Τουρίστας ή ταξιδευτής;

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σκεφτομουνα καποιες φορες, στα προτυπα του psilos που εγραψε αυτη την τελεια σειρα για τα ελληνικα νησια, να γραψω κατι παρομοιο για τα ταξιδια μου στις Αλπες τα τελευταια 17 χρονια....αλλα δεν θα ειναι και τοσο ενδιαφερον για τους πολλους εδω μεσα και το αφησα
γιατι δεν εβλεπα και πολλα αξιοθεατα...ok, μια γενικη εικονα απο ενα μερος μπορω να δωσω, αλλα κατα τα αλλα δεν εχω και πολλες πληροφοριες
Κάνε μου τη χάρη και γράψτα σε παρακαλώ. Ακους εκεί δεν είναι ενδιαφέρον!.....Αν έχεις και για Πυρηναία πιάσε αυτά τα βουνά πρώτα!!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Κάνε μου τη χάρη και γράψτα σε παρακαλώ. Ακους εκεί δεν είναι ενδιαφέρον!.....Αν έχεις και για Πυρηναία πιάσε αυτά τα βουνά πρώτα!!!!
δυστυχως η μονη επαφη που εχω με τα πυρηναια ειναι περνωντας το Ibañeta -pass στον δρομο για το Μπουργκος....
προγραμματιζω επισκεψη στα πυρηναια για τον Ιανουαριο 2023 αν ολα πανε καλα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
δυστυχως η μονη επαφη που εχω με τα πυρηναια ειναι περνωντας το Ibañeta -pass στον δρομο για το Μπουργκος....
προγραμματιζω επισκεψη στα πυρηναια για τον Ιανουαριο 2023 αν ολα πανε καλα
Οκ, σε συγχωρώ :p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ήδη απ' το 17ο αι. οι νέοι εύποροι Ευρωπαίοι έφευγαν απ' τα σπίτια τους για να κάνουν το μυθικό Γκραν Τουρ με προορισμό την Ιταλία, όχι το Γκραν Τράβελ ούτε το Γκραν Βόγιατζ. Ο τουρίστας κάποτε είχε μεγαλύτερο κύρος απ' ό,τι σήμερα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ερωτημα : αυτος που δεν παει στον Λουβρο καθολου που ανηκει?
η καποιος που παει σε ΑΙ Hotel , αλλα μια μερα αραζει με mojito, και μια μερα κανει εκδρομες στα περιξ

....τα ταξιδια για σκι η κατι παρομοιο sport....
εδω μπορω να γραψω κεφαλαια ολοκληρα...
θα το πω στα γρηγορα ομως.
Εδω υπαρχουν επισης δυο κατηγοριες...αυτοι που το κανουν απλα ως hobby, π.χ. 7-10 μερες τον χρονο,..αυτοι ισως στο τελος να πουνε αυτο που λες "που να γειρω το κορμί μου"
και υπαρχουν και καποιοι αλλοι που πλεον αυτο το σπορ εχει περασει την γραμμη του hobby και εχει γινει εμμονη...εκει δεν προκειται ποτε να ακουσεις αυτο το ποτε θα παμε σπιτι να ξεκουραστουμε...αυτος δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι προετοιμασμενος....για αυτην την κατηγορια ο χρονος χωριζεται ως εξης : περιοδος που μπορεις να κανεις σκι και περιοδος που προετοιμαζσαι για να κανεις σκι...ψυχικα και σωματικα
βασικα μονο οποιος ειναι τοσο κολλημενος με κατι μπορει να το καταλαβει
η κατηγορια αυτη, ειναι μια κατηγορια απο μονη της. Δεν εισαι ουτε τουριστας, ουτε ταξιδιωτης ουτε εκδρομεας...εισαι ψυχικα αρρωστος
αν καποιος επεσε σε καταθλιψη τα χρονια του covid επειδη δεν μπορουσε να ταξιδεψει και ζητησε βοηθεια τοτε θα καταλαβει τι εννοω

Σκεφτομουνα καποιες φορες, στα προτυπα του psilos που εγραψε αυτη την τελεια σειρα για τα ελληνικα νησια, να γραψω κατι παρομοιο για τα ταξιδια μου στις Αλπες τα τελευταια 17 χρονια....αλλα δεν θα ειναι και τοσο ενδιαφερον για τους πολλους εδω μεσα και το αφησα
γιατι δεν εβλεπα και πολλα αξιοθεατα...ok, μια γενικη εικονα απο ενα μερος μπορω να δωσω, αλλα κατα τα αλλα δεν εχω και πολλες πληροφοριες
Ξεκίνα εσύ να γράψεις και ισως παρακινήσεις και μένα να γράψω την μοναδική ίσως ιστορία που θα μπορούσα να γράψω, κάπως διαφορετική απο αυτές που εχουμε συνηθίσει, και αστεία για μια βδομάδα Χριστούγεννα στο Αβοριάζ (σκι σεντερ οπου κινούνται εντος μονο ελκηθρα, μικρά ερπιστριοφόρα ταξι και φυσικά σκιερ)..
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ξεκίνα εσύ να γράψεις και ισως παρακινήσεις και μένα να γράψω την μοναδική ίσως ιστορία που θα μπορούσα να γράψω, κάπως διαφορετική απο αυτές που εχουμε συνηθίσει, και αστεία για μια βδομάδα Χριστούγεννα στο Αβοριάζ (σκι σεντερ οπου κινούνται εντος μονο ελκηθρα, μικρά ερπιστριοφόρα ταξι και σκιερ φυσικά)..
ισως κανω μια αρχη....θα δω
φανταστικο το Avoriaz...αν εξαιρεσεις τους πολλους Αγγλους και τις τιμες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ισως κανω μια αρχη....θα δω
φανταστικο το Avoriaz...αν εξαιρεσεις τους πολλους Αγγλους και τις τιμες
Πριν 20+ χρονια οι τιμές ηταν περι τα 800-900 ευρω για 5μελή οικογένεια 6 βραδια (Χριστούγεννα ομως) σε δυαρακι διαμέρισμα με κουζινα και όλες τις ηλεκ. ευκολίες συν αλλα 140 περίπου το μεγάλο υπογειο κλειστο παρκινγκ .. τωρα δεν εχω ιδέα.. Οι Άγγλοι έχω την εντυπωση οτι σε όλα τα Γαλλικά χιονοδρομικά ειναι παρόντες..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Καλύτερος άνθρωπος πιστεύω ότι γίνεσαι γιατί με τα ταξίδια βελτιώνεις και αναδεικνύεις ικανότητες όπως αυτοπεποίθηση προσαρμοστικότητα κοινωνικότητα.

Εεε και φυλακή άμα κάνεις, όταν βγεις και πιο πολλή αυτοπεποίθηση θα έχεις, και καλύτερη προσαρμοστικότητα και θα έχεις αναπτύξει περισσότερες κοινωνικές δεξιότητες. Και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι στα ταξίδια.
Άρα το συμπέρασμα είναι αφήστε τα ταξίδια και αρχίστε τις παρανομίες! 😝
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στον τρόπο που επιλέγει να ταξιδέψει κάνεις. Όπως και αν αισθανόμαστε για το τρόπο που ταξιδεύουμε δεν ήμαστε αντίπαλοι με την αντίθετη από εμάς κατηγορία.
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στον τρόπο που επιλέγει να ταξιδέψει κάνεις. Όπως και αν αισθανόμαστε για το τρόπο που ταξιδεύουμε δεν ήμαστε αντίπαλοι με την αντίθετη από εμάς κατηγορία.
Μεγάλη αλήθεια αυτό! Ίσως αυτοί που βλέπουν διαφορές να βιώνουν κάποιου είδους κόμπλεξ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μεγάλη αλήθεια αυτό! Ίσως αυτοί που βλέπουν διαφορές να βιώνουν κάποιου είδους κόμπλεξ
Τι λέτε μαντάμ που θα μας πείτε κομπλεξικους επειδή είμαστε ανώτεροι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom