Ιταλία Τοσκάνη προτάσεις και συμβουλές

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παίδες θέλω να ταξιδέψω με τη σύζυγο στη Φλωρεντία. Μένω Λάρισα. Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Είμαι παντελώς στα χαμένα και η aegean έχει ακριβά δρομολόγια προς Μπολόνια
Εγώ από Θεσσαλονίκη πετάω με Ryanair για Μπολόνια με πολύ οικονομικο εισιτήριο τύπου 25€ πήγαινε έλα. Από το αεροδρόμιο διάβασα πως βγαίνοντας αριστερά υπάρχει λεωφορείο που σε πηγαίνει απευθείας στη Φλωρεντία!

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Athens
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Σίγουρα έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια απευθείας για το κέντρο της Φλωρεντίας, το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικό, νομίζω flixbus, αλλά το κόστος του ήταν 40€ μετ' επιστροφής.
Όσον αφορά το αεροπορικό συμφωνώ με τη @nasiapap ,αν κάνεις το κόπο και ανέβεις Θεσσαλονίκη θα βρεις πολύ φηνά εισιτήρια για Μπολόνια.

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σίγουρα έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια απευθείας για το κέντρο της Φλωρεντίας, το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικό, νομίζω flixbus, αλλά το κόστος του ήταν 40€ μετ' επιστροφής.
Όσον αφορά το αεροπορικό συμφωνώ με τη @nasiapap ,αν κάνεις το κόπο και ανέβεις Θεσσαλονίκη θα βρεις πολύ φηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
Εισιτήρια βγάζουμε μεσα από το αεροδρομιο; Ή τα είχες από πριν ηλεκτρονικά;

apostolosgl

Member
Παίδες θέλω να ταξιδέψω με τη σύζυγο στη Φλωρεντία. Μένω Λάρισα. Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Είμαι παντελώς στα χαμένα και η aegean έχει ακριβά δρομολόγια προς Μπολόνια
Να προτιμήσεις την πιο φθηνή επιλογή, δες με Ryanair από Θεσσαλονίκη με προορισμό Μπολόνια. Ψάξου λίγο αν βρεις φθηνά αεροπορικά για Ρώμη και φθηνά εισιτήρια τρένου από Ρώμη για Φλωρεντία (δες εδώ : Compare Cheap Buses, Trains & Flights | Book Online) και δεν σε ενοχλεί να κάνεις λίγη ώρα παραπάνω, μπορεί και να σε συμφέρει.
Για τις μετακινήσεις και άλλες πληροφορίες δες εδώ: Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί!

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Athens
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από πριν μόνο, τα είχα τυπωμένα.
Το site για κρατήσεις της εταιρείας που διεξάγει το δρομολόγιο:

Appennino Shuttle - Servizio autobus da Firenze a Bologna
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ @psile! Μόνο να μην έχουμε καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το εισιτήριο του λεωφορείου. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Από Φλωρεντία είναι εύκολη η μονοήμερη σε Σιένα επίσης με λεωφορείο ή τρένο; Καθώς δεν θα υπάρχει αμάξι..

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού, Νέα Ζηλανδία
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ @psile! Μόνο να μην έχουμε καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το εισιτήριο του λεωφορείου. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Από Φλωρεντία είναι εύκολη η μονοήμερη σε Σιένα επίσης με λεωφορείο ή τρένο; Καθώς δεν θα υπάρχει αμάξι..
Με τραίνο έχει κάμποσα δρομολόγια την ημέρα. Η διαδρομή είναι περίπου 1,5 ώρα και το κόστος για κάθε σκέλος στα 9,5 ευρώ. Δες το επίσημο site της TrenItalia: EN - Trenitalia (Για την Φλωρεντία βάλε το ιταλικό Firenze).
Αν και της Σιένα της αξίζει περισσότερος χρόνος από μια μονοήμερη νομίζω ότι θα πάρετε μια καλή γεύση αν πάτε αρκετά νωρίς και φύγετε αργά.

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με τραίνο έχει κάμποσα δρομολόγια την ημέρα. Η διαδρομή είναι περίπου 1,5 ώρα και το κόστος για κάθε σκέλος στα 9,5 ευρώ. Δες το επίσημο site της TrenItalia: EN - Trenitalia (Για την Φλωρεντία βάλε το ιταλικό Firenze).
Αν και της Σιένα της αξίζει περισσότερος χρόνος από μια μονοήμερη νομίζω ότι θα πάρετε μια καλή γεύση αν πάτε αρκετά νωρίς και φύγετε αργά.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εισιτήρια να αγοράσω από το σάιτ;

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σε ευχαριστώ πολύ! Εισιτήρια να αγοράσω από το σάιτ;
Τι να σου πω; Όπως σας βολεύει. Με τόσα δρομολόγια δεν νομίζω ότι θα έχετε θέμα να τα βγάλετε επιτόπου.

Iris_90

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Νίκος 1688 Αεροπορικώς για Ρώμη και μετά για Φλωρεντία με το τρένο της Italotreno ... Σε 2μιση ώρες θα είστε εκεί ... Είναι τα πιο γρήγορα τρένα ... Να αγοράσετε εισιτήριο μέσω της ιστοσελίδας του Italotreno ή στα αυτόματα μηχανήματα στο σταθμό Termini της Ρώμης ... Η στάση της Φλωρεντίας που θα κατέβετε λέγεται Santa Maria Novelle ... Μόνο μέσω Ρώμης βολεύει για να πάτε στη Φλωρεντία , τώρα για εισιτήρια αεροπορικών εταιρειών διαλέξτε όποιο σας βολεύει ...

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τι να σου πω; Όπως σας βολεύει. Με τόσα δρομολόγια δεν νομίζω ότι θα έχετε θέμα να τα βγάλετε επιτόπου.
Θα το δω επιτόπου λογικά. Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα μόλις ότι υπάρχουν και λεωφορεία που ίσως βολεύουν περισσότερο γιατί σε αφήνουν πιο κεντρικά στη Σιένα! Σ ευχαριστώ!

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θα το δω επιτόπου λογικά. Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα μόλις ότι υπάρχουν και λεωφορεία που ίσως βολεύουν περισσότερο γιατί σε αφήνουν πιο κεντρικά στη Σιένα! Σ ευχαριστώ!
Ο σιδ. σταθμός της Σιένα είναι στα 10 -12 λεπτά με τα πόδια από την Porta Camelia, μια από τις πύλες της παλιάς πόλης. Δεν είναι και τόσο άβολα.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.269
Μέλη
37.000
Νεότερο μέλος
Shaggy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom