Τι προλαβαίνουμε στην Κρήτη για εφτά μέρες με παιδιά

Μηνύματα
54
Likes
59
Η Κρήτη είναι μεγάλη, δεν έχει καλό οδικό δίκτυο και έχει πολύ ψωμί. Δεν βγαίνει με τίποτα 3 νομοί σε 1 εβδομάδα. Σε μία εβδομάδα με το ζόρι βλέπεις τα highlight δύο νομών. Τώρα από Ηράκλειο αφήστε την Κνωσσό. Δεν λέει πολλά. Αν θέλετε κάτι σε αρχαία, τότε δίχως κουβέντα θα πάτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Είναι ένα από τα κορυφαία μουσεία της χώρας και σίγουρα με διαφορά το καλύτερο του νησιού.
Κατά τα λοιπά το Ελαφονήσι συνδυάζεται τέλεια με το Κεδρόδασος, που εκεί απολαμβάνεις το μπάνιο σου. Επίσης, εξαιρετική ημερήσια είναι στα Σφακιά με θαλάσσιο ταξί σε Γλυκά Νερά, Λουτρό και Μάρμαρα.
Τα βουνά της Κρήτης δεν είναι δασάκια. Είναι άγρια και σκληρά, ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Τα Φαλάσαρνα ποτέ δεν μου άρεσαν. Όσες φορές πήγα είχε αισχρό κύμα. Τσεκάρετε τους αέρηδες, γιατί είναι και βαθιά νερά.
Το Ακρωτήρι είναι ένας από τους θησαυρούς του νησιού, που πολλοί το παραβλέπουν. Σειτάν λιμάνια, Σταυρός, Μαράθι, Λουτράκι και τα δύο μοναστήρια.
Τα Ανώγεια δεν λένε απολύτως τίποτα. Για τα δεδομένα της ηπειρωτικής Ελλάδος δεν έχουν ουδεμία ομορφιά. Είναι η πατρίδα του Ξυλούρη και του Σκουλά. Αυτό μόνο. Σε μία εβδομάδα στη Κρήτη δεν πας Ανώγεια. Εκτός αν είσαι καλεσμένος σε κανά τραπέζι χαχα. Άσε που είναι δρόμος. Όχι αστεία.
Τα εντυπωσιακότερα φυσικά τοπία του νησιού θα χαρακτήριζα 3. Τους Μαύρους Λάκκους στα Λευκά Όρη, τα Σειτάν Λιμάνια και τις πηγές του Κουρταλιώτη ποταμού. Το νότιο Ρέθυμνο είναι απολαυστικό και μεγάλο. Τριόπετρα, Πρέβελη, Κουρταλιώτικο φαράγγι, Κλεισίδι.
Τέλος, πολύς κόσμος απαξιώνει το νότιο Ηράκλειο. Δεν το έχω γυρίσει όπως τα Χανιά και το Ρέθυμνο, αλλά μπορώ να σας εγγυηθώ ότι το Αγιοφάραγγο είναι υπέροχο. Όπως επίσης και μια ημερήσια σε Αγία Γαλήνη, Μάταλα και μπάνιο στη Κόκκινη Άμμο.
Ξέρω ότι δεν σας βοηθάω με τόσες πληροφορίες, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη 3 νομοί Κρήτης σε μία εβδομάδα όχι δεν βγαίνουν, αλλά είναι ανούσιοι.
Καλησπέρα!
Αρχικά να σας ευχαριστήσω και να πω ότι με βοηθούν οι πληροφορίες που δώσατε!
Λοιπόν αυτό με το φορτωμένο πρόγραμμα είναι μία δική μου παραξενιά. Κάθε χρόνο λέω θα το πάμε χαλαρά δεν το έχω καταφέρει μέχρι σήμερα.
Όντως το αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου απ' ότι είδα έχει εξαιρετικά εκθέματα.
Φαλάσαρνα σκεφτόμουν γιατί σε σχέση με Ελαφονήσι είναι πιο εύκολος ο δρόμος, αλλά απ' ότι βλέπω οι απόψεις συγκλίνουν στο Ελαφονήσι. Οπότε αυτό υπό σκέψη.
Το ακρωτήρι με έχει κερδίσει από αυτά που έχω διαβάσει ειδικά το Σεϊταν λιμάνι και τα μοναστήρια που φαίνονται πανέμορφα, βέβαια με μικρά παιδιά μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Αν όμως περνούσαμε από το ένα θα ήμουν ευχαριστημένη. Μήπως γνωρίζετε πιο είναι πιο εύκολα προσβάσιμο;
Αγιοφάραγγο μου φαίνεται υπέροχο, αλλά απ' ότι κατάλαβα δύσκολα πας.
Το Ρέθυμνο ουσιαστικά δεν προλαβαίνουμε να το δούμε, απλά θα περάσουμε.. Η αλήθεια είναι λίγο νότιο Ρέθυμνο θα ήθελα να προλάβουμε αλλά νομίζω δύσκολα.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Για να σε μπερδέψω λίγο ακόμη θα προσθέσω σε αντίθεση με τα παραπάνω ότι οι δρόμοι με προσοχή δεν είναι κάτι, οι οδηγοί είναι το θέμα. Μπορείς να κάνεις και το νότιο μέρος που θέλεις Τριόπετρα, Φραγκοκάστελλο, λουτρό Σφακίων με παραλίες στα ενδιάμεσα απίστευτες και με ελάχιστο κόσμο και με διαμονή Πλακιά ή οπουδήποτε καθώς έχει οικονομικα και ωραία καταλύματα. Εσείς θα βάλετε τις προτεραιότητες. Επίσης, να υποστηρίξω τα Ανώγεια και τα κάθε Ανώγεια που έγραψα πιο πάνω, η Κρήτη είναι τα βουνά της και οι άνθρωποι της που ζουν κυρίως σε ορεινά μέρη.
 
Μηνύματα
54
Likes
59
Για να σε μπερδέψω λίγο ακόμη θα προσθέσω σε αντίθεση με τα παραπάνω ότι οι δρόμοι με προσοχή δεν είναι κάτι, οι οδηγοί είναι το θέμα. Μπορείς να κάνεις και το νότιο μέρος που θέλεις Τριόπετρα, Φραγκοκάστελλο, λουτρό Σφακίων με παραλίες στα ενδιάμεσα απίστευτες και με ελάχιστο κόσμο και με διαμονή Πλακιά ή οπουδήποτε καθώς έχει οικονομικα και ωραία καταλύματα. Εσείς θα βάλετε τις προτεραιότητες. Επίσης, να υποστηρίξω τα Ανώγεια και τα κάθε Ανώγεια που έγραψα πιο πάνω, η Κρήτη είναι τα βουνά της και οι άνθρωποι της που ζουν κυρίως σε ορεινά μέρη.
Καλησπέρα!
Εντάξει οι δρόμοι και οι οδηγοί είναι κάτι που με αγχωνει είναι η αλήθεια, αλλά περισσότερο οι αποστάσεις.. επειδή ένα μικρό παιδί δύσκολα θα μείνει για πολύ ώρα στο αυτοκίνητο. Αυτό κυρίως με προβληματίζει με το νότιο τμήμα του νησιού.
Όσον αφορά τα Ανώγεια να πω ότι εμένα μου αρέσουν τα ορεινά μέρη. Πάντα προσπαθώ όταν πάμε κάπου να υπάρχει και κάποιο ορεινό χωριό στο πρόγραμμα γιατί συνήθως δεν είναι τόσο τουριστικά. Οπότε αν υπάρχουν πληροφορίες και προτάσεις είτε για Ανώγεια είτε για κάποιο άλλο μέρος θα χαρώ πολύ να τις δω.
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Για να σε μπερδέψω λίγο ακόμη θα προσθέσω σε αντίθεση με τα παραπάνω ότι οι δρόμοι με προσοχή δεν είναι κάτι, οι οδηγοί είναι το θέμα. Μπορείς να κάνεις και το νότιο μέρος που θέλεις Τριόπετρα, Φραγκοκάστελλο, λουτρό Σφακίων με παραλίες στα ενδιάμεσα απίστευτες και με ελάχιστο κόσμο και με διαμονή Πλακιά ή οπουδήποτε καθώς έχει οικονομικα και ωραία καταλύματα. Εσείς θα βάλετε τις προτεραιότητες. Επίσης, να υποστηρίξω τα Ανώγεια και τα κάθε Ανώγεια που έγραψα πιο πάνω, η Κρήτη είναι τα βουνά της και οι άνθρωποι της που ζουν κυρίως σε ορεινά μέρη.
Συμφωνώ για την Κρήτη και τα ορεινά της...χωρίς αυτά ΔΕΝ είναι Κρήτη....
ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ/ΚΑΜΙΑ και κάνει τον λεγόμενο ΝΟΤΙΟ ΟΔΙΚΟ ΑΞΟΝΑ από Αγ.Γαλήνη Ρεθύμνου έως ΦΡΑΓΚΟΚΑΣΤΕΛΟ 93,5 χμ σε 2 ώρες και 44 λεπτά λέει το google maps...(και λίγο λέει)
Απλά είναι ένας επαρχιακός αγροτικός δρόμος φιδίσιος που έχει ασφαλτοστρωθεί με κακή χάραξη πάνω στον παλιό ..Έχει ωραίες παραλίες και κολπάκια και βίλες στο πουθενά αλλά έχω κάνει 40 χμ σε 1 ώρα και 15 λεπτά και οδηγώ στην Κρήτη 20 χρόνια...


Ο ΝΕΟΣ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

Ο νέος παραλιακός οδικός άξονας είναι μήκος 62 χιλιομέτρων εκ των οποίων κάποια ήταν διανοιγμένα από παλαιότερα προγράμματα και στα οποία προστέθηκαν 40 χιλιόμετρα νέας διάνοιξης. Η οδική αρτηρία ξεκινά από την παραλία του Φραγκοκάστελου Σφακίων και θα συνδέσει τις παραλίες Φραγκοκάστελου, Πολύριζου, Κόρακα, Σούδας, Πλακιά, Λευκώγείων, Γέφυρας Πρέβελη, Αμούδι, Ανατολικά, Αγίας Παρασκευής, Τριόπετρας, Πρασονησιου, Άγιου Γεωργίου και Αγίας Γαλήνης.
 
Last edited:
Μηνύματα
54
Likes
59
Συμφωνώ για την Κρήτη και τα ορεινά της...χωρίς αυτά ΔΕΝ είναι Κρήτη....
ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ/ΚΑΜΙΑ και κάνει τον λεγόμενο ΝΟΤΙΟ ΟΔΙΚΟ ΑΞΟΝΑ από Αγ.Γαλήνη Ρεθύμνου έως ΦΡΑΓΚΟΚΑΣΤΕΛΟ 93,5 χμ σε 2 ώρες και 44 λεπτά λέει το google maps...(και λίγο λέει)
Απλά είναι ένας επαρχιακός αγροτικός δρόμος φιδίσιος που έχει ασφαλτοστρωθεί με κακή χάραξη πάνω στον παλιό ..Έχει ωραίες παραλίες και κολπάκια και βίλες στο πουθενά αλλά έχω κάνει 40 χμ σε 1 ώρα και 15 λεπτά και οδηγώ στην Κρήτη 20 χρόνια...


Ο ΝΕΟΣ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

Ο νέος παραλιακός οδικός άξονας είναι μήκος 62 χιλιομέτρων εκ των οποίων κάποια ήταν διανοιγμένα από παλαιότερα προγράμματα και στα οποία προστέθηκαν 40 χιλιόμετρα νέας διάνοιξης. Η οδική αρτηρία ξεκινά από την παραλία του Φραγκοκάστελου Σφακίων και θα συνδέσει τις παραλίες Φραγκοκάστελου, Πολύριζου, Κόρακα, Σούδας, Πλακιά, Λευκώγείων, Γέφυρας Πρέβελη, Αμούδι, Ανατολικά, Αγίας Παρασκευής, Τριόπετρας, Πρασονησιου, Άγιου Γεωργίου και Αγίας Γαλήνης.
Πολύ σημαντική αυτή η πληροφορία! Σκεφτόμασταν να αλλάξουμε τη μία διαμονή από το Ηράκλειο στο Ρέθυμνο, και τη μέρα που θα φύγουμε από Ρέθυμνο για Χανιά να κατέβουμε Πρέβελη, να συνεχίσουμε για Φραγκοκάστελλο και να ανέβουμε Χανιά.. Αλλά αν καταλαβαίνω σωστά αυτός είναι ο δρόμος ο δύσκολος στον οποίο αναφερθηκες; Τότε ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούμε..
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Πολύ σημαντική αυτή η πληροφορία! Σκεφτόμασταν να αλλάξουμε τη μία διαμονή από το Ηράκλειο στο Ρέθυμνο, και τη μέρα που θα φύγουμε από Ρέθυμνο για Χανιά να κατέβουμε Πρέβελη, να συνεχίσουμε για Φραγκοκάστελλο και να ανέβουμε Χανιά.. Αλλά αν καταλαβαίνω σωστά αυτός είναι ο δρόμος ο δύσκολος στον οποίο αναφερθηκες; Τότε ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούμε..
Δεν είναι αυτός...αυτός που σκέφτεστε τώρα ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ λόγω κατολισθήσεων στο φαράγγι του Κοτσυφού. Δεν ξέρουμε πότε θα ανοίξει. ΤΩΡΑ η συγκοινωνία γίνεται μέσω ΠΛΑΚΙΑ...
Καλούτσικος δρόμος περισσότερα χιλιόμετρα.
ΠΡΙΝ κατεβείτε ξαναρωτήστε!
 
Μηνύματα
54
Likes
59
Δεν είναι αυτός...αυτός που σκέφτεστε τώρα ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ λόγω κατολισθήσεων στο φαράγγι του Κοτσυφού. Δεν ξέρουμε πότε θα ανοίξει. ΤΩΡΑ η συγκοινωνία γίνεται μέσω ΠΛΑΚΙΑ...
Καλούτσικος δρόμος περισσότερα χιλιόμετρα.
ΠΡΙΝ κατεβείτε ξαναρωτήστε!
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Να σαι καλά! Τουλάχιστον πριν ξεκινήσουμε να ξέρουμε τι θα συναντήσουμε. Προβλέπω ότι μετά από αυτό το ταξίδι τα παιδιά μου δεν θα θέλουν να μπουν στο αυτοκίνητο για κανένα εξάμηνο..
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Πάντως όταν είχα πάει Λουτρό από Ασκύφου με στάση βρύσες για καφέ και γύρισα από κάτω Ηράκλειο με δύο διαμονές στα ενδιάμεσα για την ησυχία που προσφέρουν τα μέρη δεν είχα θέμα με την οδήγηση. Και καθημερινά πήγαινα για το σχολείο μου μια χρονιά Αγία Βαρβάρα και μια Γέργερη. Οι δρόμοι είναι επαρχιακοί.

Οι οδηγοί είναι για φυλακή τουλάχιστον.

Σε αφήνω γιατι θα μπερδεύεις περισσότερο. Κάνε το πιο mainstream και σε καμία περίπτωση μην αφήσεις Φαλάσαρνα ή Ελαφονήσι που έγραψες στην απ' έξω ( γίνονται εύκολα σε μια μέρα με διαμονη Κίσσαμο και φαγητό απόγευμα στο φεύγα Γραμβούσα).

Μιας και είσαι από βορά , και εγώ σχετικά, όταν μεγαλώσετε, Άλεξ/πόλη - Σητεία απευθείας πτήση ή από Αθήνα ότι θες και έφτασες.

Καλά να περάσετε!
 
Μηνύματα
54
Likes
59
Πάντως όταν είχα πάει Λουτρό από Ασκύφου με στάση βρύσες για καφέ και γύρισα από κάτω Ηράκλειο με δύο διαμονές στα ενδιάμεσα για την ησυχία που προσφέρουν τα μέρη δεν είχα θέμα με την οδήγηση. Και καθημερινά πήγαινα για το σχολείο μου μια χρονιά Αγία Βαρβάρα και μια Γέργερη. Οι δρόμοι είναι επαρχιακοί.

Οι οδηγοί είναι για φυλακή τουλάχιστον.

Σε αφήνω γιατι θα μπερδεύεις περισσότερο. Κάνε το πιο mainstream και σε καμία περίπτωση μην αφήσεις Φαλάσαρνα ή Ελαφονήσι που έγραψες στην απ' έξω ( γίνονται εύκολα σε μια μέρα με διαμονη Κίσσαμο και φαγητό απόγευμα στο φεύγα Γραμβούσα).

Μιας και είσαι από βορά , και εγώ σχετικά, όταν μεγαλώσετε, Άλεξ/πόλη - Σητεία απευθείας πτήση ή από Αθήνα ότι θες και έφτασες.

Καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όλες χρήσιμες. Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα δεν θα τα αφήσουμε, εκτός απροόπτου.. Τα προτείνουν όλοι, κάτι θα ξέρουν 🙂
Βέβαια δεν ξέρω και τι να αφήσουμε απ' έξω, είναι τόσα πολλά και τόσο όμορφα μέρη. Οπότε θα κινηθούμε σίγουρα με βάση τα παιδιά, τι τους αρέσει, τι αντέχουν.
Πτήσεις έχει φέτος μόνο Ιούνιο με Αύγουστο και Αλεξανδρούπολη Ηράκλειο και μ' αυτή θα έρθουμε. Για Σητεία νόμιζα ότι δεν υπάρχει πια, αν υπάρχει ακόμα καλύτερα!
 
Μηνύματα
54
Likes
59
Καλησπέρα!
Αφού διάβασα προσεκτικά όλες τις απαντήσεις και μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με την υπόλοιπη οικογένεια, αποφασίσαμε να αλλάξουμε λίγο το πρόγραμμα. Ευτυχώς δεν είχαμε κλείσει ακόμη διαμονή, οπότε αποφασίσαμε ότι οι μέρες θα μοιραστούν σε 2 Ηράκλειο, 2 Ρέθυμνο, 3 Χανιά. Να μοιραστεί λίγο καλύτερα η απόσταση και κυρίως να έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο στο Ρέθυμνο.
Οι πρώτες μέρες δεν θα αλλάξουν ιδιαίτερα, Σάββατο φτάνουμε βραδάκι οπότε μια βόλτα στην πόλη του Ηρακλείου, Κυριακή θα πάμε προς Λασίθι, Δευτέρα Κνωσός, ενυδρείο και ότι άλλο προλάβουμε και απόγευμα φεύγουμε για Ρέθυμνο.
Την Τρίτη προκύπτει το δίλημμα:
[πάμε φαράγγι Πατσού και Μονή Αρκαδίου ή κατεβαίνουμε Πρέβελη; Σκεφτήκαμε και την ιδέα να πάμε στο φαράγγι και μετά Πρέβελη, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται (αν πάει ο δρόμος εννοώ) και να μείνει η Μονή Αρκαδίου για τη μέρα της επιστροφής.]
Τετάρτη φεύγουμε για Χανιά, οπότε είτε θα σταματήσουμε για θάλασσα στη διαδρομή είτε αφού φτάσουμε θα πάμε προς Μαράθι.
Πέμπτη Ελαφονήσι, Παρασκευή Φαλάσαρνα εκτός αν είμαστε πολύ κουρασμένοι κάπου πιο κοντά.
Σάββατο ξεκινάμε για επιστροφή Ηράκλειο που πετάμε βραδάκι, λογικά εδώ ίσως προλαβαίνουμε να περάσουμε από την Μονή Αρκαδίου.
Δεύτερη απορία
Ειδα ότι και στα Χανιά υπάρχει φαράγγι σχετικά μικρό (0,5 ώρα λένε οι πληροφορίες), το φαράγγι της Σαρακίνας Μεσκλων. Είναι καποιο από αυτά τα δύο (φαράγγι Πατσού, φαράγγι Σαρακίνας) κατάλληλο για παιδιά;;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα!

Την Τρίτη προκύπτει το δίλημμα:
[πάμε φαράγγι Πατσού και Μονή Αρκαδίου ή κατεβαίνουμε Πρέβελη; Σκεφτήκαμε και την ιδέα να πάμε στο φαράγγι και μετά Πρέβελη, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται (αν πάει ο δρόμος εννοώ) και να μείνει η Μονή Αρκαδίου για τη μέρα της επιστροφής.]

Μπορεις να πας στη ΜΟνη Πρεβελη μετα το φαραγγι.. ετσι και αλλιως πανω απο 2 ωρες δεν θα διαυεσεις μεσα στο φαραγγι μην σου πω και λιγοτερο αλλα απο το φαραγγι θα πας προς Σπιλι και απο εκει Κοξαρε -Αγιο Βασιλειο και μετα Πρεβελη
1714492601514.png



Τετάρτη φεύγουμε για Χανιά, οπότε είτε θα σταματήσουμε για θάλασσα στη διαδρομή είτε αφού φτάσουμε θα πάμε προς Μαράθι.

Μαραθι πανικος απο το κοσμο εκεινη την εποχη..αλλα ετσι και αλλιως ολες οι παραλιες σε ιδια κατασταση θα ειναι... ερχομενη απο Ηρακλειο εχει παραλιες ωραιες αν εχεις χρονο και ισως να μην εχουν πολυ κοσμο ..πχ πριν τη Παναγια τη Χαρακιανη κοντα ανοιγεις το φρακτη και κατεβαινεις, επισης στη Παναγια χαρακιανη εχει προσβαση σε παραλία.
Μετα το Πανορμο επισης εχει μια παραλια στριβοντας στο βενζιναδικο που ειναι στα αριστερα σου μετα το ξενοδοχειο creta panorama....
1714493454889.png
1714493480235.png

Πέμπτη Ελαφονήσι, Παρασκευή Φαλάσαρνα εκτός αν είμαστε πολύ κουρασμένοι κάπου πιο κοντά.
Σάββατο ξεκινάμε για επιστροφή Ηράκλειο που πετάμε βραδάκι, λογικά εδώ ίσως προλαβαίνουμε να περάσουμε από την Μονή Αρκαδίου.
Δεύτερη απορία
Ειδα ότι και στα Χανιά υπάρχει φαράγγι σχετικά μικρό (0,5 ώρα λένε οι πληροφορίες), το φαράγγι της Σαρακίνας Μεσκλων. Είναι καποιο από αυτά τα δύο (φαράγγι Πατσού, φαράγγι Σαρακίνας) κατάλληλο για παιδιά;;
ειναι το πιο μικρο φαραγγι .. αρχιζει μεσα απο το χωριο μεσκλα κανει κυκλικη πορια ευκολη σχεδον ασφαλτοστρωμενος δρομος και καταληγει παλι μεσα στο χωριο... λιγοτερο απο ωρα η διαρκεια πεζοποριας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom