Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Εύχομαι με τη σειρά μου " Καλό ταξίδι" σε σένα και την οικογένειά σου!Όντας αυστραλιανή υπήκοος (οι γονείς μου ήταν ανάμεσα σε αυτούς που πήγαν Μελβούρνη στη δεκαετία του '60, έφτιαξαν την οικογένειά τους εκεί και ακόμη αναρωτιούνται γιατί επέστρεψαν Ελλάδα!) αν και δεν έχω πατήσει το πόδι μου στην ήπειρο, έχω να πω πως είναι όντως φιλόξενοι..Αυτό μου είπε η κολλητή μου η οποία πέρασε ως δασκάλα 2 τέλεια χρόνια πρόσφατα στη Μελβούρνη και όλοι της φέρθηκαν πολύ καλά!Αλλά και αρκετοί γνωστοί και συγγενείς μας που γυρνούν ξανά εκεί δεν έχουν κάτι άσχημο να πουν για τους Αυστραλούς..Don't worry!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για αυτό φοβάμαι κιόλας και το μέρος! Θα ήθελα να νιώσω ευπρόσδεκτη, να βρω μια δουλεία χωρίς προβλήματα, γιατί εδώ έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω τρομάξει!
Συγνώμη για την μακρηγορία και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις :)
Αντιλαμβάνομαι το άγχος σου αλλά σου υπόσχομαι ότι δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα φιλοξενίας στη Μελβούρνη. Καλή αρχή στη νέα σου ζωή και αν μπορώ κάπως να βοηθήσω μου λες - αν και έχοντας τον πατέρα σου εδώ νομίζω δε θα έχεις ανάγκη.
 

Roobina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δν μπορω να σε βοηθησω στις ερωτησεις για Αυστραλια αλλα σου ευχομαι καλο ξεκινημα στη ζωη σου :D
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Εύχομαι με τη σειρά μου " Καλό ταξίδι" σε σένα και την οικογένειά σου!Όντας αυστραλιανή υπήκοος (οι γονείς μου ήταν ανάμεσα σε αυτούς που πήγαν Μελβούρνη στη δεκαετία του '60, έφτιαξαν την οικογένειά τους εκεί και ακόμη αναρωτιούνται γιατί επέστρεψαν Ελλάδα!) αν και δεν έχω πατήσει το πόδι μου στην ήπειρο, έχω να πω πως είναι όντως φιλόξενοι..Αυτό μου είπε η κολλητή μου η οποία πέρασε ως δασκάλα 2 τέλεια χρόνια πρόσφατα στη Μελβούρνη και όλοι της φέρθηκαν πολύ καλά!Αλλά και αρκετοί γνωστοί και συγγενείς μας που γυρνούν ξανά εκεί δεν έχουν κάτι άσχημο να πουν για τους Αυστραλούς..Don't worry!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Αντιλαμβάνομαι το άγχος σου αλλά σου υπόσχομαι ότι δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα φιλοξενίας στη Μελβούρνη. Καλή αρχή στη νέα σου ζωή και αν μπορώ κάπως να βοηθήσω μου λες - αν και έχοντας τον πατέρα σου εδώ νομίζω δε θα έχεις ανάγκη.
:) Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρώτα να σε ευχαριστήσω θερμά για την άμεση απάντηση! :)
Είμαι υπήκοος της Αυστραλίας και έχω γεννηθεί εκεί. Ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει Αθήνα - Μελβούρνη! Οπότε έχουμε πρόσβαση, και εγώ, και η οικογένεια μου!(η μητέρα μου, ο μεγάλος μου αδελφός και ο μικρούλης, που και αν γεννήθηκε εδώ Ζάκυνθο, έχει και εκείνος πρόσβαση!)
Πριν λίγο καιρό λοιπόν ο πατέρας μου λόγο οικονομικού αδιεξόδου, αναγκάστηκε, να γυρίσει Αυστραλία, Μελβούρνη δηλαδή. Είδε ότι εκεί είναι καλά, και έτσι μας πρότεινε να πάμε και εμείς. Η αλήθεια είναι στην αρχή ούτε που το σκεφτόμασταν! όχι μόνο επειδή θα τα αφήσουμε όλα πίσω μας, αλλά κυρίως θα είμαστε σε μία ξένη χώρα με αυτόν τον άνθρωπο!(οι γονείς μου στην ουσία είναι χωρισμένοι αν και διαζύγιο δεν έχει βγει! Στην πραγματικότητα παιδιά δεν ήθελε και μας άφησε) με λίγα λόγια δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος ο πατέρας μου, αν και εγώ ίσως να μην πρέπει να το κρίνω γιατί είμαι νέα ακόμα (19 χρονών)
Τα βγάζουμε πολύ δύσκολα πέρα, τα βγάζουμε δεν τα βγάζουμε δηλαδή... Είμαστε οικονομικά πολύ στριμωγμένοι και δεν βρίσκω δουλεία να βοηθήσω λίγο την μητέρα μου... οπότε συμφώνησα και για να βοηθήσω την οικογένεια μου, και για να έχω την ευκαιρία να σπουδάσω κάποια στιγμή αυτό που αγαπάω που είναι και το μεγαλύτερο μου μαράζι...
Για αυτό φοβάμαι κιόλας και το μέρος! Θα ήθελα να νιώσω ευπρόσδεκτη, να βρω μια δουλεία χωρίς προβλήματα, γιατί εδώ έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω τρομάξει!
Συγνώμη για την μακρηγορία και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις :)
Roobina απ' οτι φαινεται εχεις ταλαιπωρηθει αρκετα κατα το παρελθον και νιωθεις ενοχες αν και δεν θα επρεπε γιατι απ' ο,τι καταλαβαινω δεν ηταν δικο σου σφαλμα. Αυτο σου προκαλει ενα φοβο για το αγνωστο μια ανησυχια μην τυχον και αποτυχεις στο νεο σου ξεκινημα. Αν καταφερεις να νικησεις αυτους τους φοβους σου δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσεις να προσαρμοστεις εκει.
Να σου δωσω πληροφοριες δε γινεται γιατι δεν εχω καμμια σχεση με Αυστραλια ουτε καν εχω παει ποτε. Αλλα θα σου ευχηθω απο καρδιας Καλη Τυχη! Εισαι μικρη κι εχεις ολο το χρονο να αρπαξεις τις ευκαιριες. Αν καταφερεις δε να σπουδασεις εκει φανταζομαι τα πραγματα θα ειναι αρκετα ευκολοτερα.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
roobina θεωρω οτι ακομη κι αν κανενα καλο δεν εκανε αυτος ο ανθρωπος για σας.. σας δινει τωρα βραχιολι χρυσο με τη δυνατοτηα φυγης..κ μαλιστα σε μια ηπειρο που ειναι η μονη που ελαχιστα αγγιξε η κριση.
Δυστυχως δεν πηγα ποτε αλλα οσους γνωρισα που εζησαν εκει κ ακουσα ιστοριες για 1 μηνα ταξιδι "στα χρονια της χολερας" δηλαδη τη δεκαετια του '60 :) δουλεψαν πολυυ αλλα εζησαν πολυ καλα ε αυτο δεν ειναι η ισορροπια που ολοι οι εργατικοι ανθρωποι ποθουμε;
να σπουδασουμε κατι που αγαπαμε να ξυπναμε το πρωι με χαρα να παμε στη δουλεια μας να γυρναμε κ να αξιοποιουμε τα λεφτα που βγαλαμε οπως λεει η καρδουλα μας να εχουμε υποδομες καλους δρομους, νοσοκομεια, καλα σχολεια;;ε για να μη μιλησω για το ποσο ομορφη ειναι!
αυτα καλη μου θα τα εχεις εκει..εδω ακομη κι αν το εδω στην περιπτωση σου ειναι η ομορφη Ζακυνθο θα εχεις μια μετριοτητα..κ το μετριο θα ειναι το καλυτερο που θα μπορεις να φτασεις..
στα λεω λιγο ωμα κ μπορει να σου φαινονται κ απαισιοδοξα αλλα ειναι η αληθεια...η Ελλαδα επτωχευσε..
ζουμε ολοι λιγο πολυ στον πανικο κ στον τρομο για το τι σε περιμενει αυριο, ποιος νεος φορος ποια νεα μειωση και σε φτανουν στο σημειο να θεωρησε ευνοημενος αν εχεις δουλεια γιατι 1,5 εκατομ.Ελληνες δεν εχουν αν βαλουμε κ οσους υποαπασχολουνται κ τους κρυβει ο οαεδ ε χαιρετισματα!
οποτε καλη μου δωστε μια ευκαιρια στον ανθρωπο αυτο, δωστε την ουτως η αλλως γιατι πολλες φορες οι ανθρωποι δεν ξερουμε να δειξουμε την αγαπη μας οχι ομως οτι δεν την νιωθουμε. Πολλες φορες φευγουμε γιατι νιωθουμε ανεπαρκεις. το αποκλειω να μη νοιαζεται για σας, εκανε 3 παιδια δεν μπορει να μην ηθελε κ συνεχιζε να κανει!!!
στην τελικη δεν εχετε κατι να χασετε..ειναι κ ο μικρουλης οπως λες στη μεση κ αυτος σιγουρα θελει τον πατερα του γυρω.
ειναι ενα βημα που θα το εκανα σιγουρα κ εχω πολλους φιλους που θα θελανε να ειναι στη θεση σου αλλα δεν μπορουν γιατι οι αυστραλοι ειναι φειδωλοι με τη βιζα και καλα κανουν..
πολυ γρηγορα θα βρειτε την ανεξαρτησια σας εκει οποτε κ αν ακομη δεν πανε καλα τα πραγματα με τον μπαμπα θα μεινετε μονοι με τη μαμα. το ερωτημα ειναι αν γνωριζετε αγγλικα; εκει ισως παρει αρκετο καιρο, ειδικα για τη μαμα...
για φιλοξενια μην ανησυχεις καθολου εχουν καλη φημη.
υ.γ. κατι μου λεει οτι θα εισαι πολυ ευτυχισμενη εκει κ αν κατι σου ελειψε ως τωρα θα σου δοθει πλουσιοπαροχα εκει!την οικογενεια σου στηριξε οσο μπορεις κ φροντισε τον εαυτο σου κανε τα παντα να σπουδασεις εκει!πλουτισε το μυαλο κ την καρδια σου αυτα εχουν αξια στη ζωη και να εμπιστευτεις τους ανθρωπους (αυτο θα σου παρει καιρο..αλλα δωσε ευκαιριες)
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Κάπου διάβαζα ότι χθές έγινε χαμός στα μαγαζιά(και με τρελλούς τζίρους) λόγω εκπτώσεων.

Ακολουθούν το Αγγλικό boxing date φαίνεται.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και πέρσι το ίδιο είχε γίνει, κάθε χρόνο αυτό γίνεται. Βασικά έχουν το Boxing Day, δηλαδή την επόμενη των Χριστουγέννων, μέρα κατά την οποία τα μαγαζιά κάνουν εκπτώσεις μεγάλες, οπότε όλος ο κόσμος πάει να ψωνίσει τότε, δεν είναι λίγοι αυτοί που εξοπλίζουν ολόκληρα σπίτια εκείνη τη μέρα αφού λίγο πολύ μπορείς να βρεις τα πάντα μισή τιμή.

Αλλά το τί γίνεται στους δρόμους και στα εμπορικά πολύ απλά δεν περιγράφεται, μπορεί πχ να κάνεις 2 ώρες μόνο για να μπεις στο πάρκινγκ τους. Οπότε από μακριά και αγαπημένοι :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Φυσικά είναι boxing day και όχι date που έγραψα παραπάνω.
Τώρα προσωπικά για μένα το κίνητρο θα ήταν μεγάλο άν τα πάντα είναι σε μισή τιμή.Ισως άξιζε η ταλαιπωρία.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τώρα προσωπικά για μένα το κίνητρο θα ήταν μεγάλο άν τα πάντα είναι σε μισή τιμή.Ισως άξιζε η ταλαιπωρία.
Αμα χρειαζεσαι κατι,που αποδεδειγμενα,θα εχεις μεγαααλη διαφορα τιμης....αυτες οι "μερες"σου δημιουργουν και καταναλωτικες μανιες.....σωστα λεει ο Def..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που λέει η @karfitsa είναι, πας εκεί, και επειδή τα βλέπεις όλα μισή τιμή, αγοράζεις πράγματα που διαφορετικά δε θα αγόραζες. Άσε που εμένα μου δημιουργεί και τρομερό συναίσθημα σιχαμάρας και μόνο που σκέφτομαι ότι πάνε και στριμώχνονται στα μαγαζιά. Θα αισθανόμουν τρομερά άβολα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φαντάζομαι οτι όσοι δεν έχουν το μυαλό τους στο τσιγάρο και στο αλκοόλ θα πηγαίνουν μια χαρά στο σχολείο, χώρια που θα μπορούν να γράψουν μια ολόκληρη πρόταση χωρίς ορθογραφικά λάθη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom