτατο μισθο που μπορεί να πάρει καποιος στην Μελβούρνη θα μπορει να ζησει μια οικογένεια
-τα ενοικια ποσο ειναι κ τι περιλαμβανουν (ρεύμα, νερο,ειναι επιπλωμένα κλπ) αν οχι τι κοστος εχουν περίπου
-οταν καποιος πιανει δουλειά εχει αμεσως κ ιατρική περίθαλψη για εκεινον κ την οικογένειά του ή χρειάζεται να περάσει καποιο χρονικο διαστημα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα και οποιος μπορεί να απαντησει θα ήμουν υπόχρεη.
- με τον κατώτατο μισθο που μπορεί να πάρει καποιος στην Μελβούρνη θα μπορει να ζησει μια οικογένεια
Ο κατώτατος μισθός που μπορεί κάποιος να ζήσει είναι εντελώς υποκειμενικό - τι οικογένεια; με πόσα παιδιά; τι ηλικίες; τι ανάγκες/υποχρεώσεις θα δημιουργήσεις; σε ποια θέματα είσαι διατεθειμένη να κάνεις παραχωρήσεις (μέγεθος σπιτιού που θα μείνεις, περιοχή, κλπ κλπ).

Με βάση τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής εγώ, θα έβαζα ένα αυθαίρετο όριο τις 80.000 $.

-τα ενοικια ποσο ειναι κ τι περιλαμβανουν (ρεύμα, νερο,ειναι επιπλωμένα κλπ) αν οχι τι κοστος εχουν περίπου
Τα ενοίκια ξεκινάνε από 300$ τη βδομάδα για ένα μικρό και παλιό σπίτι σε όχι καλή περιοχή, και παίζουν 450-550$ σε πιο καλές περιοχές και πιο καινούρια σπίτια. Όσο το σπίτι μεγαλώνει και είναι πιο καινούριο το ενοίκιο ανεβαίνει. Για 4 υπνοδωμάτια κοντά στη θάλασσα πχ μπορεί να δώσεις και 600$ τη βδομάδα.

Το ενοίκιο δε περιλαμβάνει ρεύμα, αέριο, νερό, τα οποία πολύ χοντρικά εμάς μας κοστίζουν 500$ το μήνα. Παρότι υπάρχουν και επιπλωμένα σπίτια, είναι λίγα και συνήθως αυτά που είναι μικρά (για 1 ζευγάρι πχ) και κοντά στην πόλη.

-οταν καποιος πιανει δουλειά εχει αμεσως κ ιατρική περίθαλψη για εκεινον κ την οικογένειά του ή χρειάζεται να περάσει καποιο χρονικο διαστημα
Η ιατρική περίθαλψη δεν έχει σχέση με τη δουλειά, αλλά με τη βίζα σου. Για να έρθεις νόμιμα στην Αυστραλία να δουλέψεις χρειάζεσαι βίζα εργασίας. Στις υποχρεώσεις σου για να έχεις τη βίζα αυτή είναι να πληρώνεις ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Όταν κάποιος γίνει αργότερα μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, παίρνει αυτόματα το medicare που είναι η δημόσια ασφάλεια υγείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom