Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μπίζελε σε άλλο θέμα γράφεις οτι η Fuji σου έχει ένα κόλπο και βγάζεις χωρίς να σε παίρνουν χαμπάρι. Μ όνο η fuji το έχει ή μπορεί να γίνει και με άλλες και πως;
Δήμο,

Η Fuji που έχω έχει κάτι πολύ πολύ πολύ πολύ σημαντικό και σπουδαίο (στην αρχή δεν το υπολόγιζα και έλεγα "που θα με χρησιμεύσει").

Η οθονούλα της δεν είναι "κολλημένη" αλλά "σπάει" (Δες εδώ να καταλάβεις τι λέω). Έτσι, μπορώ να βγάζω π.χ. φωτογραφίες χωρίς να χρειάζεται να σκύβω-απλά κρατώντας την και βλέποντας στην οριζόντια οθόνη της αφ'υψηλού. Ή, επίσης, όταν θέλω να φωτογραφίσω κάτι και υπάρχει ένα εμπόδιο (π.χ. τειχάκι) μπροστά μου, σηκώνω ψηλά την μηχανή και βλέπω την οθόνη μια χαρά καθώς την έχω ανοίξει με γωνία ώστε να βλέπω just. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δες το link που παραθέτω πιο πάνω. Πίστεψέ με πάντως είναι πολύ ΠΡΑΚΤΙΚΗ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ αυτή η λειτουργία της οθόνης!

Όταν είπα ότι βγάζω άλλους χωρίς να με παίρνουν χαμπάρι αυτό εννοούσα. Γέρνω την οθόνη ώστε να έρχεται παράλληλη προς το έδαφος και ενώ εγώ κοιτάω προς τα κάτω, κοιτάω στην οθόνη και φωτογραφίζω ό,τι φαίνεται μπροστά!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σε ρώτησα γιατί κάποτε στην αναλογική Nikon που είχα είχα ένα "φακό κλέφτη" και με αυτό το μαραφέτι είχα βγάλει απίθανα πράγματα χωρίς να με παίρνουν χαμπάρι.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Φωτοταξιδιώτες βοήθεια!!!
λοιπόν.. φωτογραφίζω τελείως ερασιτεχνικά. Παρόλα αυτά υπάρχει η σκέψη να αντικατασταθεί η φωτογραφική μου μηχανή! (έχω μια canon ixus εδώ και τρία χρόνια)
έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς και ξεχώρισα δύο μηχανές: την canon powershot S5is και την sony DSC-H50
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατέχω και πολλά περί φωτογραφικών μηχανών.. οπότε αν κάποιος από εσάς μπορεί να με διαφωτίσει κάπως, η βοήθειά του θα είναι πολύτιμη!
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Είμαι κι εγώ εντελώς ερασιτέχνης και λατρεύω τις φωτογραφίες αλλά ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ειδικός. Πρόσφατα απέκτησα μια Olympus SP 560 uz, την οποία ακόμη δεν έχω βρει το χρόνο να την εξερευνήσω 100%. Παρεπιπτόντως είναι στην ίδια κατηγορία με αυτές που έχεις επιλέξει.
Αναφορικά με τις δύο που αναφέρεις, ψάχνοντας σε sites με reviews για τη δική μου αγορά, είχα δει ότι η Canon υπερέχει της Sony. Προσωπικά προτιμώ φίρμες με παράδοση στη φωτογραφία (Canon, Nikon, Olympus κλπ). Επίσης, επειδή και η τωρινή σου είναι Canon, θα έχεις μεγαλύτερη άνεση με το μενού. Αν καταφέρεις να πας σε κάποιο κατάστημα να τις δεις από κοντά θα βοηθηθείς αρκετά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τις είδα και από κοντά..μάλλον κι εγώ προς την canon τείνω.. απλά είναι λίγο παλιά, τον επόμενο μήνα βγαίνει η αντικαταστάτρια μηχανή! (με τιμή 450euro..)αυτό με επηρεάζει κάπως .
είδα και μια άλλη που φαίνεται καλή τη NIKON coolpix p80.. αυτή όμως δεν την είδα ζωντανά..
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ στο γκρουπ αυτό. Εγώ εδώ και λίγα χρόνια είμαι κάτοχος της γιαγιάς αλλά που καλής Olympus 5060. την έχω πάντα και παντού μαζί μου ακόμα και στον βυθό . της έχω πάρει το υποβρύχιο κουστουμάκι της και βουτάμε παρέα και παίζουμε στον βυθό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και καινούργια να πάρω την γιαγιά δεν την αφήνω. Εκτός αν αποφασίσει εκείνη να πνιγεί και να με αφήσει μόνο μου.


 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ στο γκρουπ αυτό. Εγώ εδώ και λίγα χρόνια είμαι κάτοχος της γιαγιάς αλλά που καλής Olympus 5060. την έχω πάντα και παντού μαζί μου ακόμα και στον βυθό . της έχω πάρει το υποβρύχιο κουστουμάκι της και βουτάμε παρέα και παίζουμε στον βυθό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και καινούργια να πάρω την γιαγιά δεν την αφήνω. Εκτός αν αποφασίσει εκείνη να πνιγεί και να με αφήσει μόνο μου.
Δεν την δάγκωνα την γλώσσα μου γμτ….:(:(:(:(
Σήμερα την ώρα της κατάδυσης και ενώ ήμουν στα – 40μ είδα μέσα στο housing σταγόνες νερού. Αμέσως πήρα τον δρόμο της επιστροφής αλλά δεν μπορούσα να ανεβώ αμέσως στην επιφάνεια . μέχρι να βγω έξω η μηχανή έκανε μπάνιο. Την έβλεπα να πνίγετε και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Τελικά από ότι διαπίστωσα η ζημιά έγινε από μια τάπα του housing η οποία πρέπει να είχε χτυπηθει κάπου παλιά και είχε ραγίσει η πλαστική βάση που ήταν βιδωμένη.
Δυστυχώς αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κρίμα, και καταλαβαίνω την στεναχώρια σου!:(

Ανάλογη απώλεια φωτογραφικής μηχανής είχα το 1995 οταν πήγα για διήμερο Βερολίνο και πρωι της Κυριακής, ακουω ενα γκουπ, η μικρή φωτ. μηχανή κομπακτ fuji έπεσε απο το κομοδίνο διπλα στο κρεβάτι και δεν επανήλθε ποτέ!:(. Απαρηγόρητος ημουν.

Μιας και το θεμα "ζωντάνεψε" εστω και με τετοιο δυσάρεστο γεγονοός, να προσθέσω ακομη μια ...φωτογραφική μηχανη με την οποία φωτογραφιζω αρκετα συχνά, πχ και στην χτεσινη Philoxenia 08!

sony ericcson k750i


Eιμαι πολυ ικανοποιημένος με τις φωτογραφικές του επιδόσεις, και πολύ δυσκολα το αποχωρίζομαι. Συν οτι εχει και καποιες ιδιότητες, πολυ πρακτικές και βολικές, οπως η φωτογραφιση πανοραμίκ, που ειναι μοναδική, θα έλεγα!:clap:
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
George Diver ήρθε λοιπόν η ώρα να "ανανεώσεις" τον φωτογραφικό εξοπλισμό σου!
Μόλις προχθές απέκτησα την αναλογική CANON EOS 300, περιμένω να δω το ασπρόμαυρο φιλμ τι θα μου βγάλει!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας πω και για μένα...
Εγώ ταξιδεύω με μια Canon EOS 450D (500 gr) και συνήθως έχω πάνω τον Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS USM (650 gr). Μιλάμε για βάρος, αν είναι να κρέμεται στο λαιμό συνέχεια, αλλά δε με πτοεί (ακόμα). Έχει ήδη βγάλει ~22.000 φωτό (σχεδόν αποκλειστικά σε ταξίδια). Η διάρκεια της μπαταρίας της είναι εντυπωσιακή (και εντυπωσιακά καλύτερη απ' ότι λένε στο site), και το P (auto) mode μαζί με auto-select AF δουλεύει γενικώς σωστά, πράγμα πολύ βολικό όταν είσαι βιαστικός.
Επίσης, έχω συνήθως μαζί μου κι ένα Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, αλλά μου χρειάζεται λιγότερο συχνά απ' ότι θα περίμενα.
Η προηγούμενη μηχανή μου ήταν η Olympus SP-560UZ, μια παταγώδης αποτυχία ως αγορά, την κράτησα κάπου 7 μήνες μόνο (και άλλες 25.000 φωτό περίπου).
 
Last edited by a moderator:

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
George Diver ήρθε λοιπόν η ώρα να "ανανεώσεις" τον φωτογραφικό εξοπλισμό σου!

καλα τα λες αλλα ειναι πολυ δυσκολες εποχες για τετοιες αγορες, μην ξεχνας οτι εκτος απο την αγορα μιας νεας μηχανης θα πρεπει να αγορασω housing και αυτο ισως στοιχιζει περισσοτερο απο την μηχανη. με αυτη την μηχανη που ειχα ημουν απολυτα ευχαριστημενος και εκτος και εντος βυθου. μαλλον θα ψαξω για την ιδια μεταχιρισμενη απο την στιγμη που εχω και το housing της και καποια στιγμη θα παρω μια dslr για εξω απο το νερο μονο.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Εγώ ταξιδεύω με μια Canon EOS 450D (500 gr) και συνήθως έχω πάνω τον Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS USM (650 gr). Μιλάμε για βάρος, αν είναι να κρέμεται στο λαιμό συνέχεια, αλλά δε με πτοεί (ακόμα). Έχει ήδη βγάλει ~22.000 φωτό (σχεδόν αποκλειστικά σε ταξίδια). Η διάρκεια της μπαταρίας της είναι εντυπωσιακή (και εντυπωσιακά καλύτερη απ' ότι λένε στο site), και το P (auto) mode μαζί με auto-select AF δουλεύει γενικώς σωστά, πράγμα πολύ βολικό όταν είσαι βιαστικός.
Επίσης, έχω συνήθως μαζί μου κι ένα Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, αλλά μου χρειάζεται λιγότερο συχνά απ' ότι θα περίμενα.
.
Για πες κι άλλα, πότε βρε θηρίο πρόλαβες κι έβγαλες με την 450D 22.000 φώτο!!!:shock: Ο φακός EF-S 18-55 δεν σε βόλεψε ή πήρες μόνο το σώμα? Την έχω εδώ και λίγους μήνες και μόλις την προηγούμενη βδομάδα κατάφερα να την πάρω σε μίνι ταξιδάκι! Τώρα ψάχνομαι για φακούς. Τον 70-300 από πού τον πήρες και πόσο?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom