Τουρίστας ή ταξιδευτής;

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εχει μπει και υποδαπεδια κατηγορια "επισκεπτης" τωρα, εκτος απο το δαπεδο του "τουριστα", η οποια θετει νεες προκλησεις. Θα παω για 1,5 εικοσιτετραωρο Νεα Υορκη και θα μπαινω εδω να δινω συμβουλες διπλα στους ταξιδιωτες.
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ που πήγα για 3 ώρες να φωτογραφίσω το στραβοκαμπαναριό στη Πίζα θεωρούμε:
ταξιδιώτης;
ταξιδευτής;
ταξηθέτης;
ταξίαρχος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ που πήγα για 3 ώρες να φωτογραφίσω το στραβοκαμπαναριό στη Πίζα θεωρούμε:
ταξιδιώτης;
ταξιδευτής;
ταξηθέτης;
ταξίαρχος;
Εγω δεν σας ξανακανω παρεα, χωρις παρεξηγηση. Ανατριχιαζω που τα διαβαζω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ που πήγα για 3 ώρες να φωτογραφίσω το στραβοκαμπαναριό στη Πίζα θεωρούμε:
ταξιδιώτης;
ταξιδευτής;
ταξηθέτης;
ταξίαρχος;
Instagrammer και πολύ σου πέφτει...
 
D

Delmem39172

Guest
Εγω δεν σας ξανακανω παρεα, χωρις παρεξηγηση. Ανατριχιαζω που τα διαβαζω.
Φρικαρες ετσι?ο κατήφορος πατο δεν εχει .σαν αποικιοκρατης πηγε ,τωρα στον Αμαζόνιο και εγώ έτσι θα παω με στολή Ιντιάνα Τζόουνς και μαστίγιο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Οι ορολογίες κατηγοριών τουριστών μου θυμίζουν μισογύνικες κατηγοριοποιήσεις γυναικών από περιοδικά των 00ς (η εύκολη, η δύσκολη, η για σπίτι κτλ).

Ειδικά με το 'ταξιδευτής/ταξιδιώτης' αισθάνομαι το απόλυτο cringe.

Είμαστε όλοι τουρίστες, όλα τα άλλα είναι απλά αστεία. Το μόνο που αλλάζει είναι τα ειδικά ενδιαφέροντα του καθενός, αλλά αυτό αφορά το χαρακτήρα του ανθρώπου γενικότερα στην καθημερινότητά του και όχι αποκλειστικά και μόνο στα ταξίδια. Απλώς έχουμε περίσσευμα εισοδήματος κ το διαθέτουμε για προσωρινή αλλαγή τοποθεσίας. Όλα τα άλλα είναι για να βαυκαλιζόμαστε.
 
D

Delmem39172

Guest
Οι ορολογίες κατηγοριών τουριστών μου θυμίζουν μισογύνικες κατηγοριοποιήσεις γυναικών από περιοδικά των 00ς (η εύκολη, η δύσκολη, η για σπίτι κτλ).

Ειδικά με το 'ταξιδευτής/ταξιδιώτης' αισθάνομαι το απόλυτο cringe.

Είμαστε όλοι τουρίστες, όλα τα άλλα είναι απλά αστεία. Το μόνο που αλλάζει είναι τα ειδικά ενδιαφέροντα του καθενός, αλλά αυτό αφορά το χαρακτήρα του ανθρώπου γενικότερα στην καθημερινότητά του και όχι αποκλειστικά και μόνο στα ταξίδια. Απλώς έχουμε περίσσευμα εισοδήματος κ το διαθέτουμε για προσωρινή αλλαγή τοποθεσίας. Όλα τα άλλα είναι για να βαυκαλιζόμαστε.
Δηλαδή εσείς προτείνετε ισοπέδωση, εξίσωση, δηλαδή είτε ταξιδευεις 5 μήνες τον χρόνο είτε 5 μερες τον χρόνο ειναι το ιδιο?η μόνη διαφορά είναι στο χρήμα?προσπαθώ να καταλάβω πως σκέφτεστε .συμφωνώ ολοι τουριστες είμαστε δεν το αμφισβητεί κάνεις αυτό όπως και όλοι είμαστε άνθρωποι πέραν τούτου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ιδιοι ουτε όλα τα δάχτυλα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.βασικα ως θέμα αγγίζει τα όρια του αστείου για αυτό και σαρκαζομαστε και το περιγελαμε ,η ώρα να περνάει και δεν θίγουμε κανέναν αφού δεν αναφέρουμε ονόματα φυσικα οποιαδήποτε σχέση με πρόσωπα είναι εντελώς τυχαία.η ολη κουβεντα δεν γίνεται επειδή κάποιος ταξιδεύει πολυ η λίγο δεν κάνουμε τέτοιες διακρίσεις, ο καθενας ταξιδεύει όσο μπορεί οσο του επιτρέπουν οι περιστάσεις, το ολο θέμα γίνεται επειδή μερικοι,οχι όλοι,απλώνουν τα ποδια τους εξω απο το πάπλωμα τους.φανταστειτε εναν κουβανο που έρχεται στην Ελλάδα για 10 μερες ,πρωτη του φορα χωρις να γνωριζει ουτε την γλώσσα, τις μισές τις διανύει στην Αθήνα τις άλλες μισές σε κάποιο νησι μετά επιστρέφει στην κουβα μπαίνει σε μια ομάδα ταξιδιωτική και αρχίζει να γράφει ιστοριες για την ελλαδα, για την κουλτούρα μας ,το πως ζουμε,την νοοτροπία μας,δίνει μαλιστα προτασεις και συμβουλές,πως σας φαινετε?
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κριμα να μην εχω ανακαλυψει αυτο το νημα πριν τις διακοπες μου.

υγ.1
αυτος που οδηγαει 2 ωρες να παει σε ενα πανηγυρι να φαει σουβλακια και να γυρισει
Αυτός είναι μερακλής.

υγ.2 Παντως το ολο θεμα μου θυμισε την αγαπημενη (not) Σωτη Τριανταφυλλου. Ψαχνω μια επικη συνεντευξη που ειχε δωσει και είχε σχολιάσει περι αυτου καποια χρονια πριν αλλα δεν τη βρισκω.

υγ.3 Όχι τόσο άμεσα συνδεδεμένο αλλά εμένα με καλύπτουν τα παρακατω λογια (ή αλλιώς αν δεν βάλω κάπου ένα ποίημα/τραγούδι δεν είμαι καλά)
"Δεν ειμαι Μωαμεθανός, ούτε κι ανήκω κανενός. Σ'όσους και να πάω τόπους, ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δηλαδή εσείς προτείνετε ισοπέδωση, εξίσωση, δηλαδή είτε ταξιδευεις 5 μήνες τον χρόνο είτε 5 μερες τον χρόνο ειναι το ιδιο?η μόνη διαφορά είναι στο χρήμα?προσπαθώ να καταλάβω πως σκέφτεστε .συμφωνώ ολοι τουριστες είμαστε δεν το αμφισβητεί κάνεις αυτό όπως και όλοι είμαστε άνθρωποι πέραν τούτου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ιδιοι ουτε όλα τα δάχτυλα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.βασικα ως θέμα αγγίζει τα όρια του αστείου για αυτό και σαρκαζομαστε και το περιγελαμε ,η ώρα να περνάει και δεν θίγουμε κανέναν αφού δεν αναφέρουμε ονόματα φυσικα οποιαδήποτε σχέση με πρόσωπα είναι εντελώς τυχαία.η ολη κουβεντα δεν γίνεται επειδή κάποιος ταξιδεύει πολυ η λίγο δεν κάνουμε τέτοιες διακρίσεις, ο καθενας ταξιδεύει όσο μπορεί οσο του επιτρέπουν οι περιστάσεις, το ολο θέμα γίνεται επειδή μερικοι,οχι όλοι,απλώνουν τα ποδια τους εξω απο το πάπλωμα τους.φανταστειτε εναν κουβανο που έρχεται στην Ελλάδα για 10 μερες ,πρωτη του φορα χωρις να γνωριζει ουτε την γλώσσα, τις μισές τις διανύει στην Αθήνα τις άλλες μισές σε κάποιο νησι μετά επιστρέφει στην κουβα μπαίνει σε μια ομάδα ταξιδιωτική και αρχίζει να γράφει ιστοριες για την ελλαδα, για την κουλτούρα μας ,το πως ζουμε,την νοοτροπία μας,δίνει μαλιστα προτασεις και συμβουλές,πως σας φαινετε?
Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να γράψει ο Κουβανός σου πήγα 10 μέρες στην Ελλάδα και αυτές είναι οι εντυπώσεις μου για κουλτούρα,φαγητό,νοοτροπία και ότι άλλο θέλει.Από εκεί και πέρα οι άλλοι θα τον αξιολογήσουν ανάλογα.Απλά είναι τα πράγματα και δεν χρειάζεται να τα μπερδεύουμε....Ούτε να κάνουμε "επίθεση" στον Κουβανό που τόλμησε και είπε την γνώμη του...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom