Τουρκία Τι θα ήθελα να μου είχαν πει πριν πάω Κωνσταντινούπολη

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Κοίτα από την στιγμή που δεν θες να χρησιμοποιήσεις το δικό τους νόμισμα και θες συνάλλαγμα θα το κάνεις στην τιμή που ορίζει ο καθένας. Θα δεις σε πολλές χώρες που δέχονται συνάλλαγμα (ακόμα και στην Ελλάδα) ορίζεται μια τιμή από την επιχείρηση (με το αζημίωτο βέβαια) τώρα αν θα το δεχτείς είναι στην δίκη σου ευχέρεια.


aimg541.imageshack.us_img541_9949_p3090642.jpg
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Αφού δεν θέλετε να κάνετε συνάλλαγμα (ξέρω αρκετούς που βαριούνται και δεν κάνουν ή νομίζουν ότι το ευρώ περνάει παντού)... εκείνο το πλαστικό πραγματάκι που λέγεται πιστωτική η χρεωστική κάρτα και περνάει παντού στην Τουρκία (ακόμη και για να αγοράσεις τσίχλες) γιατί δεν το χρησιμοποιείτε;;; Όσες φορές πάω Τουρκία έχω ένα 50άρι λίρες στην τσέπη και όλα τα υπόλοιπα με χρεωστική η πιστωτική.

Επίσης... συμφωνώ με τον Samion, μια φορά την παθαίνεις και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τους πλανόδιους που πουλάνε μύδια. Μπορείς να φας μια χαρά μύδια και πολύ πιο σίγουρα σε επώνυμα μαγαζιά (πωλούνται κυρίως στα μαγαζιά που πουλάνε κοκορέτσι!). Εννοείται βεβαίως ότι ούτε κι εγώ έχω αντισταθεί στον πειρασμό να πάρω από πλανόδιο και ευτυχώς είμαι σώος και αβλαβής.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Δεν καταλαβαινω γιατι εφοσον φαινεται η ημερομηνια εγγραφης στο εν λογω site υπαρχουν απαντησεις τυπου ''να διαβαζες καλυτερα τα αρθρα των αλλων'',και μεσα στο κειμενο αναφερω οτι πηγα αρχες οκτωβρη...Το κειμενο ειναι καθαρα δικη μου προσωπικη εμπειρια ουτε ειπα οτι ειναι σωστο,ουτε οτι ο καθενας που παει στην Πολη πρεπει να πραξει το ιδιο.
Ειπα τι θα ηθελα ΕΓΩ να γνωριζα.
Για αυτο και αλλωστε ο τιτλος ειναι τι θα ηθελα να ξερω... αν τα ηξερα θα ειχα συναλλαγμα δεν το εκανα λογω βαρεμαρας η χαζομαρας απλα ειτε το πιστευτε ειτε οχι με συμβουλεψαν να μην παιδευομαι αδικα και οτι δεν θα ειχα κανενα θεμα.Ο χρονος παραμονης σε συνδυασμο με την δουλεια γιατι το ταξιδι δεν ηταν καθαρα αναψυχης δεν προεβλεπε να κανω συναλλαγμα.Και δεν χρησιμοποιω πιστωτικες,χρεωστικες ισως θα επρεπε να το ειχα σκεφτει αλλα δεν το εκανα.Με κινδυνο να επαναληφθω σε σημειο πληξης αν ηξερα τι θα συνεβαινε,θα ειχα κανει για αυτο ο τιτλος ειναι να επιστησει την προσοχη σε καποια πραγματα λογω προσωπικης εμπειριας και οχι να την επιβαλλει.

Η ''εμμονη'' μου οπως αστοχως αναφερθηκε να χρησιμοποιησω ευρω ειναι οτι απο το δικο μου ψαξιμο και πληροφοριες απο φιλους που ειχαν παει ηδη ειναι οτι μου ειπαν οτι δεν θα αντιμετωπιζα κανενα προβλημα και με το ευρω οντας ακρως τουριστικο μερος χειριζεται και τα δυο νομισματα.Αν το ηξερα πιστεψτε με δεν θα το εβαζα σε αρθρο με τιτλο τι θα ηθελα να ξερω...

Για τα μυδια το ειπα διοτι ηταν οκτωβρης μηνας με αρκετη ζεστη ακομα και ισως μας ετυχε εμας,αλλα τα μυδια που εφαγε ενας φιλος ηταν χαλασμενα και περασε 2 μερες με immodium.


Εκτος και αν διαθετει καποιος υπηρεσια να μιλαει στο εξωτερικο αν μεινεις αρκετες ημερες και επειδη στα δικα μας κινητα δεν υπηρχε δικτυο με ικανοποιητικη χρεωση για κλησεις προς ελλαδα διαλεξαμε την τηλεκαρτα,αν καλεις σταθερα μιλας ανετα 1 ωρα.

Η ειρωνεια για το αν εδω που ζω δεχονται δολαρια η αν ερθουν οι τουρκοι εδω σε τι νομισμα θα πληρωσουν,ακομα και το ακραιο παραδειγμα του περιπτερου δεν καταλαβαινω που κολλαει και ειλικρινα ειναι το πρωτο αρθρο το οποιο αναφερει καθαρα την δικη μου προσωπικη εμπειρια 1-2 σχολια τα βρισκω ιδιαιτερα επιθετικα για κατι το οποιο αναφερεται στην προσωπικη εμπειρια ενος ατομου.Δεν μπορουμε ολοι να περναμε καλα καπου η ολα να αρεσουν σε ολους δυστυχως για αυτο υπαρχουν οι υποκειμενικες γνωμες και η ελευθερια αποψεων.Λυπαμαι αν αθελα μου προσβαλλα καποιον διοτι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.
Η Κωνσταντινουπολη ειναι μια φανταστικη πολη αλλα δεν σημαινει οτι οποιος πραττει κατι λαθος στο πρωτο του ταξιδι σε εναν προορισμο ειναι ηλιθιος,εμμονικος,κολλημενος και ασχετος.Κανεις δεν γεννηθηκε επαγγελματιας τουριστας,εγω ειμαι του επαγγελματος αλλα οσο οξυμωρο και να ακουγεται ειναι πολυ διαφορετικο να δουλευεις σε ταξιδιωτικο γραφειο και πολυ διαφορετικο να πας ο ιδιος καπου.
Δεν ζεις ουτε μαθαινεις μεσω των εμπειριων των αλλων.Και δυστυχως η συντριπτικη πλειονοτητα που εχει ταξιδεψει Κων/πολη δεν εχει παει με συναλλαγμα και θεωρεισα οτι δεν θα εχω και εγω προβλημα.Δεν τους εθιξα που δεχονται και ευρω με την ισοτιμια που τους βολευει αλλα οταν ρωτας ΠΡΩΤΑ πριν μπεις καπου η αγορασεις κατι και σου λενε ναι δεχομαστε ειναι υποχρεωμενοι να διαθετουν τα αναλογα σε νομισμα ρεστα.Δεν πηγα με υφος εγω ειμαι απο την Ελλαδα και εχω ευρω αν σας αρεσει.Οπως ειπα,ανεφερα καποια πραγματα που θα ηθελα να μου ειχαν πει ΕΜΕΝΑ,αν δεν θα θελατε εσεις να τα γνωριζετε ειναι δικαιωμα σας,εγω την πατησα σε καποια πραγματα και τα ανεφερα για να μην τα πατησει αλλος.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλά η λέξη ειρωνία σε αυτό το φόρουμ πρέπει να γίνει smiley τόσες φορές που χρησιμοποιείται (και πάντα άστοχα)
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
μέγα ψέμα με τα μύδια. Όταν πήγα στην πόλη, τα μύδια τα τσάκισα μέχρι τελικής πτώσης, και δε έπαθα τίποτα. Όπως και οτιδήποτε φαγητό βρήκα στο πέρασμα μου
To οτι εσεις σταθηκατε τυχερος που φαγατε απο πλανοδιο μυδια δεν σημαινει οτι η δηλητηριαση απο θαλασσινα δεν παραμενει αρκετα επικινδυνη και οτι καποιος δεν μπορει να την παθει.Δεν ειπα οτι το φαγητο εχει κατι μιλωντας γενικα για τα εστιατορια της Κωνσταντινουπολης επιστησα την προσοχη για τα μυδια απο πλανοδιους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
darkest
Οπως ειπα,ανεφερα καποια πραγματα που θα ηθελα να μου ειχαν πει ΕΜΕΝΑ,αν δεν θα θελατε εσεις να τα γνωριζετε ειναι δικαιωμα σας,εγω την πατησα σε καποια πραγματα και τα ανεφερα για να μην τα πατησει αλλος.
Σ ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Δεν εννοω καμια γεφυρα του Γαλατα ουτε την νεα ουτε την παλια,ειναι μια γεφυρα η οποια οπως βγαινεις απο το τελωνειο ειναι στα αριστερα σου και μαλιστα διαθετει εστιατορια και μπαρ απο κατω,μολις την διασχισεις βρισκεσαι κοντα στην πλατεια που ειναι το παζαρι με την αιγυπτιακη αγορα.
η γέφυρα λέγετε΄''γέφυρα γαλατά ''

Οπως ανέφεραν και όλοι οι προηγούμενοι συμφορουμίτες ,αν είχες μαζί σου λίρες και όχι ευρώ η ακόμα καλύτερα αν πλήρωνες με πιστωτική ,θα είχες αποφύγει όλη την ταλαιπωρία και τώρα θα περιέγραφες μόνο τα ευχάριστα του ταξιδιού και όχι τα στραβά και ανάποδα .
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
η γέφυρα λέγετε΄''γέφυρα γαλατά ''

Οπως ανέφεραν και όλοι οι προηγούμενοι συμφορουμίτες ,αν είχες μαζί σου λίρες και όχι ευρώ η ακόμα καλύτερα αν πλήρωνες με πιστωτική ,θα είχες αποφύγει όλη την ταλαιπωρία και τώρα θα περιέγραφες μόνο τα ευχάριστα του ταξιδιού και όχι τα στραβά και ανάποδα .

Για αυτο ακριβως ο τιτλος ειναι τι θα ηθελα να γνωριζα ;)
Δεν νομιζω οταν λεω να προνοησει καποιος να βγαλει εισιτηρια νωριτερα για την αγια σοφια η να παει στην μαγευτικη taxim βολτα το βραδυ οτι ειναι μονο στραβα και αναποδα αυτα που λεω.

η γέφυρα λέγετε΄''γέφυρα γαλατά ''

Οπως ανέφεραν και όλοι οι προηγούμενοι συμφορουμίτες ,αν είχες μαζί σου λίρες και όχι ευρώ η ακόμα καλύτερα αν πλήρωνες με πιστωτική ,θα είχες αποφύγει όλη την ταλαιπωρία και τώρα θα περιέγραφες μόνο τα ευχάριστα του ταξιδιού και όχι τα στραβά και ανάποδα .

και σας ευχαριστω για την διορθωση για την γεφυρα απο δικο μου λαθος ειχα μπερδευτει

Σ ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ
Ειναι το πρωτο μηνυμα το δικο σας το οποιο πιστευα οτι θα ειχα λαβει νωριτερα :) σας ευχαριστω για τον χρονο σας να το διαβασετε και καλως σας βρηκα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
To οτι εσεις σταθηκατε τυχερος που φαγατε απο πλανοδιο μυδια δεν σημαινει οτι η δηλητηριαση απο θαλασσινα δεν παραμενει αρκετα επικινδυνη και οτι καποιος δεν μπορει να την παθει.Δεν ειπα οτι το φαγητο εχει κατι μιλωντας γενικα για τα εστιατορια της Κωνσταντινουπολης επιστησα την προσοχη για τα μυδια απο πλανοδιους.
Αυτο παντως ειναι γενικο και δεν αφορα μονο τους πλανοδιους της Κωνσταντινουπολης. Γενικοτερα προσοχη σε ο,τι τρωμε ακομα και σε μαγαζια. Στο δρομο βεβαιως χρειαζεται περισσοτερη προσοχη.

Γεφυρα κοντα στην Αιγυπτιακη ειναι του Γαλατα αλλα ισως λες την Ουνκαπανι που ειναι κι αυτη κοντα.

Και μην ζοριζεσαι που καποιοι σου τη λενε. Κι εγω τα ιδια τραβαω. Ακομα προσπαθω να τους πεισω πως η Ρωμη εχει χαλια ψαροσουπα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Kαλά κάνεις φίλε darkest και μας λες την εμπειρία σου στην πόλη ,που την πάτησες,τι δεν γνώριζες.

Αλλά ειληκρινά είναι παράλογο να μη κάνεις συνάλλαγμα,όταν στην Ιστικλαλ και γενικά σε άπειρα σημεία στην πόλη έχει ανταλλακτήρια.

Εγώ όταν είχα πάει ήταν πρωτομαγιά και τα ανταλλακτήρια ήταν κλειστά.Ετσι σε ορισμένα μαγαζιά που έπαιρναν και ευρώ δίναμε ευρώ για να πάρουμε ρέστα λίρες να βγάλουμε την μέρα χωρίς άγχος αφού δεν δέχονταν παντού ευρώ.Στο Τοπ καπί δέχονται μόνο λίρες.Οπότε δεν στέκει που εσείς θέλατε ρέστα πάλι ευρώ.

Απο κει και πέρα καλά κάνεις και μας παραθέτεις αυτά που εσένα σε ενόχλησαν ή δεν σου άρεσαν ή δεν γνώριζες.

Καλως ήρθες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κανεις δεν γεννηθηκε επαγγελματιας τουριστας,εγω ειμαι του επαγγελματος αλλα οσο οξυμωρο και να ακουγεται ειναι πολυ διαφορετικο να δουλευεις σε ταξιδιωτικο γραφειο και πολυ διαφορετικο να πας ο ιδιος καπου.
Γνωρίζεις αν το ταξιδιωτικό γραφείο που δουλεύεις συμβουλεύει τους πελάτες να χρησιμοποιούν ευρώ στην Κωνσταντινούπολη;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ενώ πολλά από αυτά που λες εξακολουθούν να είναι άκυρα,όπως π.χ. τα περί ημ/νιας εγγραφής μιας και τα άρθρα του φόρουμ είναι προσβάσιμα και σε μη εγγεγραμμένους χρήστες,παρόλα αυτά σε συγχαίρω γιατί πέρασες το τυπικό bashing και τώρα μπορείς να γίνεις ένα χαρούμενο μέλος της παρέας μας.

Αφού πρώτα περάσεις μέσα από το στεφάνι με τις φωτιές βέβαια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom