Άγιος Δομήνικος Μεξικό Τζαμάικα Τι προτεινετε Μεξικο, Αγιο δομινικο η Τζαμαικα?

progie1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα πάθεις πλάκα με την πτήση και το αεροδρόμιο... Θα βλέπεις από ψηλά και δεν θα το πιστεύεις πόσο βλάστηση έχει η χερσόνησος Σαμανά.... κι όταν θα κατεβαίνει το αεροπλανάκι για την προσγείωση θα αναρωτιέσαι που στο καλό θα προσγειωθεί μέσα σε τόση βλάστηση!
Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο αεροδρόμιο "χωμένο" μέσα σε φοινικόδασος!

Να! Κοίτα: http://img204.imageshack.us/img204/3972/aeropuertolasterrenas2cef8.jpg
Δομήνικο ή Μεξικο????
 

CostaNastazia

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Παιδιά εμείς πήγαμε Μεξικό και περάσαμε τέλεια!Τώρα σκεφτόμαστε για Τζαμάικα, αλλά πήγε ένας γνωστός μας (για δουλειά με καράβι σε κάποιο λιμάνι) και μας είπε για τρομερή εγκληματικότητα και διστάζω. Έχει παει κάποιος πρόσφατα να μας πεί τι γίνεται;
Και επίσης μπορεί να συνδυαστεί η Τζαμάικα με Δομίνικο;

Δομήνικο ή Μεξικο????
Και ας απαντήσει κάποιος και σε αυτό για να δούμε ποιό είναι καλύτερο και σε τι.
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τώρα σκεφτόμαστε για Τζαμάικα, αλλά πήγε ένας γνωστός μας (για δουλειά με καράβι σε κάποιο λιμάνι) και μας είπε για τρομερή εγκληματικότητα και διστάζω. Έχει παει κάποιος πρόσφατα να μας πεί τι γίνεται;
Δεν έχω πάει Τζαμάικα, αλλά θα έλεγα να μη δίνεις βάση στα λόγια κάποιου που πήγε για δουλειά με καράβι σε κάποιο λιμάνι. Είναι σαν κάποιος να βγει στην Κόρινθο με καράβι για δουλειά και να έχει άποψη για όλη την Πελοπόννησο. Υπάρχουν κάποιοι εδώ στο φόρουμ που έχουν πάει, ψάξε τις ιστορίες, αλλά και γενικά στο νετ υπάρχουν πληροφορίες από κόσμο που πήγε για τουρισμό όπως θες κι εσύ.
Νομίζω οτι δεν υπάρχουν πτήσεις Τζαμάικα-Δομίνικο απευθείας, μέσω ΗΠΑ ή Παναμά, οπότε ψάξτο κι αυτό.
Και ας απαντήσει κάποιος και σε αυτό για να δούμε ποιό είναι καλύτερο και σε τι.
Έχω κάνει μια σύγκριση Μεξικό-Δομίνικου εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Καραϊβική.38285/#post400229
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει και στις τρεις πρόσφατα.
Μεξικό: Πληρέστατος προορισμός, εκ των κορυφαίων χωρών στη λίστα μου, στο τοπ-5. Φοβερή αρχαιολογία, εκπληκτικά όμορφες πόλεις (και όχι μόνο οι 5-10 γνωστές, δες π.χ. Γκουαναχουάτο ή Ζακατέκας), τρομερή ποικιλία, ωραίος κόσμος, εξαιρετικά για μπάνιο, φοβερή φυση, δε βρίσκω και κανένα αρνητικό.
Τζαμάικα: Αποφεύγετε το Motego Bay και το Kingston αν φοβάστε την εγκληματικότητα, που είναι όντως θέμα, όπως και η επιθετικότητα στους τουρσίτες γενικώς σε αυτά τα δύο. Η ανατολική Τζαμάικα είναι απλά απίθανη, φανταστικός κόσμος, τρομερές παραλίες με τα δέντρα να μπαίνουν μέχρι μέσα, καταπράσινη, φωσφορίζουσες λίμνες, καταρράκτες, παραδοσιακά χωριουδάκια, φοβερά βουνά. Αγαπάμε, αλλά είναι ακριβά.Αρχιτεκοτνική λίγα πράγματα.
Αγιος Δομίνικος: Πανέμορφοι άνθρωποι, άντρες και γυναίκες, σε βαθμός αποβλάκωσης. Μερικές καλές παραλίες...αυτάαααα. Τίποτε από αρχιτεκτονική, μηδέν από κουλτούρα, πολύ all inclusive, χάλι το φαγητό, αδιάφορος προορισμός για μένα. ΟΚ πράσινη χώρα, μπόλικη φύση, αλλά κι αυτή με τουριστικη επιβάρυνση. Σαφώς πιο ασφαλής από Τζαμάικα δεν είναι σοβαρό θέμα η εγκληματικότητα για όποιον κάνει τα βασικά από πλευράς ασφαλείας.
Θα προτιμούσα το Μεξικό πολύ χαλαρά. Δεύτερη η Τζαμάικα αλλά υποδεέστερη και ακριβότερη, τρίτος ο συμπαθής Δομίνικος, αλλά μονο αν είστε μόνο για μπάνιο και τίποτε άλλο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κάποιος που σκέφτεται/ονειρεύεται να πάει σε νησί στην καραιβική, μόνο την αρχιτεκτονική, τα μουσεία και την κουλτούρα δεν έχει στο μυαλό του (η φίλη έχει πάει ήδη στο Μεξικό). Αιώρα,ρούμι και ρηλάξ είναι μάλλον οι προτεραιότητες, άντε και κάνα μπιτσόμπαρο.

Πέρα από την ομορφιά των Δομινικανών, δε συμφωνώ με τίποτα από όσα λέει ο Yorgos για το νησί.
Λέει οτι έχει μερικές καλές παραλίες και αυτάααα, ενώ όσα όμορφα αναφέρει για τη Τζαμάικα δεν αμφιβάλλω ότι είναι όπως τα λέει, ΑΛΛΑ ακριβως τα ίδια και σε μεγαλύτερο ποσοστό έχει και ο Δομίνικος.
Τρομερές παραλίες (από τις καλύτερες της καραιβικής) και κάποιες χωρίς καμία τουριστική επιβάρυνση (isla Saona, Rincon, Miches) και χιλιόμετρα ακόμα παραλίες ανέγγιχτες στη βόρεια ακτογραμμή αλλά και νότια ολόκληρη η Bahia de las Aguilas

Δε φτάνουν απλώς δέντρα στη θάλασσα, αλλά κοκοφοίνικες που πνίγουν όλο το τοπίο στη χερσόνησο Σαμανα.

Για τα υπέροχα βουνά τι να πούμε..τα ψηλότερα της καραιβικής Cordillera Central, Pico Duarte. Jarabacoa και Constanza έχουν τοπία απίστευτης ομορφιάς με ποτάμια για rafting και ράντσα για διαμονή και ιππασία. Η κοιλάδα cibao έχει πανέμορφα παραδοσιακά χωριουδάκια σε παστέλ χρώματα. Όσο για καταρράχτες όσους θες (El Limon, Damajagua, Jimenoa).
All Inclusive σαφώς και έχει πολλά μαζεμένα αλλά σε συγκεκριμένες περιοχές και φυσικά και η Τζαμάικα δεν παέι πίσω ε?
Και φυσικά το Σάντο Ντομίνγκο διαθέτει και μια αποικιακή ζώνη, πολύ ωραία για τα δεδομένα της καραιβικής. Η μουσική τους επίσης είναι υπέροχη και η merengue και η bachata.

Ξαναλέω οτι δε διαφωνώ με όσα λέει ο Yorgos για τη Τζαμάικα - πώς θα μπορούσα άλλωστε..δεν έχω πάει. Αλλά όχι να μου βγάλει το Δομίνικο ότι είναι μόνο για μπάνια και τίποτα άλλο! Εκτός αν έμεινε κλεισμένος σε all inclusive και δε μας το λέει :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο yorgos καλα τα ειπε γενικα. Ξεχασε να αναφερει μονο τους κινδυνους στο Μεξικο που εχει πολλες πολεις στις πιο επικινδυνες του κοσμου. Κ θερετρα οπως Ακαπουλκο, Πλαγια ντελ καρμεν Προσοχη και εκει.
Η αρχιτεκτονικη του Δομηνικου είναι για κλαματα. Παραγκες και κιτσαριο, ελεος δηλ. Η δε πρωτευουσα περα απο ενα απογευμα (με θεα στα φορτηγα του λιμανιου) δεν ειναι. Κεντρο με 2-3 δρόμους κ μια πλατεια ενδιαφεροντες.
Για μπανια καλα ειναι. Αλλα δεν θα παρουμε, υπαρχουν κι αλλου παραλιες σε καλυτερο πακετο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η αρχιτεκτονικη του Δομηνικου είναι για κλαματα. Παραγκες και κιτσαριο, ελεος δηλ.
Έλεος δε λες τίποτα! Και δεν έχουν ούτε τσίπα να ζητήσουν συγνώμη που είναι φτωχοί και μας χαλάνε τη μόστρα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έλεος δε λες τίποτα! Και δεν έχουν ούτε τσίπα να ζητήσουν συγνώμη που είναι φτωχοί και μας χαλάνε τη μόστρα!
Στο las terrenas ειναι φτωχοι νομιζεις? Εχει κ αλλου φτωχεια χωρις κιτς.. Ινδια εχεις παει? Αλλα κ στη γειτονια η Κουβα ειναι απειρως ωραιοτερη στην αρχιτεκτονικη χωρις να τρεχουν δολλαρια απο τα μπατζακια τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάποιος που σκέφτεται/ονειρεύεται να πάει σε νησί στην καραιβική, μόνο την αρχιτεκτονική, τα μουσεία και την κουλτούρα δεν έχει στο μυαλό του (η φίλη έχει πάει ήδη στο Μεξικό).
Κι όμως η Κούβα το μεγαλύτερο νησί της Καραϊβικής είναι κι ακριβώς αυτά πουλάει. Πλέον και με περισσότερο τουρισμό από τη ΔΔ.

Αιώρα,ρούμι και ρηλάξ είναι μάλλον οι προτεραιότητες, άντε και κάνα μπιτσόμπαρο.
Προσωπικά δε με αφορά τίποτε από τα τρία (ούτε και την παρέα μου) και τη λατρεύουμε την Καραϊβική την έχουμε γυρίσει όλη. Έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει.

Για τα βουνά του Άγιου Δομίνικου, σαφώς υποδεέσετρη φύση από Τζαμάικα, ακόμη και από την Κούβα, η αποικιακή αρχιτεκτονική της χώρας είναι απειροελάχιστη (στην πρωτεύουσα μιλάμε για 8 οικοδομικά τετράγωνα... για κλάμματα μάλιστα πολλά εξ αυτών).

Στο Μεξικό η εγκληματικότητα σπάνια αφορά τους επισκέπτες, με τις απλές προφυλάξεις θα πρέπει να είναι κανείς μια χαρά, ταξιδεύεται ανετότατα η χώρα. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το οργανωμένο έγκλημα και συμβαίνουν διάφορα (όπως το να εμφανίζονται ακέφαλα πτώματα στους δρόμους μαζικά), αλλά αν δεν είσαι επιχειρηματίας, έμπορος ναρκωτικών, πολιτικός ή μεγαλοδημοσιογράφος, λίγο σε επηρεάζει στο ταξίδι σου. Ασύγκριτικα πληρέστερος προορισμός από τους άλλους (συμπεριλαμβανομένης της Κούβας). Ανώτερος σε φύση, αρχαιολογία, αρχιτεκτονική, φαγητό, ποικιλομορφία, μουσεία και στις παραλίες δεν πάει πίσω. ΟΚ, είναι άσχημος λαός, αλλά δνε μπορούν και όλοι να είναι Δομηνικάνοι, τι να κάνουμε;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Στο las terrenas ειναι φτωχοι νομιζεις? Εχει κ αλλου φτωχεια χωρις κιτς.. Ινδια εχεις παει? Αλλα κ στη γειτονια η Κουβα ειναι απειρως ωραιοτερη στην αρχιτεκτονικη χωρις να τρεχουν δολλαρια απο τα μπατζακια τους.
Αυτοί που μένουν στις παράγκες που ανέφερες? Ναι φτωχοί νομίζω οτι είναι.
Λες να'ναι πλούσιοι που γουστάρουν ζουν με ελενίτ για οροφή και χώμα για πάτωμα?
Ινδία απ'όσο ξέρω κι εκεί οι φτωχοί σε παράγκες σε πλήρη εξαθλίωση ζουν χωρίς καν αποχέτευση, αλλά επειδή δεν έχω πάει, πιθανόν να το κάνουν με περισσότερο στυλ από τους Δομινικανούς..
Και γιατί να χρειάζεται να τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια των Κουβανών? Μήπως αυτοί τα έφτιαξαν τα αρχιτεκτονικά αριστουργήματα ή μήπως έχουν μείνει από την εποχή της αποικιοκρατίας και μάλιστα απ'ότι διάβασα πιθανόν σε στόρυ εδώ μέσα δυσκολεύονται να τα διατηρήσουν?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτοί που μένουν στις παράγκες που ανέφερες? Ναι φτωχοί νομίζω οτι είναι.
Λες να'ναι πλούσιοι που γουστάρουν ζουν με ελενίτ για οροφή και χώμα για πάτωμα?
Ινδία απ'όσο ξέρω κι εκεί οι φτωχοί σε παράγκες σε πλήρη εξαθλίωση ζουν χωρίς καν αποχέτευση, αλλά επειδή δεν έχω πάει, πιθανόν να το κάνουν με περισσότερο στυλ από τους Δομινικανούς..
Και γιατί να χρειάζεται να τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια των Κουβανών? Μήπως αυτοί τα έφτιαξαν τα αρχιτεκτονικά αριστουργήματα ή μήπως έχουν μείνει από την εποχή της αποικιοκρατίας και μάλιστα απ'ότι διάβασα πιθανόν σε στόρυ εδώ μέσα δυσκολεύονται να τα διατηρήσουν?
Νομιζα οτιηταν σαφες οτι αναφερομουν σε αυτα που βλεπει ο τουριστας και οχι σε συνοικιες ντοπιων πολλα εστιατόρια λοιπον και τα μαγαζια ντοπιων των 50+Ε το ατομο στεγαζονται σε παραγκες. Ναι στην Ινδια τα σπιτια κ τα μαγαζια έχουν περισσοτερο στυλ και στην κουβα το ιδιο. Εχουν χρωμα κ στυλ ακομα κ τα μη αποικιακα. Και επειδη βαριεμαι να μακρυγορω ο Δομηνικος εχει μηδαμινο αρχιτεκτονικο ενδιαφερον. Οποιος καταλαβε καταλαβε.
 

CostaNastazia

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
go2dbeach ευχαριστώ για το λινκ που συγκρίνεις τα δύο μέρη, έβγαλα συμπεράσματα :)
Κι εγώ πιστεύω οτι ο κόσμος ,μόνο αρχιτεκτονική δε σκέφτεται όταν ακούει τη λέξη καραιβική. Παραλίες και κοκτέιλ είναι το πρώτο, μην τρελαθούμε κιόλας.
Δεν ξέρω ούτε έναν που να σκέφτεται την καραιβικη και να ονειρεύεται κτίρια και αρχιτεκτονική.

Yorgos ευχαριστώ για τις πληροφορίες για Τζαμάικα κι εγώ έτσι τη φαντάζομαι αλλά για τον Αγιο Δομίνικο η πλειοψηφία όσως εχουν παει γράφουν διθυραμβικες κριτικές για το νησί.

Αυτό δε μου φαίνεται σαν απλά καλές παραλίες:
Γιώτα, επειδή έχω μία αδυναμία στα εξωτικά μέρη και έχω επισκεφθεί αρκετά, μπορώ να σου πώ μετά βεβαιότητας ότι ο Άγιος Δομήνικος είναι ίσως το μόνο μέρος από όσα πήγα που ανταποκρίνεται πλήρως σε όσα φανταζόμαστε περί εξωτικών νησιών!
Κάποια εξωτικά νησιά έχουν μερικές μεμονομένες παραλίες που είναι φανταστικές και αυτές απεικονίζονται στις σχετικές καρτ-ποστάλ. Ο Άγιος Δομήνικος είναι ολόκληρος (ακόμα και τα μη διαφημισμένα μέρη) ανώτερα και των καρτ-ποστάλ!
Τέλος πάντων μάλλον πρέπει να αλλάξω σχέδια γιατί η go2dbeach έχει δίκιο και δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις Δομίνικος-Τζαμάικα όπως νόμιζα :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom