Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Σχετικα καλα αγγλικα.Αν και στο καλοκαιρινο μου ταξιδι σε Λονδινο και Εδιμβουργο διαπιστωσα οτι δεν ξερω και τα τελεια αγγλικα.:roll::roll:Εσεις?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πολύ καλά Γερμανικά!:cool:
Μετρια αγγλικά για τσουκου τσουκου συνεννόηση!:haha:
Ισπανικά θα μάθω στο απώτερο μέλλον!:clap:

Α, και πολύ καλά βαυαρέζικα!!!:haha:
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
εγώ βασικά ως αγελάδα μουκανίζω...
αλλά έμαθα και 5 ξένες γλώσσες...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αγγλικά...οχι τέλεια....δυσκολευομαι στο να μιλησω... αλλα δοξα τω θεώ τα κατφέρνω μια χαρά!!!και στα ταξίδια μου και στο ιντερνετ...ευτυχως!!!!πως θα εκανα αλλιως τα ταξίδια μου...δεν ταξιδευω με γκρουπ...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αγγλικά και ιταλικά.
το επίπεδό μου δεν είναι και πολύ υψηλό (με τα αγγλικά έχω να ασχοληθώ σοβαρά γύρω στα 9 χρόνια και δεν τα χρησιμοποιώ ούτε στη δουλειά μου, εκτός ελαχιστων περιπτώσεων, με τα ιταλικά εχώ 2-3 χρόνια που έχω σταματήσει) αλλά στα ταξίδια και στην περιήγηση στο διαδίκτυο τουλάχιστον δεν αντιμετωπίζω κανένα σχεδόν πρόβλημα!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αγγλικά σχετικά καλά.

Γερμανικά λιγότερο καλά.

Και φυσικά όπου χρειάζεται χρησιμοποιώ την γλώσσα του σώματος: νοήματα, εκφράσεις, κ.τ.λ.!!!!!

Υ.Γ: Σιχαίνομαι πάάάάρα πολύύύύύ τα γαλλικά! Μπορεί γι αυτό η Γαλλία να αποτελεί έναν "μακρινό" μου προορισμό :haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γαλλικά πολύ καλά (και τα λατρεύω). Αγγλικά αρκετά καλά και κάτι λίγα γερμανικά που όμως μου επιτρέπουν ένα κάποιο επίπεδο συνενόησης.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
τυπικα εχω proficiency στα αγγλικα,το εχω παρει εδω και 3χρονια ,προσπαθω να τα εξασκω οσο γινεται περισσοτερο,αλλα και παλι πολλα εχω ξεχασει.ιταλικα πηρα το diploma απο το ιταλικο ινστιτουτο που ειναι lower +.δυστυχως δεν τα μιλησα καθολου αφοτου πηρα το πτυχιο και το αποτελεσμα τωρα ειναι τραγικο.θα μου πειτε τοτε γιατι πηγες να μαθεις?μου αρεσουν απλα παρα πολυ.αν και τωρα τελευταια με γοητευουν πολυ και τα ισπανικα.μπορει να το κανω το βημα.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Αγγλικά πολύ καλά (σπούδασα Αμερική), Γαλλικά μέτρια (τελείωσα Γαλλικό γυμνάσιο και λύκειο, αλλά πλέον μιλάω σπάνια), Ιταλικά, Ισπανικά & Ταϋλανδικά σε επίπεδο βασικών λέξεων για συνεννόηση.
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Αγγλικα πολυ καλη γραφη και πολυ καλη αναγνωση, αλλα οταν προκειται να μιλησω με πιανουν οι ντροπες μου, μαλλον ελλειψη αυτοπεποιθησης ειναι (αν και οταν τα χρειαζομαι μπορω να τα καταφερω καλα).
Καταλαβαινω αρκετα πραγματα οταν διαβαζω Ιταλικα, χωρις να εχω κανει ποτε μου και χωρις να εχω καμια ιδεα απο την γλωσσα (ειναι αλλη ιστορια πως εχει συμβει αυτο...).
Θα ηθελα να μαθω Ιταλικα ή Ισπανικα.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Αγγλικά σε διπλώματα έχω ενα Lower όλο κι όλο, από το 1993. Τη χειρίζομαι τη γλώσσα με μεγάλη άνεση. Γαλλικά, έχω φτάσει στο Sorbonne II, με βάση τα διπλώματα μπορώ να διδάξω παρακαλώ, και πλέον είμαι σε τραγικό σημείο. Καταλαβαίνω τί ακούω, αλλά άμα χρειαστεί να απαντήσω στα Γαλλικά την πάτησα.

Ηθικό δίδαγμα: καμιά σημασία δεν έχουν τα διπλώματα, πέρα από τη γραμμή που καταλαμβάνουν στο βιογραφικό σας. Για να μάθεις τη γλώσσα, απλά θα πρέπει να πιεστείς να τη χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση. Για 2 χρόνια η γλώσσα μου ήταν τα Αγγλικά και όχι τα Ελληνικά καθώς ζούσα στο εξωτερικό, so there you go....ήθελα δεν ήθελα την έμαθα.

ΥΓ: Να τελειοποιήσουμε και την ελληνική γραφή; στον τίτλο του θέματος, το σωστό είναι γνωρίζετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.604
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom