Τουρίστας ή ταξιδευτής;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Επειδή το έχουμε χέσει εντελώς και κάποιος είπε για meme
Αχ που ησουν οταν εγραψα σε παλιοτερη συζητηση (ε δεν ειναι η πρωτη φορα ) σε μελος που εψαχνε στην Ασια μονο φτωχους εξαθλιωμενους για την αυθεντικη εμπειρια οτι εχει και στον Ελαιωνα στην Αθηνα φτωχους εξαθλιωμενους να μην ξοδευεται και με στολισε ινμποξ :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν καταλαβαίνω την "επετηρίδα" στο ταξίδι. Κι άλλος ισχυρίζεται ότι έχει ζήσει 2 χρόνια στην Κούβα κι έχει μια Α άποψη για το πώς είναι οι άνθρωποί της, κι εγώ έχω ζήσει 20+ κι έχω εντελώς αντίθετη, όπως και σχεδόν όλοι όσοι ξέρω. Σώνει και καλά επειδή έχω ζήσει τα δεκαπλάσια η δική μου είναι σωστή και του άλλου λάθος; Ή επειδή έχουμε ζήσει και οι δύο θα έχουμε καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα; Δηλαδή οι Έλληνες που έχουν ζήσει στην Ελλάδα έχουν την ίδια άποψη όλοι για τη χώρα τους;

Δεν υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια, ξέρω άνθρωπο που ζει στην Κούβα 8 χρόνια και προσωπικά μου φαίνεται αδαής, μπορεί να της φαίνομαι κι εγώ το ίδιο, έχουμε άλλες επαφές, άλλους κύκλους, άλλες εμπειρίες, άλλες δουλειές, άλλη καθημερινότητα, άρα και άλλη αλήθεια, αλλά ξέρω πολλούς που έμειναν 10 μέρες και το κριτήριό τους το εμπιστεύομαι περισσότερο, δεν είναι θέμα διάρκειας.

Τώρα από ταξιδιώτη σε τουρίστα δε βλέπω και καμία διαφορά εγώ στους όρους, για καθαρά προσωπική μου χρήση λέω ταξίδι αν δεν ξέρω πού θα μείνω ακριβώς και τι θα κάνω την επομένη, τουρισμό όταν έχω ένα κάπως πιο σαφές πλάνο, πλάκα έχουν και τα δύο, πολύ καλά περνάμε αρχίζω και φοβάμαι, εγώ κι ο Πουφ, δεν ξαναβόσκω άλλες βουβάλες, τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι, συζήτηση επιπέδου στίχων Δάκη είναι το "α εγώ έκατσα και 3 μήνες παραπάνω πςςς κάτσε να ούμε να στα πω να μάθεις μπαλίτσα από τον άρχοντα", ίδιον της ελληνικής φυλής, προσεχώς κατσαρίδες. Έχω πάει πάνω από 50 φορές στο Περού, η μεγαλύτερη σε διάρκεια ήταν 8 μήνες, παντρεύτηκα, έζησα, σπούδασα, δεν υπάρχει ούτε μια ταξιδιωτική ιστορία που να γράφτηκε για τη χώρα και να μην την έχω ρουφήξει, από όλες κάτι έμαθα, όλες κάτι μου έδωσαν, ΕΙΔΙΚΑ από αυτούς που είχαν άλλη οπτική από μένα ή πήγαν και σε κάποιο μέρος που εγώ δεν πήγα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Για την ιστορία, έναν καλό ορισμό είχε δώσει ο @North66 :

Ίσως έχει δίκιο. Από την άλλη, πάλι, μπορεί και να τσακώνεστε χωρίς λόγο, καθώς και οι δυο λέξεις είναι οι ίδιες εννοιολογικά, τουρίστας=περιηγητής, δάνειο στα ελληνικά από τον αντίστοιχο γαλλικό όρο. Αν κάποιοι θέλουν τον ταξιδευτή να έχει διαφορά από τον τουρίστα μπορεί να οφείλεται σε μια σύγχρονη και μάλλον ματαιόδοξη τάση που έχει εισβάλλει και στον χώρο των ταξιδιών, να διαφοροποιηθούν οι λίγοι από τη μάζα ή η αυθεντία από την πλέμπα (εύστοχος και ο παραλληλισμός για ταξίδια με όρους αποικιοκρατίας, ισχύει σε πολλές περιπτώσεις).
Ο φίλος ο Jorge cuba δεν θα μπορούσε να το θέσει καλύτερα, γράφοντας ότι «η ιστορία μας διδάσκει οτι οι λίγοι και διαφορετικοί γράφουνε την ιστορια όχι ο όχλος», που καταδεικνύει ακριβώς αυτή την αυταπάτη, γιατί εν τέλει τουρίστας είσαι, που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις πέρα από τη συνήθη ή τη στερεοτυπική βάση, όμως ούτε ήρωας είσαι γι' αυτό, ούτε γράφεις ιστορία. Και διακρίνεται αυτή ακριβώς η αγωνία να ξεφύγει κανείς από την πλέμπα (για να ξεφύγεις, ωστόσο, σημαίνει ότι αποτελείς μέρος της).

Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση, νομίζω πως εντάσσεται μερικώς σε αυτά που έγραψα πριν.

Αν κανείς παίρνει ολοκληρωμένη εικόνα ή όχι της χώρας εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του, την παρατηρητικότητα του, την αντίληψή του γενικότερα και το κατά πόσο στοχεύει να αποκομίσει εικόνα ή όχι. Μπορεί να υπάρχουν άτομα έξι μήνες σε μια χώρα και να μην έχουν πάρει μυρωδιά (με την αυταπάτη ότι την ξέρουν) και τουρίστες που σε 14 ημέρες έχουν πιάσει περισσότερο τον παλμό.

Και για να το γενικεύσω ότι είναι θέμα αντίληψης, θα γράψω το εξής off topic. Εδώ γράφετε για τουρίστες και περιηγητές, ενώ υπάρχουν ξενιτεμένοι που δεν έχουν πάρει μυρωδιά της χώρας που κατοικούν επί μήνες ή χρόνια, δείτε το πρόσφατο παράδειγμα των Ελλήνων της Σουηδίας, μεγάλο μέρος των οποίων εξακολουθεί να ενημερώνεται από τα ελληνικά μέσα και στην αρχή της πανδημίας έπαιρναν κλαίγοντας συγγενείς και φίλους και έγραφαν πανικόβλητοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, κατηγορώντας το σουηδικό κράτος που δεν παίρνει υστερικά μέτρα και δεν διαφυλάσσει τη ζωή τους. Και από την άλλη πλευρά (μειοψηφία άραγε; ) αυτοί που έχουν επίγνωση ότι κατοικούν πλέον σε ένα σοβαρό ευρωπαϊκό κράτος όπου τα μέσα δεν προκαλούν υστερία και οι επιστήμονες δεν κάνουν πολιτική, ούτε δημιουργούνται λαοπρόβλητοι σωτήρες που τρέχουμε να τους λατρέψουμε να ψέλνουν σ' εκκλησιές και να επιδίδονται χάριν όποιου τους διόρισε σε αντιεπιστημονικές αρλούμπες (η μάσκα δεν προστατεύει κλπ.) χωρίς κανέναν αντίλογο ή αμφισβήτηση από το εγχώριο κατεστημένο, επιστημονικό και δημοσιογραφικό (θέση 102), χωρίς Μωυσή να τους οδηγήσει στην Έξοδο, οι καημένοι.
Αν δεν παίρνουν λοιπόν πρέφα οι απόδημοι, μόνιμοι κάτοικοι μιας χώρας, τι να μας πουν λοιπόν οι τουρίστες και οι ταξιδευτές;
Από την άλλη, μπορεί να κάνω και λάθος, και δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ με κανένα, σκέψεις μοιράζομαι.
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσες και πολιτισμένα δομημένες οι απόψεις σου.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Όπως και να εχει πολλα, αν οχι τα περισσότερα, μηνυματα στο topic ειρωνικα ειναι εδω και καιρο βλέπω.. Υπεροπτες ''ταξιδιωτες'', ανασφαλεις '' τουρίστες''.. Τα βαζω σε εισαγωγικά γτ δεν ξαναεκφερω αποψη για διαφορετικοτητα.. Εποικοδομιτικη συζήτηση δε γίνεται σίγουρα..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Διάβασα εδώ ότι για να θεωρηθεί κάποιος ταξιδευτής πρέπει να μείνει σε ένα προορισμό τουλάχιστον 10 ημέρες και μου γεννήθηκε η εξής απορία. Δέκα μέρες ναι αλλά στα πόσα χιλιόμετρα μακριά από την εστία του;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Διάβασα εδώ ότι για να θεωρηθεί κάποιος ταξιδευτής πρέπει να μείνει σε ένα προορισμό τουλάχιστον 10 ημέρες και μου γεννήθηκε η εξής απορία. Δέκα μέρες ναι αλλά στα πόσα χιλιόμετρα μακριά από την εστία του;
Άγγλος τουρίστας σε 5* all inclusive resort στην Ελούντα για 2 βδομάδες είναι ταξιδεύτης;
 
D

Delmem38110

Guest
Άγγλος τουρίστας σε 5* all inclusive resort στην Ελούντα για 2 βδομάδες είναι ταξιδεύτης;
φυσικά.
ταξιδεύει με τον Ήλιο τη θάλασσα και ελληνικές γεύσεις και τα έχει όλα στο πιάτο.
ο καθένας όπως βολεύετε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Μιλάνο πάντως μπήκε λόγο Ευρωμπάσκετ στη λίστα (δηλαδή λόγω Γιάννη). Κατά τα άλλα, no surprises.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ένα ενδιαφέρον στοιχείο θα ήταν να μάθουμε ένα μέσο ταξιδιωτικό όρο ανά Έλληνα σε σχέση με τους Ευρωπαίους.
Σε πόσες χώρες δηλαδή έχει ταξιδέψει ένας μέσος Έλληνας κ αντίστοιχα οι άλλοι Ευρωπαίοι.
Αν κάποιος βρει κάποιο ανάλογο στατιστικό στοιχείο θα ήταν καλό να το ποστάρει κ να το συζητήσουμε.
Υποψιάζομαι ότι θα βλέπαμε πολύ δυσανάλογα μεγέθη στο γενικό πληθυσμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ένα ενδιαφέρον στοιχείο θα ήταν να μάθουμε ένα μέσο ταξιδιωτικό όρο ανά Έλληνα σε σχέση με τους Ευρωπαίους.
Σε πόσες χώρες δηλαδή έχει ταξιδέψει ένας μέσος Έλληνας κ αντίστοιχα οι άλλοι Ευρωπαίοι.
Αν κάποιος βρει κάποιο ανάλογο στατιστικό στοιχείο θα ήταν καλό να το ποστάρει κ να το συζητήσουμε.
Υποψιάζομαι ότι θα βλέπαμε πολύ δυσανάλογα μεγέθη στο γενικό πληθυσμό.
Εγω για θεωρητικους και μονο λογους δεν πιστευω οτι δειχνει τιποτε αυτο. 1) Δεν ζουμε μονο Ελληνες στην Ελλαδα. 2) Δεν ειναι ορθο να ελεγχεται ο κατοικος του Ελαιωνα ως προς μια δραστηριοτητα που μπορει να κανει ο κατοικος των Βρηλισσιων.
Συγκρινοντας ιδια οικονομικοκοινωνικα περιβαλλοντα ανα χωρα κατι μπορει να συμπερανεις. Ενα σκετο νουμερο δεν σημαινει τιποτε.
Μην ξεχνας οτι απο κατι τετοια στατιστικα ειδαμε το Βατικανο στην 1η δεκαδα ομορφοτερων πολεων του φορουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom