EasyJet Τι καλύτερο από το να χάσεις την πτήση της επιστροφής..??!!

malinka

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Έχουμε πάει ωραία και καλά λοιπόν στη Ρώμη με μια φίλη μου, και έρχεται η ώρα να πούμε αντίο στην αιώνια πόλη. Καθυστερούμε λιγουλάάάάκι να φτάσουμε στο αεροδρόμιο, όμως αυτό δεν μας εμπόδισε να είμαστε εκεί θεωρητικά στην ώρα μας. Η πτήση έφευγε 13.20, η θύρα έκλεινε 12.50, εμείς πήγαμε για check in 12.30.. μας γράφει η υπεύθυνη πάνω στο χαρτί τη θύρα, C15, περνάμε και τον έλεγχο αποσκευών και γρήγορα κατευθυνόμαστε στην πύλη μας. καθόμαστε ακριβώς μπροστά της 12.45, περιμένοντας να ανοίξει αφού δεν υπήρχε κάνεις εκεί. Η πύλη μας έγραφε βέβαια Prague και θορυβηθήκαμε, αφού όμως ρωτήσαμε τη διπλανή μας κ μας είπε πως την πληροφόρησαν ότι αυτό θα αλλάξει μόλις ανοίξει η πύλη, ηρεμήσαμε. Και δως του να περνάει η ώρα και να μην αλλάζει τίποτα. 13.05 σηκωνόμαστε και αρχίζουμε να ρωτάμε τι συμβαίνει. Μας πληροφορούν χαλαρά ότι η πύλη έχει αλλάξει, ότι επιβιβαζόμαστε στη C10, κ ότι θα έπρεπε να έχουμε κοιτάξει τον πίνακα ανακοινώσεων, ο οποίος καλυπτόταν ολοκληρωτικά από την ουρά άλλης πύλης και δεν είχαμε καν αντιληφθεί την ύπαρξη του, καθότι υπήρχε μόνο ένας εκεί. Φτάνοντας στη σωστή πύλη 13.07 μας είπαν πως δε μπορούμε να επιβιβαστούμε, αφού προφανώς η πύλη έκλεισε, και χωρίς καμία διάθεση να μας εξυπηρετήσουν μας έστειλαν κάτω στα γραφεία να κανονίσουμε άλλη πτήση. Παρά τις φωνές για το γεγονός ότι κανείς δε μας ενημέρωσε, αφού δεν υπήρξε ποτέ ανακοίνωση για την αλλαγή της πύλης (η οποία έγινε προφανώς στα 10 λεπτά που περνούσαμε τον έλεγχο), ο υπεύθυνος στον γκισέ της easyjet επαναλάμβανε ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι, κ ότι αν θέλαμε μπορούσαμε να κάνουμε μήνυση στην εταιρία, καθώς και ότι θα έπρεπε να πληρώσουμε 115 ευρώ το άτομο για την ακύρωση του εισιτηρίου για να πετάξουμε την επόμενη(?) μέρα με αυτούς, αλλιώς να κλείναμε καινούρια εισιτήρια με άλλη αεροπορική. Φυσικά και κλείσαμε με άλλη εταιρία, την Aegean, καταλήξαμε να πετάμε 17.40 και φυσικά να πληρώσουμε 140 ευρώ ανά άτομο που προφανώς δε μας περίσσευαν. Κατά τη δεύτερη αναμονή, συνειδητοποίησα ότι όλες οι ανακοινώσεις γίνονταν μόνο μία φορά, μόνο στα ιταλικά και απίστευτα χαμηλόφωνα, ούτε καν σε ποια εταιρία αναφέρονταν δεν μπορούσαμε να διακρίνουμε. Επίσης, ότι περίπου οι μισοί επιβάτες έχασαν τη συγκεκριμένη πτήση μαζί με μας, σε περίπτωση που κάποιος βιαστεί να θεωρήσει πως εμείς ήμασταν απρόσεκτες. Ήταν πραγματικά απαράδεκτο αυτό, καμία ειδοποίηση, ένας και μοναδικός πίνακας που δεν φαινόταν ακόμα κι αν τον έψαχνες και καμία διάθεση κανενός από το αεροδρόμιο να μας βοηθήσει, ας μην αναφέρω τις ειρωνείες των υπευθύνων για την ακοή μας και τη δυσπιστία ότι κι άλλοι έχασαν την πτήση.

είχε κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία?? πώς μπορώ να το κυνηγήσω?? δεν ξέρω αν ήταν λάθος μόνο του αεροδρομίου που δεν μας ενημέρωσε ή και της εταιρίας που δε μας δέχτηκε, αλλά εγώ δε γεννάω λεφτά και θέλω αυτοί οι άνθρωποι να το βάλουν καλά στο μυαλό τους (αν και δεν περιμένω καμιά επιστροφή εδώ που τα λέμε)..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ειναι ευθυνη του αεροδρομιου. Το αεροδρομιο δινει την πυλη και τα υπολοιπα ειναι του handler δηλ της easy ευθυνη κι απο κει να αναζητησετε κατι. Απιθανο βεβαια και ειδικα με τετοια εταιρεια. Ειναι ισως χρησιμηη καρτα επιβιβασης αν αναφερει την πυλη πριν την αλλαγη.
Μια απορια μονο: ηρεμησατε μονο απο την ασχετη διπλανη σας οταν δεν ειδατε την πτηση σας στην πυλη?!!!και μιλαμε τωρα για 10-15 μετρα αποσταση η μια πυλη απο την αλλη. Σχεδον διπλα ειναι! Αν καθεσαι στο κεντρο της αιθουσας τιςβλεπεις ολες. Ειλικρινα απορω ενω ησασταν και τοσο νωρις πριν πως δεν ψαξατε την πυλη που επιβιβαζοταν η πτηση σας ακριβως διπλα...
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
προλάβατε να κάνετε check in και δεν σας περίμεναν? κουφό μου φαίνεται. μου έχει τύχει σε overbooked flight να ψαχνουν όλο το αεροδρόμιο (ανακοινώσεις παντού) για τον κύριο τάδε που είχε κάνει check in και αργουσε να εμφανιστει στην πύλη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Καθόσαστε δηλαδή επί ένα τέταρτο έξω από μια πύλη που έγραφε άλλο προορισμό και προφανώς άλλη ώρα από την δικιά σας και δεν σας πέρασε καν από το μυαλό ότι μπορεί να έχει αλλάξει η πύλη επιβίβασης? Και επίσης υποστηρίζεις ότι περίπου οι μισοί επιβάτες έχασαν την πτήση τους κάνοντας ακριβώς το ίδιο λάθος? Λυπάμαι αλλά και έτσι να είναι τα πράγματα αν δεν υπάρχει κοινή λογική τα λάθη πληρώνονται...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καθόσαστε δηλαδή επί ένα τέταρτο έξω από μια πύλη που έγραφε άλλο προορισμό και προφανώς άλλη ώρα από την δικιά σας και δεν σας πέρασε καν από το μυαλό ότι μπορεί να έχει αλλάξει η πύλη επιβίβασης? Και επίσης υποστηρίζεις ότι περίπου οι μισοί επιβάτες έχασαν την πτήση τους κάνοντας ακριβώς το ίδιο λάθος? Λυπάμαι αλλά και έτσι να είναι τα πράγματα αν δεν υπάρχει κοινή λογική τα λάθη πληρώνονται...
Μου κανει τρομερη εντυπωση που ειπε για πολλους επιβατες.οι πυλες ειναι διπλα διπλα! Οχι αλλη αιθουσα, διπλα διπλα! Μα κανεις δεν ειδε 10 μετρα στα δεξια του?
 

malinka

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
λοιπόν, αρχικά δεν είχαμε ξαναπετάξει μόνες μας με αεροπλάνο πριν από αυτό το ταξίδι, οπότε δεν είμαστε ψιλιασμένες για τίποτα. Επίσης, όταν στο Ελευθέριος Βενιζέλος έγινε μια αλλαγή στην πύλη, ανακοινώθηκε σε 2-3 γλώσσες και 2 φορές από τα μεγάφωνα, άρα κι εγώ περίμενα πως θα γίνει το ίδιο σε μια ενδεχόμενη αλλαγή. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι πρέπει να αρχίσω να τσεκάρω όλες τις πύλες έτσι για παν ενδεχόμενο..!! Μου είπε και η διπλανή που είχε πετάξει πολλές φορές πως την ενημέρωσε αρμόδιος πως σύντομα θα αλλάξει ο αναγραφόμενος προορισμός, τι άλλο να υποθέσω?

Όσο για τις ανακοινώσεις προσώπων, μου είπαν πως τις χρησιμοποιούν μόνο για επιβάτες που έχουν παραδώσει αποσκευές, εμείς δεν είχαμε..

Προφανώς και οι υπόλοιποι επιβάτες περίμεναν το πιο φυσιολογικό, μια απλή ανακοίνωση για την αλλαγή της πύλης.. Και η C15 από τη C10 δεν απείχε τόσο λίγο, αν υπολογίσεις και τις ουρές των άλλων πυλών που μας χώριζαν και έκρυβαν την ορατότητά μας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Λυπάμαι, αλλά η C10 απέχει από την C15 πάρα πολύ λίγο, αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό... το θέμα μας είναι ότι στην περίπτωσή σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο από το να είσαι την επόμενη φορά περισσότερο προσεκτική... ήσουν μικρή, άπειρη και μπερδεύτικες... πλήρωσες βέβαια αυτή σου την απειρία με 115€ αλλά δεν χάλασε κι ο κόσμος... μαθαίνεις...
 

malinka

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
ντάξει, καταλαβαίνω ότι ισχύει αυτό, το παραδέχτηκα και η ίδια ότι δεν έχουμε καμιά τρελή εμπειρία από αεροδρόμια. Άρα θέλετε να μου πείτε ότι για να πετάξεις σαν άνθρωπος πρέπει να έχεις πετάξει τουλάχιστον 10 φορές και να ξέρεις όλα τα πιθανά περιστατικά που μπορεί να σου συμβούν εκεί?? Και εν πάσει περιπτώσει, δε θα έπρεπε αυτοί να είναι πιο οργανωμένοι για όλους αυτούς που δεν ξέρουν?? Δεν μπορεί να ζητάω το αυτονόητο, μια ανακοίνωση, και η απάντηση να είναι 'πρέπει να ψάχνεις εσύ μόνη σου'..!! Να τους δώσω δηλαδή και εύσημα που με έχουν σε εγρήγορση...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ντάξει, καταλαβαίνω ότι ισχύει αυτό, το παραδέχτηκα και η ίδια ότι δεν έχουμε καμιά τρελή εμπειρία από αεροδρόμια. Άρα θέλετε να μου πείτε ότι για να πετάξεις σαν άνθρωπος πρέπει να έχεις πετάξει τουλάχιστον 10 φορές και να ξέρεις όλα τα πιθανά περιστατικά που μπορεί να σου συμβούν εκεί?? Και εν πάσει περιπτώσει, δε θα έπρεπε αυτοί να είναι πιο οργανωμένοι για όλους αυτούς που δεν ξέρουν?? Δεν μπορεί να ζητάω το αυτονόητο, μια ανακοίνωση, και η απάντηση να είναι 'πρέπει να ψάχνεις εσύ μόνη σου'..!! Να τους δώσω δηλαδή και εύσημα που με έχουν σε εγρήγορση...
Εντάξει καλή μου, το καταλαβαίνουμε ότι σε καίει, πλήρωσες τζάμπα έξτρα εισιτήριο, συμπάσχουμε μαζί σου, αλλά για σκέψου λίγο τι λέει η κοινή λογική: Βλέπεις ότι δεν είναι η πτήση σου στην πύλη που περιμένεις, ρωτάς τη διπλανή σου και επαναπαύεσαι στην απάντησή της και δεν ψάχνεις να βρεις κάποιον αρμόδιο, στη διπλανή πύλη έστω, να ρωτήσεις τι γίνεται με την πτήση σου; Τόσο ανυποψίαστη; (αφελής θα έλεγα κανονικά, αλλά θα τσαντιζόσουνα) Η αλλαγή της πύλης είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο. Ακόμη κι αν δεν έβρισκες κάποιον να ρωτήσεις, πόσο δύσκολο ήταν να ψάξεις να βρεις έναν φωτεινό πίνακα με τις αναχωρήσεις για να δεις τι γίνεται; Ε, κι αν δεν μπορείς να κάνεις αυτές τις απλές σκέψεις και ενέργειες μόνη σου, τότε λυπάμαι που θα στο πω, αλλά καλύτερα να μην ταξιδεύεις μόνη σου αλλά με γκρουπ. Για να μη ζαλίζεις το κεφαλάκι σου με όλες αυτές τις "απίθανες" περιπτώσεις που μπορεί να σου συμβούν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom