Γαλλία Ισπανία Κροατία Ουκρανία Τι θα διαλέγατε για καλοκαίρι...

Ευρωπαϊκό ταξίδι


  • Total voters
    53

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εγω θα διαλεγα το 1 η το 4. Ετσι απλα, δεν εχω παει καπου απο τα μερη αυτα για να χω προσωπικη αποψη, απο αυτα που εχω ακουσει.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
4 Γιατι θέλω πολύ να πάω..... με νοικιασμένο αυτοκινητάκι και να κάνουμε βόλτες!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Είμαι ανάμεσα στο 2 και το 4, αλλά ίδια αντίληψη έχω μόνο για το 4. Τα 1300 ευρώ όντως για 2 άτομα τα εννοούσες; Γιατί δε μου φαίνεται ότι βγαίνει. Νότια Γαλλία αν θυμάμαι καλά από τις ιστορίες σου έχεις ξαναπάει, είναι ανασταλτικός παράγοντας για σένα αυτό;
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Με τη βασική προϋπόθεση ότι τα 1300 ευρώπουλα αφορούν 1 άτομο, προτείνω την επιλογή 4.
Γιατί;
1. Για το φεστιβάλ της Avignon (5-26 Ιουλίου), όπως πολύ εύστοχα πρότεινε ο taver.
2. Για να θαυμάσεις τις απέραντες εκτάσεις με τις ανθισμένες λεβάντες (από τέλη Ιουνίου μέχρι αρχές Αυγούστου).
3. Για μια επίσκεψη στο Roussillon για το Sentier des ocres Office de tourisme de Roussillon en Provence
4. Για βόλτα στην Aix-en-Provence, στην Arles, στο Baux de Provence.
5. Για να κολυμπήσεις στο Calanque d'En-Vau, στο Cassis και στο Saint-Cyr-sur-Mer.

Καλοτάξιδος!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το 1 γιατί απλά έχω φάει κόλλημα κι ελπίζω να καταφέρω να πάω κι εγώ το καλοκαίρι.Προσωπικά δε με ενδιαφερουν τόσο οι παραλίες αλλά τα εθνικά πάρκα(μη με ρωτήσεις δε θυμάμαι ονόματα) και τα χωριά.Παρακολούθησα πρόσφατα μία εκπομπή στην ΝΕΤ για Σερβία,Κροατία,Βοσνία και Μαυροβούνιο και ήδη ονειρέυομαι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.126
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επειδή θέλω πολύ να πάω στη Χώρα των Βάσκων θα επιλέξω τη 2η εναλλακτική. Πιστεύω ότι πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ταξίδι σε μία όμορφη περιοχή με ενδιαφέροντα πολιτισμικά στοιχεία.

Το 1ο μου φαίνεται υπερβολικά τουριστική επιλογή. Από ό, τι ξέρω το Ντουμπρόβνικ μαζεύει και πολλούς Βρετανούς το καλοκαίρι και γενικότερα αποφεύγω τα μέρη που πηγαίνουν οι Βρετανοί.

Η εναλλακτική του Ανατολικού μπλοκ ενδιαφέρουσα, αλλά δεν μου δημιουργεί τόσο ενθουσιασμό όσο αυτή που διάλεξα.

Όσο για Μασσαλία-Προβηγκία πρέπει να είναι πολύ όμορφα, αλλά και πολύ τουριστικά εκείνη την περίοδο, ενώ δεν ξέρω αν το budget είναι αρκετό για να απολαύσει κάποιος τις διακοπές εκεί όπως θα έπρεπε.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ας δώσω μια μικρή ώθηση στο νούμερο 2. Παρόλο που και οι άλλοι προορισμοί είναι ενδιαφέροντες, η βόρεια Ισπανία είοναι μέσα στα άμεσα σχέδια μου. Άλλωστε νομίζω ότι και τα διαθέσιμα χρήματα είναι ότι πρέπει γι αυτή την επιλογή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μαζι με ενα βιβλιο του Ζαν Κλoντ Ιζο για παρεα,αν και δεν εχω παει στα αλλα μερη που αναφερεις,διαλεγω την κουρτινα 4 γιατι η περιοχη ειναι απλα μαγευτικη με τα gordes,roussillon,arles kai l'isle sur la sorgue να κλεβουν την παρασταση.

Δυστυχως δεν εμεινα πολυ λογω δουλειας και συνεχεια λεω να ξαναπαω και ακομα να ξαναπαω...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Διαλέγω το 1 γιατί θα 'θελα να κάνω και κανένα μπανάκι καθότι καλοκαίρι αλλά κυρίως γιατί τώρα τελευταία έχω φάει κόλλημα με τα συγκεκριμένα μέρη και το ψάχνω ούτως ή άλλως... Άσε που οικονομικώς είναι στα μέτρα μου!! Για να είμαστε και λίγο άπλες βρε παιδί μου!! :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έχω πάει στις επιλογές 1 (όχι Ζάγκρεμπ),2 και 4.
Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι το ταξίδι θα γίνει Ιούλιο και ελπίζω και εγώ ότι τα 1300 ευρώ αφορούν σε ένα άτομο. Το 3άστερο ξενοδοχείο μήνα Ιούλιο στους προορισμούς 2 και 4 μπορεί να σε βγάλει εντελώς εκτός προϋπολογισμού. Παρ' όλα αυτά....

Θα σου πρότεινα το νούμερο 2.
Οι λόγοι είναι:
- και στους άλλους δυο προορισμούς πέρασα πολύ καλά, αλλά εκεί ξετρελάθηκα.
- γαστρονομικός και οινικός (rioja και ξερό ψωμί) παράδεισος, ονειρικές έξοδοι και πληθώρα ποιοτικών επιλογών, χωρίς ξεπαράδιασμα.
- το Σαν Σεμπαστιάν είναι πανέμορφο και το Μπιλμπάο πολύ ενδιαφέρον. Θα αναπνεύσεις άλλον αέρα εκεί.
- η περιοχή στην οποία θα κινηθείς είναι σχετικά πιο περιορισμένη από ότι η Προβηγκία ή η Κροατία και έτσι σε 8 ημέρες θα δεις αρκετά και χωρίς να κάνεις αγώνα δρόμου.
- όπως και στους άλλους δυο προορισμούς, θα έχεις μια αίσθηση καλοκαιρινών διακοπών, συνοδευόμενη μάλλον με κοσμοπλημμύρα στα τουριστικά μέρη (πχ. Σαν Σεμπαστιάν).

Αυτό λοιπόν προτείνω, γιατί όπως ξαναείπα μου άρεσε πολύ. Λογικά σκεπτόμενη όμως, νομίζω ότι η πιο σίγουρη επιλογή για να μείνεις εντός προϋπολογισμού είναι η Κροατία, αν και η διαμονή μέσα στο Ντουμπρόβνικ μήνα Ιούλιο είναι το ίδιο προβληματική.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom