Τι σας ενοχλεί στους συνεπιβάτες σας;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
εχεις παρει πτηση αυτης της εταιρειας σε αλλη χωρα? 2 φορες που το εκανα σχεδον υποχρεωτικα, η κατασταση ηταν πολυ χειροτερη απο αυτη που περιγραφεις. παραξενο μια και οπως εχει αναφερθει οι επιβατες της δεν διαφερουν απο αυτους αλλων εταιρειων. ευτυχως ειχα προνοησει και ταξιδευα με πανοπλια και δεν καταλαβα απο σπρωξιματα και γροθιες.
ναι έχω πάρει και ήταν πολύ πιο "civilized" η κατάσταση,μόνο από και προς(κυρίως προς) Θεσσαλονίκη το είδα αυτό

Συγγνώμη...τελικά το αεροπλάνο απογειώθηκε με μια βαλίτσα σε καθίσματα; :shock:
Εάν γινόταν κάτι εσύ μπορούσες να βγεις στον διάδρομο γρήγορα ή σε μπλόκαρε;
Ναι,απογειώθηκε με τη βαλίτσα.Μπορούσα να βγω φαντάζομαι,αν και δεν το σκέφτηκα εκείνη την ώρα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν μπορώ τα μωρά. Αποκλείεται να μην κάνου κάτι που να με εκνευρίσει, κλάμα θα' ναι, υπερκινητικότητα θα' ναι, ασταμάτητο κλανίδι θα' ναι, θα φτύνουν τη φρουλάκ στη μάπα της πανευτυχούς μαμάς, θα περνάει κάθε μία από τι αεροσυνοδούς από δίπλα να του κάνει γούτσου-γούτσου. Για υπερατλαντικά ταξίδια το να είσαι δίπλα σε μωρό καλή κατάληξη δεν μπορεί να έχει.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μου έτυχε τέτοια περίπτωση - πετώντας από Ρώμη για Ινδία. Το μπροστινό σκασμένο Ινδ-άκι εκδήλωνε παντοιοτρόπως το ενδιαφέρον του για τον διπλανό συνταξιδιώτη μου. Όταν εξαντλήθηκε η υπομονή μου, εφάρμοσα τη δοκιμασμένη και αλάνθαστη μέθοδο: Το γρύλλισμα του λύκου. Το βούλωσε αμέσως και λούφαξε στην αγκαλιά της μάνας του, αφήνοντάς μας ν' απολαύσουμε την υπερπαραγωγή του Bollywood που προσέφερε (χωρίς υπότιτλους) η Air India (σε κεντρική οθόνη, όχι ατομικές και αηδίες). :bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτή η φράση σου με πόνεσε πολύ! και τι να τα κάνουμε εμείς τα παιδάκια μας?να περιμένουμε να ενηλικιωθούν για να ταξιδέψουν
Καταρχήν πολλά συγγνώμη αν σε έθιξα. Από κει και πέρα υπάρχει (στο δικό μου το μυαλό) διαχωρισμός ανάμεσα στα παιδάκια και τα μωρά. Τα παιδάκια δεν με ενοχλούν, άλλωστε αν το κάνουν συνήθως παρεμβαίνει η μαμά, αν δεν το κάνει (δεν μου έχει τύχει ποτέ) μπορείς να του μιλήσεις κι εσύ, παιδιά είναι, καταλαβαίνουν, συνεννοείσαι. Με τα μωρά τι να συνεννοηθείς, αν φτύνει το μωράκι τη φρουλάκ τι να του πεις, μωρό είναι, δεν καταλαβαίνει. Το παιδάκι μπορεί αν συγκρατήσει και καμιά κλανιά αν του κάνουν παρατήρηση, το μωρό αν την ανοίξει την φάμπρικα δεν του την κλείνει ούτε το ΔΝΤ.

Αλλά προφανώς για να αρέσουν σε όλους τα μωρά εκτός από μένα κάτι λάθος κάνω εγώ κι όχι εσύ, δικό μας (των μη εχόντων υπομονή) είναι το πρόβλημα κι όχι δικό σας (των γονιών).

ΠΟΛΥ respect πάντως σε όσους ταξιδεύουν με παιδιά, είναι η καλύτερη μόρφωση που μπορείς να τους δώσεις. Το βλέπω στα ανίψια μου, τα μεν έχουν γονείς ταξιδιάρηδες και βγήκαν κι αυτά έτσι (και μάλιστα διαβάζοντας βιβλία για την αναγεννησιακή Βενετία ώστε να ξέρουν τι θα δουν") τα δε έχουν γονείς κάγκουρες και τα βλέπω να ψηφίζουν κι αυτά ΧΑ σε λίγα χρόνια.

Άλλη εκνευριστική συμπεριφορά συνεπιβάτη, όταν αυτός που κάθεται πίσω σου βγάζει τα παπούτσια και απλώνει τα ποδάρια μπροστά, ειδικά στη θέση που είναι δίπλα στο παράθυρο που έχει κάποιο χώρο ανάμεσα στο κάθισμα και τον τοίχο. Την τελευταία φορά δεν μπορούσα να ακουμπήσω τον αγκώνα μου, κάτι με ενοχλούσε, γυρνάω και τι να δω; Ένα πόδι
Έλα ρε Hummingbird, έχουμε συνταξιδέψει ρε ψυχή;
Ευτυχώς που δεν βρωμούσε.
Ε, όλα κι όλα, ένα επίπεδο το έχουμε.
Έριξα μια αγκωνίτσα κάποια στιγμή και το μάζεψε.
Ε, άμα με τσακώσουν, μαζεύομαι.
με χρωματιστή κάλτσα
Αααα, άλλος ήταν. Άκου χρωματιστή κάλτσα! Μερικοί δεν έχουν καθόλου επίπεδο παιδί μου. Πάντα μαύρες φοράω εγώ.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
O αγαπημένος Oatmeal έχει ασχοληθεί ΚΑΙ με το καυτό αυτό ζήτημα. Απολαύστε:

http://theoatmeal.com/comics/airplane
Ωραίο κόμικ..
Μου θύμισε και κάτι ακόμη, τη βιασύνη όλων να ανοίξουν ντουλάπια και να σηκωθούν από το κάθισμα με το που αγγίζει ο τροχός το έδαφος!Απλά τους χαζεύω, χαλαρή, από το κάθισμά μου, όρθιους, στριμωγμένους στη σειρά μέχρι να ανοίξει η πόρτα!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αααα, άλλος ήταν. Άκου χρωματιστή κάλτσα! Μερικοί δεν έχουν καθόλου επίπεδο παιδί μου. Πάντα μαύρες φοράω εγώ.
Καλά, αν σε πετύχω σε πτήση θα σου γαργαλήσω την πατούσα :p

Ωραίο κόμικ..
Μου θύμισε και κάτι ακόμη, τη βιασύνη όλων να ανοίξουν ντουλάπια και να σηκωθούν από το κάθισμα με το που αγγίζει ο τροχός το έδαφος!Απλά τους χαζεύω, χαλαρή, από το κάθισμά μου, όρθιους, στριμωγμένους στη σειρά μέχρι να ανοίξει η πόρτα!
Ναι και το θέμα είναι ότι τσαντίζονται κιόλας και αγανακτούν! Τύπου "άντε γιατί αργεί?" :lol:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πολλοι εχουν ανταποκριση ξερεις..η ανταποκρισεις..
Δεν νομίζω πως το να σηκωθούν και να περιμένουν όρθιοι στο διάδρομο θα τους βοηθήσει σε αυτό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει φυσούνα και πρόκειται να επιβιβαστούν στο λεωφορείο του αεροδρομίου.
Άσε που, κατά τη γνώμη μου, αν κλείνεις ανταποκρίσεις όπου μετράει ακόμα και το 2λεπτο που κερδίζεις περιμένοντας στο διάδρομο, τότε κάτι κάνεις λάθος.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σιγουρα ειναι εκνευριστικο ο μπροστινος να ριχνει το καθισμα λες και ειναι μονος του ή να υπαρχει καποιο παιδι πισω που να κλωτσαει συνεχως αλλα το χειροτερο ειναι να κατσεις διπλα σε καποιον που θα βρωμαει. Στα υπολοιπα, θα κανεις μια παρατηρηση, δυο, τρεις (οσο περισσοτερες τοσο πιο νευριασμενες) αλλα με τη βρωμα δν μπορεις να τα βαλεις. Ο,τι ειδους βρωμα και να ναι σε νικαει. Δεν μπορεις να κανεις κατι. Απλα ευχεσαι να παρουσιασεις συμπτωματα απο συναχι κατα τη διαρκεια της πτησης :bleh:

Αυτα για αεροπλανα. Οσο για πλοιο, περυσι που ταξιδευα για Ιταλια και ηταν πολλες ωρες ειδα παρα πολλους τσακωμενους με το νερο που κυριολεκτικα καθοντουσαν μες τη μεση. Κι αν τους εσπρωχνες λιγο στα εχωναν κιολας λες και ηταν τσιφλικι τους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν νομίζω πως το να σηκωθούν και να περιμένουν όρθιοι στο διάδρομο θα τους βοηθήσει σε αυτό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει φυσούνα και πρόκειται να επιβιβαστούν στο λεωφορείο του αεροδρομίου.
Άσε που, κατά τη γνώμη μου, αν κλείνεις ανταποκρίσεις όπου μετράει ακόμα και το 2λεπτο που κερδίζεις περιμένοντας στο διάδρομο, τότε κάτι κάνεις λάθος.
Σου εδωσα ενα λογο. Απο κει κ περα μετρανε κι αλλα πραγματα. Υπαρχει η καθυστερηση, να φυγεις με το πρωτο και οχι με το τριτο λεωφορειο, η θεση στην εξοδο του λεωφορειου ακομα κι οταν δεν υπαρχει φυσουνα ,κλπ κλπ. Και φυσικα η ψυχολογια. Και στο γηπεδο ειναι ολοι ορθιοι στα τελευταια λεπτα χωρις να υπαρχει λογος. Ο καθε συνεπιβατης μας εχει αλλα πραγματα απο μας στο μυαλο του και αξιζει σεβασμου. Ειτε ειναι μωρο ειτε ηλικιωμενος που βήχει συνεχως και διακοπτει τη νιρβανα μας. Οποιος θελει ησυχια υπαρχει και η First.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Σε τρίωρη πτήση προς Zurich καθόταν ένας δίπλα που ξυνόταν όλη την ώρα.Παντού όμως..:mad:
Ε, δεν είναι εκνευριστικό αυτό??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom