Γαλλία Ισπανία Τουλούζη - Σαν Σεμπαστιάν

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πολύ ωραία και η Τουλούζη (φαντάζομαι) αλλά σας γράφω για το Σαν Σεμπαστιάν.
Θα φτάσω μεσημεράκι της Πέμπτης και μάλλον θα φύγω απογευματάκι της Κυριακής (έχω δηλαδή 3 γεμάτες μέρες και ίσως και λίγο παραπάνω).

Σκεφτόμουν να περάσω το απόγευμα της Πέμπτης, ολόκληρη την Παρασκευή και το απόγευμα του Σαββάτου στο Σ.Σ. και να αφιερώσω το πρωινό του Σαββάτου για την Hondarribia και ενδεχομένως και το πρωινό της Κυριακής (ξεκινώντας όμως πολύ πρωί) για να τραβήξω δυτικά κατα μήκος της ακτής ώστε να περάσω από Zumaia, Ondarroa, Lekeitio, Zarautz.

Κυριακή απόγευμα θα πάω μάλλον στη Βιτόρια να πω ενα γειά σε μια φίλη, οπότε με συμφέρει αυτός ο ανατολικός προσανατολισμός θαρρώ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
α) Δύο μέρες για Σ.Σ. είναι υπερβολικά λίγες, να κάτσω στα αυγά μου ;
β) Επειδή ξεκάθαρα δε θα προλάβω να δω όσα θέλω, από Hondarribia, Zumaia, Ondarroa, Lekeitio, Zarautz ποιό θα μου προτείνατε να δω σίγουρα και ποιό να αφήσω σίγουρα; Να το θέσω αλλιώς, ποιό έχει το πιο εντυπωσιακό (και όσο γίνεται λιγότερο τουριστικό) τοπίο; Όπως τις βλέπω στις φωτογραφίες νομίζω ότι πιο πολύ οι Ondarroa και Zumaia θα μου αρέσουν.


Πάρτε κι ένα τραγουδάκι για το προκαταβολικό ευχαριστώ :)


υγ. Όπου Bizkaia βάλτε Guipuzcoa εσείς.
Aλλάξανε τα γούστα μου και μπέρδεψα τα μπούτια μου...

Σπαμμάρω εγώ με την ελπίδα να με διαφωτίσει καποιος/α.

Είδα ότι Πέμπτη, Παρασκιοβή θα βρέχει, οπότε σίγουρα θα τις περάσω στο ΣουΣού όπως σκεφτόμουν. Μου ήρθε η φαεινή ιδέα να κινήσω Σάββατο πολύ πρωί για Zarautz και από εκεί να κάνω μια εύκολη και σύντομη διαδρομή (12 χλμ, +-200 υψομετρικη, 2:30 ώρες) από Zarautz για Ζumaia.


Καιρού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος αυτό θα γίνει. Αυτό που δε ξέρω αν θα μπορέσω, είναι να συνεχίσω από Zumaia για Ondarroa
upload_2019-6-18_11-14-36.png


H περιγραφή είναι αυτή, δηλαδή κι αυτό εύκολο αλλά προβληματίζομαι διότι
α) Θα τ' αντέξω να το κάνω σερί; Δεν είμαι και αγύμναστη αλλά βουνό βουνό έχω να ανέβω απ' τον Απριλη του '18.
β)Το σημαντικότερον. Αυτή η διαδρομή δε μου φαίνεται και πολύ ασφαλής, γενικά φαίνεται να γλιστράει το πράμα κι εγώ γλιστράω στο ίσιωμα. Θα 'μαι και μόνη μου οπότε δε ξέρω, κάπως με τρομάζει (χάνομαι κι εύκολα, δε λειτουργεί και το τζιπιες). Την έχει κάνει κανεις/καμια την εν λόγω διαδρομή να μου πει τη γνώμη του;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν το έχω κάνει αλλά 12χλμ. το δίνει μόνο 2:30 ώρες? Έχεις εύκαιρο το link με τις διαδρομές?
Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι σχεδόν ίσιωμα, με μικρές εξαιρέσεις

http://entremontanas.com/travesias/zarautz-getaria-zumaia#!
http://entremontanas.com/wp-content.../descargas/pdf/109-zarautz-getaria-zumaia.pdf

Είναι στα ισπανικά αλλά ντάξει οι διαδρομές φαίνονται
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το Aeroscopia είναι must αν είσαι φαν των αεροπλάνων, καθώς εκτείθεται μεταξύ άλλων και Concord! Αν πάτε με παιδιά, μπορεί να σας αρέσει και η Cite de l'Espace. Εμείς στην αρχή για αυτήν πήγαμε στην Τουλούζη, αλλά όταν έμαθα για το Concord έφυγα για το Aeroscopia :D.
Λύσε μου μια απορία μιας και έχεις πάει και έχεις μια "μικρή συμπάθεια" στα αεροπλάνα :lol: :
1) Το μουσείο Aeroscopia βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο απο το εργοστάσιο της Airbus; Βλέπω στο σάιτ του μουσείου οτι αναφέρει εισιτήριο για το μουσείο και μετά εισιτήριο + ξενάγηση στην Airbus....Την επίσκεψη στο εργοστάσιο την κλείνουμε και αυτή απο εδώ; Μπορείς να κλείσεις μόνο επίσκεψη στο εργοστάσιο χωρίς το μουσείο (δεν βλέπω τέτοια επιλογή);
2) Τα concorde & Α380 που βρίσκονται, στο μουσείο ή στο εργοστάσιο;
Έχω μπερδευτεί λιγάκι και το σάιτ δεν γυρίζει σε αγγλική γλώσσα και είμαι με το γούγλη παρέα να προσπαθώ να βγάλω άκρη....:rolleyes:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γεια σου Sassenach!

1) Το εργοστάσιο της Airbus βρίσκεται δίπλα από το Aeroscopia. Δες και στο χάρτη.

Untitled.jpg


Έχε υπόψη ότι για το 380 νομίζω ότι έχει σταματήσει η παραγωγή του, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις την ίδια τη γραμμή παραγωγής του συγκεκριμένου αεροπλάνου. Πλέον βλέπω ότι επικεντρώνονται στο Α350.

Το εισιτήριο του Aeroscopia το κλείνεις από το site που έγραψες (14 ευρώ ή 17,15 αν το συνδυάσεις με το "Ailes Anciennes Toulouse"). Το συγκεκριμένο είναι ένα διπλανό μικρό μουσείο, με κυρίως στρατιωτικά αεροπλάνα, το οποίο όμως δεν το επισκεφθήκαμε. Το site του είναι αυτό.

Επίσης, από εδώ μπορείς να κλείσεις και συνδυαστικό εισιτήριο για το Aeroscopia + Airbus (25 ή 29 ευρώ).

Για μόνο tour στο εργοστάσιο της Airbus δες εδώ (16 ή 20 ευρώ). ;)


2) Το Aeroscopia, όταν είχα πάει, έχει δύο Concorde και κανένα A380. Τη λίστα με τα αεροπλάνα που εκτίθενται μπορείς να τη βρεις εδώ. Παρεμπιπτόντως, το site, όπως και πολλά άλλα Γαλλικά, είναι μεταφρασμένο μόνο εν μέρει, δεν ξέρω πώς το έχουν καταφέρει αυτό... o_O

Από τα δύο αυτά Concorde, το ένα βρίσκεται έξω από το μουσείο. Έχει το λογότυπο της Air France και μπορείς να το δεις ερχόμενη από το σταθμό του τραμ "Beauzelle-Aeroscopia".

071.JPG


Το δεύτερο, βρίσκεται μέσα στο μουσείο. Το αεροπλάνο αυτό ήταν ένα από τα πρώτα δοκιμαστικά μοντέλα, που πραγματοποίησαν δοκιμές προκειμένου να εκδοθούν οι άδειες και ξεκινήσουν οι "κανονικές" πτήσεις. Μάλιστα, στο τελευταίο μπορείς να μπεις και μέσα: θα δεις πόσο χαμηλό είναι το ύψος της καμπίνας και πόσο μικρά είναι τα παράθυρα.

077.JPG


213.jpg


212.jpg


Το A380 με βάση φωτογραφίες από το internet, φαίνεται να βρίσκεται πίσω από μια μικρή λιμνούλα, μαζί με ένα Α320. Επίσης, στο site του Aeroscopia στη "Sortie Tarmac Nord" αναφέρει το 380 δίπλα από το 320.

Plan musée - FRA.png


Από αυτά, καταλαβαίνω ότι το 380 πρέπει να βρίσκεται στον καφέ χώρο που φαίνεται πάνω (βόρεια) από το Aeroscopia στο Google Maps. Μόνο που ο χώρος αυτός φαίνεται να είναι άδειος. :rolleyes-80:

Η εικόνα είναι του 2022, οπότε είτε τα αεροπλάνα που βρίσκονταν εκεί μετακινήθηκαν είτε έχει γίνει μοντάζ στις φωτογραφίες του Google Maps. Πιστεύω για σιγουριά θα χρειαστεί να το επιβεβαιώσει κάποιος που πήγε εκεί πρόσφατα. Πάντως, το 380 δεν αναφέρεται στη λίστα με τα αεροπλάνα που εκτίθενται στο μουσείο...


Παρ'όλ'αυτά, έχε υπόψη ότι το αεροδρόμιο της Τουλούζης αποτελεί και "έδρα" της Airbus. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δεις και διάφορα αεροσκάφη τα οποία δεν βλέπεις κάθε μέρα, όπως το τεράστιο Beluga, το οποίο αποτελεί μεταφορικό αεροπλάνο της Airbus.

069.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γειά σου Νικολή :)

Έχε υπόψη ότι για το 380 νομίζω ότι έχει σταματήσει η παραγωγή του, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις την ίδια τη γραμμή παραγωγής του συγκεκριμένου αεροπλάνου. Πλέον βλέπω ότι επικεντρώνονται στο Α350.
2) Το Aeroscopia, όταν είχα πάει, έχει δύο Concorde και κανένα A380. Τη λίστα με τα αεροπλάνα που εκτίθενται μπορείς να τη βρεις εδώ.
Το A380 με βάση φωτογραφίες από το internet, φαίνεται να βρίσκεται πίσω από μια μικρή λιμνούλα, μαζί με ένα Α320. Επίσης, στο site του Aeroscopia στη "Sortie Tarmac Nord" αναφέρει το 380 δίπλα από το 320.

Plan musée - FRA.png


Από αυτά, καταλαβαίνω ότι το 380 πρέπει να βρίσκεται στον καφέ χώρο που φαίνεται πάνω (βόρεια) από το Aeroscopia στο Google Maps. Μόνο που ο χώρος αυτός φαίνεται να είναι άδειος. :rolleyes-80:
Το Α380 το βλέπω στο σάιτ (εδώ δες κάτω κάτω), ως αεροσκάφος που μπορείς να δεις εσωτερικά, και θα ήθελα να το δω γιατί δεν έχω δει ποτέ διώροφο αεροσκάφος!!! Το Α350 μοιάζει εμφανισιακά με το Α330 με το οποίο έχω ταξιδέψει. Οπότε το Α380 και τα κονκόρντ θέλω πολύ να τα δω, όπως και το Super Guppy (μοιάζει με το Βeluga που λες). Δίνει συγκεκριμένες ώρες επισκέψεων αν δεις και αν καταλαβαίνω σωστά βέβαια. Τη λίστα αεροσκαφών δεν την είχα δει όμως και θα την μελετήσω.

Το δεύτερο, βρίσκεται μέσα στο μουσείο. Το αεροπλάνο αυτό ήταν ένα από τα πρώτα δοκιμαστικά μοντέλα, που πραγματοποίησαν δοκιμές προκειμένου να εκδοθούν οι άδειες και ξεκινήσουν οι "κανονικές" πτήσεις. Μάλιστα, στο τελευταίο μπορείς να μπεις και μέσα: θα δεις πόσο χαμηλό είναι το ύψος της καμπίνας και πόσο μικρά είναι τα παράθυρα.

077.JPG


213.jpg


212.jpg
Θέλω να το δω 😍

Για μόνο tour στο εργοστάσιο της Airbus δες εδώ (16 ή 20 ευρώ). ;)
Αυτό το σάιτ το έγραφε στο lonely planet και αν καταλαβαίνω σωστά είναι πρακτορείο που προσφέρει και άλλα τουρ, οπότε ένα μπέρδεμα δημιουργήθηκε στο μυαλό μου όταν είδα οτι μπορώ να κλείσω τουρ απο το μουσείο.....

Θα τα μελετήσω όλα απο την αρχή μαζί με τις δικές σου σημειώσεις και αν χρειαστώ κάτι θα επανέλθω.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη κατατοπιστική απάντηση!!! :)

ΥΓ. Καλά αυτό με τα γαλλικά σάιτ ας μη το σχολιάσω.....
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Α380 το βλέπω στο σάιτ (εδώ δες κάτω κάτω), ως αεροσκάφος που μπορείς να δεις εσωτερικά, και θα ήθελα να το δω γιατί δεν έχω δει ποτέ διώροφο αεροσκάφος!!! Το Α350 μοιάζει εμφανισιακά με το Α330 με το οποίο έχω ταξιδέψει. Οπότε το Α380 και τα κονκόρντ θέλω πολύ να τα δω, όπως και το Super Guppy (μοιάζει με το Βeluga που λες). Δίνει συγκεκριμένες ώρες επισκέψεων αν δεις και αν καταλαβαίνω σωστά βέβαια. Τη λίστα αεροσκαφών δεν την είχα δει όμως και θα την μελετήσω.
Από τα λίγα που γράφει, εγώ καταλαβαίνω ότι εκείνο το χρονικό διάστημα θα μπορέσεις να δεις άτομα που γνωρίζουν το συγκεκριμένο αεροπλάνο και είναι σε θέση να σε ενημερώσουν για αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο το αεροπλάνο θα είναι εκεί (μπορεί και ναι) ή ακόμα περισσότερο αν θα μπορέσεις να μπεις μέσα. Το "inclus dans le prix d’entrée" σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις ξεχωριστό εισιτήριο για το 380 (αυτή η ενημέρωση και ενδεχομένως η επιβίβαση σε αυτό θα περιλαμβάνονται στο εισιτήριο που βγάζεις για το Aeroscopia).

Το Α380 το βλέπω στο σάιτ (εδώ δες κάτω κάτω), ως αεροσκάφος που μπορείς να δεις εσωτερικά, και θα ήθελα να το δω γιατί δεν έχω δει ποτέ διώροφο αεροσκάφος!!!
Πού να δεις και το Super Guppy που λες και εσύ, το οποίο είναι ουρανοξύστης [θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα].

Αυτό το σάιτ το έγραφε στο lonely planet και αν καταλαβαίνω σωστά είναι πρακτορείο που προσφέρει και άλλα τουρ, οπότε ένα μπέρδεμα δημιουργήθηκε στο μυαλό μου όταν είδα οτι μπορώ να κλείσω τουρ απο το μουσείο.....
Το Manatour απ'ότι έχω καταλάβει και εγώ, είναι σαν πρακτορείο που προσφέρει tours (όχι μόνο στο Aeroscopia). Όμως αναφέρεται στο site του ίδιου του μουσείου όσο και στο γραφείο τουρισμού της πόλης ως επαφή για το μουσείο. Οπότε ξεναγήσεις κλπ φαντάζομαι γίνονται μέσω αυτού. Για αυτό το λόγο δεν το χαρακτήρισα και ως "επίσημο tour"...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Από τα λίγα που γράφει, εγώ καταλαβαίνω ότι εκείνο το χρονικό διάστημα θα μπορέσεις να δεις άτομα που γνωρίζουν το συγκεκριμένο αεροπλάνο και είναι σε θέση να σε ενημερώσουν για αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο το αεροπλάνο θα είναι εκεί (μπορεί και ναι) ή ακόμα περισσότερο αν θα μπορέσεις να μπεις μέσα. Το "inclus dans le prix d’entrée" σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις ξεχωριστό εισιτήριο για το 380 (αυτή η ενημέρωση και ενδεχομένως η επιβίβαση σε αυτό θα περιλαμβάνονται στο εισιτήριο που βγάζεις για το Aeroscopia).
Αν είναι μόνο ενημέρωση χωρίς να μπούμε στην άτρακτο δεν θα έχει γούστο....:(

Πού να δεις και το Super Guppy που λες και εσύ, το οποίο είναι ουρανοξύστης [θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα].
Αυτό δέχομαι να το δω και μόνο εξωτερικά....αλλά να το δω!!! Ναι να μου δείξεις φώτο please, αγαπάμε αεροπλανάκια γενικώς, πόσο μάλλον αυτά που μας πάνε σε όμορφα μέρη!!! 😃

Το Manatour απ'ότι έχω καταλάβει και εγώ, είναι σαν πρακτορείο που προσφέρει tours (όχι μόνο στο Aeroscopia). Όμως αναφέρεται στο site του ίδιου του μουσείου όσο και στο γραφείο τουρισμού της πόλης ως επαφή για το μουσείο. Οπότε ξεναγήσεις κλπ φαντάζομαι γίνονται μέσω αυτού. Για αυτό το λόγο δεν το χαρακτήρισα και ως "επίσημο tour"...
Εσύ είδες μόνο το μουσείο ή έκανες και το τουρ στις εγκαταστάσεις της Airbus;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αν είναι μόνο ενημέρωση χωρίς να μπούμε στην άτρακτο δεν θα έχει γούστο....:(
Κοιτάζοντας στη Wikipedia, για το 380, βρήκα αυτή την παραπομπή στην Airbus. Το άρθρο είναι από το '17 και πιθανώς όντως να υπάρχει ακόμα εκεί το 380. Όμως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, μιας και είχα πάει την προηγούμενη χρονιά. :rolleyes-80:

Αυτό δέχομαι να το δω και μόνο εξωτερικά....αλλά να το δω!!! Ναι να μου δείξεις φώτο please, αγαπάμε αεροπλανάκια γενικώς, πόσο μάλλον αυτά που μας πάνε σε όμορφα μέρη!!! 😃
Το Super Guppy που υπήρχε στο μουσείο "άνοιγε", αν μπορώ να το πω έτσι, πίσω από το πιλοτήριο προκειμένου να φορτωθεί. Εκεί υπήρχε ένας διάδρομος, όπου μπορούσες να μπεις και εσύ μέσα στην πανύψηλη άτρακτο. :cool:

199.jpg


208.jpg


Εσύ είδες μόνο το μουσείο ή έκανες και το τουρ στις εγκαταστάσεις της Airbus;
Είδα μόνο το μουσείο. Εκείνο το ταξίδι (Νίκαια - Τουλούζη - Τορίνο) είχε πολλές προκλήσεις στο σχεδιασμό του, αφενός λόγω της τρομοκρατικής επίθεσης στη Νίκαια 1,5 μήνα πριν και αφετέρου γιατί οι ημερομηνίες ήταν πρακτικά ανελαστικές. Η Τουλούζη μπήκε σφήνα, και είχαμε εκεί μόνο 1 ολόκληρη μέρα (είχαμε φτάσει την προηγούμενη το βράδυ και θα φεύγαμε την επόμενη το πρωί). Η επίσκεψη στη Τουλούζη έγινε γιατί ήθελα διακαώς να δω το Κονκόρτ.

Έτσι, πήγαμε το πρωί-μεσημέρι στο Aeroscopia και το απόγευμα τριγυρίσαμε όσο προλάβαμε το ιστορικό κέντρο της πόλης. Θυμάμαι μου άρεσαν πολύ η βασιλική του St-Sernin και φυσικά η βόλτα στο Canal du Midi (πριν μας πιάσει η καταιγίδα :haha:). Είχα ξεκινήσει να γράφω ταξιδιωτική ιστορία για αυτό το ταξίδι, αλλά βρίσκεται μισοτελειωμένη στο στικάκι...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είχα ξεκινήσει να γράφω ταξιδιωτική ιστορία για αυτό το ταξίδι, αλλά βρίσκεται μισοτελειωμένη στο στικάκι...
Ποτέ δεν είναι αργά για να τη τελειώσεις! :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μέσα Ιουνίου θα προσπαθήσω να αρχίσω να την ανεβάζω, λόγω φόρτου στη δουλειά και τη διπλωματική δεν το κόβω για νωρίτερα :cry:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το Manatour απ'ότι έχω καταλάβει και εγώ, είναι σαν πρακτορείο που προσφέρει tours (όχι μόνο στο Aeroscopia). Όμως αναφέρεται στο site του ίδιου του μουσείου όσο και στο γραφείο τουρισμού της πόλης ως επαφή για το μουσείο. Οπότε ξεναγήσεις κλπ φαντάζομαι γίνονται μέσω αυτού. Για αυτό το λόγο δεν το χαρακτήρισα και ως "επίσημο tour"...
Έχεις δίκιο! Απο το σαιτ του μουσείου όταν μπαίνεις για να βγάλεις ηλεκτρονικά εισιτήριο σε πάει στο Manatour απ' όπου και κάνεις κράτηση.
Πάντως για να πετύχεις τουρ στις εγκαταστάσεις της Airbus πρέπει να είσαι πολύ κ@λόφαρδος....το κοιτούσα εδώ και ένα μήνα και για τις ημερομηνίες που μας βολεύουν δεν είχε τίποτα! Το είχα πάρει απόφαση οτι δεν, ώσπου προχθές ξαναμπήκα έτσι για το γαμώτο και είδα οτι άνοιξε τουρ σε μία απο τις δύο μέρες που θα είμαστε στη πόλη ενώ για 20 μέρες πριν και μετά δεν έχει τίποτα! Στα Γαλλικά φυσικά η ξενάγηση.....δε μαμείς, θα δω όμως πως φτιάχνουν αεροπλανάκια! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom