Τι φωτογραφίζετε στα ταξίδια σας;

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
περσότερο από όλα μου αρέσουν οι υποβρύχιες φωτο μιας και ασχολούμαι με την αυτόνομη κατάδυση. Εκεί είναι όλα τα όμορφα και μπορεις να ‘παίξεις ‘ πάρα πολύ με την φωτογραφική μηχανή. Φυσικά όμως οι περσότερες φωτο περνάνε από μια μικρή επεξεργασία στον υπολογιστή γιατί οι συνθήκες φωτογράφησης στον βυθό δεν είναι και οι καλύτερες. Εχω φίλους που ασχολούνται «επαγγελματικά» με την υποβρύχια φωτογράφηση και αν τους δείτε τι τραβάνε για να τραβήξουν μια φωτο θα σας φανεί πολύ παράξενο αλλά πραγματικά το αποτέλεσμα μετά είναι αυτό που σε ανταμείβει για τον κόπο.
Πολύ ενδιαφέρον φίλε Γιώργο! Ποια φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείς για τις υποβρύχιες φωτογραφίες?
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Πολύ ενδιαφέρον φίλε Γιώργο! Ποια φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείς για τις υποβρύχιες φωτογραφίες?
Εχω την olypmus c-5060 wz (5.1mp) και την υποβρυχια θηκη της olympus pt-020 (max -40m) .
Tην ιδια εχω και για τις 'εξω' φωτογραφιες. Αν και μου επαθε μια ζημια λιγες μερες πριν φυγω διακοπες που μου στοιχισε 150 ευρω, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και μεσα και εξω απο το νερο.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Εγώ με την Pentax μόνο στο σνόρκελ μπορώ να φωτογραφίσω γιατί πάει μέχρι 1,5m. Το site του ΣΕΑ ΤΗΘΥΣ πραγματικά πολύ ενδιαφέρον...
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Το site του ΣΕΑ ΤΗΘΥΣ πραγματικά πολύ ενδιαφέρον...
Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια να ανεβάσουμε το επίπεδο του χοπμυ μας και να δώσουμε στον κόσμο που δεν ξέρει να καταλάβει επιτέλους, και είναι πάρα πολλοί αυτοί, ότι δεν βουτάμε ούτε για ψάρεμα ούτε για αρχαία . Απλά κάνουμε ένα υποβρύχιο ταξίδι και τίποτα άλλο.
 

casper

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
προσωπικά,δε μου αρέσει να βγάζω φωτογραφία πολύ τους ανθρώπους που είναι μαζί μου..νιώθω παράξενα..προτιμώ να αποτυπώσω,ο,τι βλέπουν τα μάτια μου..ό,τι μου κάνει εντύπωση..απο ένα παγκάκι,μέχρι έναν πύργο..ο,τιδήποτε
 

mary78

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μέχρι πριν λίγο καιρό οι φωτογραφίες περιελάμβαναν εμένα ή τα άτομα που ήμασταν μαζί και στο πίσω μέρος το τοπίο. Όταν τις ξανακοίταζα όμως μου φαινόταν τόσο μονότονο και έτσι άρχισα να φωτογραφίζω περισσότερο τα τοπία μόνα τους, είτε μεμονωμένα αντικείμενα και πάντα βγάζω φωτογραφία και κάποια ζώο της περιοχής - εντελώς τυχαία!
:D
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
παιδάκια , σκυλάκια , λουλουδάκια , φαγητάκια , λεπτομέρειες σε κτήρια και γενικά ο,τι μου κινήσει το ενδιαφέρον!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Οι άνθρωποι είναι το αγαπημένο μου, αλλά όπως λέει και ο Defkalion φοβάμαι λιγάκι, γιατί μια φορά που είχα βγάλει έναν παππού που καθόταν σκεπτικός σε ένα παγκάκι, εκείνος με κατάλαβε και με άρχισε στα μπινελίκια! :shock: από τότε διστάζω λιγάκι.

Κατά τα άλλα, όπως είπε και το χοντρό μπιζέλι, μουαρέσει να τραβάω αξιοθέατα μα πιο πολύ ακόμα μικρές λεπτομέρειες εκεί γύρω, που όμως δεν προσέχει κανείς. τα δυο μικρά κίτρινα λουλουδάκια που φύτρωσαν στη ρίζα του δέντρου, παρά το ίδιο το δέντρο...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω φωτογραφιζω οτι μου κεντριζει το ενδιαφερον οπως κτιρια, τοπια, γεφυρες, κηποι, δεντρα κλπ κλπ...τον εαυτο μου οχι τοσο πολυ καθως θελω να βλεπω το τοπιο και οχι να εστιαζω σε εμενα....βεβαια αυτα ειναι γουστα...σε αλλους τους αρεσει να ειναι σε ολες τις φωτο μεσα αν και ετσι χανουν την ουσια....
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Φωτογραφίζω τα πάντα!!!!!!Κάθε στιγμή εκέι που περπατάμε ανέμελοι μπορεί να μας περιμένει η επόμενη υπεροχη φωτογραφία που θα τραβήξουμε!!!!Εχώ τη μηχανή λοιπόν ανα χείρας και περιμένω το επόμενο θέμα μου!!!Αυτό θα είναι κυρίως κάποιο τοπίο,κτίριο αν και μου αρέσει να βγάζω και ανθρώπους!!!Που και που βγαζω και τον εαυτό μου έτσι να με θυμάμαι:haha::haha::haha::haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου αρέσει η ντεκαντάνς. Ένα εγκαταλελιεμμένο κτίριο, μια σκουριασμένη σκάλα, ένα μπακάλικο χωρίς προϊόντα, ένα αμάξι με σπασμένα τζάμια βαμμένο με γκραφίτι, ειδικά στο ασπρόμαυρο τα βρίσκω πολύ ρομαντικά. Επίσης σε χώρες με άλλες φυλές τρελαίνομαι για πορτραίτα, στην Αιθιοπία το παράκανα ας πούμε. Και κάτι άλλο, πολλή άγρια φύση: λιοντάρια, ανακόντας, δυο λιβελούλες που ζευγαρώνουν, ένας γύπας πάνω σ' ένα δέντρο κοιτώντας το τίποτα, πεθαίνω για τέτοιες λήψεις. Στη Βενεζουέλα κυνηγούσα ένα μυρμηγκοφάγο επί μία ώρα (τρέχουνε γρήγορα τα σκασμένα)... όταν κουράστηκε και παραιτήθηκε... μου είχε τελειώσει η μπαταρία. Τώρα τελευταία έχω κι ένα βίτσιο με τις νυκτερινές με τριποδάκι, ειδικά αν παίζει υδάτινο στοιχείο (π.χ φωτισμένη γέφυρα σε ποτάμι).
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Φωτογραφίζω αυτό που υπάρχει στο συγκεκριμένο τόπο και πουθενά αλλού, τη σχέση κτισμένου και άκτιστου περιβάλλοντος, αρχιτεκτονική, οπτικές φυγές, θέες, υλικά, φαγητά, κινήσεις και δραστηριότητες των ανθρώπων μέσα σε ένα χώρο ή τόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom