Ελβετία Τι προτείνετε για Ελβετία?

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Παιδιά ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές και σίγουρα κάτι από όλα αυτά θα δώ. Βέβαια η αλήθεια είναι πω τη Λουκέρνη είχα σκεφτεί και εγώ για να δώσω χρόνο.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Παιδιά καλησπέρα, τις προσεχές μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στην Ελβετία και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ποιά μέρη προλαβαίνω να δώ σε 3 μέρες μόνο (δυστυχώς).
Το μέρος το οποίο θα είμαι περισσότερο είναι το Engelberg στην οποία θα πάω μέσω Ζυρίχης με τραίνο και κάτι επιπλέον που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τραίνο που πηγαίνει προς Engelberg είναι μακριά από το αεροδρόμιο. Οπότε έχω 3 μέρες σε Ζυρίχη μάλλον μια και 2 στο Engelberg. Θα προλάβω να δω κάτι ή είναι πολύ λίγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρον.
Ένα γιγάντιο άγαλμα του Μάικλ Τζάκσον, ο οποίος απεβίωσε στις 25 Ιουνίου, στήθηκε κοντά στην πόλη της Ζυρίχης, καθώς έχει...
διοργανωθεί τελετή προς τιμήν του βασιλιά της ποπ.
Χτισμένο πάνω στο γρασίδι και στην μέση του χωριού του Ρέγκενσντορφ, το οποίο βρίσκεται βορειοδυτικά της Ζυρίχης, το γκρι άγαλμα του Τζάκσον έχει ύψος 12 μέτρων και βάρος τεσσάρων τόνων, ενώ γύρω από την μέση του φοράει μία εκθαμβωτική χρυσή ζώνη.

«Υπάρχουν μόνο 19 αντίγραφα σε ολόκληρο τον κόσμο, δύο εκ των οποίων βρίσκονται στην Ευρώπη» δήλωσε αναφερόμενος στο άγαλμα του διάσημου τραγουδιστή ο υπεύθυνος διοργάνωσης της τελετής Αντρέας Γκράσμαν.

«Θα διοργανώσουμε κατά την διάρκεια όλου του σαββατοκύριακου μία μεγάλη εκδήλωση», συμπλήρωσε ο κ. Γράσμαν.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, στην εκδήλωση που αναμένεται να παρευρεθούν δεκάδες χιλιάδες φαν, θα πωλούνται τριαντάφυλλα και κεριά, ενώ θα υπάρχει ακόμη και βιβλίο συλλυπητηρίων.

«Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη και φυσικά θα ακούγεται η μουσική του Μάικλ Τζάκσον» τόνισε ο κ. Γκράσμαν, ο οποίος περίγραψε τον εαυτό του ως ένα μεγάλο φαν του βασιλιά της ποπ.
eportal.gr

δεν ξερω αν σε ενδιαφερει... αλλα μολις το ειδα..
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Εχω παει μονο Ζυριχη η οποια ειναι καταπληκτικη και σχετικα μικρη,αρα προλαβαινεις να την γυρισεις ολη...με ποταμι και λιμνη μεσα στην πολη και ενα ιστορικο κεντρο μαζεμενο,με ομορφους καθεδρικους ναους...μας αρεσε πολυ..Τωρα για αλλη επισκεψη θα σου πουν τα παιδια που ξερουν...κι εσυ αποφασιζεις...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω Λουκερνη θα σου συστησω μια πολη καταπληκτικη η γεφυρα με τους 100 πινακες που αναπαραστουν τη πορεια μας τη ζωη μολις μπεις στην εισοδο...και το θανατο στην εξοδο της γεφυρας...
Η παλια πολη ειναι καταπληκτικη....
Επισης πολυ ωραια πολη ειναι και η Βερνη....
Αν θυμαμαι καλα η γεφυρα αυτη ειχε καει. Την επισκευασαν;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αν τελικά πας Λουκέρνη από Ζυρίχη είτε οδικώς είτε με τρένο, αξίζει μια στάση στο Τσουκ (Zug). Είναι μικρή επαρχιακή πόλη, παραλίμνια με κουκλίστικα σπίτια. Επιπλέον μπορείς να κατέβεις σε σταθμό κοντά στο Τσουκ (που δε θυμάμαι το όνομα του αλλά μπορείς να το ρωτήσεις εκεί) και με ταξί σε μισή ώρα περίπου να βρεθείς σε ορεινό σαλέ, για να απολαύσεις απίστευτη θέα λιμνών και πόλεων συν τοπική κουζίνα. Ίσως αυτή την εποχή δεν είναι χιονισμένα ψηλά, όμως θα πάρεις γεύση και από τα ορεινά.
 

stellareal

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
καναδας
:D
Παιδιά καλησπέρα, τις προσεχές μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στην Ελβετία και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ποιά μέρη προλαβαίνω να δώ σε 3 μέρες μόνο (δυστυχώς).
Το μέρος το οποίο θα είμαι περισσότερο είναι το Engelberg στην οποία θα πάω μέσω Ζυρίχης με τραίνο και κάτι επιπλέον που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τραίνο που πηγαίνει προς Engelberg είναι μακριά από το αεροδρόμιο. Οπότε έχω 3 μέρες σε Ζυρίχη μάλλον μια και 2 στο Engelberg. Θα προλάβω να δω κάτι ή είναι πολύ λίγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρον.
καλησπερα και εγω λουκερνη θα σου προτεινω ειναι μια απο τις ομορφοτερες πολεις στην ελβετια αξιζει τον κοπο φιλικα στελλα:D:D
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Eγώ φεύγω Ελβετία για Χριστούγεννα. Θέλω να μου πείτε αν τέλος Δεκέμβρη θα έχει πολύ κρύο κτλ..καλα εννεοείται θα έχει, εννοώ είναι όπως η Τσεχία ή λιγότερο κρύα?? Πέρσι πήγε ένας φίλος μου και μ είπε πως χιόνιζε συνέχεια και μου λεγε ότι είχε -14, αλλα την ίδια περίοδο εγώ βρισκόμουν στην Τσεχια (που είναι και πιο πάνω) και είχε γύρω στο -8, -10.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eγώ φεύγω Ελβετία για Χριστούγεννα. Θέλω να μου πείτε αν τέλος Δεκέμβρη θα έχει πολύ κρύο κτλ..καλα εννεοείται θα έχει, εννοώ είναι όπως η Τσεχία ή λιγότερο κρύα?? Πέρσι πήγε ένας φίλος μου και μ είπε πως χιόνιζε συνέχεια και μου λεγε ότι είχε -14, αλλα την ίδια περίοδο εγώ βρισκόμουν στην Τσεχια (που είναι και πιο πάνω) και είχε γύρω στο -8, -10.
Πού Ελβετία? Τα υψόμετρα και οι αντίστοιχες κλιματολογικές συνθήκες διαφέρουν αισθητά από περιοχή σε περιοχή...
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Θα μείνω Βέρνη, Ζυρίχη, Γενεύη και θα περάσω και από Λωζάνη και Λουκέρνη (μονοήμερες).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μείνω Βέρνη, Ζυρίχη, Γενεύη και θα περάσω και από Λωζάνη και Λουκέρνη (μονοήμερες).
Η Βέρνη είναι νομίζω (μαζί με τη Σόφια) η υψηλότερη (υψομετρικά) πρωτεύουσα χώρας στην Ευρώπη. Περίμενε κρύο. Η Ζυρίχη και η Γενεύη είναι δίπλα σε λίμνες και σε χαμηλότερο υψόμετρο, μπορείς να περιμένεις (ειδικά στην τελευταία) πιο νορμάλ θερμοκρασίες.

Περίμενε Ζυρίχη/Λουκέρνη στα επίπεδα Πράγας, Γενεύη πιο πάνω, Βέρνη πιο κάτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom