Τουρίστας ή ταξιδευτής;

D

Delmem39172

Guest
δεν υπάρχει ουτε χολή ουτε Μίσος. Αλλα ούτε θαυμασμός και φυσικά ούτε παραδειγματισμός. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί στα μέτρα του.
και φυσικά ο καθένας έχει μέτρα και σταθμά για το ποσό μπορεί να ανεχτεί μια ταξιδιωτική Εμπειρία με συμβιβασμούς και όρια στον τρόπο ζωής Και στις ανέσεις του.
κοινώς με ένα σακίδιο στον ώμο να γυρίζω σαν Τρελός απο χωριό σε πόλη για να δω πως ζουν οι ντόπιοι ξοδεύοντας βδομάδας η και μήνες απο τον χρόνο μου, Ε όχι αυτό δεν ειναι τουρισμός ειναι μαζοχισμός. Καλύτερα να γραφτώ στους γιατρούς χωρίς σύνορα….. θα προσφέρω και έργο.

ότι θέλει ο καθένας.
Δεν θα ζήσουμε ολοι την ίδια ζωη άλλος αυτό γουστάρει αυτό κάνει για αυτόν μπορεί εσύ να είσαι ο μαζόχας για κάποιον μπορεί ο χρόνος της ζωής του να μετριέται με ταξίδια το οτι κάποιος ξέφευγει από το κοπάδι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και λάθος ισα ισα η ιστορία μας διδάσκει οτι οι λίγοι και διαφορετικοί γράφουνε την ιστορια όχι ο όχλος.
 
D

Delmem38110

Guest
σα ισα η ιστορία μας διδάσκει οτι οι λίγοι και διαφορετικοί γράφουνε την ιστορια όχι ο όχλος.
και δεν είσαι ουτε εσυ ουτε εγω ένας απο αυτούς.
άρα ταπεινά και με σεβασμό στο τι κάνει ο συνάνθρωπος μας και όπως μπορεί ο καθένας μας να πορευτεί.
αυτα απο μένα. Αμεν
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Λ
Δεν καταλαβες. Να απασχολήσεις την πρεσβεία για κατι που είναι δουλειά της, είναι ΟΚ. Αυτό που έκανες δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη δουλειά της πρεσβείας.
Ζητω χιλια συγγνωμη για το off topic, αλλα ειναι τοσο υπεροχο, τοσο "τι ειναι η πατριδα μας, μην ειναι οι καμποι" που δεν μπορεσα να αντισταθω.

FB_IMG_1661604824368.jpg
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ο καθένας ταξιδεύει όπως του γουστάρει. Όπως τον ευχαριστεί και όπως μπορεί. Δεν κάνουμε διαγωνισμό, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Μπορώ να καταλάβω και τον τύπο που θα επιλέξει ταξίδι με γκουπ, κρουαζιέρα, all inclusive, ανεξάρτητα ή ακόμα nomad φάση. Δεν θα πω σε κανέναν πως να ταξιδέψει. Επιλέγω να μην πηγαίνω με γκουπ για να έχω την ελευθερία και να μην εξαρτάται ή αναχώρηση μου από το αν η διπλανή κυρία θέλει να πάει τουαλέτα. Επίσης γιατί ανεξάρτητα κάνω ταξίδια στο 1/3 της τιμής του πρακτορείου και επειδή πάντα θέλω να εντασσω δραστηριότητες στη φύση. Μόνο εγώ ξέρω τι με ευχαριστεί και εφόσον μπορώ να οργανώνω τα ταξίδια μόνος μου, το κάνω.
Επίσης δεν υπάρχει ένας τρόπος να ταξιδευεις ούτε ο τέλειος τρόπος να ταξιδεύεις.
Ο πραγματικοί ταξιδευτές στις μέρες μας είναι απειροελαχιστοι πλέον (για πάρα πολλούς λόγους). Ακόμα και αυτοί που για τον οποιοδήποτε λόγο αυταρεσκονται να θεωρούν τους εαυτούς τους ταξιδευτες, μάλλον πλανωνται πλανην οικτρα!

"Για καιρό, οι ταξιδευτές ήταν έμποροι. Ύστερα, έγιναν εμπορεύματα, οπότε, ονομάστηκαν τουρίστες".Πηγή : Andro.gr

Ακολουθεί ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο για οποίον έχει διάθεση. «Το να ταξιδεύεις είναι απαραίτητο, το να ζεις δεν είναι» | Andro
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λ

Ζητω χιλια συγγνωμη για το off topic, αλλα ειναι τοσο υπεροχο, τοσο "τι ειναι η πατριδα μας, μην ειναι οι καμποι" που δεν μπορεσα να αντισταθω.

View attachment 401833
Και όμως, αυτό ΕΙΝΑΙ προξενική συνδρομή (όσο μα...ας κι αν είναι αυτός που το έγραψε).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
@panlek30 Εγω θα διαφωνησω. Δεν ηταν παντα εμποροι. Οι περιηγητες ηταν αστοι που δεν εργαζονταν και προερχομενοι απο τον μουχλιασμενο βορρα, κατεφευγαν για μεγαλα διαστηματα στον φωτεινο νοτο, καποιες φορες για λογους υγειας , αλλες στα πλαισια της μοδας του οριενταλισμου εκεινο τον αιωνα. Επροκειτο για προνομιο που τον διαφοροποιουσε απο τον κολιγο στο κτημα του που δουλευε 12 ωρες.
Η μαζικοποιηση ξεκινησε με το 8ωρο και τις θεσμοθετημενες αδειες.

Προφανως καποιοι νοσταλγουν αυτες τις εποχες, δικαιωμα τους. Αλλα μπορει να υπαρχει αντιλογος σημερα.

Γενικα οποιοδηποτε αρθρο τυπου "αδραξε τη μερα" χωρις να γινεται ορατο το ταξικο προνομιο το θεωρω για τα πανηγυρια.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ο καθένας ταξιδεύει όπως του γουστάρει. Όπως τον ευχαριστεί και όπως μπορεί. Δεν κάνουμε διαγωνισμό, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Μπορώ να καταλάβω και τον τύπο που θα επιλέξει ταξίδι με γκουπ, κρουαζιέρα, all inclusive, ανεξάρτητα ή ακόμα nomad φάση. Δεν θα πω σε κανέναν πως να ταξιδέψει. Επιλέγω να μην πηγαίνω με γκουπ για να έχω την ελευθερία και να μην εξαρτάται ή αναχώρηση μου από το αν η διπλανή κυρία θέλει να πάει τουαλέτα. Επίσης γιατί ανεξάρτητα κάνω ταξίδια στο 1/3 της τιμής του πρακτορείου και επειδή πάντα θέλω να εντασσω δραστηριότητες στη φύση. Μόνο εγώ ξέρω τι με ευχαριστεί και εφόσον μπορώ να οργανώνω τα ταξίδια μόνος μου, το κάνω.
Επίσης δεν υπάρχει ένας τρόπος να ταξιδευεις ούτε ο τέλειος τρόπος να ταξιδεύεις.
Ο πραγματικοί ταξιδευτές στις μέρες μας είναι απειροελαχιστοι πλέον (για πάρα πολλούς λόγους). Ακόμα και αυτοί που για τον οποιοδήποτε λόγο αυταρεσκονται να θεωρούν τους εαυτούς τους ταξιδευτες, μάλλον πλανωνται πλανην οικτρα!

"Για καιρό, οι ταξιδευτές ήταν έμποροι. Ύστερα, έγιναν εμπορεύματα, οπότε, ονομάστηκαν τουρίστες".Πηγή : Andro.gr

Ακολουθεί ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο για οποίον έχει διάθεση. «Το να ταξιδεύεις είναι απαραίτητο, το να ζεις δεν είναι» | Andro
Noμιζω οτι τα ειπες ολα απο τις πρώτα κιολας σειρές. Δεν είναι διαγωνισμός(το κλισέ μου ειναι αυτο στις συζητήσεις στις παρέες),ας κάνει ο καθένας οτι θελει και οτι μπορεί..Πιο πολύ παίζουμε με τις λεξεις βλέπω παρα με την ουσία..Θεωρώ επίσης οτι μπορείς να είσαι και τα δύο πραγματα ταυτόχρονα η ενίοτε tourist η traveller..Όμορφο ειναι να κάνεις το γύρο της Αφρικής με ποδήλατο, όμορφο ειναι να πας Λονδίνο και να φωνάζεις London baby λες και είσαι ο Joey απο τα Φιλαρακια. Γιατί να τους ξεχωρίσουμε δεν καταλαβα...Οταν γυρίσουν απο το ταξίδι τους θα τους ρωτήσουμε και τους δύο πως περασανε..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Μα και με ελληνικο γκρουπ να πας, τοπικα πρακτορεια θα χρησιμοποιηθουν κ παλι. Θεωρω υπαρχουν τυποι κ τυποι γκρουπ.

Δεν εχω παει ποτε με γκρουπ αλλα ανετα θα πηγαινα με Κανων (ειδικα της βενεζουελας με εχει ψησει τρελα αν μπορουσα), με young pioneer tours ή με wild human που κανει πιο survival expeditions αν ειναι κανεις αυτου του στυλ. Δεν νιωθω γιατι αυτο ειναι αποστειρωμενο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ταξιδιώτης με ταξιδιώτης εχει διαφορα,αν είναι έμπειροι οντως και μπορέσεις να το επιβεβαιώσεις τότε τους εμπιστεύεσαι αν είναι εκδρομείς σαν τους περισσότερους εδω μεσα τότε είναι τρεις λαλούν και 2 χορεύουν, καλύτερα ψαξου αλλου....
Το πως και το γιατί κάποιοι αυτοαποκαλούνται ταξιδιώτες και κάποιους τους αποκαλούν εκδρομείς είναι μια κουβέντα που δε θα συμφωνήσει κανείς με κανέναν. Ποιος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι ένα επίσημο ταξιδιωτικό γραφείο θα σου προσφέρει μεγαλύτερες ταξιδιωτικές συγκινήσεις από έναν έμπειρο ταξιδιώτη; Μπορεί προσωπικά να μην εμπιστευτώ κάποιο ταξίδι με κάποιους έμπειρους ταξιδιώτες, θα εμπιστευτώ όμως την εμπειρία τους για τη συλλογή πληροφοριών. Η μία και μοναδική εμπειρία μου με μεγάλο επίσημο γραφείο ήταν χειρίστη, ενώ κάποιοι άλλοι από το ίδιο γκρουπ ξετρελάθηκαν. Ο καθένας λοιπόν έχει τα δικά του κριτήρια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom