Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα, κυρίως από περιέργεια αλλά και έχοντας σαν όνειρο να πάω κάποια στιγμή στην Αυστραλία, μπορείς να μου πεις σχετικά με τα έντομα και γενικότερα για τους κινδύνους που διατρέχεις από τη "μητέρα φύση"; Ρωτάω γιατί φίλη μου είχε συζήτηση με γνωστό της που μένει Μελβούρνη και της είπε διάφορα για τεράστιες αράχνες που βρίσκεις στα καλά καθούμενα σπίτι σου, σκορπιούς που βρίσκεις πάλι σπίτι και το τσίμπημά τους μπορεί να αποβεί μοιραίο κ.λπ κ.λπ.
Τα άκουσα όλα αυτά και σκιάχτηκα, πόσω μάλλον που ήθελα να πάω σε κάποια πιο μικρή πόλη βόρεια (townsville ίσως; λόγω ζέστού κλίματος κυρίως :p)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Άμα έχεις θέμα με έντομα και όλα αυτά που περιγράφεις, δεν είναι για σένα η Αυστραλία :D

Έχει απ'όλα αυτά, σε υπερθετικό βαθμό. Εμείς στην αρχή ήμασταν συνέχεια στην τσίτα, αλλά τα συνηθίσαμε πολύ γρήγορα.
 

Dimitra - Charis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα σε ολους ! Ειμαστε ενα ζευγαρι 25 χρονων και οι δυο και πριν δυο χρονια μεταναστευσαμε στην Γερμανια στην πολη της Στουτγαρδης . Η αρχη μας ηταν δυσκολη αλλα ανεκτη . Παρατηρω γυρω μας μια γενικοτερη αλλαγη τον τελευταιο καιρο η απλως την διαισθανομαι . Εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο αυτη την χρονικη στιγμη να ειμαστε ετοιμοι για την αποκτηση της δικης μας κατοικιας . Και ξαφνικα αναρωτιομαστε να την κανουμε αυτη την κινηση αξιζει τον κοπο η απλως θα πρεπει να ξαναμαζεψουμε οτι εχουμε φτιαξει εως τωρα και να βαλουμε πλωρη για αλλη Ηπειρο η οποια λεγεται Αυστραλια? Οταν μας μπηκε στο μυαλο η ιδεα να φυγουμε απο την Ελλαδα μας ,το σχεδιο ειχε ολοκληρωθει σε ενα μηνα απο την στιγμη που το σκεφτηκαμε . Ποσο ευκολο θα ειναι να πραγματοποιηθει αυτη η σκεψη ? Πως λειτουργει το συστημα της εργασιας εκει εκτος απο την απαραιτητη προυποθεση εκδοσης καρτας VISA ? Πως λειτουργει το Ασφαλιστικο Συστημα Υγειας ? Μιλαμε και οι δυο Αγγλικα αρκετα καλα θα ελεγα διοτι δουλευουμε ηδη σε χωρο που χρησιμοποιουμε μονο τη συγκεκριμενη γλωσσα . Εγω ειμαι κομμωτρια και ο συζυγος Eνοπλος φρουρος .Εννοειται πως δεν τιθεται κανενα προβλημα για περαιτερω μορφωση συμφωνα παντα με τον επαγγελματικο μας τομεα . Να εμπιστευτουμε τα διαφορα σαιτ για τυχον προσκληση εργασιας η ειναι πολυ παρακινδυνευμενο ? Ας πουμε να παμε εκει και να μεινουμε ξεκρεμαστοι ? Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα οι αποριες ειναι πολλες
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις αυτό το θέμα:

http://www.travelstories.gr/community/threads/Δουλειές-στην-Αυστραλία.47166/

Έχει πολλές πληροφορίες για εργασία στην Αυστραλία. Εν ολίγοις όμως, χρειάζεσαι visa εργασίας την οποία αποκτάς με έναν από τους δύο τρόπους: είτε σου κάνει πρόσκληση κάποιος εργοδότης, είτε κάνεις μόνος σου αίτημα στο κράτος με βάση το σύστημα πόντων που μαζεύεις.

Όταν λες τώρα "πώς λειτουργεί το σύστημα εργασίας" τι εννοείς;

Το ασφαλιστικό σύστημα εδώ όσον αφορά την υγεία είναι το medicare που πληρώνει ο εργοδότης ως κρατήσεις από το μισθό σου. Για σύνταξη (superannuation το λένε εδώ) ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώνει επιπλέον 9,5% του μισθού σου σε κλειστό λογαριασμό που αποτελεί τα χρήματα που παίρνεις όταν συνταξιοδοτηθείς.

Ρωτάς αν πρέπει να εμπιστευθείς "τα διάφορα σάιτ για πρόσκληση εργασίας", ποια είναι αυτά τα σάιτ; κανένα σάιτ δεν προσφέρει πρόσκληση εργασίας - αυτό γίνεται μόνο απευθείας από τον εργοδότη που συναλλάσσεται με το κράτος για να σου βγάλει τη βίζα. Αν θες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τί εννοείς εδώ, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
 

Dimitra - Charis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση . Ηταν λαθος η διατυπωση μου συγνωμη . Εννοω οταν θα βρω εναν εργοδοτη ο οποιος θα βοηθησει και θα κανει τις απαραιτητες διαδικασιες των δικαιολογητικων δεσμευεται για την προσληψη μου και αν ναι για ποσο χρονικο διαστημα ? Ισχυει η μονιμοτητα η οχι .Εδω επειτα απο τεσσερα εξαμηνα συνεχους εργασιας συνηθως γινεσαι μονιμος αυτο βεβαια δεν εξασφαλιζει τιποτα βεβαια στην ουσια διοτι εαν θελουν παι μπορουν να σε απολησουν οποιαδηποτε στιγμη. Και σε περιπτωση εγκυμοσυνης η γυναικα εδω προστατευεται απο τον νομο εως οτου να ληξει η συμβαση ενω αν ειναι μονιμη εως οτου να επιστρεψει στην εργασια . Και φυσικα ακολουθουν ενα σωρο επιδοματα . Το θεμα δεν ειναι να μην εργαζομαστε αλλα τι προστασια υπαρχει κ τι βοηθεια σε τετοιες περιπτωσεις

Επισης ποιες ειναι πανω κατω οι τιμες στα ξενοδοχεια για τον πρωτο καιρο ωσπου να βρεις ενα σπιτι ? Μιλαω παντα για μια μεγαλη πολη οπου δεν θα ειναι απαραιτητο το μεταφορικο μεσον .

Και αν ειναι δυνατον να παραθεσετε καποια σελιδα στην οποια θα μπορουσαμε να δουμε σπιτια τιμες κλπ. θα ηταν πολυ καλο .
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο εργοδότης που θα σου βγάλει τη βίζα είναι αυτός που θα σε προσλάβει, δε καταλαβαίνω τι εννοείς πέραν αυτού. Αν πχ η βίζα είναι για 4 χρόνια, τόσο θα είναι και το συμβόλαιό σου - αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι δε μπορούν να σε διώξουν, αλλά ο εκάστοτε εργοδότης θα έχει επενδύσει πολύ χρόνο και χρήματα για να σε φέρει εδώ, άρα είναι λίγο άκυρη η σκέψη αυτή. Επίσης κατά 99% θα σε φέρουν με probation period, δηλαδή δοκιμαστική περίοδο στη διάρκεια της οποίας μπορείς είτε εσύ είτε ο εργοδότης να διακόψουν το συμβόλαιο πολύ εύκολα - συνήθως η περίοδος αυτή είναι 3 ή 6 μήνες.

Για εργασιακά δικαιώματα μπορείς να δεις αναλυτικά εδώ: https://www.fairwork.gov.au/

Γενικά μου φαίνεται ότι έχεις προχωρήσει στα παρακάτω βήματα χωρίς να έχεις καταλήξει στο λόγο που θες να φύγεις από τη Γερμανία και να έρθεις στην Αυστραλία - ή μπορεί βεβαίως απλώς να μην τον έχεις εξηγήσει εδώ. :)

Τιμές για ξενοδοχεία μπορείς να δεις σε οποιοδήποτε site ξενοδοχείων, δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Κάνεις όμως ένα βασικό λάθος, λες για "μεγάλη πόλη όπου δε θα είναι απαραίτητο το μεταφορικό μέσον". Η Αυστραλία δεν έχει καμία σχέση με την Ευρώπη όσον αφορά τις αποστάσεις , οι οποίες εδώ είναι τεράστιες. Χωρίς αυτοκίνητο πέρασα τους 3 πρώτους μήνες εδώ και τράβηξα απίστευτη ταλαιπωρία, ούτε να το σκέφτεσαι να είσαι χωρίς αυτοκίνητο εδώ.

Για να δεις τιμές για σπίτια μπες εδώ: www.realestate.com.au
 

Dimitra - Charis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω πολυ με καλυψατε . Εχω λογους φυσικα απλως δεν τους διατυπωσα εδω γιατι θεωρω απλα πως δεν ενδιαφερεται καποιος γι αυτους αλλο ειναι το θεμα. Κανετε πολυ καλη δουλεια μπραβο σας.
 

mmar89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι κι εγώ πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της μετανάστευσης. Για μένα είναι πιο εύκολο διότι είμαι Australian Citizen, το πρόβλημά όμως είναι για τον σύντροφό μου ο οποίος είναι Έλληνας. Λογικά θα πρέπει να βγάλει Partner Visa στην οποία θα είμαι εγώ ο Sponsor αλλά η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα πρέπει να παντρευτούμε ή να κάνουμε ένα Σύμφωνο Συμβίωσης και θα πρέπει να έχουν μια συγκεκριμένη ισχύ ή δεν έχει σημασία αρκεί να τους προσκομίσουμε το έγγραφο. Επίσης θα ήθελα να μου δώσετε αν γνωρίζετε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την μεταφορά κατοικιδίου, συγκεκριμένα μικρόσωμου σκυλιού.
Ευχαριστώ πολύ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι κι εγώ πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της μετανάστευσης. Για μένα είναι πιο εύκολο διότι είμαι Australian Citizen, το πρόβλημά όμως είναι για τον σύντροφό μου ο οποίος είναι Έλληνας. Λογικά θα πρέπει να βγάλει Partner Visa στην οποία θα είμαι εγώ ο Sponsor αλλά η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα πρέπει να παντρευτούμε ή να κάνουμε ένα Σύμφωνο Συμβίωσης και θα πρέπει να έχουν μια συγκεκριμένη ισχύ ή δεν έχει σημασία αρκεί να τους προσκομίσουμε το έγγραφο. Επίσης θα ήθελα να μου δώσετε αν γνωρίζετε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την μεταφορά κατοικιδίου, συγκεκριμένα μικρόσωμου σκυλιού.
Ευχαριστώ πολύ!
Είναι καλό παιδί; Αν ναι να το πάρεις. Φυσικά περιουσία μετράει σαν έξτρα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι η partner visa θα σε καλύψει μια χαρά, και σίγουρα δε χρειάζεται να παντρευτείς.

Για μεταφορά σκύλου είναι ολόκληρη διαδικασία. Χρειάζονται ειδικά χαρτιά και όταν έρθει ο σκύλος πρέπει να μείνει για ένα χρονικό διάστημα στα τελωνεία υπό κατάσταση καραντίνας, και αφού περάσει αυτό το διάστημα και είναι υγιής μπορείς να πας να τον πάρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom