Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
262
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ο όρος "Ευρώπη" είναι πολύ γενικός.
Με 115 ευρώ high season στην Ελβετία, δεν βρίσκεις όχι 4*, ούτε ενοικιαζόμενο.
Ούτε στην Νότια Ισπανία βρίσκεις με 115€ 4* high season, ούτε στο Μονακό, ούτε στην Βενετία γιατί να βρεις στα ελληνικά νησιά?

Εδώ θα μου πεις "μα καλά σου λέω για ακριβά μέρη", γιατί τα ελληνικά νησιά δεν αξίζουν να είναι στην ακριβή κατηγορία?

Η προσφορά και η ζήτηση είναι που καθορίζει τις τιμές. Δεν ξύπνησε ο ξενοδόχος και είπε "ας το βάλω 150 ευρώ το δωμάτιο".

Αντίθετα πρέπει να λέμε μπράβο που η Ελλάδα έχει την δυνατότητα να χρεώνει τόσο υψηλές τιμές και να έχει πληρότητα 100%.

Αυτό το οποίο κατανοώ είναι ότι η Ελλάδα είναι πολύ ακριβή για τον μέσο μισθό. Ισχύει θα συμφωνήσω 1000%, αλλά είναι λογικό γιατί ο τουρισμός είναι ένα παγκόσμιο προϊόν.

Σκέψου ότι εσύ που ζητάς ένα δωμάτιο, το ίδιο δωμάτιο το ζητάει και ο Ελβετός και ο Γάλλος και ο Άγγλος και ο Γερμανός. Όσο ο ξενοδόχος βλέπει ότι μπορεί να ανεβάσει τις τιμές, θα τις ανεβάζει.
Το καλοκαιρι που μας περασε εψαχνα σε νησι (που αγαπω πολυ) του Β.Αιγαιου δωματιο για οικογενεια. Για Αυγουστο. Σε ξενοδοχειο: τιμες γυρω στα 250ευρω. Σε διαμερισματα (τα περισοτερα σε κακια κατασταση ) γυρω στα 120 ευρω. Ειναι γνωστο οτι το εν λογω νησι εχει λιγα ενοικιαζομενα και μικρη σεζον.
Τελικα εκλεισα στη Νικαια -Γαλλια στον πιο κεντρικο πεζοδρομο διαμερισμα ολοκαινουριο και τεραστιο με 110 ευρω.
Δεν ξερω εαν κατι κανω λαθος και δεν ψαχνω σωστα , αλλα τα τελευταια χρονια αυτη την κατασταση συναντω.
Εγω την ονομαζω :οτι προλαβουμε και αρπαξουμε.
Μπορει να ειναι μονο απο τους μη επαγγελματιες του κλαδου, μπορει ομως και οχι.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.197
Likes
5.497
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Το καλοκαιρι που μας περασε εψαχνα σε νησι (που αγαπω πολυ) του Β.Αιγαιου δωματιο για οικογενεια. Για Αυγουστο. Σε ξενοδοχειο: τιμες γυρω στα 250ευρω. Σε διαμερισματα (τα περισοτερα σε κακια κατασταση ) γυρω στα 120 ευρω. Ειναι γνωστο οτι το εν λογω νησι εχει λιγα ενοικιαζομενα και μικρη σεζον.
Τελικα εκλεισα στη Νικαια -Γαλλια στον πιο κεντρικο πεζοδρομο διαμερισμα ολοκαινουριο και τεραστιο με 110 ευρω.
Δεν ξερω εαν κατι κανω λαθος και δεν ψαχνω σωστα , αλλα τα τελευταια χρονια αυτη την κατασταση συναντω.
Εγω την ονομαζω :οτι προλαβουμε και αρπαξουμε.
Μπορει να ειναι μονο απο τους μη επαγγελματιες του κλαδου, μπορει ομως και οχι.
Ελα μωρε τι να μας πει και η νικαια :haha: για να ελαφρυνουμε την ατμοσφαιρα λιγο γιατι νομιζω τους τελευταιους μηνες εχει χασει το νοημα του το forum με τις ατελειωτες αντιπαραθεσεις:welcome2: Helloooo !!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το καλοκαιρι που μας περασε εψαχνα σε νησι (που αγαπω πολυ) του Β.Αιγαιου δωματιο για οικογενεια. Για Αυγουστο. Σε ξενοδοχειο: τιμες γυρω στα 250ευρω. Σε διαμερισματα (τα περισοτερα σε κακια κατασταση ) γυρω στα 120 ευρω. Ειναι γνωστο οτι το εν λογω νησι εχει λιγα ενοικιαζομενα και μικρη σεζον.
Τελικα εκλεισα στη Νικαια -Γαλλια στον πιο κεντρικο πεζοδρομο διαμερισμα ολοκαινουριο και τεραστιο με 110 ευρω.
Δεν ξερω εαν κατι κανω λαθος και δεν ψαχνω σωστα , αλλα τα τελευταια χρονια αυτη την κατασταση συναντω.
Εγω την ονομαζω :οτι προλαβουμε και αρπαξουμε.
Μπορει να ειναι μονο απο τους μη επαγγελματιες του κλαδου, μπορει ομως και οχι.
Γιατι δεν ειπες τους Βουλγαρους συγγενεις του φιλου σου να σου κλεισουν μισοτιμης. Αυτοι ξερουν.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.751
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν θέλεις να βρεις ένα καλό και οικονομικό κατάλυμα ακόμα και σε high season, μπορείς να βρεις αρκεί να το ψάξεις κάποιους μήνες πριν. Δεν περιμένουμε να βρούμε ένα φθηνό και ποιοτικό κατάλυμα στο Λονδίνο ,στο Παρίσι κ σε οποιονδήποτε άλλο προορισμό τελευταία στιγμή τα Χριστούγεννα για παράδειγμα,γιατί να το κάνει κανείς αυτό για τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι;
Όσον αφορά τους επαγγελματίες του κλαδου, η νοοτροπία αυτή έχει αρχίσει να εκλείπει αφου πλέον βλέπουμε όλο και πιο νέους ανθρώπους να αναλαμβάνουν διοικητικές θέσεις ή να κάνουν προσπάθειες να αναπτύξουν το προϊόν τους.
Με το ίδιο σκεπτικό που λειτουργεί κάποιος που θέλει να κλείσει τις διακοπές του σε ένα νησί το καλοκαίρι λειτουργώ και εγω όταν θέλω να κλείσω κάποιες μέρες σε ένα χειμερινό προορισμό. Δεν μπορώ όμως να απαιτώ από τους επιχειρηματίες του Αγίου Αθανασίου π.χ. να έχουν χαμηλές τιμές τα Χριστούγεννα,όταν έχουν 100 κλίνες στο χωριό και η διαθεσιμότητα τους φτάνει στο 100%. Και ναι δεν πιστεύω ότι με χρεώνουν παραπάνω επειδή είμαι Ελληνίδα ούτε τους θεωρώ κλέφτες και μίζερους όταν συζητάμε και μου λένε πως τα έσοδα τους έχουν μειωθεί ή ότι οι πελάτες τους μοιράζουν την σαλάτα. Γνωρίζω πως κάποια πράγματα είναι δεδομένα και απλά προχωρώ, με μοναδικό σκεπτικό να περάσω καλά και να κάνω και άλλα ταξιδια. Άλλωστε αυτό έχει σημασια .. να είμαστε καλά και να ταξιδευουμε,γιατί όταν ταξιδεύουμε ,ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τον τουρισμό, γινόμαστε πιο ανοιχτομυαλοι και μαθαίνουμε πολλά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το παράλογο είναι ακριβώς αυτό που λες. Να θέλει ο Έλληνας τιμές που δεν έχει να δώσει. Τώρα για την 'ανάλυση' περί τιμών, δημοσίων εσόδων, ΦΠΑ, ΑΕΠ κλπ., δεν είδα τις τιμές στα τάρταρα ούτε στο 1ο μνημόνιο, ούτε στο 2ο, ούτε στο 3ο, οπότε κάπου χωλαίνει. Άσε που με αυτό το σκεπτικό δεν είναι μακρυά η μέρα που τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι θα είναι άπιαστο όνειρο για τους Έλληνες, όπως -περίπου- συνέβη με τη Σαντορίνη ή τη Μύκονο... (και πλήθος ταξιδιωτικών προορισμών σε υποανάπτυκτες χώρες, όπου στην πράξη οι ντόποι είναι τα γκαρσόνια των τουριστών).

Δεν τις ειδες στα ταρταρα λογω του τουρισμου που εμεινε σχετικα αλωβητος. Ξενοι ως επι το πλειστον γεμιζουν τα καταλυμματα στην Ροδο αλλα και στα περισσοτερα και τα μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα νησια. Παλι καλα να λεμε και οχι να παρακαλαμε να πεσουν οι τιμες γιατι θα πεινασει κοσμος (και οχι μονο αυτοι που δουλευουν στον τουρισμο αλλα και οι υπολοιποι με την σειρα τους) για να το πω πιο απλα αφου δεν σου αρεσε η αναλυση περι δημοσιων εσοδων, Φ.Π.Α. και τα ρεστα. Το να ερχεται χρημα απο το εξωτερικο στην Ελλαδα καλο ειναι. Αν πεσουν οι τιμες θα ερχεται λιγοτερο χρημα. Ουτε εγω εχω λεφτα να παω Μυκονο, θα παω Χαλκη δεν τρεχει τιποτα. Τι προτεινεις δηλαδη να βαλει το Δημοσιο πλαφον στις τιμες που ουτως ή αλλως απαγορευεται απο την Ε.Ε. Ή να αφησουν τον τουρισμο και να γινουν ψαραδες οι κατοικοι των τουριστικων νησιων? Το να μην εχει λεφτα καποιος να παει διακοπες σε ελληνικο νησι ειναι λιγοτερο οδυνηρο απο το να πεσουν τα δημοσια εσοδα του κρατους και να αναγκαστει να κανει απολυσεις στο δημοσιο. Γιατι αυτη την φορα το δημοσιο θα την πληρωσει. Το ΦΠΑ που να φτασει πια? 50%? Και στην τελικη δεν κλεβουν, βαζουν την υψηλοτερη δυνατη τιμη που μπορουν να γεμισουν. Παγκοσμιως οι επιχειρησεις κοιτουν την μεγιστοποιηση του κερδους τους, δεν ειναι ελληνικο προβλημα αλλα παγκοσμια πραγματικοτητα!
 
Last edited:

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
262
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γιατι δεν ειπες τους Βουλγαρους συγγενεις του φιλου σου να σου κλεισουν μισοτιμης. Αυτοι ξερουν.
Γιατι αποφευγω πια την Χαλκιδικη. Πολυ απλο!!!!!

Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν θέλεις να βρεις ένα καλό και οικονομικό κατάλυμα ακόμα και σε high season, μπορείς να βρεις αρκεί να το ψάξεις κάποιους μήνες πριν. Δεν περιμένουμε να βρούμε ένα φθηνό και ποιοτικό κατάλυμα στο Λονδίνο ,στο Παρίσι κ σε οποιονδήποτε άλλο προορισμό τελευταία στιγμή τα Χριστούγεννα για παράδειγμα,γιατί να το κάνει κανείς αυτό για τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι;
Όσον αφορά τους επαγγελματίες του κλαδου, η νοοτροπία αυτή έχει αρχίσει να εκλείπει αφου πλέον βλέπουμε όλο και πιο νέους ανθρώπους να αναλαμβάνουν διοικητικές θέσεις ή να κάνουν προσπάθειες να αναπτύξουν το προϊόν τους.
Με το ίδιο σκεπτικό που λειτουργεί κάποιος που θέλει να κλείσει τις διακοπές του σε ένα νησί το καλοκαίρι λειτουργώ και εγω όταν θέλω να κλείσω κάποιες μέρες σε ένα χειμερινό προορισμό. Δεν μπορώ όμως να απαιτώ από τους επιχειρηματίες του Αγίου Αθανασίου π.χ. να έχουν χαμηλές τιμές τα Χριστούγεννα,όταν έχουν 100 κλίνες στο χωριό και η διαθεσιμότητα τους φτάνει στο 100%. Και ναι δεν πιστεύω ότι με χρεώνουν παραπάνω επειδή είμαι Ελληνίδα ούτε τους θεωρώ κλέφτες και μίζερους όταν συζητάμε και μου λένε πως τα έσοδα τους έχουν μειωθεί ή ότι οι πελάτες τους μοιράζουν την σαλάτα. Γνωρίζω πως κάποια πράγματα είναι δεδομένα και απλά προχωρώ, με μοναδικό σκεπτικό να περάσω καλά και να κάνω και άλλα ταξιδια. Άλλωστε αυτό έχει σημασια .. να είμαστε καλά και να ταξιδευουμε,γιατί όταν ταξιδεύουμε ,ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τον τουρισμό, γινόμαστε πιο ανοιχτομυαλοι και μαθαίνουμε πολλά.
Συμφωνω απολυτα
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ειμαι με την Κατιναρα που πηρε αξια το ακινητο της και το εκανε Airbnb για νοικιαζει τη γκατσονιερα 350 και να στελνει τους φοιτητες να μεινουν στη Χαλκιδα η στον Ασπροπυργο γιατι ετσι κανουν και στη Νεα Υορκη η στελνουν τους καθηγητες για υπνο στα αυτοκινητα τους στα νησια τον Σεπτεμβρη.
Δεν φταιω εγω που ολες οι κοινωνικες ομαδες πιστευουν πως η χωρα μας εγινε βιωσιμη για τους τουριστες αλλα μη βιωσιμη για τους πολιτες της.
Ελπιζω να βγει κατι καλο απο ολα αυτα
Δεν ειναι λυση να καταργηθουν τα airbnb που φερνουν φρεσκο χρημα σε μια τουριστικη χωρα. Ας δοθουν παχυλα επιδοματα σε εκπαιδευτικους που παιρνουν μεταθεση σε μερη οπως η Μυκονος και η Σαντορινη. Να αδειοδοτηθουν ως καταλυμματα με διαδικασιες εξπρες ωστε να μην δουλευουν μαυρα οι φουκαριαρες οι καμαριερες ναι αλλα οχι να καταργηθουν. Παρ' οτι εμενα με βολευει να καταργηθουν δεν το θεωρω σωστο. Ασε που τα παραλεμε με τις τιμες στα ενοικια. Απ' τις λιγες πρωτευουσες των χωρων του δυτικου μπλοκ που βρισκεις φτηνο ενοικιο μεχρι και στο κεντρο ειναι η Αθηνα. Τωρα αν πας και Νικαια, Κορυδαλλο, Μενιδι, Περαμα, Ρεντη κ.τ.λ. σχεδον αθικτες ειναι οι τιμες. Και τελος παντων υπερβολικο το βρισκω στην χωρα της αντιπαροχης να μουρμουρα ο καλομαθημενος Ελληνας οτι δεν βρισκει φτηνο σπιτι. Ναι και γω Νικαια μενω, Πειραια κεντρο που ηθελα δεν βρηκα σπιτι που να επιτρεπουν τα οικονομικα μου, δεν εγινε και κατι. Στην Στοκχολμη και στο Αμστερνταμ αλλα και σε αλλες πολεις εχουν πραγματικα τεραστιο προβλημα με τα σπιτια. Αλλα εκει τουλαχιστον δεν διαλυσανε τις πολεις τους. Εμεις εδω χτισαμε παντου, βρισκεις φτηνο σπιτι στην Αθηνα αν θες. Τωρα αν θες σωνει και ντε Κουκακι ή Κολωνακι και φθηνο δεν θα βρεις. Αλλα ουτε στην Στοκχολμη θα βρεις στο Σοντερμαλμ ή στο Λονδινο στο Νοττινγκ Χιλ ή στο Ισλινγκτον ή στο Καμντεν Ταουν!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Δεν τις ειδες στα ταρταρα λογω του τουρισμου που εμεινε σχετικα αλωβητος. Ξενοι ως επι το πλειστον γεμιζουν τα καταλυμματα στην Ροδο αλλα και στα περισσοτερα και τα μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα νησια. Παλι καλα να λεμε και οχι να παρακαλαμε να πεσουν οι τιμες γιατι θα πεινασει κοσμος (και οχι μονο αυτοι που δουλευουν στον τουρισμο αλλα και οι υπολοιποι με την σειρα τους) για να το πω πιο απλα αφου δεν σου αρεσε η αναλυση περι δημοσιων εσοδων, Φ.Π.Α. και τα ρεστα. Το να ερχεται χρημα απο το εξωτερικο στην Ελλαδα καλο ειναι. Αν πεσουν οι τιμες θα ερχεται λιγοτερο χρημα. Ουτε εγω εχω λεφτα να παω Μυκονο, θα παω Χαλκη δεν τρεχει τιποτα. Τι προτεινεις δηλαδη να βαλει το Δημοσιο πλαφον στις τιμες που ουτως ή αλλως απαγορευεται απο την Ε.Ε. Ή να αφησουν τον τουρισμο και να γινουν ψαραδες οι κατοικοι των τουριστικων νησιων? Το να μην εχει λεφτα καποιος να παει διακοπες σε ελληνικο νησι ειναι λιγοτερο οδυνηρο απο το να πεσουν τα δημοσια εσοδα του κρατους και να αναγκαστει να κανει απολυσεις στο δημοσιο. Γιατι αυτη την φορα το δημοσιο θα την πληρωσει. Το ΦΠΑ που να φτασει πια? 50%? Και στην τελικη δεν κλεβουν, βαζουν την υψηλοτερη δυνατη τιμη που μπορουν να γεμισουν. Παγκοσμιως οι επιχειρησεις κοιτουν την μεγιστοποιηση του κερδους τους, δεν ειναι ελληνικο προβλημα αλλα παγκοσμια πραγματικοτητα!
Σίγουρα είναι καλό να έρχεται χρήμα από το εξωτερικό στην Ελλάδα, το να μην αντέχει η τσέπη του Έλληνα τις τιμές δεν είναι το καλό. Η αύξηση του ΦΠΑ προφανώς δεν θα βοηθήσει, ούτε τον Έλληνα, ούτε τον τουρίστα, εξάλλου είναι ήδη υψηλός. Τα υπόλοιπα που λες περί ψαράδων κλπ. δεν τα κατάλαβα, εξάλλου είναι αρκετοί οι ψαράδες που έχουν και καταλύματα, στα περισσότερα νησιά ο τουρισμός είναι εποχική απασχόληση (δεν μιλώ για Ρόδο-Κρήτη-Κέρκυρα), ούτε υπονόησα παρέμβαση του κράτους, αλίμονο. Όμως, το να έχεις ένα πλούσιο κράτος με φτωχούς πολίτες δεν γίνεται, είναι αλληλένδετα. Η διαφορά είναι ότι είσαι πρόθυμος να δικαιολογήσεις την απληστία και το εύκολο κέρδος, αν ένα κατάλυμα με πραγματικό κόστος 60€ πουλάει 120€, η διαφορά πάει μόνο στον ιδιοκτήτη. Και νομίζω ήμουν σαφής ότι δεν έχεις λόγο να πανηγυρίζεις αν η χώρα σου γίνει off limits για σένα (τώρα θα πας Χάλκη, όταν γίνει η Χάλκη άπιαστη θα βολευτείς με τον Κάλαμο, και μετά απλά δεν θα πηγαίνεις διακοπές), με το άλλοθι ότι το κράτος παίρνει χρήματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Αν πας Τσεχια, Βουλγαρια, Πολωνια ή Κροατια. Αν πας Λονδινο, Αμστερνταμ ή Βενετια δεν νομιζω. Ιουλη, Αυγουστο τα ελληνικα νησια ειναι τοσο hot οσο το Λονδινο ολο τον χρονο. Και συ αν ειχες δωματια και μπορουσες να τα δινεις τοσο , τοσο θα τα εδινες, δεν κλεβουν κανενα οι ανθρωποι, βαζουν μεγαλυτερες δυνατες τιμες που μπορουν να γεμισουν. Το ιδιο κανουν σε ολες τις χωρες ολες οι επιχειρησεις. Απο κει και περα εγω προσωπικα δεν το βρισκω παραλογο να προτιμα ο Ελληνας τουριστας διακο[ες στο εξωτερικο απο την στιγμη που βρισκει αυτα που θελει πιο φτηνα. Το παραλογο ειναι να θελει να κατεβουν οι τιμες Ιουλη Αυγουστο σε κατι τοσο hot οσο οι διακοπες σε ελληνικο νησι. Ασε που αν πεσουν οι τιμες σημαινει μειωση του ΑΕΠ αρα και αυξηση του δημοσιου χρεουσ ως ποσοστο του ΑΕΠ, λιγοτερα δημοσια εσοδα απο το ΦΠΑ, πιθανως ελλειμμματικο εμπορικο ισοζυγιο ή εστω λιγοτερο πλεονασματικο. Αρα χειροτερο μνημονιο. Συμφερει την ελληνικη οικονομια και κατα συνεπεια ολους μας, το ελληνικο καλοκαιρι να γινεται ολο και πιο hot και οι τιμες να ανεβαινουν.
Δεν τις ειδες στα ταρταρα λογω του τουρισμου που εμεινε σχετικα αλωβητος. Ξενοι ως επι το πλειστον γεμιζουν τα καταλυμματα στην Ροδο αλλα και στα περισσοτερα και τα μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα νησια. Παλι καλα να λεμε και οχι να παρακαλαμε να πεσουν οι τιμες γιατι θα πεινασει κοσμος (και οχι μονο αυτοι που δουλευουν στον τουρισμο αλλα και οι υπολοιποι με την σειρα τους) για να το πω πιο απλα αφου δεν σου αρεσε η αναλυση περι δημοσιων εσοδων, Φ.Π.Α. και τα ρεστα. Το να ερχεται χρημα απο το εξωτερικο στην Ελλαδα καλο ειναι. Αν πεσουν οι τιμες θα ερχεται λιγοτερο χρημα. Ουτε εγω εχω λεφτα να παω Μυκονο, θα παω Χαλκη δεν τρεχει τιποτα. Τι προτεινεις δηλαδη να βαλει το Δημοσιο πλαφον στις τιμες που ουτως ή αλλως απαγορευεται απο την Ε.Ε. Ή να αφησουν τον τουρισμο και να γινουν ψαραδες οι κατοικοι των τουριστικων νησιων? Το να μην εχει λεφτα καποιος να παει διακοπες σε ελληνικο νησι ειναι λιγοτερο οδυνηρο απο το να πεσουν τα δημοσια εσοδα του κρατους και να αναγκαστει να κανει απολυσεις στο δημοσιο. Γιατι αυτη την φορα το δημοσιο θα την πληρωσει. Το ΦΠΑ που να φτασει πια? 50%? Και στην τελικη δεν κλεβουν, βαζουν την υψηλοτερη δυνατη τιμη που μπορουν να γεμισουν. Παγκοσμιως οι επιχειρησεις κοιτουν την μεγιστοποιηση του κερδους τους, δεν ειναι ελληνικο προβλημα αλλα παγκοσμια πραγματικοτητα!
Πεθαινω για θεωριες οτι ωφελουμαστε ολοι αλλα τελικα βρισκουν κατι λογαριασμους επιχειρηματιων στα νησια Κευμαν και απο τους φορους που πληρωνουμε επιχορηγειται ο Μετζης του Νεουκτη, ολα τα παιδια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.465
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ειναι λυση να καταργηθουν τα airbnb που φερνουν φρεσκο χρημα σε μια τουριστικη χωρα. Ας δοθουν παχυλα επιδοματα σε εκπαιδευτικους που παιρνουν μεταθεση σε μερη οπως η Μυκονος και η Σαντορινη. Να αδειοδοτηθουν ως καταλυμματα με διαδικασιες εξπρες ωστε να μην δουλευουν μαυρα οι φουκαριαρες οι καμαριερες ναι αλλα οχι να καταργηθουν. Παρ' οτι εμενα με βολευει να καταργηθουν δεν το θεωρω σωστο. Ασε που τα παραλεμε με τις τιμες στα ενοικια. Απ' τις λιγες πρωτευουσες των χωρων του δυτικου μπλοκ που βρισκεις φτηνο ενοικιο μεχρι και στο κεντρο ειναι η Αθηνα. Τωρα αν πας και Νικαια, Κορυδαλλο, Μενιδι, Περαμα, Ρεντη κ.τ.λ. σχεδον αθικτες ειναι οι τιμες. Και τελος παντων υπερβολικο το βρισκω στην χωρα της αντιπαροχης να μουρμουρα ο καλομαθημενος Ελληνας οτι δεν βρισκει φτηνο σπιτι. Ναι και γω Νικαια μενω, Πειραια κεντρο που ηθελα δεν βρηκα σπιτι που να επιτρεπουν τα οικονομικα μου, δεν εγινε και κατι. Στην Στοκχολμη και στο Αμστερνταμ αλλα και σε αλλες πολεις εχουν πραγματικα τεραστιο προβλημα με τα σπιτια. Αλλα εκει τουλαχιστον δεν διαλυσανε τις πολεις τους. Εμεις εδω χτισαμε παντου, βρισκεις φτηνο σπιτι στην Αθηνα αν θες. Τωρα αν θες σωνει και ντε Κουκακι ή Κολωνακι και φθηνο δεν θα βρεις. Αλλα ουτε στην Στοκχολμη θα βρεις στο Σοντερμαλμ ή στο Λονδινο στο Νοττινγκ Χιλ ή στο Ισλινγκτον ή στο Καμντεν Ταουν!
Εδώ Νικο θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο. Δεν είναι μόνο το δεν πειράζει, δεν βρήκα σπιτι κέντρο Πειραιά, θα πάω στα πέριξ του. Είναι και το γεγονός ότι το Airbnb στις μητροπολεις έχει διαλύσει τον κοινωνικό ιστό ολόκληρων γειτονιών. Μαγαζιά που χρόνια εξυπηρετούσαν δρόμους και γειτονιές έχουν κλείσει, ή έχουν αλλάξει εντελώς "προσανατολισμό". Και χωρίς όλα αυτά να έχουν- ειδικά στην Αθήνα- συνοδευτεί από κάποια ουσιαστική αναβάθμιση της ποιότητας ζωής σε αυτές τις γειτονιές ή "gentrification". Επί της ουσίας μάλλον πιο υποβαθμισμένες έγιναν. Και στο κάτω κάτω της γραφής, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να μένουν δεκαετίες σε μια γειτονιά και είναι πολύ άσχημο ειδικά αν είσαι άνω των 60, να αναγκάζεσαι να την εγκαταλείψεις (ξέρω δυστυχώς τέτοιες περιπτώσεις)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σίγουρα είναι καλό να έρχεται χρήμα από το εξωτερικό στην Ελλάδα, το να μην αντέχει η τσέπη του Έλληνα τις τιμές δεν είναι το καλό. Η αύξηση του ΦΠΑ προφανώς δεν θα βοηθήσει, ούτε τον Έλληνα, ούτε τον τουρίστα, εξάλλου είναι ήδη υψηλός. Τα υπόλοιπα που λες περί ψαράδων κλπ. δεν τα κατάλαβα, εξάλλου είναι αρκετοί οι ψαράδες που έχουν και καταλύματα, στα περισσότερα νησιά ο τουρισμός είναι εποχική απασχόληση (δεν μιλώ για Ρόδο-Κρήτη-Κέρκυρα), ούτε υπονόησα παρέμβαση του κράτους, αλίμονο. Όμως, το να έχεις ένα πλούσιο κράτος με φτωχούς πολίτες δεν γίνεται, είναι αλληλένδετα. Η διαφορά είναι ότι είσαι πρόθυμος να δικαιολογήσεις την απληστία και το εύκολο κέρδος, αν ένα κατάλυμα με πραγματικό κόστος 60€ πουλάει 120€, η διαφορά πάει μόνο στον ιδιοκτήτη. Και νομίζω ήμουν σαφής ότι δεν έχεις λόγο να πανηγυρίζεις αν η χώρα σου γίνει off limits για σένα (τώρα θα πας Χάλκη, όταν γίνει η Χάλκη άπιαστη θα βολευτείς με τον Κάλαμο, και μετά απλά δεν θα πηγαίνεις διακοπές), με το άλλοθι ότι το κράτος παίρνει χρήματα.
Αντε παλι τα ιδια! Ο τουρισμος ειναι η βαρια βιομηχανια της χωρας και ειναι και εξαγωγιμο προιον, αν φτασουν οι τιμες στον θεο καλο ειναι. Αν η Γερμανια μπορουσε μαγικα να φτασει την τιμη των Volkswagen απο 20.000 σε 100.000 ευρω χωρις να μειωθουν οι πωλησεις θα ηταν καταπληκτικο νεο για την Γερμανια. Θα εισερρεαν τονοι περισσοτερο χρημα στην χωρα. Αν τωρα οι Γερμανοι επρεπε να αγοραζουν Φιατ μικρο το κακο. Ολες οι επιλογες εχουν και το τιμημα τους τι να κανουμε. Ολες οι χωρες αξιοποιουν το ανταγωνιστικο τους πλεονεκτημα οσο το δυνατον καλυτερα δεν το χαντακωνουν ζητωντας αναδιαρθρωση της οικονομιας. Δεν ειπα οτι αυτο το τελευταιο το ζητησες αλλα ολο και υπαρχουν γραφικες φωνες τυπου Καζακη, Μιχαλολιακου που το ζητανε οποτε το αναφερω απο μονος μου. Ο τουρισμος ειναι μια βιομηχανια που βασιζεται σε επαγγελματιες οπως και ολοι οι κλαδοι. Δεν το εχουν ως δευτερη απασχοληση ή ως χομπι οι περισσοτεροι. Οι περιπτωσεις που αναφερεις συναντωνται σε νησια που εχουν χωρητικοτητα 100-200 τουριστες ημερησιως αντε κατ' εξαιρεση και σε καποια μεγαλυτερα αλλα δεν ειναι ο κανονας. Δηλαδη τιποτα. Μην κανεις την εξαιρεση κανονα για να δικαιολογησεις την αποψη σου. Για να μην πηγαινει ολο το κερδος στον ιδιοκτητη μπορει το κρατος να θεσμοθετησει αυξηση του κατωτατου μισθου. Εγω ουτως ή αλλως δινω παραπανω. Να βαλει πλαφον στις τιμες δεν γινεται. Δεν σε βλεπω ομως να ζητας αυξηση των μισθων των εργαζομενων, απλα θες να πηγαινεις πιο φτηνα Μυκονο high season. Αυτο δεν γινεται δυστυχως. Σου ξαναλεω σε ολο τον κοσμο οι επιχειρησεις την μεγιστοποιηση των κερδων τους θελουν. Δεν μπορεις να κανεις αλλιως. Αλλα δεν προτεινεις τιποτα που να ειναι πιο ευεργετικο για την οικονομια απλα μου λες οτι δεν θα μπορεις να πηγαινεις διακοπες στα ελληνικα νησια σε λιγα χρονια. Αν φτασουμε στο σημειο που και η Χαλκη θα ειναι hot και εγω θα πρεπει να βολευτω με Καλαμο τα οφελη απο αυτο θα ειναι πολυ περισσοτερα απο το γεγονος οτι δεν θα μπορω να πηγαινω διακοπες στα ελληνικα νησια γιατι ολα θα εχουν γινει Μυκονος! Μακαρι ολα τα νησια να γινουν Μυκονος και σειρα να παρει η ηπειρωτικη χωρα και να γινει Αραχωβα και ας πηγαινω διακοπες μονο εξωτερικο. Αν και αν γινει αυτο μαλλον θα εχουμε λεφτα να παμε διακοπες και Ελλαδα!
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πεθαινω για θεωριες οτι ωφελουμαστε ολοι αλλα τελικα βρισκουν κατι λογαριασμους επιχειρηματιων στα νησια Κευμαν και απο τους φορους που πληρωνουμε επιχορηγειται ο Μετζης του Νεουκτη, ολα τα παιδια.
Ναι καλε οι περισσοτεροι Ροδιτες και γενικοτερα ολοι οι νησιωτες την ιδια αποψη εχουν με σενα.Βαρεθηκαν να δουλευουν για να τα παιρνει ο Μετζης του Νεουκτη. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρονται που φετος θα μεινουν ανεργοι πολλοι. Βαρεθηκαν με τον τουρισμο. Γεωργοι και ψαραδες θελουν να γινουν να βρουν την υγεια τους. Βλακεια να προωθουμε τον τουρισμο την βαρια βιομηχανια μας. Αναδιαρθρωση τωρα και και το ζορι αν ειναι δυνατον. Να ξαναπαρουν μπρος τα φουγαρα. Να ξανακαπνισει επιτελους η χωρα. Να επιστρεψουν οι Ελληνες στα χωρια και με την βια αν χρειαστει, να ξαναανεβει η κτηνοτροφια και η γεωργια. Επιστροφη στις ριζες μας.

Υ.Γ.: Oυτως ή αλλως ειναι γνωστο οτι το κατα κεφαλην Α.Ε.Π. του κατοικου της Ροδου, της Μυκονου, της Σαντορινης, της Κρητης, της Κερκυρας, της Χαλκιδικης ειναι πολυ μικροτερο απο αυτου του κατοικου του Εβρου των χωριων της Ηπειρου, των Γρεβενων, της Δραπετσωνας και της Νικαιας!
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom