Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Εξαρτάται πως την βλέπετε την αναβάθμιση, προς το παρόν βλέπουμε καταπατήσεις παραλιών, λόφων, βουνών, προστατευόμενων χώρων, καταστροφή παραδοσιακών οικισμών, μπετόν ξανά μπετόν, πινακίδες ξανά πινακίδες, εξαφανισμένα πεζοδρόμια, αυτοσχέδιες παράγκες που δεν απομακρύνονται ποτέ, ξενοδοχεία πάνω σε αρχαία, ξενοδοχεία που αδειάζουν στις παραλίες που στήνουν τις ομπρέλες. Το 80% του ελληνικού τουρισμού στηρίζεται σε αυτό το μοντέλο και στους αντίστοιχους τουρίστες. Αν είχαν λίγο καλύτερες θάλασσες στην Αδριατική ή αν μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες η Νότια Γαλλία κανείς δεν θα πατούσε.
Ακριβως ετσι!!!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φετος ειναι διαφορετικη η χρονια κι αν δεν το καταλαβαινει καποιος και βλεπει παλι μιζερια τι να πω;
Εδώ και μία δεκαετία οι χρονιές είναι διαφορετικές..
Τετοια ζηλια, κακια και ευχαριστιση που χιλιαδες οικογενειες εχουν αβεβαιο οικονομικο μελλον;
Αυτο είναι το βρήκες!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Τι μου θυμισατε τωρα, εχω ξεχασει πως ειναι γιατι εχω κατι χρονια να κανω διακοπες στην Ελλαδα. Θυμηθηκα τις 3 φορες που μου εχουν σερβιρει σε εστιατορια στα νησια αποφαγια μεταμφιεσμενα σε πιατο (την 3η φορα κοντεψαμε να πλακωθουμε), και μιλω για κεντρικα εστιατορια των κεντρων των νησιων και επειδη στη φαση 2 θα αφεθουμε στην "ατομικη ευθυνη" και σε καμια χωρα απο τις 30 που εχω παει δεν εχω αντιμετωπισει παρομοιες καταστασεις, λεω να βαψω το σπιτι φετος παρα να παω διακοπες.
Αυτο που περγραφετε το εχουμε σιγουρα συναντησει οι περισοτεροι απο εμας. Ισως καποιοι δε θελουν να το συζητουν. Γιαυτο ακριβως το λογο κι εγω εχω 7 χρονια να κανω διακοπες στην Ελλαδα. Και γνωριζω και αρκετους ακομη, δυστυχως!!!!!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν εχεις αδικο σ' αυτο. Παρολα αυτα η πλειονοτητα των ξενοδοχων και των επιχειρηματιων του τουρισμου ειναι εναντια σε τετοιες πρακτικες και απαιτει απο το κρατος αυστηρους κανονες και τηρηση των νομων. Περα ολων οσων ενοχλουν κι εσας υπαρχει και ζητημα αθεμιτου ανταγωνισμου.
Εκτος απο περισσοτερο αυστηρους θελει και λιγοτερους. Πριν 7-8 χρονια περιπου θελαμε να κανουμε χοστελ με τον αδερφο μου, πηγαμε να ρωτησουμε με τον αδερφο μου στον ΕΟΤ και απαγορευοταν. Καποιοι παντως αν θυμαμαι καλα, ειχαν κανει, τωρα τι ντριπλες κανανε, δεν ξερω. Βαριεμαι να γραψω την πληθωρα αχρειαστων στην πλειοψηφια τους κατ' εμε νομων που εξωθουν πολλους επαγγελματιες στην παρανομια. Λιγοτερους νομους με περισσοτερη τηρηση θελει. Ενδεικτικα δεν μπορει να μην δινανε την δυνατοτητα να ανοιξουμε χοστελ σε μενα και τον αδερφο μου ή μπαρ στυλ καντινας σε τροχοσπιτο φαση που θελαμε κρατωντας ολους τους κανονες υγιεινης και την ιδια ωρα γνωστος επιχειρηματιας να γκρεμιζει διατηρητεο τοιχο στην Παλια Πολη για να ενωσει δυο μαγαζια. Οσον αφορα για τα αρχαια στις περισσοτερες περιπτωσεις που ξερω εκαναν δεκα χρονια να παρουν αδεια οι επιχειρησεις να χτιστουν πανω στα (υποτιθεμενα?) αρχαια. Ή υπηρχαν αρχαια και δοθηκε παρανομα αδεια ή αδικαιολογητα καθυστερησαν 10 και παραπανω χρονια επιχειρηματιες να χτισουν. Θελει αλλαγη το ρυθμιστικο πλαισιο για τα αρχαια πιστευω! Στην Ελλαδα αν θες να εισαι καθ' ολα νομιμος δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα πρωτοτυπο ή καινοτομο. Αν εχεις βεβαια διασυνδεσεις δεν τηρεις ακομα και νομους που ειναι σωστο που υπαρχουν!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
35 χρονια διακοπες στα ελληνικα νησια ,ποτε δεν ακουσα ενα που ασχολειται με το τουρισμο ( χοτελ,εστιαση, αυτο, κτλ ) να ειναι ευχαριστημενος. Παντα δεν εχει δουλεια, λιγα πραγματα, μια σαλατα στα 3...
Ο κλασικος ο μ@λ%κ&ς ο ελληνας !!!
Εεεε μας αδικεις τωρα δεν ειμαστε ολοι ετσι. Η πλειοψηφια ναι κλαιγεται. Αλλα ειμαστε και μεις που και καλα να μην πηγαινε η δουλεια λεγαμε οτι πεταει για να μας καθονται πιο ευκολα τα κοριτσοπουλα! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτος απο περισσοτερο αυστηρους θελει και λιγοτερους. Πριν 7-8 χρονια περιπου θελαμε να κανουμε χοστελ με τον αδερφο μου, πηγαμε να ρωτησουμε με τον αδερφο μου στον ΕΟΤ και απαγορευοταν. Καποιοι παντως αν θυμαμαι καλα, ειχαν κανει, τωρα τι ντριπλες κανανε, δεν ξερω. Βαριεμαι να γραψω την πληθωρα αχρειαστων στην πλειοψηφια τους κατ' εμε νομων που εξωθουν πολλους επαγγελματιες στην παρανομια. Λιγοτερους νομους με περισσοτερη τηρηση θελει. Ενδεικτικα δεν μπορει να μην δινανε την δυνατοτητα να ανοιξουμε χοστελ σε μενα και τον αδερφο μου ή μπαρ στυλ καντινας σε τροχοσπιτο φαση που θελαμε κρατωντας ολους τους κανονες υγιεινης και την ιδια ωρα γνωστος επιχειρηματιας να γκρεμιζει διατηρητεο τοιχο στην Παλια Πολη για να ενωσει δυο μαγαζια. Οσον αφορα για τα αρχαια στις περισσοτερες περιπτωσεις που ξερω εκαναν δεκα χρονια να παρουν αδεια οι επιχειρησεις να χτιστουν πανω στα (υποτιθεμενα?) αρχαια. Ή υπηρχαν αρχαια και δοθηκε παρανομα αδεια ή αδικαιολογητα καθυστερησαν 10 και παραπανω χρονια επιχειρηματιες να χτισουν. Θελει αλλαγη το ρυθμιστικο πλαισιο για τα αρχαια πιστευω! Στην Ελλαδα αν θες να εισαι καθ' ολα νομιμος δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα πρωτοτυπο ή καινοτομο. Αν εχεις βεβαια διασυνδεσεις δεν τηρεις ακομα και νομους που ειναι σωστο που υπαρχουν!
Αυστηροτερους νομους εννοω να μην υπαρχουν παραθυρακια. Αυτο με το χοστελ το εχω παθει κι εγω. Με ειχαν στο περιμενε για 2 χρονια μεχρι να βγει νομοθεσια, η οποια εκανε 4-5 χρονια τελικα, κι ετσι εκανα boutique hotel.

Τα αρχαια επειδη το χωριο μου εντός οικισμου εχει παντου ειναι δεδομενο πως φας καθυστερηση και επιπλεον κοστος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μόλις βρήκα ένα ενδιαφέρον και πρόσφατο (Μάρτιος 2019) αποτέλεσμα έρευνας για το ελληνικό τουριστικό προϊόν, το οποίο αναφέρει αρκετά επιμέρους στοιχεία (θετικά και αρνητικά).
https://www.sofokleousin.gr/to-elliniko-touristiko-proion-yperterei-enanti-ton-antagoniston-tΓενικά η Ελλάδα μπορεί και στέκεται αρκετά καλά. Και νομίζω πως όσοι είμαστε και λίγο μεγαλύτεροι και ταξιδεύουμε στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες, νομίζω ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε πως το τουριστικό μας προϊόν έχει βελτιωθεί αισθητά σέ όλα τα επίπεδα. Φυσικά και σε επιμέρους τομείς μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο. Και ας μην ξεχνάμε ότι σέ όλη αυτή τη δύσκολη οικονομικά δεκαετία που διηνυσε ή Ελλάδα, ο τουρισμός ήταν αυτός που έβγαλε τη χώρα ασπροπροσωπη. Ας μην γκρινιάζουμε λοιπόν, και ας σεβαστούμε κάποιους ανθρώπους που ενώ εργάστηκαν και εργάζονται εξαιρετικά σκληρά στο χώρο του τουρισμού (ειδικα οι εργαζόμενοι στον ξενοδοχειακό τομέα κ γενικά στον τομέα της διαμονής είναι από τους πιο σκληρά εργαζόμενους Έλληνες) και κράτησαν με τον τρόπο τους τη χώρα όρθια, κινδυνεύουν τώρα να βυθιστούν σέ μια κατάσταση οικονομικής αβεβαιότητας που δεν την αξίζουν
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο που περγραφετε το εχουμε σιγουρα συναντησει οι περισοτεροι απο εμας. Ισως καποιοι δε θελουν να το συζητουν. Γιαυτο ακριβως το λογο κι εγω εχω 7 χρονια να κανω διακοπες στην Ελλαδα. Και γνωριζω και αρκετους ακομη, δυστυχως!!!!!
Δικαιωμα σας να κανετε οπου θελετε διακοπες αλλα να απορριπτετε τη χωρα σας επειδη δεν μπορεσατε να βρειτε σωστες τουριστικες επιχειρησεις δεν μπορω να το δεχτω. Μαλλον κατι δεν κανετε καλα. Για τους κακους επιχειρηματιες ειμαστε ολοι μαζι σας. Κι εμεις δεν τους θελουμε.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
35 χρονια διακοπες στα ελληνικα νησια ,ποτε δεν ακουσα ενα που ασχολειται με το τουρισμο ( χοτελ,εστιαση, αυτο, κτλ ) να ειναι ευχαριστημενος. Παντα δεν εχει δουλεια, λιγα πραγματα, μια σαλατα στα 3...
Ο κλασικος ο μ@λ%κ&ς ο ελληνας !!!
Μάλλον αυτοί που συναντάς δεν είναι χαρούμενοι, γιατί από το 2017 και μετά ακούω πολύ θετικά λόγια και βλέπω ευχαρίστηση. Εκτός αν ήθελες να ακούς θετικά πράγματα το 2015 με τα capital controls. Εμένα προσωπικά πιο πολύ με πειράζει ο Έλληνας τουρίστας που θα συναντήσω, παρά ο ξενοδόχος (και σου μιλάω σαν Έλληνας τουρίστας).

Βέβαια ότι μέλος βρίζει τους επαγγελματίες του τουρισμού και τους τσουμπαλιάζει όλους (είτε room to let είτε το amanzoe) και του κάνετε και like με ξεπερνάει.

Πάντως επειδή κάπου γράφτηκε το το "ε βγάζουν τόσα χρόνια ας χάσουν" να θυμήσω ότι υπάρχουν επενδύσεις που θα έπεφταν για 1η φορά φέτος στην Ελλάδα. Εκτός αν είστε σίγουροι ότι δεν θα ανοίξει ούτε 1 νέο μαγαζί που αφορά τον τουρισμό, ούτε 1 νέο ξενοδοχείο κτλ. Επίσης να σας θυμήσω ότι οι υπάλληλοι δεν έχουν τα ίδια λεφτά στην άκρη με τον ξενοδόχο. Πολλοί δουλεύουν σεζόν για να ζήσουν τον χειμώνα.

Υπάρχουν και τα άσχημα παραδείγματα αλλά ο ελληνικός τουρισμός σε γενικές γραμμές έχει ξεχωρίσει παγκοσμίως. Όχι μόνο για τις παραλίες κτλ, αλλά και για τις υπηρεσίες. Όσοι βρίζετε την εξυπηρέτηση, μάλλον φταίτε για την επιλογή του καταλύματος/εστιατορίου κτλ (εξαιρώ μερικές στραβές που συμβαίνουν σε όλους, αν όμως σαν συμβαίνουν συνέχεια στραβά, τότε φταίτε εσείς).

Καλώς η κακώς (κακώς για εμένα), ο μέσος Έλληνας δεν κρίνει με βάση την σχέση "Ποιότητας - Τιμής", κρίνει με βάση την "Τιμή".
Έτσι λοιπόν τις περισσότερες φορές αυτό που λαμβάνει είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας, από την πραγματική του τιμή, αλλά πάει σε αυτό γιατί είναι το φτηνότερο.
Ακούς τον μέσο Έλληνα τουρίστα να φωνάζει για τις υπηρεσίες, αλλά δεν τον ακούς να λέει (π.χ. για Χαλκιδική), την επόμενη φορά δεν θα πάω σε ενοικιάζομενα, αλλά θα πάω στο Miraggio Thermal Spa Resort.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλώς η κακώς (κακώς για εμένα), ο μέσος Έλληνας δεν κρίνει με βάση την σχέση "Ποιότητας - Τιμής", κρίνει με βάση την "Τιμή".
Έτσι λοιπόν τις περισσότερες φορές αυτό που λαμβάνει είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας, από την πραγματική του τιμή, αλλά πάει σε αυτό γιατί είναι το φτηνότερο.
Ακούς τον μέσο Έλληνα τουρίστα να φωνάζει για τις υπηρεσίες, αλλά δεν τον ακούς να λέει (π.χ. για Χαλκιδική), την επόμενη φορά δεν θα πάω σε ενοικιάζομενα, αλλά θα πάω στο Miraggio Thermal Spa Resort.
Υπέροχη συλλογιστική. Αυτή είναι η λύση για να αναβαθμιστεί το τουριστικό προϊόν και όχι τα ενοικιαζόμενα να ανεβάσουν την ποιότητα ώστε να ανταποκρίνονται στις τιμές που ζητούν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και επιτέλους πόσο λογικό είναι να θέλει να δουλεύει κάποιος σεζόν 4 μήνες και να ζει με τα κέρδη όλο τον επόμενο χρόνο? και μικρό παιδί καταλαβαίνει τι υπηρεσίες και με τι κόστος προσφέρονται, πηγαίνεις στην Σκόπελο τον χειμώνα και είναι σαν την Γκερνίκα του Πικάσο, δεν ξέρεις από που να φύγεις, πηγαίνεις το καλοκαίρι και λες κάπου αλλού ήρθα δεν μπορεί να είναι το ίδιο μέρος.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Υπέροχη συλλογιστική. Αυτή είναι η λύση για να αναβαθμιστεί το τουριστικό προϊόν και όχι τα ενοικιαζόμενα να ανεβάσουν την ποιότητα ώστε να ανταποκρίνονται στις τιμές που ζητούν.
Αυτά τα ρυθμίζει η προσφορά και η ζήτηση. Αν θεωρείς ότι δεν ανταποκρίνεται δεν το επιλέγεις.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom