Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

marsha

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑΑΑ
Καλημέρα κι από μένα! Γράφω σε αυτη τη συνομιλία γιατι η απορία μ είναι σχετική... Ταξιδεύω κι εγώ για Φλωρεντία τον Ιούνιο για 5 μέρες.
Τη μία ημέρα θέλουμε να την αφιερώσουμε σε εκδρομή Σιένα, σαν Τζίμινιανο και αν καταφέρουμε και σε κπ αλλά χωριουδάκια κοντά. Έψαξα στα γνωστά site για τιμές μέσων για σιενα. Είδα ότι το απλό τρένο εχει 9.5 ευρώ το άτομο. Το εξπρές έχει 18 ευρώ το άτομο. Και το λεωφορείο με λίγα δρομολόγια flixbus έχει 7.9 ευρώ το άτομο. Η απορία μου είναι εάν υπάρχει για κπ μέρες προσφορά η επιστροφή από site που δε γνωρίζω και επίσης αν εκεί υπάρχει περίπτωση να βρω σε ταξιδιωτικό φθηνότερο εισιτήριο για Σιένα και σαν Τζίμινιανο. Ευχαριστωωω
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Νομίζω από Φλωρεντία θα βρεις ταξιδιωτικά που κάνουν Σιένα - Σαν Τζιμινιάνο - Πίζα αυθημερόν. Εγώ το είχα κάνει από Ρώμη αλλά θυμάμαι είχα δει και στη Φλωρεντία παρόμοια εκδρομή. Δεν έχω κρατήσει κάποιον υπερσύνδεσμο δυστυχώς αλλά θυμάμαι ότι γινόταν χαμός από τέτοιες προσφορές.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως, αν μιλάμε για εκδρομές από πρακτορεία, σε καμία περίπτωση δεν θα είναι πιο φθηνές από τις τιμές που αναφέρονται. Οι τιμές που δίνονται αφορούν σε απλή μετάβαση με τρένο ή λεωφορείο. Οι εκδρομές είναι άλλο πράγμα και οι τιμές μπορεί να είναι έως και 10πλάσιες.
 

marsha

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑΑΑ
Πάντως, αν μιλάμε για εκδρομές από πρακτορεία, σε καμία περίπτωση δεν θα είναι πιο φθηνές από τις τιμές που αναφέρονται. Οι τιμές που δίνονται αφορούν σε απλή μετάβαση με τρένο ή λεωφορείο. Οι εκδρομές είναι άλλο πράγμα και οι τιμές μπορεί να είναι έως και 10πλάσιες.
Σωστά.. Έχεις δίκιο.. Οπότε θα προτιμήσω να κλείσω τα εισιτήρια μέσω ίντερνετ με τς τιμές που έχω βρει...νομιζω πως δν θα υπάρχει καποια προσφορά 1 συν 1 σε τρένα για σαββατοκύριακο όπως γίνεται σε πολλές ευρωπαϊκές πολεις..
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ναι ισχύει αυτό δεν πρέπει να είναι καλύτερες οι τιμές αλλά νομίζω θα γλιτώσει χρόνο και κούραση οπότε ίσως μπορέσει να αντισταθμίσει έτσι αυτό το παραπάνω κόστος.
 

marsha

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑΑΑ
Κάτι άλλο ..
Από Μπολόνια αεροδρόμιο είδα ότι μπορώ να πάω bologna centrale είδα την εναλλακτική μεταφοράς με τρένο το οποίο κοστίζει 1.5 ευρώ αναχωρώντας από τον σταθμο bologna borgo panigale. Ο σταθμός αυτός απέχει 2 χλμ από το αεροδρόμιο της Μπολόνια.
Γνωριζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιο μέσο μεταφοράς από bologna airport έως bologna borgo panigale?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κάτι άλλο ..
Από Μπολόνια αεροδρόμιο είδα ότι μπορώ να πάω bologna centrale είδα την εναλλακτική μεταφοράς με τρένο το οποίο κοστίζει 1.5 ευρώ αναχωρώντας από τον σταθμο bologna borgo panigale. Ο σταθμός αυτός απέχει 2 χλμ από το αεροδρόμιο της Μπολόνια.
Γνωριζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιο μέσο μεταφοράς από bologna airport έως bologna borgo panigale?
Φαντάζομαι ότι ο λόγος που θέλεις να μπλέξεις τόσο και να μην πάρεις αυτό https://aerobus.bo.it/en (6€) είναι οικονομικός. Αυτό το σάιτ https://www.tper.it/ είναι το επίσημο των λεωφορείων της Μπολώνια και δίνει ότι το λεωφορείο 54 κάνει τη διαδρομή που θέλεις. Για ωράρια κτλ ψάχνεις εκεί ή στο google maps όπου έχουν περαστεί επίσης τα δρομολόγια. Όλο αυτό θα σου πάρει αρκετή ώρα και θα κερδίσεις περίπου 3 €. Ή το κόβεις με τα πόδια, μισή ωρίτσα θα είναι max.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα κι από μένα! Γράφω σε αυτη τη συνομιλία γιατι η απορία μ είναι σχετική... Ταξιδεύω κι εγώ για Φλωρεντία τον Ιούνιο για 5 μέρες.
Τη μία ημέρα θέλουμε να την αφιερώσουμε σε εκδρομή Σιένα, σαν Τζίμινιανο και αν καταφέρουμε και σε κπ αλλά χωριουδάκια κοντά. Έψαξα στα γνωστά site για τιμές μέσων για σιενα. Είδα ότι το απλό τρένο εχει 9.5 ευρώ το άτομο. Το εξπρές έχει 18 ευρώ το άτομο. Και το λεωφορείο με λίγα δρομολόγια flixbus έχει 7.9 ευρώ το άτομο. Η απορία μου είναι εάν υπάρχει για κπ μέρες προσφορά η επιστροφή από site που δε γνωρίζω και επίσης αν εκεί υπάρχει περίπτωση να βρω σε ταξιδιωτικό φθηνότερο εισιτήριο για Σιένα και σαν Τζίμινιανο. Ευχαριστωωω
Εδώ τα δρομολόγια εταιρείας λεωφορείων, ας το πω σαν τα κτελ τα δικά μας. http://www.tiemmespa.it/index.php/Viaggia-con-noi/Orari-e-linee/Siena/Extraurbano

Εσυ κοιτάς το πρόγραμμα των γραμμών 130,131,131R και 133

7.80 ευρώ Φλωρεντία-Σιένα, 6.80 ευρώ Φλωρεντία-Σαν Τζιμινιάνο, 6 ευρώ Σαν Τζιμινιάνο-Σιένα

Από Φλωρεντία(βασικά και από Σιένα) προς San Gimignano πρέπει να κάνεις στάση στο Poggibonsi, εκεί θα αλλάξεις λεωφορείο για San Gimignano, είναι πολύ συχνά, δεν περιμένεις ιδιαίτερα.
Αν πας μόνο Σιένα,βολεύει περισσότερο το λεωφορείο γιατί σταματάει κεντρικότερα από το τρένο,που είναι κάπως έξω από την πόλη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οταν τα 9.5 ευρο η τα 8.9 φαινονται σε καποιον πολλα και ψαχνεται για φτηνοτερα,προτασεις τυπου παρε εκδρομη κι ας κανει 130 γιατι ειναι πιο ξεκουραστη,δεν νομιζω να ωφελουν.
Εχω κανει τη βολτα και κατεληξα πως τα λεωφορεια ειναι η καλυτερη λυση απο καθε αποψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πηγα με τρενο Σιενα και επεστρεψα με λεωφορειο. Το λεωφορειο ειναι καλυτερο γιατι σε αφηνει διπλα στο κεντρο, ενω απο τον σταθμο του τρενου χρειαστηκαμε και ταξι για να ανεβουμε στην πολη.
Η Σιενα θελει μια ολοκληρη μερα για να δεις κατι. Αναρωτιεμαι τι προλαβαινει να δει κανεις αν βαλει απο το πρωι ως το απογευμα αλλα 2 μερη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οταν τα 9.5 ευρο η τα 8.9 φαινονται σε καποιον πολλα και ψαχνεται για φτηνοτερα,προτασεις τυπου παρε εκδρομη κι ας κανει 130 γιατι ειναι πιο ξεκουραστη,δεν νομιζω να ωφελουν.
Εχω κανει τη βολτα και κατεληξα πως τα λεωφορεια ειναι η καλυτερη λυση απο καθε αποψη.
Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το θέμα, ο κύριος λόγος που όλα αυτά τα γράφουμε δημόσια σε ένα forum ανοικτό σε όλο το internet, είναι για να μπορεί να επωφεληθεί από αυτά και κάποιος άλλος εκτός από αυτόν που ρωτάει. Μπορεί λοιπόν μια πρόταση να μην οφελήσει το συγκεκριμένο που ρώτησε, αλλά δεν περιττεύει γιατί μπορεί να είναι χρήσιμη σε κάποιον επόμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom