Τι τρώμε στην Ιαπωνία

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Στην Ιαπωνία (καθώς και στην Κίνα και στην Κορέα) χρησιμοποιούν ένα μείγμα που έχει σαν βάση το κόκκινο φασόλι για να κάνουν διάφορα γλυκά. Εδώ ένα που μου είχε αρέσει, anmitsu λέγεται νομίζω (οι άσπρες μπάλες μου θύμιζαν βανίλια στη γεύση)

View attachment 4310
Πολύ ωραία φαίνονται τα γλυκάκια, αλλά γλυκό με κόκκινα φασόλια;;; :xmas_rolleyes: Σίγουρα θα τα δοκίμαζα (άλλωστε τα γλυκά είναι η αδυναμία μου), αλλά ξέρω εγώ, δε θα μυρίζουν "φασολίλα";:xmas_rolleyes:
liz, τα έχεις δοκιμάσει;
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Nigiri


Το Nigiri sushi είναι λεπτή φέτα από ψάρι (μαγειρεμένη ή ωμή) πιεσμένη με το χέρι πάνω σε επίστρωση ρυζιού.
Επίσης, σαν nigiri Sushi σερβίρεται και το αυγοτάραχο σε ένα είδος που αποκαλείται gunkan, που σημαίνει "βάρκα".​
Το Nigiri περιέχει μια ιδέα από ραδίκι και τρώγεται αφού βουτηχθεί σε σάλτσα σόγιας, μόνο το ψάρι και όχι το ρύζι. Σερβίρονται συνήθως ανά δύο.

at3_gstatic_com_images_7f5cb990dbd52f50c1c0932314df4ab0._.jpg



Ιαπωνικό ρύζι - (άσπρο ρύζι μικρών κόκκων) Το άσπρο ρύζι μικρών κόκκων χαρακτηρίζεται από στρογγυλούς, ημιδιαφανείς κόκκους, και είναι ο κύριος τύπος ρυζιού που χρησιμοποιείται στην Ιαπωνική κουζίνα.
Είναι πλούσιο σε πολύπλοκους υδρογονάνθρακες..​



NORI - (φύκη ψητά) αυτά είναι φύλλα από ξεραμένα φύκη που έχουν ψηθεί κάτω από μια λάμπα θερμότητας.
Αποτελούν πηγή υψηλού βαθμού πρωτεϊνών, ασβεστίου, καροτίνης, φώσφορου και σιδήρου.
Επίσης, τα φύκη περιέχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης A, 10 ειδών βιταμίνης B, C, νιασίνης και ιωδίου. Το Nori χρησιμοποιείται για να τυλίγεται το ρύζι, όπως στο σούσι και στα κεφτεδάκια ρυζιού και επίσης προσθέτει άρωμα στο sushi Melange και είναι ένα εξαίρετο βοήθημα πέψης.​


at2_gstatic_com_images_46429fab025a1d615dd480975cdc61a2._.jpg
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Wasabi - Αυτό το μοναδικό καρύκευμα φυτρώνει κατά μήκος των καθαρών ρεμάτων του βουνού, αλλά σήμερα κυρίως καλλιεργείται.
Το Wasabi, το πράσινο ραδίκι, είναι πλούσιο σε βιταμίνη C και πολλές φορές είναι ισχυρότερο στην καταπολέμηση των βακτηρίων από την υπεριώδη ακτινοβολία, γι αυτό και προστατεύει από τη πλάκα στα δόντια.​



at3_gstatic_com_images_195eafd5d3ce0e58006b055626a5e6f4._.jpg

at3_gstatic_com_images_ed6af764aa51f1bdafd7fec8b6d31252._.jpg GARI - (πίκλες πιπερόριζας), που χαρακτηρίζεται ως αντιβακτηριδιακό

Ξύδι ρυζιού, χρησιμοποιείται για την προετοιμασία του ρυζιού και έχει αντισηπτικές ιδιότητες που καταπολεμούν τη χοληστερίνη
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πράσινο τσάϊ - Ένα ελαφρύ χαρμάνι από μαλακά φύλλα τσαγιού δίνουν σε αυτό το αφέψιμο μια διακριτική γεύση Ανατολής.
Το ευχάριστο ελαφρύ άρωμα και η αναζωογονητική απλότητά του, κάνουν το πράσινο τσάι μια διαχρονική αξία. Πέρα από τα προηγούμενα, το πράσινο τσάι έχει ομοιοπαθητικές ιδιότητες. Μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου, όγκων, μεταλάξεων, οξειδώσεων, χοληστερίνης, παρεμποδίζει την αύξηση της πίεσης και του σακχάρου, σκοτώνει τα βακτήρια και τον ιό της γρίπης, καταπολεμά τα καρκινογενή βακτήρια και παρεμποδίζει τη δυσοσμία του στόματος.​




Επιπρόσθετα στοιχεία για τις θρεπτικές ιδιότητες του σούσι:

Αν τρώτε σόγια για να σας βοηθήσει να μειώσετε τη χοληστερίνη σας, επιλέξτε φαγητά με σόγια τα οποία περιλαμβάνουν ισοφλαβίνες - όπως το τόφου. Τα Edamame-whole μαγειρευτά μπιζέλια σόγιας, αλατισμένα στο περίβλημα που μπορούν να φαγωθούν σαν καβουρντισμένα φυστίκια, έχουν νόστιμη γεύση και είναι πολύ θρεπτικά, και κάποιος μπορεί να τα απολαύσει με μια Ιαπωνική μπύρα.
Ένα τυπικό σετ από σούσι, 6 - 9 κομματιών, περιλαμβάνει κατά προσέγγιση 300 θερμίδες.​


Έγκυες, πολύ νεαρά άτομα, ηλικιωμένοι, ή άλλα άτομα με αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα τα συμβουλεύουν στις ΗΠΑ να τρώνε μαγειρεμένο το ψάρι παρά ωμό.
Και αυτό γιατί όπως το τυρί, έτσι και το ψάρι περιέχει περισσότερους μικροοργανισμούς.
Αν λοιπόν, έχετε την δυνατότητα να τρώτε ωμό ψάρι, θα κερδίσετε το πλεονέκτημα της αποκτήσης πολλών μετάλλων και βιταμινών.​

 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κορίτσια, η συμμετοχή σας είναι καταπληκτική ! :xmas_biggrin:

Ψάξτε κι άλλα...:xmas_wink:
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία φαίνονται τα γλυκάκια, αλλά γλυκό με κόκκινα φασόλια;;; :xmas_rolleyes: Σίγουρα θα τα δοκίμαζα (άλλωστε τα γλυκά είναι η αδυναμία μου), αλλά ξέρω εγώ, δε θα μυρίζουν "φασολίλα";:xmas_rolleyes:
liz, τα έχεις δοκιμάσει;
Ναι, τα δοκίμασα, ότι φαίνεται στις φωτογραφίες φαγώθηκε :xmas_cheesygrin:. Είχαν παράξενη γεύση, αλλά ήταν οκ, κάποια μου άρεσαν περισσότερο, κάποια λιγότερο (φασολίλα δεν μου μύριζαν απ'ότι θυμάμαι). Γενικά τα γλυκά τους μου άρεσαν, αλλά δεν τρελάθηκα (τα στάνταρ είναι πολύ υψηλά λόγω Γαλλίας-μετά τα γλυκά που έχω φάει εκεί το χάος) - αλλά ούτως ή άλλως όταν πήγα δεν το είχα ψάξει πολύ το θέμα και διάλεγα στην τύχη, έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και παίζει να μην δοκίμασα πολύ καλά πράγματα...
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μμμμμμμμμμ :icecream: Νόστιμη φαίνεται... Διακρίνω σοκολάτα ή κάνω λάθος και είναι καμιά σκούρα σάλτσα;
Κλασική, πολυαγαπημένη σοκολάτα:xmas_biggrin: Διαλέγεις μια από τις πλαστικές απομιμήσεις της βιτρίνας και στην κάνουν

P4050718.JPG
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ένα κουτί με παράξενα γλυκά - αυτά δεν τα δοκίμασα - από τα πολλά που είχε να διαλέξεις σε κάθε μέρος. Σχολιάζαμε μ' ένα φίλο πως το σημαντικό είναι να φαίνεται κάτι ωραίο, δεν έχει σημασία αν χωράνε 20 μπισκότα σε μια συσκευασία, θα βάλουν 10 αλλά θα φαίνονται καλά (εμείς παίρναμε 3-3 τις συσκευάσιες και μετά τα στριμώχναμε όλα σ'ένα κουτί)

P4050715.JPG
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ένα ακόμη συνηθισμένο πιάτο είναι το ramen, ένα είδος σούπας. Βασικό συστατικό του τα noodles, διαφόρων ειδών (πολύ συνηθισμένα τα udon, που είναι παχιά και τα soba που είναι λεπτά). Από 'κει και πέρα προστίθενται διάφορα υλικά όπως κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά, αυγό, κ.α. Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία και κάθε περιοχή έχει τη σπεσιαλιτέ της.

P4020117.JPG
(δυστυχώς δεν έχω καλύτερη φώτο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.539
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom