Τι σημαίνει και πως αποφασίσατε το username σας?

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
εγω ημουν ευζωνας(τσολιας)και χρονολογια που γεννηθηκα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μακαρι να ηταν ετσι σε σχεση με θαλασσα και αερα, αεροπλανα, βαπορια, τρενα η οτι αλλο και θα ειχε σχεση με ταξιδια . Ειναι ομως αρχαιο ελληνικο. Οταν η μαμα μου ηταν εγγυος σε μενα ο γιατρος της ειπε να κατσει στο κρεβατι και να περιμενει να γεννησει το χρυσο αυγο. Για να περνα την ωρα της διαβαζε μυθολογια. Το αποτελεσμα το βλεπετε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ ωραια και διδακτική ιστορία.
Μακάρι να καναν το ιδιο και οι μαμάδες που γέννησαν Βαρβάρες, Ησαϊες, Σουλτάνες και άλλα τετοια κακόηχα (τουλάχιστο) ονόματα.
Η Ελληνική μυθολογία ειναι για μας αστείρευτη πηγή και πλούτος αναξιοποίητος ( μπράβο στη μαμά)

ΥΓ Μολις διαβασα για την ιστορια της Ερσης στη Μυθολογία.
Δεν θα ηταν ωραιο ο γιος σου να πάρει το ονομα του παππού και να ονομαστεί Κέκροπας;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν εχω γιο, εχω κορη και πηρε το ονομα της γιαγιας της (της μαμας του μπαμπα της δηλαδη) και την λενε Χρυσανθη. Εκανα ομως και τη φεμινιστικη μου επανασταση και η μικρη φερει και τα δυο επωνυμα. Εκρινα ομως οτι πηγαινε πολυ να επιβαλλω και ετερον ονομα αρχαιοελληνικο αυτη τη φορα και προτιμησα να τηρησω ισορροπιες. Αλλωστε το ονομα αυτο μου αρεσε. Δε ξερω τι θα εκανα αν ηταν Συμελα, Σουλτανα και τα σχετικα. Εκει θα πατουσα μαλλον ποδι. Στη βαφτιση η γιαγια της το χαρηκε οσο δε λεγεται. Και δεν εχω μετανιωσει καθολου για αυτο. Στην οικογενεια μας υπηρχε παππους Αριστοβουλος, θεια Ισμηνη και η μικρη αδελφη μου Δαναη επομενως η μυθολογια για μας ειχε... απομυθοποιηθει. Αντε σας ειπα και ολα μου τα οικογενειακα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεγονοs παντωs ειναι οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν το ονομα τουs.
Εχω δει κι εγω κατι περιεργα usernames...για πειτε μαs πωs σαs ηρθε η εμπνευση λοιπον!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα παντως μου αρεσει το ομηρικο Νοστιμον Ημαρ
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ είχα επιλέξει το συγκεκριμένο nickname κάπως τυχαία ας πούμε..

Μετά από καιρό έμαθα ότι αποτελεί στίχο από τραγούδι! "Το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι... κ.τ.λ." ! :)

Με τον καιρό, έχει γίνει "μπιζέλι" και πλέον αρκετοί με φωνάζουν... μπίζελο! χεχε :cool:
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
εμενα βγαινει απο αυτο που αποφασισα να κανω απο δω και περα συν το 76 για να μου θυμιζει πως τα χρονια περνανε τρομακτικα γρηγορα!!!θελω να γυρισω ολο τον κοσμοοοοοοοοοοο.......:)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Mary το όνομά μου dim τα πρώτα γράμματα στο επώνυμό μου!
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Εμένα είναι το δεύτερο όνομα μου κι ετσι με φωναζε ο μπαμπας μου μικρη λόγω ιταλικής καταγωγής...
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εγώ ξεκίνησα να γράφω σαν Μελίνα και είχα διαλέξει αυτό το ψευδώνυμο επειδή ήταν το όνομα μιας από τις γατούλες μου... Ειρήνη είναι το όνομά μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.189
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom