Τι φωτογραφίζετε στα ταξίδια σας;

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Iαπωνια - Αυστραλια
Τελευταία φορα που ήμουν σε διάθεση να φωτογραφίσω ήμουν στο Μιλανο κ μετα Βενετια. Εκει λοιπον στη Βενετία, φωτογραφισα... πορτες κ παράθυρα.
Εισόδους κτιριων, πορτες απο κλασσικές οικίες κλπ. Πολύ περίεργο ε?
Γενικά όμως είναι πολλά τα θέματα που μπορεί να με κεντρίσουν για φωτογράφιση.
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Τα ζώα πρωταγωνιστούν στις περισσότερες φωτό μου και σε όλα τα ταξίδια που κάνω.Τα παιδάκια επίσης ιδίως αν κάνω ταξίδι μακρινό και με πολύ διαφορετική κουλτούρα απο την δική μου.Δεν παραλείπω βέβαια και τα ιστορικά μνημεία αλλά βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα μια φωτό που απεικονίζει την καθημερινότητα της χώρας που επισκέπτομαι.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.537
Likes
7.856
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... τα παντα ...αλλα κυριως το κοσμο αν και αυτο ειναι δυσκολο εως επικινδυνο...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.160
... τα παντα ...αλλα κυριως το κοσμο αν και αυτο ειναι δυσκολο εως επικινδυνο...
Όντως...γιατί αν θυμάσαι πριν λίγο καιρό είχαν μπουζουριάσει γι' αυτό τον λόγο έναν έλληνα φωτογράφο στο Λονδίνο, αν δεν κάνω λάθος...
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
τα παντα!!με την μηχανη στο χερι.απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο απο το πιο ασημαντο μεχρι το πιο σημαντικο.ανθρωπους συνηθως οταν δεν με κοιτουν και δεν αναγνωριζονται διοτι υπαρχουν και τα model release οπου αν δεν το εχεις απο τον ανθρωπο που φωτογραφιζεις παθαινεις οτι επαθε και ο φωτογραφος στο λονδινο
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τελευταία φορα που ήμουν σε διάθεση να φωτογραφίσω ήμουν στο Μιλανο κ μετα Βενετια. Εκει λοιπον στη Βενετία, φωτογραφισα... πορτες κ παράθυρα.
Εισόδους κτιριων, πορτες απο κλασσικές οικίες κλπ. Πολύ περίεργο ε?
Γενικά όμως είναι πολλά τα θέματα που μπορεί να με κεντρίσουν για φωτογράφιση.

Αψογος,μια απο τα ιδια κι εγω!Οταν πιασω φωτογραφικη στα χερια μου (σπανια,μιας και κρατω συνεχεια βιντεοκαμερα)κριβως το ιδιο κανω κι εγω.Οχι μονο εισοδους αλλα οτιδηποτε εχει να κανει με αρχιτεκτονικη.Απο αγαλματα και αετωματα μεχρι τοιχογραφιες σε παλατια και αναγλυφα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Aναλογα με το που βρισκομαι. τΣτην Ευρωπη μου αρεσει να φωτογραφιζω αρχιτεκτονικα θεματα ανεξαρτητα αν ειναι μια κλασικη ή συγχρονη κατασκευη, αρκει να τραβαει το ματι μου και να νιωθω πως εχω να πω κατι σε οποιον βλεπει τη φωτογραφια. Σε χωρες εκτος ευρωπης φωτογραφιζω κυριως προσωπα που η εκφραση τους εχει να πει κατι για το μερος που ειμαι. Ευτυχως μπορω να προσεγγιζω με διαφορους τροπους τους ανθρωπους αυτους και δεν "τρωω πορτα".
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.537
Likes
7.856
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Όντως...γιατί αν θυμάσαι πριν λίγο καιρό είχαν μπουζουριάσει γι' αυτό τον λόγο έναν έλληνα φωτογράφο στο Λονδίνο, αν δεν κάνω λάθος...
και στη Πατρα ενα Γαλλο που φωτογραφιζε το καταυλισμο των μεταναστων και τον εκαναν μεταναστη στο χρωμα απο το ξυλο!!!!:(
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Η φωτογραφια δρομου ειναι ενα πολυ ενδιαφερον θεμα,ειτε αφορα τα μερη που επισκεπτομαστε,ειτε την πολη μας ειτε την γειτονια μας.Ειναι η καταγραφη της κοινωνικης ιστοριας ενος τοπου,ειναι το θεατρο της ζωης με τους πρωταγωνιστες του εν ωρα δρασης.Εχω ξοδεψει απειρες φωτογραφικες ωρες στους δρομους και χιλιαδες κλικ.Αυτο που εμαθα καλα ειναι πως σ'αυτο το ειδος της φωτογραφιας πρεπει να ειμαστε διαρκως σε ετοιμοτητα να προλαβουμε την "σκηνη",αλλα και να την προβλεψουμε,πρεπει επισης να ειμαστε αποφασιστικοι εως θαρραλεοι σχετικα με τον "στοχο" μας.Ομως επειδη οι ισορροπιες ειναι λεπτες και οι ανθρωποι συχνα δεν σου χαριζουν την εικονα τους (και καλα κανουν),επιβαλεται να δειχνουμε σεβασμο και διακριτικοτητα.Ενας τροπος ειναι η σχετικη αποσταση κι ενας καλος ζουμ φακος,αν πρεπει να πλησιασουμε,μια διακριτικη κομπακτ ειναι μια λυση.Οπως και να'χει ενα χαμογελο κι ενα ευχαριστω χαλαρωνει την πιθανη ενταση.Αν παρ'ολα αυτα αγριεψουν τα πραγματα,ενα γρηγορο τρεξιμο μας σωζει.Εγω για καλο και για κακο συνηθιζω να φοραω...αθλητικα παπουτσια!!!
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
10 μέρες στη Νέα Υόρκη και τράβηξα 1200 φωτογραφίες. Κυρίως φώτο με πράσινο και κτίρια πολλά κτίρια.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εξαρτάται που είμαι στην Ευρώπη μου αρέσει να φωτογραφίζω λεπτομέρειες από κτίρια, πόρτες, παράθυρα αετώματα κτλ. Στην Ασία μου αρέσουν τα πρόσωπα των παιδιών και των γυναικών καθώς και οι ατελείωτοι οριζώνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom