Τι να φάει το μωρό μου στο Παρίσι; Πάντως όχι fois gras!

Eleni 29

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους, αν και σε λίγο καιρό θα λέω Salut!

Oui πάμε Παρίσι με το μωρό που θα είναι 13 μηνών, κι εγώ η άθλια μάνα θα το τρέχω από δω κι από κει...όμως δεν πειράζει έτσι να μαθαίνει από μικρό.

Το λοιπόν, το έχουμε μάθει με το φρέσκο φαγητάκι του καθημερινά και σκέφτομαι τι θα κάνω στο Παρίσι... έτοιμα βαζάκια δεν του έχω δώσει ποτέ...

Είμαι περίεργη να ακούσω τις δικές σας ιστορίες ταϊστικής τρέλας σε ταξίδι! :p
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.744
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αφού άνοιξες το θέμα και εδώ αντιγράφω την απάντησή μου από το άλλο τόπικ για να είναι στο σωστό σημείο.

Επειδή είμαι και γω σε παρόμοια φάση αναζήτησης, χωρίς όμως να το έχω κάνει ακόμη, έχω να σου προτείνω τα εξής:
Να νοικιάσετε ένα διαμέρισμα με εξοπλισμένη κουζίνα έτσι ώστε να μαγειρεύεις για τον μικρό όπως θα το έκανες και σπίτι σου. Στην αγορά υπάρχουν ανοξείδωτα δοχεία με ένα ή δύο μπωλάκια μέσα που κρατάνε το φαγητό ζεστό για πολλές ώρες. Έτσι ετοιμάζεις από το πρωί μια μερίδα φαγητό και μια κρέμα πχ και τα παίρνεις μαζί σου και το μωρό τα τρώει ζεστά στην ώρα του.

Ε τώρα αν φάει και μια δυο φορές από βαζάκι δεν χάλασε κι ο κόσμος, έτσι δεν είναι;
 

Eleni 29

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Βλέπω να τρώει συνέχεια από βαζάκια γιατί στο δωμάτιο που κλείσαμε δεν θα έχουμε τη δυνατότητα προετοιμασίας φαγητού...

Δεν ξέρω αν καθίσουμε κάπου και μπορώ να ζητήσω βραστό κοτόπουλο ή μοσχάρι με βραστά λαχανικά (λέμε τώρα) ή θα φανώ η τρελή Ελληνίδα;

Θα ρωτήσω βέβαια και την παιδίατρο γιατί ως μωρό 13 μηνών θα μπορεί να τρώει πιο ελεύθερα πράγματα απ' ότι τώρα...

Επίσης σκέφτομαι και το ενδεχόμενο αλλεργιών και τι δεν σκέφτομαι...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μπορείς στα εστιατόρια που θα τρωτε να ζητάς να στο αλεθουν το φαγητο. 13 μηνων το μωρό τρωει ό,τι τρωτε και εσεις, μην αγχώνεσαι. Και ουσιαστικά μονο το μεσημεριανο θα ειναι το "προβλημα" σου. Για το απογευμα μπορείς να του δινεις κρεμουλα και το βραδυ το γαλα του. Παρε μερικά φακελακια φαρινα ή ρυζαλευρο ή μπισκοτοκρεμα, ενα θερμο να εχεις ζεστο νερακι καθε μερα και όπου και να βρισκεσαι το φτιαχνεις. Στα εστιατορια μπορείς να του δινεις εκτος απο σουπες, ρυζάκι, πουρε, ψαρι που ειναι πολυ μαλακο... Να περασετε τελεια! :)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Είχαμε πάει Βουδαπέστη όταν ο γιος μου ήταν 11 μηνών. Νοικιάσαμε διαμέρισμα με κουζίνα, αλλά τελικά δε μαγειρέψαμε ποτέ εκεί. Κουβαλούσα παντού το μούλτι, αλλά ούτε αυτό χρειάστηκε. Μία φορά μόνο παράγγειλα λαχανικά και κοτόπουλο σε ένα εστιατόριο και τα άλεσα και όλοι με κοίταζαν καλά καλά. Και τελικά δεν τα έφαγε!! Μια μέρα του παράγγειλα κονσομέ κοτόπουλο (!) Άλλη μέρα έφαγε από το πιάτο μας ψητά λαχανικά. Άλλη μέρα του έδωσα κρέμα και το μεσημέρι (το προτιμούσα από το να πάρω βαζάκι).
Λύσεις υπάρχουν, μην αγχώνεσαι. Όπως είπε η mariagl μπορείς να παραγγέλνεις σούπα, λαχανικά που θα τα λιώνεις με το πιρούνι, ρύζι, ψάρι κλπ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και επίσης πουρέ και μπιφτεκάκια! Είναι συνήθως ένα πιάτο που το έχουν παντού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Κοίτα τι θυμήθηκα τώρα!

Πολλά χρόνια πρίν σε ψαροταβέρνα Ελληνικού νησιού είχα πετύχει ξένη(μάλλον Αμερικανίδα) που κουβαλούσε μαζί της μικρό μπλέντερ/μίξερ(πως τα λενε τέλος πάντων?).Μπήκε στην κουζίνα διάλεξε απο τα βραστά λαχανικά(καρότα,πατάτες κολοκύθια κτλ) τα πολτοποίηση και ταϊσε το παιδί της(ηταν σε καροτσάκι) μια χαρά.Δεν ξέρω άν έβαλε και βρατό ψάρι μέσα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν καλοθυμαμαι τα δικα μου αλλα μαλλον καναμε κουμαντο απο πριν...δηλ το ταιζαμε απο το σπιτι και μετα βγαιναμε εμεις για φαγητο.Μονο γαλα και νερα-τσαγια -χυμους κουβαλαγαμε.Αυτα βεβαια για Ελλαδα.
Γιατι εξωτερικο δεν πηγαμε με το παιδι πριν τα 7 του χρονια ..οποτε τετοια θεματα δεν ειχαμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλυτερα να βολευτεις απ' εξω γιατι τα διαμερισματα στο Παρισι (εκτος ισως ελαχιστων εξαιρεσεων) δεν εχουν φουρνακια παρα μονο μικροκυματων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom