Τοσκανη διακοπες

Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα
Εχω κλεισει να παω 7 μερες στην Φλωρεντια κ 3 μερες στην Ρωμη μαζι με την γυναικα μου.Θα παω αεροπορικος απο Ρωμη και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο εκει(ενα diezel).Εχω βρει περιπου τα πιο γνωστα χωρια-πολεις να επισκευτουμε οπως montepulciano-arenzo-san giminiano-lycca-montalcino και αλλα ακομα οπως και τις πολεις siena-piza.
Θελω να ρωτησω μιας κ θα εχω αυτοκινητο αν καποιος γνωριζει κατι ιδιαιτερο που εχει παει,επισης αν μπορω να παω σε καποια φαρμα στα χωρια chianti γιατι ξερω οτι εχουν απιστευτα κρασια,αν αξιζουν τα cincue terre,ποσο μακρια ειναι η Βενετια.σκεφτομαι να μοιρασω τις μερες -1 Φλωρεντια μεχρι την Πιζα,- 2-3 μερες στα νοτια της Φλωρεντιας,-2 μερες για την Φλωρεντια,-1μερα για Βενετια.
Προκειτε να κανουμε το γαμηλιο ταξιδι μας και θελουμε να μας μεινει αξεχαστο
Ευχαριστω!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εμένα (αν και ξέρω ότι θα με μουντάρουν οι ιταλόφιλοι) δεν με γοήτευσαν τα Cinque Terre σε σχέση με τα χωριά της Τοσκάνης ή αντίστοιχα της ακτής Αμάλφι. Αλλά μια δρασκελιά δρόμος είναι από τη Πίζα οπότε πήγαινε μη σου μείνει η εκκρεμότητα, να σχηματίσεις και προσωπική άποψη. Οτι αρέσει ή δεν αρέσει στον έναν δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γοητεύσει έναν άλλον.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπερα
Εχω κλεισει να παω 7 μερες στην Φλωρεντια κ 3 μερες στην Ρωμη μαζι με την γυναικα μου.Θα παω αεροπορικος απο Ρωμη και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο εκει(ενα diezel).Εχω βρει περιπου τα πιο γνωστα χωρια-πολεις να επισκευτουμε οπως montepulciano-arenzo-san giminiano-lycca-montalcino και αλλα ακομα οπως και τις πολεις siena-piza.
Θελω να ρωτησω μιας κ θα εχω αυτοκινητο αν καποιος γνωριζει κατι ιδιαιτερο που εχει παει,επισης αν μπορω να παω σε καποια φαρμα στα χωρια chianti γιατι ξερω οτι εχουν απιστευτα κρασια,αν αξιζουν τα cincue terre,ποσο μακρια ειναι η Βενετια.σκεφτομαι να μοιρασω τις μερες -1 Φλωρεντια μεχρι την Πιζα,- 2-3 μερες στα νοτια της Φλωρεντιας,-2 μερες για την Φλωρεντια,-1μερα για Βενετια.
Προκειτε να κανουμε το γαμηλιο ταξιδι μας και θελουμε να μας μεινει αξεχαστο
Ευχαριστω!
Οντως αξεχαστο θα σου μεινει, αν κανεις σε μια μερα 500-600 χιλιομετρα να πας και να γυρισεις απο βενετια. Τι θα προλαβεις να δεις ?? Τιποτα. Βγαλε λοιπον την βενετια απο το προγραμμα για να προλαβεις να δεις ολα τα αλλα που θες.
Τα χωρια chianti θες μια μερα να τα δεις , ολες οι καβες της περιοχης σου δινουν να δοκιμασεις καποια κρασια τους.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εμένα (αν και ξέρω ότι θα με μουντάρουν οι ιταλόφιλοι) δεν με γοήτευσαν τα Cinque Terre σε σχέση με τα χωριά της Τοσκάνης ή αντίστοιχα της ακτής Αμάλφι. Αλλά μια δρασκελιά δρόμος είναι από τη Πίζα οπότε πήγαινε μη σου μείνει η εκκρεμότητα, να σχηματίσεις και προσωπική άποψη. Οτι αρέσει ή δεν αρέσει στον έναν δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γοητεύσει έναν άλλον.
Συμφωνω απολυτως και δεν εχω παει μονο μια φορα.
Οταν το ειχα γραψει εγω αυτο, ειχαν ξεσηκωθει ολοι, ακομα και οσοι δεν ειχαν παει !!!!!!!!!!!! Πρωτοστατουσε ο συντροφος που ελεγε << απελαση τωρα>> χαχαχαχαχαχαχαχα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες Γιωργο στη παρεα μας και με το καλο ο γαμος σας.:)Αν η αφιξη σου και η αναχωρηση σου ειναι απο Ρωμη,κατα τη γνωμη μου,τις 7 μερες να τις διαθεσεις για τον αξονα Ρωμη- Φλωρεντια και να μην φτασεις μεχρι Βενετια.Μπορεις να δεις Siena,Perugia,San Gimigniano,Arezzo,Pisa με μονοημερες η με διανυκτερευση σε καποια πολη.Και αν μπορεις δωσε αλλη μια μερα στη Ρωμη,δηλαδη,μεινε 4 μερες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αυτή δε η Via dell'amore, δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη μούφα...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Θα συμφωνήσω με τους πιο πάνω αιρετικούς και θα σου προτείνω κι εγώ ν' αφήσεις τις Cinque Terre γι' άλλη φορά, η Τοσκάνη με τα χωριά της είναι ασύγκριτα πιο ενδιαφέρουσα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ναι μωρε τα cinque terre ουτε να τα φτυσεις δεν ειναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom