Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν η Ελλάδα πουλάει φτηνά " εμ βέβαια με τέτοιες τιμές που τις χαρίζουν μόνο μεθυσμένα αγγλακια έρχονται, σε αυτόν τον τουρισμό στοχευουμε, τη σαλατα στα 4";
Αν πουλάει ακριβά "αισχροκέρδεια, πως θα πάει διακοπές ο Έλληνας, δε ντρέπονται λίγο οι ξενοδοχοι".

Δεν τον πιάνεις πουθενά τον Έλληνα, ούτε καν σε πράγματα που είναι όντως μέσα στους κορυφαίους τον κόσμο.

Το δε επιχείρημα "δεν αξίζουν αυτά που χρεωνουν" είναι αυταπόδεικτα ανόητο. Αν ο Σπανούλης βρίσκει έστω και μια ομάδα που τον πλήρωνει 1,5 εκ για να παίζει μπάσκετ, τόση είναι η αξία του. Αν κάποιος νομίζει ότι αξίζει 300.000 μπορεί να πάει να του κάνει πρόταση με τόσα και να τον δει να σκάει στα γέλια. Ο Έλληνας δεν έχει δικαίωμα εκ γενετής να πάει στη Σαντορίνη στην τιμή που θέλει όποτε θέλε επειδή έτυχε να γεννηθεί κοντά , όπως και ο γάλλος δεν παίρνει Λουί Βιτον σε όποια τιμή θελει επειδή έτυχε να γεννηθεί στη Γαλλία.
Και να φανταστεις πως για να ανεβασεις την αξια σε κατι που δεν αξιζει πρεπει να επενδυσεις στο μαρκετινγκ. Που η ελληνικη διοικηση σε ολους τους βαθμους της (εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων) απο μαρκετινγκ εχει μαυρα μεσανυχτα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Η Ελλάδα (όπως και πολλές άλλες χώρες) έχει μέρη για διάφορα budget. Δεν απευθύνεται στα ίδια πορτοφόλια το 5στερο στη Μύκονο και το ενοικιαζόμενο στον Πόρο.
Για να μην μιλήσω για ηπειρωτική Ελλάδα-ειδικά βόρεια- όπου βρίσκεις ξενοδοχεία κοσμήματα με σπα, θερμαινόμενη πισίνα,γυμναστήριο, πρωινάρα σε τιμές που σε άλλες χώρες της ΕΕ ούτε να τα ονειρευτείς δεν μπορείς. Δίναμε περισσότερα στο Δουβλίνο για ένα σχετικά καλό κεντρικό ξενοδοχείο και αν κάποιος άτυχος ξυπνούσε πρωί μύριζε τα ξερατά των μεθυσμένων Άγγλων στο δρόμο μπροστά στο ξενοδοχείο. Και εννοείται ούτε σπα, ούτε θερμαινόμενη ούτε τίποτα.

Όσο για το φυσικό περιβάλλον μην λέμε πάλι τα ίδια τα είπε ο @panpan . Πολύ καλύτερο από πολλές άλλες χώρες όπως στην Κροατία που και μες στην θάλασσα χτίζουν και πανάκριβα χρεώνουν εισόδους σε αξιοθέατα κλπ... Στην Ελλάδα ειδικά σε μικρά νησιά ελαχιστότατα κτίρια(συνήθως χτισμένα επί χούντας) χαλάνε το περιβάλλον σαν αυτό στην Κύθνο που ανέφερε η @paefstra και είναι ίσως η μοναδική παραφωνία σε όλο το νησί. Σε άλλες χώρες αυτά τα ψηλά κτίρια-εκτρώματα μπροστά στη θάλασσα δυστυχώς είναι σχεδόν κανόνας.

Κι εγώ στην αγαπημένη μου Λισσαβόνα κάποτε έβρισκα σούπερ 5στερο με δωματιάρα στα ίδια λεφτά που πρόπερσυ βρήκα απλό δωμάτιο με ασανσέρ να μην φτάνει στην αίθουσα πρωινού και με το ζεστό νερό το βράδυ να είναι ανύπαρκτο και να παγώνω και τους Πορτογάλους να προσπαθούν να με κάνουν να μην το γράψω στις κριτικές. Ο τουρισμός στην χώρα αυξήθηκε και χρεώνουν παραπάνω αφού μπορούν.
Το ίδιο και στην Σαντορίνη με δωμάτιο που έκανε 50 ευρώ να κάνει τώρα 300 και βάλε.

Είναι τοπ μέρη και όσο υπάρχουν διατεθειμένοι να τα δώσουν οι άλλοι θα πηγαίνουμε off season ή καθόλου.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το θεμα ειναι οτι δυστυχως η Ελλαδα εξαρτατα σχεδον μοναχα απο το τουρισμο ο οποιος, σε πολλες περιπτωσεεις διοχετευει τα εσοδα του σε τσεπες λιγων μοναχα.
Ναι δικιο εχεις! Αλλα δεν μπορεις να εχεις 10 ανταγωνιστικα πλεονεκτηματα. 1, 2 αντε 3 να εχεις. Η ναυτιλια ας πουμε εχω την εντυπωση οτι ειναι μεγαλυτερη βιομηχανια απο τον τουρισμο στην Ελλαδα . Πιστευεις οτι συνεισφερει περισσοτερο φορολογικα ή οτι διαχεεται περισσοτερο χρημα μεσω αυτης στην κοινωνια? Καπου διαβασα σε ενα αρθρο παλαιοτερα, (δεν μπορω να βρω λινκ γαμωτο) οτι ο τουρισμος και η γεωργια ειναι απο τους κλαδους που βοηθαν το χρημα να διαχεεται σε πολλες περισσοτερες τσεπες απ' οτι η ναυτιλια . Φυσικα μεγαλοκαρχαριες τυπου Μητσης υπαρχουν και τους βριζουν στο νησι μου αλλα αν πτωχευσουν οι συνεπειες θα επηρεασουν ολους μας. Μακαρι να ειχαμε 10 ανταγωνιστικα πλεονεκτηματα και να μην εξαρτιομασταν απο ενα τομεα αλλα 10 εκ. χωρα ειμαστε. Ειμαστε πρωτοποροι παγκοσμιως στην ναυτιλια και αρκετα δυνατοι στον τουρισμο, σε ποσους τομεις νομιζεις οτι μπορουμε να πρωταγωνιστησουμε?. Δεν νομιζω οτι το βιοτικο μας επιπεδο αδικειται λογω τουρισμου, μαλλον λογω του οτι ειμαστε πρωτοποροι στην ναυτιλια και οχι στην βιομηχανια αδικουμαστε αλλα δεν νομιζω να μπορουσαμε και αλλιως! Της ναυτιλιας τον μεγαλυτερο ογκο των χρηματων ειναι που δεν τον βλεπει η κοινωνια, του τουρισμου τον βλεπει γι' αυτο μαλλον ενοχλειται και παραπανω απο τον τουρισμο! Το οτι καποιοι λιγοι κερδιζουν την μεριδα του λεοντος οπως σε ολους τους κλαδους ειναι αληθεια παντως!
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ο Έλληνας δεν έχει δικαίωμα εκ γεννετής να πάει στη Σαντορίνη στην τιμή που θέλει όποτε θέλει επειδή έτυχε να γεννηθεί κοντά , όπως και ο γάλλος δεν παίρνει Λουί Βιτον σε όποια τιμή θελει επειδή έτυχε να γεννηθεί στη Γαλλία.
Νομίζω ότι τα έχετε μπερδευτεί λίγο με την Φεράρι και τώρα με την Λουί Βιτόν που μας προέκυψε, φυσικά δεν μπορεί να τις αγοράσει ο καθένας, όπως εγώ για παράδειγμα, αλλά οι πολίτες στις χώρες που παράγονται έχουν δικαίωμα να ξέρουν αν χρησιμοποιούν παράνομα προγράμματα ενίσχυσης, αν έχουν θαλασσοδάνεια, αν μολύνουν το περιβάλλον κατά την παραγωγή, αν σέβονται τους όρους των συμβάσεων εργασίας, αν τυγχάνουν ιδιαίτερης μεταχείρισης στη φορολογία, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι υπάρχει περίπτωση οι παραπάνω εταιρίες να έχουν υποπέσει σε κάποιο από αυτά τα αδικήματα. Το ίδιο ακριβώς προσπαθούμε να πούμε για τις τοπικές επιχειρήσεις τουρισμού, ειλικρινά θα ντρεπόμουνα να πάω στην Μύκονο καλοκαίρι ακόμη και να μου το χαρίζανε το ταξίδι, η σκέψη ότι μπορεί να συναντήσω αυτούς τους τύπους και τις τύπισσες στην τηλεόραση μου προκαλεί ανατριχίλα. ΟΜΩΣ επειδή ξέρω ότι από τους φόρους όλων των Ελλήνων επιβιώνουν τα περισσότερα από αυτά τα νησιά, και εγώ μαζί με εκατοντάδες χιλιάδες άλλους έχω υπηρετήσει σε κάποια από αυτά, και όταν (ελπίζω ποτέ) χρειαστεί θα ξαναπιάσω το G3 και θα είμαι εκεί, περιμένω να μη δέχεται κανένας οποιαδήποτε λαμογιά από αυτούς τους επιχειρηματίες που περνούν το καλοκαίρι τους παρέα με τον Γκωτιέ και έχουν την εντύπωση ότι χεστήκαμε από τη ζήλεια μας.
κάτι συγκρίσεις ελληνικών νησιών με την Κυανή Ακτή απλά προκαλούν έντονο γέλιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εχεις δικιο. Τη Σαντορινη ειδικα τη ζει η Κοζανη.
Η Κοζάνη έχει συμβάλλει τόσο στην οικονομία της χώρας που θα χρειαζότανε όλη η Κίνα να περάσει από τα Φηρά για να ισιώσει το πράγμα.
Αλήθεια με όλα τα έσοδα που έχει η Σαντορίνη και η Μύκονος μήπως άκουσες να κατασκευάζουνε 10 διαμερίσματα για τις νοσοκόμες των 1000 ευρώ, για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς των 600, για τους αστυνομικούς που ζούνε το ρεζίλι να μαζεύουν τους άγγλους και τα ξερατά τους από το δρόμο?
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Η Κοζάνη έχει συμβάλλει τόσο στην οικονομία της χώρας που θα χρειαζότανε όλη η Κίνα να περάσει από τα Φηρά για να ισιώσει το πράγμα.
Θέλω στοιχεία για να πιστέψω κάτι τέτοιο. Πάντως με ένα πρόχειρο google:

https://www.kathimerini.gr/1005428/...-me-to-yyhlotero-kata-kefalhn-aep-sthn-ellada

Πάντως σαν κατα κεφαλήν ΑΕΠ βλέπω την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου πάνω από της Δυτικής Μακεδονίας. Μάλιστα η διαφορά μεταξύ των 2 είναι άνω του 20-25%.

Αυτά τα στοιχεία δεν περιλαμβάνουν το καλοκαίρι του 2019 (που έκανε peak ο τουρισμός) γιατί η ημερομηνία του άρθρου είναι 18.01.2019.


Αλήθεια με όλα τα έσοδα που έχει η Σαντορίνη και η Μύκονος μήπως άκουσες να κατασκευάζουνε 10 διαμερίσματα για τις νοσοκόμες των 1000 ευρώ, για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς των 600, για τους αστυνομικούς που ζούνε το ρεζίλι να μαζεύουν τους άγγλους και τα ξερατά τους από το δρόμο?

Υποχρέωση του κατοίκου της Σαντορίνης είναι να πληρώσει για όλα τα παραπάνω?
Νομίζω και τα 2 νησιά που αναφέρεις, ανήκουν σε κάτι που το ονομάζουμε "Ελληνικό κράτος".


Αν είχα υπόσκαφες βίλες στη Σαντορίνη με prive πισίνα να εισαι σίγουρος αν μπορούσα 10.000 την ημέρα να πουλάω, θα τις έδινα 10.000.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θέλω στοιχεία για να πιστέψω κάτι τέτοιο. Πάντως με ένα πρόχειρο google:

https://www.kathimerini.gr/1005428/...-me-to-yyhlotero-kata-kefalhn-aep-sthn-ellada

Πάντως σαν κατα κεφαλήν ΑΕΠ βλέπω την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου πάνω από της Δυτικής Μακεδονίας. Μάλιστα η διαφορά μεταξύ των 2 είναι άνω του 20-25%.

Αυτά τα στοιχεία δεν περιλαμβάνουν το καλοκαίρι του 2019 (που έκανε peak ο τουρισμός) γιατί η ημερομηνία του άρθρου είναι 18.01.2019.





Υποχρέωση του κατοίκου της Σαντορίνης είναι να πληρώσει για όλα τα παραπάνω?
Νομίζω και τα 2 νησιά που αναφέρεις, ανήκουν σε κάτι που το ονομάζουμε "Ελληνικό κράτος".


Αν είχα υπόσκαφες βίλες στη Σαντορίνη με prive πισίνα να εισαι σίγουρος αν μπορούσα 10.000 την ημέρα να πουλάω, θα τις έδινα 10.000.
Να σου δώσω στοιχεία ότι η Δυτ. Μακεδονία παρήγαγε το 95% του ρεύματος της χώρας, λυπάμαι δεν καταλαβαίνω τον λόγο.
Μου πετάς στα μούτρα ότι έχει μεγαλύτερο ΑΕΠ αυτός που πουλάει θάλασσα και μπόμπες από αυτόν που για δεκαετίες έδωσε στη χώρα την ενέργεια να ξεφύγει από τη μιζέρια? γιατί δεν μου προκαλεί εντύπωση?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Κοζάνη έχει συμβάλλει τόσο στην οικονομία της χώρας που θα χρειαζότανε όλη η Κίνα να περάσει από τα Φηρά για να ισιώσει το πράγμα.
Αλήθεια με όλα τα έσοδα που έχει η Σαντορίνη και η Μύκονος μήπως άκουσες να κατασκευάζουνε 10 διαμερίσματα για τις νοσοκόμες των 1000 ευρώ, για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς των 600, για τους αστυνομικούς που ζούνε το ρεζίλι να μαζεύουν τους άγγλους και τα ξερατά τους από το δρόμο?
Τι παραπονιεσαι τοτες; Σας εχει βολεψει καλα η ΔΕΗ κι εσας. Αφηστε και τη φτωχη Σαντορινη να παρει ανασα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να σου δώσω στοιχεία ότι η Δυτ. Μακεδονία παρήγαγε το 95% του ρεύματος της χώρας, λυπάμαι δεν καταλαβαίνω τον λόγο.
Μου πετάς στα μούτρα ότι έχει μεγαλύτερο ΑΕΠ αυτός που πουλάει θάλασσα και μπόμπες από αυτόν που για δεκαετίες έδωσε στη χώρα την ενέργεια να ξεφύγει από τη μιζέρια? γιατί δεν μου προκαλεί εντύπωση?
Ετσι οπως τα γραφεις θα νομιζει κανεις πως το ηλεκτρικο ρευμα το ανακαλυψε Κοζανιτης.

Περα απο την πλακα η Κοζανη εχει πληρωσει βαρυ τιμημα θυσιαζοντας την υγεια πολλων κατοικων της για τις αναγκες της χωρας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Περα απο την πλακα η Κοζανη εχει πληρωσει βαρυ τιμημα θυσιαζοντας την υγεια πολλων κατοικων της για τις αναγκες της χωρας.
Εδώ είναι ΟΚ.Είναι στην Κοζάνη.Αν βάλει κάποιος ξαπλώστρα στην παραλία,γίνετε κ@λονήσι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ετσι οπως τα γραφεις θα νομιζει κανεις πως το ηλεκτρικο ρευμα το ανακαλυψε Κοζανιτης.

Περα απο την πλακα η Κοζανη εχει πληρωσει βαρυ τιμημα θυσιαζοντας την υγεια πολλων κατοικων της για τις αναγκες της χωρας.
Αγαπητέ οι παππούδες του Τέσλα ήταν από το Κασλά Κοζάνης, το όνομα αυτό χρησιμοποιούσαν και σαν επώνυμο όταν έμεναν στο Ζάγκρεμπ. Όταν πήγε γυμνάσιο στο Βελιγράδι ο καθηγητής δυσκολεύονταν να του λέει συνέχεια ΤΕ (εσύ) Κασλά και έτσι προέκυψε το Τέσλα που του έμεινε
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom