Τι θα απογίνουν τα ταξίδια αν επιστρέψουμε στη δραχμή?

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Πάρτυ θα κάνουμε με την αγαπημένη μου αν βγούμε στη δραχμή!
Επίσης μία λύση είναι να βγάλεις τα χρήματα στο εξωτερικό(για την topic starter το γράφω αυτό, μην αγωνιά), εγω τουλάχιστον τον ιούνιο του 12 φοβήθηκα και τα έβγαλα, μην τυχόν και κάτσει καμία στραβή από τη σκλήρή διαπραγμάτευση και το μεταρρυθμιστικό έργο της κυβέρνησης και ματαιωθεί κανένα ταξίδι...
Και σώθηκες αν έβγαλες 1000 ή 10000 ευρώ. Γιατί αν έβγαλες κανένα εκατομμύριο, δεν έχει νοημα η συμμετοχή σου στην συζήτηση.
Ρε σεις σοβαρευτείτε λίγο. Πιστεύετε ότι σε περίπτωση δραχμής η μόνη σας έννοια θα ειναι τα ταξίδια; Δεκαοχτάχρονα είστε; Οιπαλιότεροι (σε ηλικία) θυμόμαστε τις αλεπάλληλες υποτιμήσεις της δραχμής και τι σήμαινε αυτό στο καθημερινό κόστος ζωής και στο κόστος μετάβασης στο εξωτερικό ακόμα και για δουλειές.
Η συζήτηση μου θυμίζει το νήμα που ανοίχτηκε λίγο μετά το ξεκίνημα της κρίσης. Οι μισοί ορκίζονταν πως δεν τρέχει κάστανο και πως όλα θα κυλούσαν όπως πριν, όσο αφορά τα ταξίδια τουλάχιστον. Αν βρείτε έστω και τους μισούς να ταξιδεύουν ακόμα, σφυρίξτε μου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και σώθηκες αν έβγαλες 1000 ή 10000 ευρώ. Γιατί αν έβγαλες κανένα εκατομμύριο, δεν έχει νοημα η συμμετοχή σου στην συζήτηση.
Ρε σεις σοβαρευτείτε λίγο. Πιστεύετε ότι σε περίπτωση δραχμής η μόνη σας έννοια θα ειναι τα ταξίδια; Δεκαοχτάχρονα είστε; Οιπαλιότεροι (σε ηλικία) θυμόμαστε τις αλεπάλληλες υποτιμήσεις της δραχμής και τι σήμαινε αυτό στο καθημερινό κόστος ζωής και στο κόστος μετάβασης στο εξωτερικό ακόμα και για δουλειές.
Η συζήτηση μου θυμίζει το νήμα που ανοίχτηκε λίγο μετά το ξεκίνημα της κρίσης. Οι μισοί ορκίζονταν πως δεν τρέχει κάστανο και πως όλα θα κυλούσαν όπως πριν, όσο αφορά τα ταξίδια τουλάχιστον. Αν βρείτε έστω και τους μισούς να ταξιδεύουν ακόμα, σφυρίξτε μου.
Μα για 10 χιλιάρικα θα συζητάμε τώρα; Φυσικά μιλάμε για περισσότερα, ας σοβαρευτούμε επιτέλους!
18 χρονα είμαστε και έχουμε βαρεθεί τη σοβαροφάνεια των μεγαλύτερων και τη σοφία τους που μας έφτασαν εδώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλυτερα να ταξιδευουμε μονο εμεις οι πλουσιοι που τα εισοδηματα μας θα ειναι σε ευρω. Αυτη η ταλαιπωρια με τα γεματα αεροπλανα πρεπει να σταματησει καποια στιγμη.

18 χρονα είμαστε και έχουμε βαρεθεί τη σοβαροφάνεια των μεγαλύτερων και τη σοφία τους που μας έφτασαν εδώ.
Δεν ριχνεις ετσι πιπινια. Τζαμπα τα λες.
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αυτη η ταλαιπωρια με τα γεματα αεροπλανα πρεπει να σταματησει καποια στιγμη.
Απο λάθος πόρτα επιβιβάζεσαι. Απο εκεί που μπαίνει ο @jimp και τα πιπίνια του, δεν έχει κόσμο.
Τώρα που και η κυβέρνηση ταξιδεύει στην ούγια, ακόμα μεγαλύτερη ερημιά. :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο λάθος πόρτα επιβιβάζεσαι. Απο εκεί που μπαίνει ο @jimp και τα πιπίνια του, δεν έχει κόσμο.
Τώρα που και η κυβέρνηση ταξιδεύει στην ούγια, ακόμα μεγαλύτερη ερημιά. :D
Απο που μπαινουν ο @jimp και τα πιπινια του; Απο την μπαγκαζιερα; Ασε μας ρε χασαπη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ποια η άποψή σας επί του θέματος, γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ πάρα πολύ και δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου ''φυλακισμένο'' για μια δεκαετία στην Ελλάδα.
Τρελλοταξιδιαρη,ακομη και ετσι να ειναι,μετα απο δεκα χρονια παλι νεος θα εισαι...αλλοιμονο σε μας,που εχουμε καποια ηλικια και πρεπει να κοψουμε κατι που μας ευχαριστει.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσως χρειαστούν κάποιες γνώσεις photoshop. Μετά θα πηγαίνεις όπου θες. Και για να μην ξοδεύεις λεφτά να το αγοράζεις, κατέβασέ το.

Στα σοβαρά τώρα. Φτωχοί και πλούσιοι πάντα υπήρχαν. Κάποιοι δεν μπορούσαν να κάνουν πράγματα που έκαναν κάποιοι άλλοι. Έτσι και σήμερα. Πλέον βέβαια ίσως έχουν αλλάξει οι συσχετισμοί, αλλά η ουσία είναι η ίδια.

Όσο δύσκολα και αν είναι τα πράγματα πάντως, πάντα πρέπει να σκέφτεσαι πώς θα αντιδράσεις, να στύβεις το μυαλό σου να βρίσκεις εναλλακτικές. Είτε αυτό λέγεται ταξίδια ή δουλειά. Πάντα μετά από κρίση κάποιοι βγαίνουν κερδισμένοι. Και δεν εννοώ τύπους που ήταν χαφιέδες επί κατοχής πχ. Μιλάω για κανονικούς ανθρώπους. Και η κρίση γεννάει κροίσους, που έλεγε και ο φίλος μου ο Ωνάσης. Βέβαια δεν ήταν και "κανονικός" άνθρωπος.

Και επειδή πήρα φόρα με τις παραθέσεις:
“The only thing standing between you and your goal is the bullshit story you keep telling yourself as to why you can’t achieve it.” που έλεγε ο άλλος φίλος μου ο Μπέλφορτ. Από γνωριμίες καλά πάω. Αυτά.
 

crazytraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ποια είναι η εκτίμησή σας μέχρι το επόμενο καλοκαίρι(γιατί σχεδιάζω ταξίδι ζωής).Θα προλάβω να το πραγματοποιήσω?
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Εγω προσωπικα δεν θελω να θυμαμαι την εποχη που μαζευα δραχμουλες........ για ταξιδι............
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Ποια είναι η εκτίμησή σας μέχρι το επόμενο καλοκαίρι(γιατί σχεδιάζω ταξίδι ζωής).Θα προλάβω να το πραγματοποιήσω?
Εδώ δεν μπορούν να κάνουν εκτίμηση για την επόμενη εβδομάδα και ζητάς να πούμε για το καλοκαίρι;
Αν μπορείς να κάνεις κρατήσεις και να πληρώσεις εισιτήρια και ξενοδοχεία,προχώρησε.Κράτησε και ότι ευρώ ή συνάλλαγμα μπορείς στην άκρη και θα δείς πως θα πάει η κατάσταση.
Που θέλεις να πάς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.411
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom