Ιταλία Τορίνο - Μίνι οδηγός

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
οτι θελεις στειλε μου να σου πω μερικα καλα tips σαν σχεδον μονιμος θαμωνας/ επισκεπτης της πολης αυτης ;)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Aπο την πολη επιβαλλεται μια επισκεψη στη Βασιλικη της Superga.Eνας υπεροχος αρχιτεκτονικα ναος οπου με υποχρεωτικη ξεναγηση μπορει κανεις να επισκεφθει τους βασιλικους ταφους μελων του οικου της Σαβοιας.Ειναι πανω σε λοφο με εξαιρετικη θεα στην πολη και στις Αλπεις.Στο πισω μερος της Βασιλικης υπαρχει ενα συγκινητικο μνημειο στη μνημη των ποδοσφαιριστων της Τορινο που σκοτωθηκαν σε αεροπορικο δυστυχημα που εγινε εκει το 1948.
Ο λοφος ειναι πολυ ευκολα προσβασιμος με το τραμ 15 απο την piazza Castello μεχρι το Sassi κι απο εκει με το τρενακι σε 15 λεπτα φθανετε στη Βασιλικη.
043.JPG
034.JPG
037.JPG
039.JPG
040.JPG
041.JPG
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
οντως πετυχατε εξαιρετικο καιρο..συνηθως εχει αρκετη ομιχλη απο εκει.
η superga..ενας ακομα ναος που νιωθεις τοσο μικρος μπροστα στον ογκο της
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aπο την πολη επιβαλλεται μια επισκεψη στη Βασιλικη της Superga.Eνας υπεροχος αρχιτεκτονικα ναος οπου με υποχρεωτικη ξεναγηση μπορει κανεις να επισκεφθει τους βασιλικους ταφους μελων του οικου της Σαβοιας.Ειναι πανω σε λοφο με εξαιρετικη θεα στην πολη και στις Αλπεις.Στο πισω μερος της Βασιλικης υπαρχει ενα συγκινητικο μνημειο στη μνημη των ποδοσφαιριστων της Τορινο που σκοτωθηκαν σε αεροπορικο δυστυχημα που εγινε εκει το 1948.
Ο λοφος ειναι πολυ ευκολα προσβασιμος με το τραμ 15 απο την piazza Castello μεχρι το Sassi κι απο εκει με το τρενακι σε 15 λεπτα φθανετε στη Βασιλικη. View attachment 229419 View attachment 229420 View attachment 229421 View attachment 229422 View attachment 229423 View attachment 229424
τώρα γιατί δεν τα συγκεντρώνεις όλα αυτά τα ενδιαφέροντα σε μια ιστορία να ξεστραβωθούμε κι εμείς που έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για το Τορίνο.... :D
 

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
τώρα γιατί δεν τα συγκεντρώνεις όλα αυτά τα ενδιαφέροντα σε μια ιστορία να ξεστραβωθούμε κι εμείς που έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για το Τορίνο.... :D
Αχ Παναγιωτη μου,εχω τετοια βαρεμαρα που κι αυτα που γραφω θαυμα ειναι!Παντως θα προσπαθησω να μαζεψω ο,τι περισσοτερο μπορω!:)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
τώρα γιατί δεν τα συγκεντρώνεις όλα αυτά τα ενδιαφέροντα σε μια ιστορία να ξεστραβωθούμε κι εμείς που έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για το Τορίνο.... :D
Αχ Παναγιωτη μου,εχω τετοια βαρεμαρα που κι αυτα που γραφω θαυμα ειναι!Παντως θα προσπαθησω να μαζεψω ο,τι περισσοτερο μπορω!:)
Παιδια εαν θελετε και σας ενδιαφερει το Τορινο ως προορισμος, μπορω να φτιαξω εγω εναν οδηγο της πολης αυτης
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.417
Likes
4.512
whoknows & greco δώστε λεπτομέρειες και tips στον λαό γιατί με τις νέες πτήσεις προβλέπετε να γίνει μόδα.....
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
υποσχομαι να ξεκινησω αυριο εναν πληρη οδηγο για το Τορινο, με οτι αυτο χρειαζεται, ιστορια, τεχνη,μυθους, στεκια,διαδρομες,πολιτισμος, αξιοθεατα κλπ κλπ

ΥΓ: εννοειται οτι δεν λειπει γαστρονομικος οδηγος απο δικα μου θεματα..δεν κρατιεται αδικως μια τετοια κορμαρα :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.559
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom