Ιταλία Τοσκάνη προτάσεις και συμβουλές

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Βρέθηκα πέρσι στη Φλωρεντία για πέντε ημέρες και αυτό που μου έμεινε περισσότερο χαραγμένο στη μνήμη ήταν η μια και μοναδική ημέρα που νοίκιασα αυτοκίνητο και επισκέφθηκα τη Σιένα και Σαν Τζιμινιανο. Χρησιμοποίησα τη Chiantistrasse και όχι την εθνική οδό. Αξέχαστη εμπειρία!!! Η φύση της Τοσκάνης είναι απίστευτη και μόνο με αυτοκίνητο να την απολάυσεις. Ανεβάζει το κόστος του ταξιδιού, αλλά στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δε θα το μετανιώσεις.
Καλησπέρα! Ποια περίοδο αν επιτρέπεται; Καλοκαίρι, έχεις επιλογές παραλιών;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Για την υπόλοιπη Τοσκάνη πχ Σιένα, San Gimignano κλπ υπάρχει κάποια πρόταση?

Συνηδητοποιήσα ότι οι μέρες που θα πάμε συμπίπτουν με το καθολικό Πάσχα και τρέμω μήπως ταλαιπωρηθούμε με κλειστά εστιατόρια κλπ.
Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με Πάσχα στην Τοσκάνη? Είναι κάποιο φεστιβάλ, εκδήλωση που έχει εκείνες τις ημέρες και αξίζει να πάμε?
Στην Siena είναι η trattoria da divo απο παλιά την είχα διαβάσει εδώ και όπως γράψανε είναι όντως to die for....
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Για τοσκανη στην Greve.... https://www.verrazzano.com/en/
Πανεμορφο καστρο οινοποιειο, κλεινεις το τουρ με guide, wine tasting, φαγητο... Εμπειρια

Για Φλωρεντια ειναι must το https://goo.gl/maps/JfJkqrG3qKu4uFNr9 φοβερος φρεσκος εσπρεσο απο εμπειρο roaster και πολυ καλο brunch...
τρατορια https://goo.gl/maps/W8hfvWK3waZw7K9v7
επισης στο https://g.page/mercato-centrale-firenze?share την κεντρικη αγορα της Φλωρεντιας στον πανω οροφο εχει πολυ νοστιμες λιχουδιες και προτασεις με οτι ιταλικο μπορεις να σκεφτεις

sam gimignano γελατερια με παγκοσμιο πρωταθλημα, με οτι σημαινει ή οχι αυτο... φοβερο παγωτο https://goo.gl/maps/9X15g8s9eh6yo5vn8

αποψη μου βεβαια κατω απο 5-6 μερες ταξιδι θα πηγαινα μονο στα χωρια και στη sienna με αρκετες επισκεψεις σε καστρα για οινοτουρισμο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα! Έχουμε καμία πιο φρέσκια πρόταση για καφέ και φαγητο πίτσα- μακαρόνια σε Φλωρεντία;
αυτες του 2020 παλιωσαν κ δεν σου κανουν? η πιστευεις οτι σε ετος πανδημιας ανοιξαν τοσα πολλα που αλλαξαν τη γαστρονομικη σκηνη?
μεινε σε οσα εχουν γραφει εδω κ ξεπερασε το στερεοτυπο πιτσα-μακαρονια που ειναι πολυ μακρια απο την κουζινα της Φλωρεντιας, κριμα ειναι.
Cucina toscana - Wikipedia
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Παίδες θέλω να ταξιδέψω με τη σύζυγο στη Φλωρεντία. Μένω Λάρισα. Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Είμαι παντελώς στα χαμένα και η aegean έχει ακριβά δρομολόγια προς Μπολόνια
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παίδες θέλω να ταξιδέψω με τη σύζυγο στη Φλωρεντία. Μένω Λάρισα. Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Είμαι παντελώς στα χαμένα και η aegean έχει ακριβά δρομολόγια προς Μπολόνια
Εγώ από Θεσσαλονίκη πετάω με Ryanair για Μπολόνια με πολύ οικονομικο εισιτήριο τύπου 25€ πήγαινε έλα. Από το αεροδρόμιο διάβασα πως βγαίνοντας αριστερά υπάρχει λεωφορείο που σε πηγαίνει απευθείας στη Φλωρεντία!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Σίγουρα έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια απευθείας για το κέντρο της Φλωρεντίας, το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικό, νομίζω flixbus, αλλά το κόστος του ήταν 40€ μετ' επιστροφής.
Όσον αφορά το αεροπορικό συμφωνώ με τη @nasiapap ,αν κάνεις το κόπο και ανέβεις Θεσσαλονίκη θα βρεις πολύ φηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σίγουρα έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια απευθείας για το κέντρο της Φλωρεντίας, το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικό, νομίζω flixbus, αλλά το κόστος του ήταν 40€ μετ' επιστροφής.
Όσον αφορά το αεροπορικό συμφωνώ με τη @nasiapap ,αν κάνεις το κόπο και ανέβεις Θεσσαλονίκη θα βρεις πολύ φηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
Εισιτήρια βγάζουμε μεσα από το αεροδρομιο; Ή τα είχες από πριν ηλεκτρονικά;
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Παίδες θέλω να ταξιδέψω με τη σύζυγο στη Φλωρεντία. Μένω Λάρισα. Τι βολεύει αεροπορικά; Από Ρώμη ή Μπολόνια; Ειδικά από τη δεύτερη..... υπάρχει συγκοινωνία προς Φλωρεντία;
Είμαι παντελώς στα χαμένα και η aegean έχει ακριβά δρομολόγια προς Μπολόνια
Να προτιμήσεις την πιο φθηνή επιλογή, δες με Ryanair από Θεσσαλονίκη με προορισμό Μπολόνια. Ψάξου λίγο αν βρεις φθηνά αεροπορικά για Ρώμη και φθηνά εισιτήρια τρένου από Ρώμη για Φλωρεντία (δες εδώ : Compare Cheap Buses, Trains & Flights | Book Online) και δεν σε ενοχλεί να κάνεις λίγη ώρα παραπάνω, μπορεί και να σε συμφέρει.
Για τις μετακινήσεις και άλλες πληροφορίες δες εδώ: Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από πριν μόνο, τα είχα τυπωμένα.
Το site για κρατήσεις της εταιρείας που διεξάγει το δρομολόγιο:

Appennino Shuttle - Servizio autobus da Firenze a Bologna
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ @psile! Μόνο να μην έχουμε καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το εισιτήριο του λεωφορείου. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Από Φλωρεντία είναι εύκολη η μονοήμερη σε Σιένα επίσης με λεωφορείο ή τρένο; Καθώς δεν θα υπάρχει αμάξι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom