Τουρίστας ή ταξιδευτής;

D

Delmem38110

Guest
Λανθασμένα ανάφερα τον όρο "άδεια εργασίας" όμως για εργασία και διαμονή σε χώρα της Ε.Ε θα χρειαστεί αποδεικτικό ότι υπάρχουν επαρκής πόροι για τη διαμονή αλλά και πλήρη υγειονομική ασφάλιση στη χώρα υποδοχής. Η φορολόγηση γίνεται στη χώρα που ήμαστε φορολογικά εγγεγραμμένοι.
Εργασία στην ΕΕ
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Και για να επανέλθουμε στο θέμα...
Συμφωνούμε νομίζω όλοι πως ο καθένας ταξιδεύει με το τρόπο που τον εκφράζει, είτε είναι ταξιδιώτης είτε είναι τουρίστας.
Και οι δύο τύποι ταξιδευτών όταν επιστρέφουν από ένα ταξίδι δεν είναι ευτυχισμένοι με τον εαυτό τους γιατί απλά έκαναν αυτό που τους αρέσει;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αδεια εργασίας όχι, αλλά τουλάχιστον Ισπανία, για να δουλεψεις πρεπει να εχεις κοινωνικη ασφαλιση (η οποια βγαινει ευκολα) και καποια αλλα προαπαιτουμενα, δεν παει ο καθενας ενα σουκου σε μια χωρα και χτυπαει και κανα μεροκαματο (με το νομιμο τροπο εννοω, οχι τι μπορει να γινει παρανομα ή μεσω πλατφορμας "εθελοντισμου").
Δεν ασφαλίζεται από την πρώτη μέρα εργασίας; Τουλάχιστον στη Γαλλία ως Ευρωπαίος δεν χρειάζεσαι καμία άδεια και η ασφάλιση καθώς και η ιατροφαρμακευτική σου περίθαλψη ξεκινά από την πρώτη μέρα εργασίας
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν ασφαλίζεται από την πρώτη μέρα εργασίας; Τουλάχιστον στη Γαλλία ως Ευρωπαίος δεν χρειάζεσαι καμία άδεια και η ασφάλιση καθώς και η ιατροφαρμακευτική σου περίθαλψη ξεκινά από την πρώτη μέρα εργασίας
Ναι ετσι ειναι κ δω. Αλλα για να γραφτεις στον ασφαλιστικο φορεα, χρειαζεσαι ΝΙΕ (η ταυτοτητα για τους μη ισπανους) και κατοικια. Το ΝΙΕ ειναι κατι που συνηθως εχει διαθεσιμο ραντεβου ενα μηνα μετα στην καλυτερη (τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση) και η ισπανικη γραφειοκρατια δεν ειναι και τοσο ευχαριστη (για το Α χρειαζεσαι το Β, αλλα ειναι αδυνατο να εχεις το Β πριν το Α), οποτε δυσκολα βλεπω καποιον να μπει σε αυτη τη διαδικασια για να δουλεψει ενα μηνα πχ
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eπειδη εχω χασει λιγο το topic και εχω διαβασει μονο τα πιο προσφατα μυνηματα,αν εχω καταλάβει καλα ταξιδιωτης ειναι αυτος που εμβαθυνει πιο πολυ στο να γνωρισει ντοπιους και την πιο αυθεντικη κουλτουρα εχοντας πιο χαλαρους ρυθμους στο ταξιδι του ,παρα να τρεχει σαν τουριστας πανικοβλητος απο μουσειο σε μουσειο φωτογραφιζοντας αξιοθεατα και μετα καπακι ξενοδοχειο?

Για μενα το ιδανικο ειναι καπου στη μεση προς το ταξιδιωτης και ολοι μας καποια στιγμη σε καποιο ταξιδι μας εχουμε στοιχεια και απο τα δυο.Αλλα υπαρχει κατι κοινο αγαπη για τα ταξιδια.

Καποιες φορες και τα τουριστ trap εχουν πλακα,για το λογο οτι ειμαι σε ενα μερος διακοπες και θελω να διασκεδασω και να περασω καλα.Δεν λεω να με κλεβουν μπροστα στην μουρη μου,αλλα ναι εχω παει στο icebar στην Βουδαπεστη και γελασαμε πολυ γιατι να εχω shame?

Επισης δεν θελω να γινω local για τον απλουστατο λογο οτι οσο και να κοπανιεμαι δεν ειμαι.
Θελω οσο πιο γρηγορα να μπω στον πολιτισμο του λαου που επισκεπτομαι και αυτο θα γινει στην αρχη με το φαγητο,τα μουσεια,αξιοθεατα και κλπ.Αλλο η κουλτουρα και αλλο η καθημεριοτητα των ντοπιων.
Στην καθημερινοτητα μου δεν χορευω συρτακι το πρωι πριν παω στην δουλεια,παω γυμναστηριο ,κολλαω κινηση και τις Κυριακες δεν τρωω μουσακα αλλα παω για brunch η σουσι.Το πραγματικο μουσακα μου τον κανει γιαγια μου ,αλλα για να το δει αυτο ο τουριστας πρεπει η οντως να μεινει η να τον φιλοξενησω.Ο μεσος ιδιωτικος υπαλληλος με μια αδεια βδομαδας που αγαπαει ομως τα ταξιδια δεν εχει παντα την πολυτελεια ,οποτε θα μπει στη κουλτουρα στερεοτυπικα και γρηγορα πραματα που γιαμενα ειναι γνωστα και αυτονοητα ,αλλα δεν μπορουν ναφανουν στην συγχρονη πολη.

Νομιζετε οτι ο Τσεχος 20xρονος οτα βγαινει με την παρεα του τρωει γκουλας καθε Σαββατο η πιτσα?Ενω εγω θελω το πρωτο.


Η πραγματικη εμπειρια ειναι να αποφευγουμε τουριστικομαγαζα φαγητα με κραχτες ,να βρισκουμε ψαγμενα μερη με ντοπιο κουζινα αλλα με καλη ποιοτητα και οχι τυπου μοναστηρακι,να βλεπουμε τα αξιοθεατα που αξιζει και μετα ας αποφασισουμε τι μας εντυπωσιασε και τι οχι,να ερθουμε σε επαφη με ντοπια καθημερινοτητα,αλλα χωρις να χανουμε και την τουριστικη μας ταυτοτητα.
Να παμε και για σουβλισμα πχ με ντοπιους στην μονοκατοικια στο Κερατσινι και φιλοξενια στην Καλλιθεα ,αλλα την επομενη δεν νοειται επισκεψη στην Αθηνα σα παραδειγμα χωρις τα κλασσικα Ακροπολη,βολτα Πλακα και Μοναστηρακι,σε ενα μερος πας να δεις και τα πιο hιghlight παντα και ας σε πουν και τουριστα .
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ναι ετσι ειναι κ δω. Αλλα για να γραφτεις στον ασφαλιστικο φορεα, χρειαζεσαι ΝΙΕ (η ταυτοτητα για τους μη ισπανους) και κατοικια. Το ΝΙΕ ειναι κατι που συνηθως εχει διαθεσιμο ραντεβου ενα μηνα μετα στην καλυτερη (τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση) και η ισπανικη γραφειοκρατια δεν ειναι και τοσο ευχαριστη (για το Α χρειαζεσαι το Β, αλλα ειναι αδυνατο να εχεις το Β πριν το Α), οποτε δυσκολα βλεπω καποιον να μπει σε αυτη τη διαδικασια για να δουλεψει ενα μηνα πχ
Ξέρω σίγουρα ότι τουλάχιστον μέχρι το 2015 η Ισπανία είχε φέρει το αμερικάνικο μοντέλο από την πίσω πόρτα. Εστιατόρια προσλαμβαναν σερβιτορους για μερικές βδομάδες δοκιμαστικά χωρίς να τους πληρώνουν, κραταγαν μόνο τα μπουρμπουαρ. Όταν πέρναγε ο καιρός ευχαριστούμε θα σας ειδοποιησουμε.

Ξέρω άτομα που το είχαν κάνει. Δεν θα τους έλεγα ούτε τουρίστες ούτε ταξιδιώτες και σε καμία περίπτωση ταξιδευτες, άλλος χαρακτηρισμός ταιριάζει στην περίπτωσή τους.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ξέρω σίγουρα ότι τουλάχιστον μέχρι το 2015 η Ισπανία είχε φέρει το αμερικάνικο μοντέλο από την πίσω πόρτα. Εστιατόρια προσλαμβαναν σερβιτορους για μερικές βδομάδες δοκιμαστικά χωρίς να τους πληρώνουν, κραταγαν μόνο τα μπουρμπουαρ. Όταν πέρναγε ο καιρός ευχαριστούμε θα σας ειδοποιησουμε.

Ξέρω άτομα που το είχαν κάνει. Δεν θα τους έλεγα ούτε τουρίστες ούτε ταξιδιώτες και σε καμία περίπτωση ταξιδευτες, άλλος χαρακτηρισμός ταιριάζει στην περίπτωσή τους.
Ναι το ειπα απο την αρχη, περιεγραψα το νομιμο κι επισημο τροπο για να δουλεψεις. Αυτο που περιγραφεις, δυστυχως δε νομιζω να ειναι παρανομο (δε ξερω κιολας) αλλα δεν το λες και πηγη εισοδηματος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Ξέρω σίγουρα ότι τουλάχιστον μέχρι το 2015 η Ισπανία είχε φέρει το αμερικάνικο μοντέλο από την πίσω πόρτα. Εστιατόρια προσλαμβαναν σερβιτορους για μερικές βδομάδες δοκιμαστικά χωρίς να τους πληρώνουν, κραταγαν μόνο τα μπουρμπουαρ. Όταν πέρναγε ο καιρός ευχαριστούμε θα σας ειδοποιησουμε.

Ξέρω άτομα που το είχαν κάνει. Δεν θα τους έλεγα ούτε τουρίστες ούτε ταξιδιώτες και σε καμία περίπτωση ταξιδευτες, άλλος χαρακτηρισμός ταιριάζει στην περίπτωσή τους.
Την τελευταια φορα που πηγα Χαλκιδικη βουλιαζε απο ρωσους νεους που εκαναν "πρακτικη" μεσω πρακτορειων παριστανοντας τους σερβιτορους. Ουτε αυτοι ειναι ταξιδιωτες, κι ας εμεναν μηνες. Το οτι στο ρεπο τους εριχναν μια βουτια στη θαλασσα, δεν βλεπω πως τους δημιουργει βαθια γνωση της ελληνικης κουλτουρας, αφου εξαλλου σερβιραν ρωσους τουριστες.
Μιλαμε για τρελη στρεβλωση στους τουριστικους προορισμους.
Το ιδιο Τουρκοι στη Μυκονο που εργαζονται σε νησια που πηγαινουν φραγκατοι Τουρκοι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ναι το ειπα απο την αρχη, περιεγραψα το νομιμο κι επισημο τροπο για να δουλεψεις. Αυτο που περιγραφεις, δυστυχως δε νομιζω να ειναι παρανομο (δε ξερω κιολας) αλλα δεν το λες και πηγη εισοδηματος.
Τα άτομα που ξέρω ισχυρίζονταν ότι καλυπταν τα έξοδα τους. Γι αυτό το είχαν κάνει, για να συνεχίσουν την διαμονή τους στο μέρος. Δεν γνωρίζω αν όντως καλυπταν τα έξοδα τους. Ήταν της λογικής συνεχίζω τις διακοπές με οποιοδήποτε κόστος (βλέπε κάνω κακό στα εργασιακά δικαιώματα μιας χώρας).
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Ο καθένας μπορεί να δηλώσει ότι γουστάρει όπως η ....... αφεντιά μου.

Πάντως δεν είναι κάτι κακό για μένα ο όρος τουρίστας άσχετα αν και πολλοί το γράφουν υποτιμητικά.

Ταξιδεύει κανείς για να αλλάξει παραστάσεις, να γευτεί νέες εμπειρίες ,να μάθει νέες κουλτούρες/φιλοσοφίες. Είναι ένας τρόπος ζωής. Με τα ταξίδια μπορεί να γίνεις και καλύτερος άνθρωπος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Με τα ταξίδια μπορεί να γίνεις και καλύτερος άνθρωπος.
Κι ελεγα "δεν θα το πει καποιος?".
Εχω δει εγωιστες υπερφιαλους τενεκεδες να επιστρεφουν εγωιστες υπερφιαλοι τενεκεδες για χρονια.
Αμα δεν το 'χει η κουτρα σου να κατεβαζεις ψειρες ..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δηλώσει ότι γουστάρει όπως η ....... αφεντιά μου.
Εσύ που το έχεις και στον τίτλο σου μαύρο φίδι που σε έφαγε :p

Με τα ταξίδια μπορεί να γίνεις και καλύτερος άνθρωπος
Σε αυτό διαφωνώ...Στούρνοι πάνε και στούρνοι γυρίζουνε και πολλά άλλα...
Πλουτίζεις σε εικόνες, αλλά όχι πάντα σε περιεχόμενο και ουσία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom