Τουρίστας ή ταξιδευτής;

D

Delmem39172

Guest
Όλοι οι άλλοι που κάποτε πρέπει να επιστρέψουμε στις δουλειές μας, υποθέτω αποκλειόμαστε.
Εννοείται ότι αποκλείονται δεν θέλει και ρώτημα.

Και μια τρίτη και σοβαρότερη προϋπόθεση: Να μην πουλάει το ταξίδι του. Να μην προσδοκά ούτε μισό ευρώ από διαφημίσεις βίντεο στο Youtube, views στο Instagram, πωλήσεις βιβλίων, χορηγίες κλπ.. Αν το κάνει αυτό, δεν είναι ταξιδευτής, είναι επιχείρηση.
Οτιδήποτε αποφέρει χρηματα για να συνεχίσεις το ταξιδι ειναι θεμιτό,

. 2. Που είναι το κακό να αναθέσεις σε κάποιο γραφείο να κάνει τα διαδικαστικά για να γίνει αυτό που θες; Να σου αγοράσει π.χ. εισιτήρια τρένων στην Αίγυπτο ή στη Ρωσία που πρέπει να στηθείς στην ουρά
Δεν λεει πουθενα ότι είναι κακό λέει ότι δεν ταξιδεύει με γκρουπ,σαφέστατα και παίρνεις βοήθεια πριν το ταξίδι από οπουδήποτε αλλα με γκρουπ ταξίδι δεν γίνεται.χθες μου έκανες παρατήρηση που απασχολώ την πρεσβεία και σήμερα τασεσε υπέρ της βοήθειας, διάλεξε τελικά ναι η όχι,μπερδεύτηκα.

Επίσης, δεύτερη έξτρα προϋπόθεση, να μην πάει μόνο στα φυσικά αξιοθέατα μιας χώρας (ή στις "φυλές" που πολλοί αντιμετωπίζουν περίπου ως φυσικά αξιοθέατα προς φωτογράφηση), προσπερνώντας τις πόλεις και τους κατοίκους της,
Αυτό έγκειται στον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου συνήθως ο ταξιδιώτης παίρνει ολοκληρωμένη εικόνα μιας χώρας και δεν φεύγει στα μισά εκτος αν είναι άπειρος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εγω δεν κατανοω γιατι ειναι καλο να ειναι καποιος ταξιδευτης και να κανει τετοια ανοιχτα προγραμματα για μηνες.
Στο δικο μου μυαλο ειναι ενα ατομο με αιτια η συνεπεια αυτου του τροπου ζωης το οτι δεν εχει ενταχθει σε καποιο κοινωνικο περιβαλλον, εχει χαλαρες η και ανυπαρκτες σχεσεις με τους ανθρωπους, αυταπαταται οτι γνωριζει καλα μια χωρα γιατι πηγε εκει χωρις να εχει εργαστει εκει με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟ να δει τι απιδια βανει ο σακος αλλα ερχεται με το εισοδημα της δικης του χωρας στην αποικια, αποφευκτικο ατομο σε στερεες σχεσεις που εξελισσονται και εχουν δοκαιωματα και υποχρεωσεις, ενω ολα αυτα μονο στην κοινοτητα των "ταξιδευτων" μετρανε ως "μεγαλη μαγκια".
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συμφωνω οσο δεν παει με το απο πανω σχολιο.
Η χρηση η μη ταξιδιωτικου πρακτορα και γκρουπ, απο μονη της δεν λεει απολυτως τιποτα.

Μπορει να παει καποιος ανεξαρτητα τελειως κ να κανει μια τρυπα στο νερο με ενα σωρο ευτραπελα που χαλανε το ταξιδι και να παει κατα διαολου.

Αν διεθετα το χρονο κ το χρημα, για παραδειγμα, θα πηγαινα Βενεζουελα με τον Κανων που εχει ενα φοβερο προγραμμα. Ναι με γκρουπ.

Ας μην ειμαστε στενομυαλοι γενικα. Καποιες υπηρεσιες χρειαζονται ειδικα αν ταξιδευεις σε πιο δυσκολα μερη, ποσο μαλλον με αυστηρα ορισμενη αδεια και λιγο χρονο.
Το πήγες μακριά κι ακόμα κι εγώ εδώ θα διαφωνήσω. Το ταξίδι με γκρουπ από Ελλάδα, που εν πολλοίς είναι αποστειρωμένο και ασφαλές, πολύ δύσκολα θα σε κάνει "ταξιδευτή". Στο κάτω κάτω, όπου δε γίνεται αλλιώς πάρε ένα τοπικό γκρούπ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν λεει πουθενα ότι είναι κακό λέει ότι δεν ταξιδεύει με γκρουπ,σαφέστατα και παίρνεις βοήθεια πριν το ταξίδι από οπουδήποτε αλλα με γκρουπ ταξίδι δεν γίνεται.χθες μου έκανες παρατήρηση που απασχολώ την πρεσβεία και σήμερα τασεσε υπέρ της βοήθειας, διάλεξε τελικά ναι η όχι,μπερδεύτηκα.
Δεν καταλαβες. Να απασχολήσεις την πρεσβεία για κατι που είναι δουλειά της, είναι ΟΚ. Αυτό που έκανες δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη δουλειά της πρεσβείας.
Για το γκρουπ, δες το προηγούμενο σχόλιο - διευκρίνηση.
 
D

Delmem39172

Guest
Εγω δεν κατανοω γιατι ειναι καλο να ειναι καποιος ταξιδευτης και να κανει τετοια ανοιχτα προραμματα για μηνες.
Στο δικο μου μυαλο ειναι ενα ατομο με αιτια η συνεπεια αυτου του τροπου ζωης το οτι δεν εχει ενταχθει σε καποιο κοινωνικο περιβαλλον, εχει χαλαρες η και ανυπαρκτες σχεσεις με τους ανθρωπους, αυταπαταται οτι γνωριζει καλα μια χωρα γιατι πηγε εκει χωρις να εχει εργαστει εκει με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟ να δει τι απιδια βανει ο σακος αλλα ερχεται με το εισοδημα της δικης του χωρας στην αποικια, αποφευκτικο ατομο σε στερεες σχεσεις που εξελισσονται και εχουν δοκαιωματα και υποχρεωσεις, ενω ολα αυτα μονο στην κοινοτητα των "ταξιδευτων" μετρανε ως "μεγαλη "μαγκια".
Αν ρωτάτε εμένα σας απαντώ,,,σαφως και δεν γινετε ντόπιος αν πάει κάπου ομως η σύγκριση δεν είναι ταξιδιώτης αι ντόπιος αλλα ταξιδιώτης και εκδρομέας και επαναλαμβάνω η διαφορά είναι χαώδης. Εσείς μπερδέψατε τον ταξιδιώτη με τον μετανάστη,σαφέστατα ένας έμπειρος ταξιδιώτης είναι πολύ πιο καταρτισμενος από τον καλύτερο εκδρομεα ,εδώ δεν κρίνουμε την ζωη του καθενός αν είναι τίμιος αγαπητός μορφωμένος σπουδαγμενος πετυχημένος εδω κρίνουμε μονον τον τρόπο που ταξιδεύει ο καθένας και τις διαφορές ανάμεσα σε ταξιδιώτη και εκδρομεα.και επιτέλους μην αντιδράτε τόσο υπερβολικά και μην απαξιωνετε τόσο πολύ κάτι που ετυχε εσείς να μην μπορείτε να κάνετε,ισως αύριο είσαστε και εσείς σε αυτην την κατηγορία ποτέ δεν ξέρεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν ρωτάτε εμένα σας απαντώ,,,σαφως και δεν γινετε ντόπιος αν πάει κάπου ομως η σύγκριση δεν είναι ταξιδιώτης αι ντόπιος αλλα ταξιδιώτης και εκδρομέας και επαναλαμβάνω η διαφορά είναι χαώδης. Εσείς μπερδέψατε τον ταξιδιώτη με τον μετανάστη,σαφέστατα ένας έμπειρος ταξιδιώτης είναι πολύ πιο καταρτισμενος από τον καλύτερο εκδρομεα ,εδώ δεν κρίνουμε την ζωη του καθενός αν είναι τίμιος αγαπητός μορφωμένος σπουδαγμενος πετυχημένος εδω κρίνουμε μονον τον τρόπο που ταξιδεύει ο καθένας και τις διαφορές ανάμεσα σε ταξιδιώτη και εκδρομεα.και επιτέλους μην αντιδράτε τόσο υπερβολικά και μην απαξιωνετε τόσο πολύ κάτι που ετυχε εσείς να μην μπορείτε να κάνετε,ισως αύριο είσαστε και εσείς σε αυτην την κατηγορία ποτέ δεν ξέρεις.
Γιατι δεν κρινουμε το οτι παει σαν αποικιοκρατης με τα λεφτα που φερνει απο τη χωρα του και το σχετικο υφακι, λυμενα τα προβληματα επιβιωσης, το πλασαρει ως "βαθια γνωριμια με τον τοπο" ενω παει τελικα ως παρατηρητης.
Φυσικα και οι μεταναστες ειναι κλασεις πιο πανω στην ιεραρχηση της γνωριμιας με εναν τοπο.
 
D

Delmem39172

Guest
Γιατι δεν κρινουμε το οτι παει σαν αποικιοκρατης με τα λεφτα που φερνει απο τη χωρα του και το σχετικο υφακι, λυμενα τα προβληματα επιβιωσης, το πλασαρει ως "βαθια γνωριμια με τον τοπο" ενω παει τελικα ως παρατηρητης.
Φυσικα και οι μεταναστες ειναι κλασεις πιο πανω στην ιεραρχηση της γνωριμιας με εναν τοπο.
Με μια μικρή διαφορά ο μετανάστης μένει μόνιμα κάπου σε μια χωρα και σε λιγο γίνεται σχεδον ντόπιος αυτός όμως δεν τον κάνει ταξιδιώτη γιατί ο ταξιδιώτης συνεχίζει και παραπέρα.δεν χρειάζεται χολή και μίσος πάντως για κατι που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε,,,,οτι μπορεί ο καθένας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Με μια μικρή διαφορά ο μετανάστης μένει μόνιμα κάπου σε μια χωρα και σε λιγο γίνεται σχεδον ντόπιος αυτός όμως δεν τον κάνει ταξιδιώτη γιατί ο ταξιδιώτης συνεχίζει και παραπέρα.δεν χρειάζεται χολή και μίσος πάντως για κατι που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε,,,,οτι μπορεί ο καθένας.
Ποιο μισος? Επειδη ειπα οτι ενας εργαζομενος εκει μαθαινει καλυτερα εναν τοπο απο καθε παρατηρητη?
Πολυ προσωπικα το πηρατε. Εγω δεν ειπα οτι μισειτε η εχετε συναισθηματα για ποιον εργαζεται σε μια χωρα και τη μαθαινει καλυτερα απο καθε παρατηρητη.
 
D

Delmem39172

Guest
Ποιο μισος? Επειδη ειπα οτι ενας εργαζομενος εκει μαθαινει καλυτερα εναν τοπο απο καθε παρατηρητη?
Πολυ προσωπικα το πηρατε. Εγω δεν ειπα οτι μισειτε η εχετε συναισθηματα για ποιον εργαζεται σε μια χωρα και τη μαθαινει καλυτερα απο καθε παρατηρητη.
σαν αποικιοκρατης με τα λεφτα που φερνει απο τη χωρα του και το σχετικο υφακι, λυμενα τα προβληματα επιβιωσης, το πλασαρει ως "βαθια γνωριμια με τον τοπο" ενω παει τελικα ως παρατηρητης.

Έχουμε ξεφύγει εντελώς τον αποικιοκρατη που τον είδατε και για πιο υφακι μου λέτε?τα λυμένα προβλήματα που τα είδατε?δικές σας διαπιστώσεις άνευ αποδεικτικών στοιχείων παρακινουμενη μονο και μονο απο τι?από αγάπη?δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος τον λογο που μιλάτε ετσι.δεν θα συνεχίσω αρκετα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
σαν αποικιοκρατης με τα λεφτα που φερνει απο τη χωρα του και το σχετικο υφακι, λυμενα τα προβληματα επιβιωσης, το πλασαρει ως "βαθια γνωριμια με τον τοπο" ενω παει τελικα ως παρατηρητης.

Έχουμε ξεφύγει εντελώς τον αποικιοκρατη που τον είδατε και για πιο υφακι μου λέτε?τα λυμένα προβλήματα που τα είδατε?δικές σας διαπιστώσεις άνευ αποδεικτικών στοιχείων παρακινουμενη μονο και μονο απο τι?από αγάπη?δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος τον λογο που μιλάτε ετσι.δεν θα συνεχίσω αρκετα.
Εσεις μπηκατε να πειτε την απολυτη αποψη σας για το ποιος ειναι ο απολυτος τροπος γνωριμιας ενος τοπου κι εγω τη δικη μου. Δεν βλεπω καποιο προβλημα. Η δικη μου γνωμη ειναι οτι το να ενταχθεις στο κοινωνικο περιβαλλον του τοπου μεσω της εργασιας εκει μπορει να μην ειναι τοσο φαμπιουλους για να γραφεται στα φορουμ των ταξιδευτων, αλλα ειναι ανωτερη ποιοτικα.
Δεν βρισκω κατι προσβλητικο σ συτο, η δουλεια δεν ειναι προσβλητικη δραστηριοτητα.
 
D

Delmem38110

Guest
δεν χρειάζεται χολή και μίσος πάντως για κατι που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε,,,,οτι μπορεί ο καθένας.
δεν υπάρχει ουτε χολή ουτε Μίσος. Αλλα ούτε θαυμασμός και φυσικά ούτε παραδειγματισμός. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί στα μέτρα του.
και φυσικά ο καθένας έχει μέτρα και σταθμά για το ποσό μπορεί να ανεχτεί μια ταξιδιωτική Εμπειρία με συμβιβασμούς και όρια στον τρόπο ζωής Και στις ανέσεις του.
κοινώς με ένα σακίδιο στον ώμο να γυρίζω σαν Τρελός απο χωριό σε πόλη για να δω πως ζουν οι ντόπιοι ξοδεύοντας βδομάδας η και μήνες απο τον χρόνο μου, Ε όχι αυτό δεν ειναι τουρισμός ειναι μαζοχισμός. Καλύτερα να γραφτώ στους γιατρούς χωρίς σύνορα….. θα προσφέρω και έργο.

ότι θέλει ο καθένας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom