Τουρίστας ή ταξιδευτής;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν οι επισκέπτες που λες είδαν τα ίδια πράγματα με εσένα και μάλιστα άνετα και είχαν
το κουράγιο να βγούν για μπύρες, γιατί να μην είμαστε όλοι επισκέπτες;
Τι διαφορετικό έχει κάποιος που γίνεται κομμάτια; Να έβλεπε περισσότερα να το καταλάβω,
αλλά αφού όπως λες είδατε τα ίδια;
Απλή απορία.
Μπορεί να είδαν τα ίδια αλλά συνήθως αυτοί του οργανωμένου γκρουπ τα μισά τα βλέπουν από το παράθυρο του πούλμαν και τα άλλα μισά με το ρολόι στο χέρι.. Σε κάποιους προορισμούς το οργανωμένο σίγουρα έχει πλεονεκτήματα αλλά στους πιο "εύκολους" προορισμούς το να κάνεις το πρόγραμμα σου δε συγκρίνεται καν..
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Respect για τον τίτλο!

Δεν έχω ακούσει κάποιον εκτός φόρουμ να αυτοαποκαλειται ταξιδευτης. Το έχει δοκιμάσει κανείς σε παρέα; Φαντάζομαι ότι θα προκαλούσε αμηχανία. Αυτό που παγώνει ο χρόνος κι αναρωτιέσαι αν άκουσες καλά.

Μήπως γράφει η Σωτη Τριανταφυλλου στο φόρουμ να μας πει την εμπειρία της;
Μας έχουν που μας έχουν στη μπούκα, θα τους συστηθούμε και ως ταξιδευτές, θα μας φέρουν τον παπα-Κωνσταντίνο από το προηγούμενο μηνυμα για εξορκισμό!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ακριβώς αυτό, δεν υπάρχει διαφορά τουρίστα ή ταξιδευτή ή εκδρομέα ή ότι άλλη ταμπέλα θέλει ο καθένας να βάλει όταν ταξιδεύει.


Αν και κάποιοι το χλεύασαν σε αυτό το νήμα, τα ταξίδια μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους και οι καλοί άνθρωποι έχουν αρκετό χιούμορ.
Και μεις οι ίδιοι επιλέγουμε πολλές φορες τον τροπο ταξιδιού που μπορει να ειναι τελειως διαφορετικός.. Χαλαρωτικός η περπάτημα όλη μερα και να χάνεσαι χωρίς χαρτες και gps σε σοκάκια, παρκα, καφε, μουσεία η τρεκινγκ σε διάφορα βουνά δάση κλ η σε μια παραλία με μοχίτο και αιωρα.. τι σημασία εχει πως το λένε ;; μηπως θα μας κολλήσουν ένσημα ή πρόκειται μας δώσουν εύσημα;;

Καλύτερος άνθρωπος δεν το πολυπιστευω ότι γίνεσαι ..θα βοηθούσε ίσως αφου γνωρίζεις και βλέπεις τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα αλλά με μια διάθεση πάντα αυτοκριτικής ...μερικές φορες μπορει να σε κάνει και χειρότερο, πιο αλλαζόνα, πιο ξερόλα, πιο κυνικό κλ εξαρτάται απο τον χαρακτηρα πάντα..
 
Last edited:

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Καλύτερος άνθρωπος δεν το πολυπιστευω ότι γίνεσαι ..θα βοηθούσε ίσως αφου γνωρίζεις και βλέπεις τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα αλλά με μια διάθεση πάντα αυτοκριτικής ...μερικές φορες μπορει να σε κάνει και χειρότερο, πιο αλλαζόνα, πιο ξερόλα, πιο κυνικό κλ εξαρτάται απο τον χαρακτηρα πάντα..
Καλύτερος άνθρωπος πιστεύω ότι γίνεσαι γιατί με τα ταξίδια βελτιώνεις και αναδεικνύεις ικανότητες όπως αυτοπεποίθηση προσαρμοστικότητα κοινωνικότητα. Συμφωνώ ότι σε κάποιους αλλιώνει το χαρακτήρα προς το χειρότερο...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλύτερος άνθρωπος πιστεύω ότι γίνεσαι γιατί με τα ταξίδια βελτιώνεις και αναδεικνύεις ικανότητες όπως αυτοπεποίθηση προσαρμοστικότητα κοινωνικότητα. Συμφωνώ ότι σε κάποιους αλλιώνει το χαρακτήρα προς το χειρότερο...
Οκ καλά ολα αυτά αλλά εγω στο μυαλό μου όταν λέμε καλός άνθρωπος έχω αυτόν που βοηθα ανιδιοτελώς άλλους ανθρώπους που εχουν ανάγκη πχ εναν μετανάστη ή ως εθελοντής νοσοκόμος η δίνοντας αιμα κλ
Εν πάσει περιπτωσει αυτό ειναι επίσης μια άλλη μεγάλη κουβέντα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Αεναη κουβέντα για την διαφορά τουρίστα με ταξιδευτή.. Ειπαμε τουρίστας ειναι κάτι χαλαρό πολύ πιο χαλαρό (σαν Θεσσαλονικιός μου φέρνει) απο τον ταξιδευτή.. Ειναι και οι δυό τους στο Λούβρο και ο ένας μετά απο μισή ωρα τα εχει παίξει και κάθεται στο παγκάκι και βρίζει τους Γιαπωνέζους που δεν τον αφήνουν να δει αυτον τον μικροσκοπικό πίνακα και εκ των υστερων θα πει " ε σιγά το πράμα" ενω ο ταξιδευτής θα νοιώσει μια μεγάλη ικανοποίηση που επιτελους το ειδε απο κοντά και θα ξέρει οτι ο Ντα Βίντσι τα είχε φτιάξει με την γυναίκα αυτουνού που του προμήθευε πινέλα που κατασκευάζονταν με τριχες ανδαλουσιανού επιβήτορα ( για άλογο μιλάω) ... μην το ψαχνετε στη wiki.. στο μυαλό του τουρίστα τριγυρίζει πιο πολύ η λέξη καφέ ... α και ένα tips.. αυτοί οι δυο τύποι δεν πρεπει να πανε ταξίδι μαζί..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε..

Υπάρχει και η κατηγορία αυτων που κάνουν διακοπές σε all inclusive ξενοδοχεια (δεν τους χλευάζω καθόλου) οπου ειναι όλο ξάπλα.. στο κρεβατι, στη ξαπλώστρα, στο γρασιδι, στην άμμο, στο στρωμα θαλάσσης στην πισίνα, στο στρώμα θαλάσσης στη θάλασσα (οχι δεν ειναι το ιδιο), και ίσως και σε κάποιο πάτωμα τυφλα..

Μια άλλη επίσης κατηγορία ειναι και αυτοί που κάνουν διακοπές με σπορ πχ σκι (o @turms θα με καταλάβει πιστευω) όπου πας μια βδομάδα και αν δεν εισαι καλά γυμνασμέμος και προετοιμασμένος σου βγαίνει η παναγία μετά απο δυο μέρες, που γίνεσαι μουσκεμα στον ιδρωτα με -5 βαθμούς και λες "που να γειρω το κορμί μου" που λέει και το τραγούδι και ποτε θα πάμε σπιτι να ξεκουραστούμε..
ερωτημα : αυτος που δεν παει στον Λουβρο καθολου που ανηκει?
η καποιος που παει σε ΑΙ Hotel , αλλα μια μερα αραζει με mojito, και μια μερα κανει εκδρομες στα περιξ

....τα ταξιδια για σκι η κατι παρομοιο sport....
εδω μπορω να γραψω κεφαλαια ολοκληρα...
θα το πω στα γρηγορα ομως.
Εδω υπαρχουν επισης δυο κατηγοριες...αυτοι που το κανουν απλα ως hobby, π.χ. 7-10 μερες τον χρονο,..αυτοι ισως στο τελος να πουνε αυτο που λες "που να γειρω το κορμί μου"
και υπαρχουν και καποιοι αλλοι που πλεον αυτο το σπορ εχει περασει την γραμμη του hobby και εχει γινει εμμονη...εκει δεν προκειται ποτε να ακουσεις αυτο το ποτε θα παμε σπιτι να ξεκουραστουμε...αυτος δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι προετοιμασμενος....για αυτην την κατηγορια ο χρονος χωριζεται ως εξης : περιοδος που μπορεις να κανεις σκι και περιοδος που προετοιμαζσαι για να κανεις σκι...ψυχικα και σωματικα
βασικα μονο οποιος ειναι τοσο κολλημενος με κατι μπορει να το καταλαβει
η κατηγορια αυτη, ειναι μια κατηγορια απο μονη της. Δεν εισαι ουτε τουριστας, ουτε ταξιδιωτης ουτε εκδρομεας...εισαι ψυχικα αρρωστος
αν καποιος επεσε σε καταθλιψη τα χρονια του covid επειδη δεν μπορουσε να ταξιδεψει και ζητησε βοηθεια τοτε θα καταλαβει τι εννοω

Σκεφτομουνα καποιες φορες, στα προτυπα του psilos που εγραψε αυτη την τελεια σειρα για τα ελληνικα νησια, να γραψω κατι παρομοιο για τα ταξιδια μου στις Αλπες τα τελευταια 17 χρονια....αλλα δεν θα ειναι και τοσο ενδιαφερον για τους πολλους εδω μεσα και το αφησα
γιατι δεν εβλεπα και πολλα αξιοθεατα...ok, μια γενικη εικονα απο ενα μερος μπορω να δωσω, αλλα κατα τα αλλα δεν εχω και πολλες πληροφοριες
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ειμαι κι εγω εδω που κλεινω εισιτηρια και ταξιδια ως gambler. Κλεινω, ακυρωνω, πεταω εισιτηρια, αν αλλαξω γνωμη, κραταω τα περισσοτερα, στο τελος το οικονομικο αλλα και dolcevitiκο ισοζυγιο της χρονιας βγαινει επικερδες. Πολυ πιο απολαυστικο απο το να παιζω στοιχημα και περναμε καλα οσοι μου αναθετουν το παιχνιδι.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.047
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ειμαι κι εγω εδω που κλεινω εισιτηρια και ταξιδια ως gambler. Κλεινω, ακυρωνω, πεταω εισιτηρια, αν αλλαξω γνωμη, κραταω τα περισσοτερα, στο τελος το οικονομικο αλλα και dolcevitiκο ισοζυγιο της χρονιας βγαινει επικερδες. Πολυ πιο απολαυστικο απο το να παιζω στοιχημα και περναμε καλα οσοι μου αναθετουν το παιχνιδι.
Εχεις κανα σιγουρακι για τα Χριστούγεννα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Μπορεί να είδαν τα ίδια αλλά συνήθως αυτοί του οργανωμένου γκρουπ τα μισά τα βλέπουν από το παράθυρο του πούλμαν και τα άλλα μισά με το ρολόι στο χέρι.. Σε κάποιους προορισμούς το οργανωμένο σίγουρα έχει πλεονεκτήματα αλλά στους πιο "εύκολους" προορισμούς το να κάνεις το πρόγραμμα σου δε συγκρίνεται καν..
Αγαπητή φίλη ,η φίλη μας στο μήνυμα της έγραψε ότι πήραν το κόκκινο λεωφορείο. Άρα πήραν το ανοιχτό και δεν ήταν σε οργανωμένο γκρουπ. Απλά ήταν κάποιοι οι οποίοι είδαν τα ίδια πράγματα ξεκούραστα. Και επειδή ήταν ξεκούραστοι πήγαν και για μπύρες, έχοντας δει τα ίδια άνετα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom