Τι τρώμε στην Ιαπωνία

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
ψιτ roza ολα καλά??? δεν ζαλίζεσαι??βάλε τα πόδια ψηλά και αγνάντευε..ξέρω εισαι στην bagan!!
Μωρέ μια χαρά! Καημό το 'χω...μα να μη με πιάνει ποτέ ένα τζετ λαγκ, μια αϋπνία, ένα κατιτίς τέλος πάντων.....
Εγώ στη Μπαγκάν και στην Ίνλε ήμουνα, ας όψεται η Pandora που άνοιξε τέτοιο θέμα και με γύρισε πίσω!:xmas_biggrin:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Shabu shabu : Βραστό βοδινό που και αυτό μαγειρεύεται σε ειδικό σκεύος στο τραπέζι μαζί με μανιτάρια, λάχανο, τόφου και συνοδεύεται από σάλτσα σόγιας και ζεστό ρύζι στον ατμό.
Μοιάζει αρκετά με το shukiyaki και είναι τα συνηθέστερα πιάτα, που σερβίρονται σε τουριστικά μέρη

at2_gstatic_com_images_a64662f2221be33e6ea5be5f2362a8bc._.jpg
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω για να χορτασω θα τα φαω ολα απο δυο φορες τουλαχιστον!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μωρέ μια χαρά! Καημό το 'χω...μα να μη με πιάνει ποτέ ένα τζετ λαγκ, μια αϋπνία, ένα κατιτίς τέλος πάντων.....
Εγώ στη Μπαγκάν και στην Ίνλε ήμουνα, ας όψεται η Pandora που άνοιξε τέτοιο θέμα και με γύρισε πίσω!:xmas_biggrin:
ψιτ roza ολα καλά??? δεν ζαλίζεσαι??βάλε τα πόδια ψηλά και αγνάντευε..ξέρω εισαι στην bagan!!

pando,σε παρακαλώ πολύ σήμερα βάλε πιάτα με όσπρια,δεν αντέχω να βλέπω κρέας..
για δές τρώνε τέτοια τα μπασμένα εκεί??
Ρόζα, ικετεύω για συνταγές με τόφου...όταν επιστρέψεις, γιατί ακόμα εκεί είσαι :xmas_cheesygrin:

Ρενάτα, ξεκίνα τις πρόβες, αφού θα καθυστερήσουν τα μπαούλα :xmas_mrgreen: Για τα όσπρια, θα ψάξω...:xmas_wink:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
( Γιατί είναι τόσο λεπτοί ?)

Η Ιαπωνική Δίαιτα

aassets_in_gr_assetservice_Image_ashx_c74e8fe5aa022de4fd5b076a2d2b960c._.jpg «Τhe Japan Diet» των Νaomi Μoriyama και William Doyle (εκδ. Vermilion)

Η θεωρία: Οι Ιαπωνίδες θεωρούνται από τις πιο υγιείς γυναίκες του πλανήτη- μόλις το 3% είναι παχύσαρκες- και ζουν περισσότερο απ΄ όλες. Το βιβλίο συνιστά ένα πρόγραμμα διατροφής 30 ημερών, με τα συνήθη διαγράμματα, λίστες, συμβουλές, δηλώσεις του προφανούς και συνταγές. Η πρώτη και κυριότερη συμβουλή είναι να πίνει κανείς 6-8 ποτήρια νερό την ημέρα. Το όλο πρόγραμμα μοιάζει λογικό. Οι Ιάπωνες καταναλώνουν κατά μέσον όρο λιγότερο λίπος απ΄ όσο οι κάτοικοι της Δύσης- 26% των ημερήσιων θερμίδων τους, έναντι του 34% που περιέχει η δυτικού τύπου διατροφή- και περίπου 1.000 θερμίδες λιγότερες την ημέρα. Το 60% των θερμίδων τους, εξάλλου, προέρχεται από υδατάνθρακες, εκ των οποίων περισσότερες από τις μισές προέρχονται από το ρύζι.

Μυστικά: Είναι μία λίγων λιπαρών διατροφή, που περιέχει πολλά φυτικά τρόφιμα. Συνιστά περισσότερα λαχανικά, περισσότερα ψάρια, λιγότερη ζάχαρη, μικρότερες μερίδες, λιγότερες θερμίδες, λιγότερα λίπη, σούπα ζυμαρικών με τα περισσότερα γεύματα, ρύζι (κατά προτίμηση καφέ). Το πρωινό είναι: σούπα μίσο (miso) με τόφου και φρέσκα κρεμμυδάκια...

πηγή : ΤΑ ΝΕΑonline ΥΓΕΙΑ
 
Last edited by a moderator:

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Α ωραίο θέμα! Το sukiyaki μ' αρέσει πάρα πολύ, όπως και οι σούπες τους. Γιαπωνέζικο εκτός Ιαπωνίας έχω φάει μόνο στη Βαρκελώνη και πρόσφατα στην Αθήνα και δεν είχε καμία σχέση με το original. Κλασικό για τις διαδρομές με τρένο και για να τσιμπήσει κανείς κάτι στα γρήγορα το bento box, κουτί που περιέχει μικρές μερίδες από διάφορες λιχουδιές, κάτι σαν το δικό μας ταπεράκι...το παίρνουν και στη δουλειά και στο σχολείο νομίζω.


(Rosa καλώς ήρθες και καλή προσαρμογή:xmas_biggrin:)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
lizάκι, καλή χρονιά !:xmas_smile:

Καταπληκτικό το βιντεάκι...μιαμ, μιαμ ! αλλά πολύ μπελαλίδικο, ε ? :xmas_cheesygrin:

Θυμήσου κι άλλα νόστιμα...:xmas_wink:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφηστε τα βρε παιδια! Προτιμω να ξαναφτιαξω τη γεμιση της γαλοπουλας παλι
και προτιμω να τα φαω επιτοπου!
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλή χρονιά κορίτσια!

Ναι είναι λίγο μπελαλίδικο, ειδικά για όσους βαριούνται το μαγείρεμα (καλή ώρα), γι'αυτό η τελευταία φορά που έφαγα ήταν εκεί, που τα έπαιρνα έτοιμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom