Ιταλία Τοσκάνη φύση

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Γεια χαρα.Νεο μελος στην παρεα σας,καλως σας βρηκα λοιπον!Ηθελα να μαθω πληροφοριες για ενα ταξιδι που θα παμε μονοι με τον αντρα μου!Το ταξιδι ξεκιναει απο Μπολονια, που φθανω στις 29 Ιοιυνιου.Λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο απ το αεροδρομιο και να μεινουμε 3 μερες Φλωρεντια και 2 βραδια στη Σιεννα που θα πετυχουμε και το π'αλιο που ειναι 2 Ιουλιου.Θελουμε να επισκεφτουμε Λουκα,Σαν Τζιμινιανο,Πιζα και την περιοχη Κιαντι,αν το λεω σωστα.Επισης σκεφτομασταν και Cinque Terre.Τι λετε εσεις που εχετε παει?Που αλλου πρεπει να παω?Λογω του αυτοκινητου θα εχουμε ευελιξια,μην ταξιδευουμε ομως κ ολη μερα! :cry:
Mια χαρά είναι αν βγάλεις έξω τα Cinque Terre. Είναι μακριά και δεν προλαβαίνετε. Αφήστε το για άλλο ταξίδι..
 
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστω για την ανταποκριση!Πιστευεις να κλεισω Ουφιτσι κλπ ειστηρια απο internet?E
Mια χαρά είναι αν βγάλεις έξω τα Cinque Terre. Είναι μακριά και δεν προλαβαίνετε. Αφήστε το για άλλο ταξίδι..
 

DESPOINA _!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επειδή είναι ήδη πολύ λίγες οι 3 μέρες που έχετε στην διάθεση σας θα πρότεινα να πάτε κατευθείαν στην Σιένα αφού εκεί είναι κ το ξενοδοχείο σας. Μπορείτε να περάσετε μια μέρα στην Σίενα να την χαρείτε και άλλη μια οπωσδήποτε να κάνετε των γύρο τον χωριών Κιάντι . Luca δεν την συνιστώ για τόσες λίγες μέρες παρόλου που είναι πανέμορφη.
ευχαριστω πολυ

ευχαριστώ πολύ για τις πολύτυμες πληροφορίες. κάπως έτσι σκευτόμαστε και εμείς να κινηθούμε, θα κάνω από εδώ ένα πρόγραμμα με τα βασικά χωριουδάκια που βρίσκονται κοντά στους τρείς τόπους διαμονής μας ( Κορτόνα-- Monteriggioni--Λούκα) και όπου προλάβουμε, δεν έχω κανένα ανχος μήπως και δεν δω κάτι. όσο για μουσεία και καθεδρικούς μας ενδιαφέρουν αλλά μόνο από......έξω.
αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που σου άρεσε πάρα πολύ ή κάτι που θεώρησες χάσιμο χρόνου θα με ενδιέφερε να το ακούσω.
και κάτι ακόμα, όταν λες αν αργήσεις να πας στο Σαν Τζιμινιάνο δεν βρήσκεις να παρκάρεις από ποιά ώρα και μετά εννοείς ??
καλησπερα θα ηθελα την βοηθειασ απο την εκδρομη σας στην Τοσκανη .Γιατι θα την επισκεφθω σε 2 ημερεσ .
Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλημέρα :)

Θα ηθελα την πολύτιμη βοηθεία σας .Ετοιμάζω ταξίδι με αμάξι στην Τοσκανη .
Η αφετηρία μας θα είναι το αεροδρόμιο της Μπολόνια την οποία δεν θα επισκεφτώ (εχω παει ).Θα εχουμε στην διαθεση μας 3 ημέρες. Ποια χωριά προτείνετε και απο που να ξεκινήσουμε πρώτα ?
Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται στην Σιένα και σκέφτηκα πριν παω εκεί να επισκεφτω την Luca αλλα μου φανηκε πολύ μακρια.Πιζα αποφασισαμε να μην επισκεφτούμε .
Τι θα συμβουλευατε ότι αξίζει να δουμε στην διαδρομή μας απο την Μπολόνια πριν φθασουμε στην Σιενα ?
(εκτος από την Φλωρεντία ).


Ευχαριστώ πάρα πολύ
ευχαριστω πολυ


καλησπερα θα ηθελα την βοηθειασ απο την εκδρομη σας στην Τοσκανη .Γιατι θα την επισκεφθω σε 2 ημερεσ .
Ευχαριστω
Επειδή ο χρόνος είναι λίγος,από ότι είδα στον άξονα που θα κινηθείς,υπάρχει το Σαν Τζιμινιάνο,που δεν το έχω δεί,αλλά εχω ακούσει ότι αξίζει μια επίσκεψη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχει απόλυτο δίκιο η καρφίτσα. το σαν τζιμινιανο είναι υπέροχο και δεν χάνετε με τίποτα.
 

DESPOINA _!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
έχει απόλυτο δίκιο η καρφίτσα. το σαν τζιμινιανο είναι υπέροχο και δεν χάνετε με τίποτα.[/QUOTE
καλημερα
Ευχαριστω πολυ .Ναι εννοειτε οτι θα παμε Σαν τζεμιανο απλα ελεγα που να παμε καθως θα πηγαινουμε απο Μπολονια στην Σιενα .
Τι εχει στο δρομο μασ που αξιζει να δουμε για να νμην κανουμε κυκλους.
Ευχαριστω πολυ ;)
Ναι εννοειτε οτι θα παμε Σαν τζεμιανο απλα ελεγα που να παμε καθως θα πηγαινουμε απο Μπολονια στην Σιενα .
Τι εχει στο δρομο μασ που αξιζει να δουμε για να νμην κανουμε
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστω πολυ ;)
Ναι εννοειτε οτι θα παμε Σαν τζεμιανο απλα ελεγα που να παμε καθως θα πηγαινουμε απο Μπολονια στην Σιενα .
Τι εχει στο δρομο μασ που αξιζει να δουμε για να νμην κανουμε

Monteriggioni
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.061
Στο ουφίτσι να κλείσεις από διαδίκτυο οπωσδήποτε. Οταν είχα πάει χρειζόταν τουλάχιστον μία ώρα για να ξεμπερδέψεις από την ουρά.
Ενίοτε χρειάζεται 3 ώρες και είναι πολύ καλύτερη η τηλεφωνική κράτηση και όχι το κλείσιμο μέσω διαδικτύου, γιατί έχει περισσότερες επιλογές ώρας εισόδου και δεν προπληρώνεις τίποτε.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά γεια σας. Χρειάζομαι βοήθεια για Τοσκάνη γιατί έχω πελαγώσει. Λοιπόν, το ταξίδι θα γίνει 1-6 Ιουνίου με άφιξη και αναχώρηση από Πίζα. Το πρώτο και τελευταίο βράδυ έχει κλειστεί διαμονή στη Πίζα λόγω πτήσεων οπότε θα δούμε Πίζα και Λούκα. Τα υπόλοιπα 3 βράδια θέλουμε να μείνουμε σε κάποιο χωριό που να είναι και όμορφο και σε βολικό σημείο για να μπορέσουμε να κάνουμε εκδρομές. Που αξίζει να μείνουμε και ποια χωριά αξίζει να επισκεφθούμε; Θα έχουμε αμάξι αλλά δεν θέλουμε να κάνουμε πάνω από 2-3 ώρες την ημέρα. Επίσης τη μια μέρα θέλουμε να κάνουμε πεζοπορία στην περιοχή, αν ξέρει κάποιος κάποια ωραία διαδρομή που να αξίζει παρακαλώ βοήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.935
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom