Τουρίστας ή ταξιδευτής;

D

Delmem38110

Guest
Το ότι κάποιος δλδ δουλεύει στο εξωτερικό γίνεται αυτόματα ταξιδιώτης; Και ο οικονομικός μετανάστης ποιος είναι;
είμαι σερβιτόρος... ξέρω δυο ξένες γλώσσες, πάω Γαλλία για διακοπές, αρχίζουν να τελειώνουν τα χρήματα, βρίσκω ένα μαγαζί δουλεύω ένα μήνα, συνεχίζω διακοπές Ισπανία κάνω τα ίδια και εκεί αν θέλω. κάποια στιγμή επιστρέφω Ελλάδα... ποιος είπε για μετανάστη... η εργαζόμενο.
κάποιος εκμεταλλεύεται το επάγγελμα του για να παρατείνει τις διακοπές..
απλά τα πράγματα. όπου είναι εφικτό.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
είμαι σερβιτόρος... ξέρω δυο ξένες γλώσσες, πάω Γαλλία για διακοπές, αρχίζουν να τελειώνουν τα χρήματα, βρίσκω ένα μαγαζί δουλεύω ένα μήνα, συνεχίζω διακοπές Ισπανία κάνω τα ίδια και εκεί αν θέλω. κάποια στιγμή επιστρέφω Ελλάδα... ποιος είπε για μετανάστη... η εργαζόμενο.
κάποιος εκμεταλλεύεται το επάγγελμα του για να παρατείνει τις διακοπές..
απλά τα πράγματα. όπου είναι εφικτό.
Τόσο εύκολα βγάζεις στη Γαλλία και την Ισπανία άδεια εργασίας με μόνο κριτήριο ότι σου σώθηκαν τα χρήματα και θες να παρατείνεις τις διακοπές σου;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
είμαι σερβιτόρος... ξέρω δυο ξένες γλώσσες, πάω Γαλλία για διακοπές, αρχίζουν να τελειώνουν τα χρήματα, βρίσκω ένα μαγαζί δουλεύω ένα μήνα, συνεχίζω διακοπές Ισπανία κάνω τα ίδια και εκεί αν θέλω. κάποια στιγμή επιστρέφω Ελλάδα... ποιος είπε για μετανάστη... η εργαζόμενο.
κάποιος εκμεταλλεύεται το επάγγελμα του για να παρατείνει τις διακοπές..
απλά τα πράγματα. όπου είναι εφικτό.
Δεν διαφωνούμε αλλά αυτό δε σε κάνει ταξιδευτή με την έννοια που εννοείται εδώ.... Ένας τουρίστας συνεχίζεις να είσαι που βρίσκεις τρόπους να παρατείνεις τις διακοπές σου. Οκ μια χαρά το βρίσκω.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Δεν διαφωνούμε αλλά αυτό δε σε κάνει ταξιδιώτη με την έννοια που εννοείται εδώ.... Ένας τουρίστας συνεχίζεις να είσαι που βρίσκεις τρόπους να παρατείνεις τις διακοπές σου. Οκ μια χαρά το βρίσκω.
οι ταξιδιώτες συνήθως παρατείνουν το ταξίδι τους κάπως έτσι. εκτός και αν έχουν από αλλού εισοδήματα που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα. δεν μιλάμε για τους ψηφιακούς νομάδες όπου πάνε να εργαστούν σε μια άλλη χώρα με τα όποια οφέλη.
μιλάμε για κάποιον που του αρέσει να γυρίζει τον κόσμο παροδικά εργάζεται για να μπορέσει να συνεχίσει να ταξιδεύει.
επίσης υπάρχουν άτομα που δουλεύουν σκληρά Και ασταμάτητα δυο με τρία χρόνια ξοδεύοντας ελάχιστα και κάνοντας οικονομία. έτσι ταξιδεύουν όσο μπορέσουν με τα χρήματα που έχουν αποταμιεύσει.
και πάει λέγοντας.
 
D

Delmem38110

Guest
Τόσο εύκολα βγάζεις στη Γαλλία και την Ισπανία άδεια εργασίας με μόνο κριτήριο ότι σου σώθηκαν τα χρήματα και θες να παρατείνεις τις διακοπές σου;
καλέ μου άνθρωπε ένα παράδειγμα έκανα με μια τυχαία χώρα...
ένα απλό παράδειγμα γιατί το έδεσες κόμπο.
επίσης μην ξεχνάς ότι είμαστε στην ΕΕ.
Έχουμε δικαίωμα εργασίας. εκτός και αν άλλαξε κάτι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
οι ταξιδιώτες συνήθως παρατείνουν το ταξίδι τους κάπως έτσι. εκτός και αν έχουν από αλλού εισοδήματα που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα. δεν μιλάμε για τους ψηφιακούς νομάδες όπου πάνε να εργαστούν σε μια άλλη χώρα με τα όποια οφέλη.
μιλάμε για κάποιον που του αρέσει να γυρίζει τον κόσμο παροδικά εργάζεται για να μπορέσει να συνεχίσει να ταξιδεύει.
επίσης υπάρχουν άτομα που δουλεύουν σκληρά Και ασταμάτητα δυο με τρία χρόνια ξοδεύοντας ελάχιστα και κάνοντας οικονομία. έτσι ταξιδεύουν όσο μπορέσουν με τα χρήματα που έχουν αποταμιεύσει.
και πάει λέγοντας.
Οκ εγώ έχω αλλιώς στο μυαλό μου την έννοια του ταξιδευτή. Πιο ρομαντικά και εξιδανικευμένα. Με την έννοια του περιηγητή, που ανακαλύπτει πράγματα, φεύγει από την πεπατημένη. Γυρίζει πίσω κ έχει ανακαλύψει πράγματα που δεν υπάρχουν πουθενά ως πληροφορίες. Τα μοιράζεται με τους οικείους του και μαγεύονται από τις ιστορίες του.
Αυτό που μου περιγράφεις, ναι μπορεί να γίνει ειδικά όταν είσαι μικρός σε ηλικία και δεν έχεις πολλές υποχρεώσεις αλλά προσωπικά δε μου λέει κάτι ούτε θεωρώ ότι σε κάνει ταξιδευτή.
Επίσης θεωρώ ότι και όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις να υπάρχουν, στην εποχή μας που υπάρχει τόσος τουρισμός και διακίνηση πληροφοριών, είναι πολύ δύσκολο να εισαι ταξιδευτής.
Για να δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, ταξιδευτής για μένα δεν είναι αυτός είδε σε post το Angkor Wat και έκλεισε εισιτήρια για Καμπότζη αλλά αυτός που περιηγήθηκε στην Καμπότζη ανακάλυψε το Angkor και έγραψε γι αυτό.
 
D

Delmem38110

Guest
Οκ εγώ έχω αλλιώς στο μυαλό μου την έννοια του ταξιδευτή. Πιο ρομαντικά και εξιδανικευμένα. Με την έννοια του περιηγητή, που ανακαλύπτει πράγματα, φεύγει από την πεπατημένη. Γυρίζει πίσω κ έχει ανακαλύψει πράγματα που δεν υπάρχουν πουθενά ως πληροφορίες. Τα μοιράζεται με τους οικείους του και μαγεύονται από τις ιστορίες του.
Αυτό που μου περιγράφεις, ναι μπορεί να γίνει ειδικά όταν είσαι μικρός σε ηλικία και δεν έχεις πολλές υποχρεώσεις αλλά προσωπικά δε μου λέει κάτι ούτε θεωρώ ότι σε κάνει ταξιδευτή.
Επίσης θεωρώ ότι και όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις να υπάρχουν, στην εποχή μας που υπάρχει τόσος τουρισμός και διακίνηση πληροφοριών, είναι πολύ δύσκολο να εισαι ταξιδευτής.
Για να δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, ταξιδευτής για μένα δεν είναι αυτός είδε σε post το Angkor Wat και έκλεισε εισιτήρια για Καμπότζη αλλά αυτός που περιηγήθηκε στην Καμπότζη ανακάλυψε το Angkor και έγραψε γι αυτό.
δεν θα διαφωνήσω σε τίποτε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τόσο εύκολα βγάζεις στη Γαλλία και την Ισπανία άδεια εργασίας με μόνο κριτήριο ότι σου σώθηκαν τα χρήματα και θες να παρατείνεις τις διακοπές σου;
Δεν χρειάζεται άδεια εργασίας στις χώρες της Ε.Ε. αν είσαι Ευρωπαίος πολίτης. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν χρειάζεται άδεια εργασίας στις χώρες της Ε.Ε. αν είσαι Ευρωπαίος πολίτης. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.
Αδεια εργασίας όχι, αλλά τουλάχιστον Ισπανία, για να δουλεψεις πρεπει να εχεις κοινωνικη ασφαλιση (η οποια βγαινει ευκολα) και καποια αλλα προαπαιτουμενα, δεν παει ο καθενας ενα σουκου σε μια χωρα και χτυπαει και κανα μεροκαματο (με το νομιμο τροπο εννοω, οχι τι μπορει να γινει παρανομα ή μεσω πλατφορμας "εθελοντισμου").
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Δεν πρέπει να έχει κανείς φορολογική κατοικία σε κάποιο κράτος της ΕΕ; Μπορείς να δουλεύεις τυχαία διαστήματα ας πούμε στην Ισπανία κ να φορολογείσαι στην Ελλάδα; Ή μπορείς να σηκώνεις φορολογική κατοικία όπου κ για όσο θες στην ΕΕ;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν πρέπει να έχει κανείς φορολογική κατοικία σε κάποιο κράτος της ΕΕ; Μπορείς να δουλεύεις τυχαία διαστήματα ας πούμε στην Ισπανία κ να φορολογείσαι στην Ελλάδα; Ή μπορείς να σηκώνεις φορολογική κατοικία όπου κ για όσο θες στην ΕΕ;
Αν εισαι απο και δουλευεις σε κρατος της ΕΕ εξαιρεισαι απο διπλη φορολογια. Πρεπει να μεταφερεις τη φορολογικη σου κατοικια εκει οπου μενεις κι εργαζεσαι μονιμα, αλλα σε πρωτη φαση για να ξεκινησεις δουλεια δεν ειναι προαπαιτουμενο (εγω ακομη δεν την εχω μεταφερει γιατι ολο το ξεχναω και χανω την προθεσμια και κοντευω 4 χρονια). Νομιζω οτι αν δουλευεις για μικρα χρονικα διαστηματα σε διαφορα κρατη, θα φορολογηθεις στην Ελλαδα (για τη μεταφορα φορολογικης κατοικιας σου ζητανε εγγραφα που πιστοποιουν μια καποια διαρκεια σε καποια χωρα).
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Λανθασμένα ανάφερα τον όρο "άδεια εργασίας" όμως για εργασία και διαμονή σε χώρα της Ε.Ε θα χρειαστεί αποδεικτικό ότι υπάρχουν επαρκής πόροι για τη διαμονή αλλά και πλήρη υγειονομική ασφάλιση στη χώρα υποδοχής. Η φορολόγηση γίνεται στη χώρα που ήμαστε φορολογικά εγγεγραμμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom