Τουρκία Τι θα ήθελα να μου είχαν πει πριν πάω Κωνσταντινούπολη

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Πριν από 3 μήνες επισκέφθηκα την ΠΟΛΗ ηταν αρχές Οκτώβρη με αρκετά καλό καιρό,πέρα από τα τυπικά και ήδη γνωστά όπως εχουν υπέρκαλύψει ήδη φίλοι για την Κωνσταντινούπολη θα ηθελα να αναφέρω καποια πραγματα οχι γιατι μου χάλασαν την διαμονή αλλα γιατι νομιζω θα με διευκόλυνα να τα ήξερα νωριτερα,όσοι ενδιαφέρονται ας συνεχίσουν την ανάγνωση :) Λοιπόν το πρώτο και κυριότερο συνάλλαγμα ,συνάλλαγμα ,συνάλλαγμα!ναι παντού στην Κωνσταντινούπολη δέχονται ευρώ αλλα δυστυχώς ελάχιστα καταστήματα δίνουν ρέστα σε αυτό,μόνο ο γκιουλογλου στο λιμάνι έξω από το τελωνείο με τα περίφημα Μπαγκλαβα ειχε ρέστα και σε ευρώ!η διάφορα οταν πήγα εγω ηταν 0.40 λεπτα του ευρώ η 1 τουρκική λίρα,στα μικρά αλλα αναγκαία όπως ενα μπουκαλάκι νερό,ενα μικρό σουβενίρ μαζεύονται και στο τέλος δινεις 10-20 ευρώ παραπάνω χωρις λόγο.Κατά δεύτερον επειδη η ουρά για τα εκδοτήρια στην αγία Σοφία φτάνει κατι εκατοντάδες άτομα καλό ειναι να βγάλετε τα εισιτήρια ειτε ηλεκτρονικά ειτε να πάτε μια μέρα αρκετά νωρίς,μιλαμε 2 ώρες αναμονή σε μια μέρα με μέτρια κίνηση.Μην επαναλαμβάνω μην ψώνισετέ στο grand bazaar,μπείτε χαζέψτέ κάντε παζάρια διασκεδάστε το αλλα μην ψώνισετέ ακομα και με τα παζάρια καταλήγεις να πληρώσεις για ενα κομπολόι με αλυσίδα και πλαστικές χάντρες 8 ευρώ ενω έξω από το πατριαρχείο το βρίσκεις με 2...οποτε οχι!αντιθέτως πηγαίνετε στην αιγυπτιακή αγορά και παραβλέψτέ τα τυποποιημένα κουτάκια και πάρτε χύμα μπαχαρι,κάρυ,πιπέρι,κανέλλα,,παστουρμα!ακριβά μεν αλλα ο παστουρμας ειναι ο καλύτερος που έχω φάει ποτέ μου τολμώ να πω αν δεν ηταν η μυρωδιά θα το περνούσα για ποικιλία προσουτο!για τους νεαρότερούς η τους ανθεκτικόύς στο περπατημα πηγαίνετε βόλτα το απόγευμα η το βραδακι στην taxim ειναι 3φορές πλάτος οσο η Ερμού και άλλες 10 σε μήκος,με μπαρ,φαγάδικα και οτι άλλο επιθυμήσεις.Μην τρώτε μύδια από πλανόδιους θα τους βρείτε παντού,κυριολεκτικά παντού οσο φτηνά και να τα δείτε αν εχετε ορεξη να μείνετε αγκαλιά με την τουαλέττα κάντε οτι νομίζετε.πηγαίνετε στην γέφυρα του Ελλησπόντου;ελπιζω να το λεω καλα εχουν κ δυσκολα ονόματα την τύχη μου στην μια πλευρά εχει να φας με πολύ καλές τιμές και στην αλλη να πιεις με πολύ νεαρόκόσμο.πάρτε τηλεκάρτες εδω ξαναλέω με συνάλλαγμα ειχα ευρώ και πλήρωσα 4 ευρώ ενω η αξία της ηταν 5 τουρκικές λίρες...γιατι ετσι ήθελε ο περιπτεράς...τέλος πάντων.γενικά ειναι μια πόλη που όσοι δεν εχουν πολύ εμπειρία σε ταξίδια παθαίνουν ενα σοκ λογω μεγέθους κ βαβούρας παρόλα αυτα με εναν χάρτη και άνετα παπούτσια βόλευεσαι μια χαρα.επίσης παρόλο που τα τουρκικά που βλεπουμε στην τηλεόραση μας δείχνουν μια ευρωπαικη εικόνα δεν θα δείτε κοπελες η γυναίκες με μίνι,φορέματα και εγω δεν ξερω τι.ναι συνάντησα πολλές κοριτσοπαρεες,διαφόρων ηλικιών αλλα σε καμια περιπτωση ντυμένες με τον δικο μας τρόπο.Δηλαδή σκεφτείτε οι κυρίες τι θα φορούσατέ σε μια βραδιά στον Κιαμο,ωραία οτι σκέφτηκατε μην νομίζετε οτι μπορειτε να το βάλετε στην πόλη ειδικά ασυνόδευτές.έξυπνος τουρίστας ειναι αυτός που προνοεί για την ασφάλεια του και ειδικά σε μια μουσουλμανική χώρα όπου εκείνοι εχουν μια άλφα άποψη για τις γυναίκες.Και τέλος θα ηθελα να αναφέρω κατι οχι γιατι το έχω παράπονο απλα γιατι δεν το περίμενα,λοιπον,οταν Ρωτήσαμε που θα φαμε το καλυτερο κεμπάπ οι 8 στους 10 μας απάντησαν στο hamdi ,ειναι ενα εστιατόριο λιγο πιο ακριβό από τα αλλα διπλα στην αιγυπτιακή αγορά,μην φανταστείτε πανάκριβο απλα λιγο πιο ακριβό από τα αλλα.ολα ωραία κ καλα πάμε μπαίνουμε ρωτάμε αν δέχονται ευρώ γιατι συνάλλαγμα δεν ειχαμε όπως ειπα μας είπαν ναι κ περάσαμε στον δεύτερο όροφο,πανικος τρελός κοσμος ωστόσο ειχαμε 2 ώρες κ βάλε στην διάθεση μας,κατσαμε πήραμε 3 αναψυκτικά,μια μελιτζάνοσαλάτα και 3 μερίδες κεμπάπ,υπόψιν σύμφωνα με τον κατάλογο αυτα κόστιζαν 35 περίπου λίρες,ολα καλα περιμενουμε,περιμενουμε μισή ωρα μετά και αφου είχαν αδιάσει κανα δύο τραπέζια και είχαν ξαναγεμίσει τιποτα!3 τέταρτα μετά ακομα τιποτα αλλα τα τραπέζια που είχαν ερθει μετά από εμάς είχαν Σερβιριστεί!τέλος πάντων στην 1ωρα κ 20 λεπτα κ ενω είχαν φέρει μόνο τα αναψυκτικά κ την μελιτζάνοσαλάτα λεμε αστο πάμε ήρεμα κ ωραία πάμε να πληρώσουμε λεμε ποσα ευρώ 25 μας λεει!μην σας κουράσω παραπάνω με τα διαδικαστικά τελικα δώσαμε 15 φύγαμε αφου πρωτα μας ειπε με ύφος και
Φωνές αν θέλουμε να πληρώνουμε σε ευρώ να πάμε στην Ελλάδα!Δεν ξερω αν ο κύριος ειχε προηγούμενα με τους έλληνες αλλα μετά από τόση ωρα αναμονής και στην Ελλάδα να ημουν στο Βαρούλκο παλι θα έφευγα...Ελπίζω να μην σας κούρασα και ελπιζω να απολαύσετε την ΠΟΛΗ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
πηγαίνετε στην γέφυρα του Ελλησπόντου;ελπιζω να το λεω καλα εχουν κ δυσκολα ονόματα την τύχη μου στην μια πλευρά εχει να φας με πολύ καλές τιμές και στην αλλη να πιεις με πολύ νεαρόκόσμο.
Όντως δεν τα λες καλά. Γέφυρα Ελλησπόντου δεν υπάρχει, εννοείς τη γέφυρα του Γαλατά (πιο εύκολα αυτό το όνομα).
Επίσης, γιατί να πάρουμε τηλεκάρτες;
Τέλος τα περισσότερα προβλήματα/παράπονά σου πηγάζουν από την εμμονή σας να μην χρησιμοποιήσετε τούρκικες λίρες, αλλά ευρώ, κάτι που για εμένα είναι αδικαιολόγητο. Την επόμενη φορά, όταν πας σε χώρα που έχει άλλο νόμισμα από το δικό μας, ελπίζω να θυμηθείς το ταξίδι σου στην Κωνσταντινούπολη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δηλαδη και ο τουρκος στην ελλαδα να πληρώνει σε τουρκικες ??? ε αυτο δεν γινεται!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν θέλουμε να πληρώνουμε σε ευρώ να πάμε στην Ελλάδα!
Αυτό ακριβώς. Η απαίτησή σας να κινείστε στην Κων/νούπολη με Ευρώ είναι παντελώς παράλογη. Όπως και τα περισσότερα από όσα διάβασα στο κείμενο αυτό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πέρα από τα τυπικά και ήδη γνωστά
Μέσα σε αυτά δεν διάβασες τίποτα περί συναλλάγματος;
Μάλλον διαβάζεις άλλο φόρουμ...

Εγώ που διαβάζω αυτό,το πρώτο πράγμα που έκανα στην Πόλη ήταν συνάλλαγμα.

Φαντάζομαι βέβαια ότι στη γειτονιά που μένεις τα μαγαζιά δέχονται -δεν θα σου πω δύσκολα νομίσματα- δολάρια;
 

surlulu

Banned
Μηνύματα
11
Likes
16
Λοιπόν το πρώτο και κυριότερο συνάλλαγμα ,συνάλλαγμα ,συνάλλαγμα!ναι παντού στην Κωνσταντινούπολη δέχονται ευρώ αλλα δυστυχώς ελάχιστα καταστήματα δίνουν ρέστα σε αυτό,μόνο ο γκιουλογλου στο λιμάνι έξω από το τελωνείο με τα περίφημα Μπαγκλαβα ειχε ρέστα και σε ευρώ!η διάφορα οταν πήγα εγω ηταν 0.40 λεπτα του ευρώ η 1 τουρκική λίρα,στα μικρά αλλα αναγκαία όπως ενα μπουκαλάκι νερό,ενα μικρό σουβενίρ μαζεύονται και στο τέλος δινεις 10-20 ευρώ παραπάνω χωρις λόγο.
Εσύ, αν είχες περίπτερο στην Αθήνα κι ερχόταν ο τουρίστας με δολλάρια (όχι τούρκικες λίρες, δολλάρια) για ν' αγοράσει νερό και τσιγάρα, τι ρέστα θα του έδινες? αμερικάνικα σεντς? και θα ήξερες πόσο πάει ακριβώς το δολλάριο τη στιγμή εκείνη για να του δώσεις - έστω σε ευρώ - ακριβώς τα ρέστα του?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μέγα ψέμα με τα μύδια. Όταν πήγα στην πόλη, τα μύδια τα τσάκισα μέχρι τελικής πτώσης, και δε έπαθα τίποτα. Όπως και οτιδήποτε φαγητό βρήκα στο πέρασμα μου
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ έφαγα balik ekmek,κεμπάμπ από τελειωμένο μαγαζί κ.α. χωρίς να με ενοχλήσει τίποτα.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
438
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πιθανον ο φίλος μας νόμιζε οτι η Κωνσταντινούπολη αποτελεί μερος του κοινου Ευρωπαικου νομίσματος ή καποιος έτσι θα του είπε, (μαλλον δεν διάβασε καλά το φόρουμ). Δεν καταλαβα και εγω βέβαια την επιμονη του να το χρησιμοποιεί αφου ειδε οτι ειχε πρόβλημα.
Τωρα τα υπολοιπα για μενα είναι υποκειμενικά και θέμα γούστου,αλλα και χρονικής στιγμής.πχ το που θα φας.
καλό είναι να εισαι προετοιμασμένος για το τι θα βρεις αλλά και γι αυτό που δεν θα βρεις.
Εξάλλου αυτη είναι και η μαγεία του ταξιδιου για μένα, να ανακαλύπτεις ο ίδιος τις ιδιαιτεροτητες και "κακοτοπιές" του κάθε μερους. Αν θέλαμε "μασημένη τροφή" θα πηγαίναμε με γκρούπ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ThanasisU2 said:
μέγα ψέμα με τα μύδια. Όταν πήγα στην πόλη, τα μύδια τα τσάκισα μέχρι τελικής πτώσης, και δε έπαθα τίποτα. Όπως και οτιδήποτε φαγητό βρήκα στο πέρασμα μου
μυδια απο πλανοδιο? ποτε των ποτων.
τρως 1000 φορες, δεν παθαινεις τιποτε και πεθαινεις μονο μια.
http://bologna.repubblica.it/cronaca/2012/10/24/news/morte_cantante_tossina-45209336/
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ολα ωραία κ καλα πάμε μπαίνουμε ρωτάμε αν δέχονται ευρώ γιατι συνάλλαγμα δεν ειχαμε όπως ειπα μας είπαν ναι κ περάσαμε στον δεύτερο όροφο,πανικος τρελός κοσμος ωστόσο ειχαμε 2 ώρες κ βάλε στην διάθεση μας,κατσαμε πήραμε 3 αναψυκτικά,μια μελιτζάνοσαλάτα και 3 μερίδες κεμπάπ,υπόψιν σύμφωνα με τον κατάλογο αυτα κόστιζαν 35 περίπου λίρες,ολα καλα περιμενουμε,περιμενουμε μισή ωρα μετά και αφου είχαν αδιάσει κανα δύο τραπέζια και είχαν ξαναγεμίσει τιποτα!3 τέταρτα μετά ακομα τιποτα αλλα τα τραπέζια που είχαν ερθει μετά από εμάς είχαν Σερβιριστεί!τέλος πάντων στην 1ωρα κ 20 λεπτα κ ενω είχαν φέρει μόνο τα αναψυκτικά κ την μελιτζάνοσαλάτα λεμε αστο πάμε ήρεμα κ ωραία πάμε να πληρώσουμε λεμε ποσα ευρώ 25 μας λεει!μην σας κουράσω παραπάνω με τα διαδικαστικά τελικα δώσαμε 15 φύγαμε αφου πρωτα μας ειπε με ύφος και
Φωνές αν θέλουμε να πληρώνουμε σε ευρώ να πάμε στην Ελλάδα!Δεν ξερω αν ο κύριος ειχε προηγούμενα με τους έλληνες αλλα μετά από τόση ωρα αναμονής και στην Ελλάδα να ημουν στο Βαρούλκο παλι θα έφευγα...Ελπίζω να μην σας κούρασα και ελπιζω να απολαύσετε την ΠΟΛΗ!
Όντως απαράδεκτη η συμπεριφορά του εστιατορίου κυρίως για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση. Όσον αφορά το συνάλλαγμα αφού είχαν πρόβλημα θα έπρεπε να το πουν απ'την αρχή που ρωτήσατε. Αλλά και εσείς πολύ κακώς δε κάνατε συνάλλαγμα.. Αν όχι με το που πήγατε (αφού δε ξέρατε τι συμφέρει, συμφωνα και με το τίτλο του θέματος) έστω στη πορεία.. Είναι λογικό σε κάποιες περιπτώσεις να δέχονται ευρώ όχι για να εξυπηρετήσουν τον τουρίστα αλλά για να επωφελούνται από αυθαίρετες ισοτιμίες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom