Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εδώ Νικο θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί παραβλέπεις μια σημαντική παράμετρο. Δεν είναι μόνο το δεν πειράζει, δεν βρήκα σπιτι κέντρο Πειραιά, θα πάω στα πέριξ του. Είναι και το γεγονός ότι το Airbnb στις μητροπολεις έχει διαλύσει τον κοινωνικό ιστό ολόκληρων γειτονιών. Μαγαζιά που χρόνια εξυπηρετούσαν δρόμους και γειτονιές έχουν κλείσει, ή έχουν αλλάξει εντελώς "προσανατολισμό". Και χωρίς όλα αυτά να έχουν- ειδικά στην Αθήνα- συνοδευτεί από κάποια ουσιαστική αναβάθμιση της ποιότητας ζωής σε αυτές τις γειτονιές ή "gentrification". Επί της ουσίας μάλλον πιο υποβαθμισμένες έγιναν. Και στο κάτω κάτω της γραφής, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να μένουν δεκαετίες σε μια γειτονιά και είναι πολύ άσχημο ειδικά αν είσαι άνω των 60, να αναγκάζεσαι να την εγκαταλείψεις (ξέρω δυστυχώς τέτοιες περιπτώσεις)
Μα οι περισσοτεροι που μενουν χρονια σε μια γειτονια στην Ελλαδα ειδικα αυτοι ανω των εξηντα εχουν δικο τους σπιτι κακα τα ψεματα. Ενταξει οτι θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις θα υπαρχουν δυστυχως. Ολες οι επιλογες εχουν και τα θετικα και τα αρνητικα τους. Δεν ειμαι ακαρδος η οικογενεια μου εχει δυο διαμερισματα στην Νικαια θελουμε να τα κανουμε airbnb αλλα λυπομαστε τους ενοικους και τους αφηνουμε μεσα παρ' οτι εχουμε να παρουμε νοικι και απο τους δυο 7 και 10 χρονια αντιστοιχα. Αλλα αν το δεις λογικα τα οφελη ειναι περισσοτερα πιστευω. Ποιες γειτονιες δεν αναβαθμιστηκαν, δεν εχω υπ' οψιν μου. Το Κουκακι και το Μεταξουργειο αναβαθμιστηκαν, τα Εξαρχεια δεν υποβαθμιστηκαν κατα την γνωμη μου και πιστευω οτι επικειται αναβαθμιση. Ο χρονος ζωης των επιχειρησεων ειναι 3-4 χρονια μεσο ορο αν θυμαμαι καλα. Και απο το 2012-2013 αν δεν κανω λαθος εχει ισοφαριστει ο ρυθμος πιχειρησεις που ανοιγουν με αυτες που κλεινουν. Τον τελευταιο χρονο πριν εμφανιστει ο κορωνοιος παιζει να ανοιγαν και περισσοτερες απ' οτι εκλειναν.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπήκα τώρα να αγοράσω μια φεράρι. Μόλις τώρα. Και τι βλέπω? Το μοντέλο που θέλω το ζητάνε 500.000! Μα είναι τρελοί? Ε, αυτοί χάσανε, εγώ πήρα το Όπελ μου(αυτό είναι αλήθεια χο χο χο) με 17.000.
Εντάξει άμα συνεχίσουν έτσι εκεί στη φεράρι κανείς δεν θα αγοράζει. Καλά δεν έχουν έναν του μάρκετινγκ να τους συμβουλέψει να βάλουν πιο λογικές τιμές? Τόσο άπληστοι? Με δέκα πωλήσεις αυτοκινήτων θέλουν να βγάλουν όλο το χρόνο?? :cool:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μπήκα τώρα να αγοράσω μια φεράρι. Μόλις τώρα. Και τι βλέπω? Το μοντέλο που θέλω το ζητάνε 500.000! Μα είναι τρελοί? Ε, αυτοί χάσανε, εγώ πήρα το Όπελ μου(αυτό είναι αλήθεια χο χο χο) με 17.000.
Εντάξει άμα συνεχίσουν έτσι εκεί στη φεράρι κανείς δεν θα αγοράζει. Καλά δεν έχουν έναν του μάρκετινγκ να τους συμβουλέψει να βάλουν πιο λογικές τιμές? Τόσο άπληστοι? Με δέκα πωλήσεις αυτοκινήτων θέλουν να βγάλουν όλο το χρόνο?? :cool:
Τώρα την πάτησες με την Φερράρι και δεν σε πείραξε πολύ, όταν θα στείλεις τον γυιό σου/ κόρη σου σε κανένα κωλονήσι για σπουδές και σου ζητάνε 400 ευρώ ενοίκιο για γκαρσονιέρα, 3.5 ευρώ το πρωί για να πάρει μια μπουγάτσα στο χέρι και 20 ευρώ για να φάει μια μακαρονάδα με μία σαλάτα, ελπίζω να είσαι ακόμη τόσο ψύχραιμος και χαρούμενος!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.444
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μα οι περισσοτεροι που μενουν χρονια σε μια γειτονια στην Ελλαδα ειδικα αυτοι ανω των εξηντα εχουν δικο τους σπιτι κακα τα ψεματα. Ενταξει οτι θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις θα υπαρχουν δυστυχως. Ολες οι επιλογες εχουν και τα θετικα και τα αρνητικα τους. Δεν ειμαι ακαρδος η οικογενεια μου εχει δυο διαμερισματα στην Νικαια θελουμε να τα κανουμε airbnb αλλα λυπομαστε τους ενοικους και τους αφηνουμε μεσα παρ' οτι εχουμε να παρουμε νοικι και απο τους δυο 7 και 10 χρονια αντιστοιχα. Αλλα αν το δεις λογικα τα οφελη ειναι περισσοτερα πιστευω. Ποιες γειτονιες δεν αναβαθμιστηκαν, δεν εχω υπ' οψιν μου. Το Κουκακι και το Μεταξουργειο αναβαθμιστηκαν, τα Εξαρχεια δεν υποβαθμιστηκαν κατα την γνωμη μου και πιστευω οτι επικειται αναβαθμιση. Ο χρονος ζωης των επιχειρησεων ειναι 3-4 χρονια μεσο ορο αν θυμαμαι καλα. Και απο το 2012-2013 αν δεν κανω λαθος εχει ισοφαριστει ο ρυθμος πιχειρησεις που ανοιγουν με αυτες που κλεινουν. Τον τελευταιο χρονο πριν εμφανιστει ο κορωνοιος παιζει να ανοιγαν και περισσοτερες απ' οτι εκλειναν.
Αν και ξεφεύγουμε από τα πλαίσια του παρόντος thread, προσωπικά δεν θεωρώ ότι το να ανοίξουν μερικα - έστω και καλά- μαγαζιά εστίασης που θα κάνουν hype για 3- 4 χρόνια αποτελεί από μόνο του αναβάθμιση μιας περιοχής, ειδικά εάν αυτό δεν συνοδεύεται από ουσιαστικά έργα ανάπλασης, οδοποιίας, και πρασίνου. Προσωπικά αυτό που βλέπω κάθε φορά που πάω στο Κουκάκι είναι 2 πεζόδρομοι που σφυζουν από ζωή το βράδυ, τίγκα ομως στο σκουπίδι το πρωί, και ανάμεσά τους δρόμοι, στους οποίους οι τελευταίες τσιμεντοστρωσεις και τα πιο πρόσφατα έργα αποχέτευσης πρέπει να έγιναν πριν 3 δεκαετίες. Δυστυχώς, και σου μιλάω σαν άνθρωπος που έχω γεννηθεί και ζω στο κέντρο (Αμπελοκηποι), αυτή την εικόνα παρακμής μου βγάζουν και το Κουκάκι, αλλά και πολλές άλλες περιοχές του κέντρου και πέριξ. Και μέσα σε όλο αυτό το πλαίσιο παρακμής που ούτως ή άλλως προϋπήρχε, έρχεται και η ευρεία εξαπλωση του Airbnb και διαλύει τον όποιο εναπομείναντα κοινωνικό ιστό διατηρούσαν οι γειτονιές. Ευτυχώς που διαφαίνονται τάσεις να εφαρμοστει κάποιου τύπου ρυθμιστικό πλαίσιο σε αυτές τις πλατφόρμες, θα αργήσουμε όμως αρκετά πιστεύω να δούμε κάποια καλά αποτελέσματα στην πράξη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ψώνιο του Έλληνα το καλοκαίρι είναι να κάνει τουρνέ σε 3-4 νησάκια, κατά προτίμηση κλείνοντας τις περισσότερες εξορμήσεις τελευταία στιγμή. Δεν του κάνουν οι παραλίες πχ της Πιερίας ή της Χαλκιδικής, θέλει να πάει στις απέναντι παραλίες των νησιών του ΒΑ Αιγαίου όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερες αλλά γιατί έτσι είναι η μόδα. Αυτό το γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες των ενοικιαζόμενων. Άρα λίγα ενοικιαζόμενα, απουσία μεγάλων ξενοδοχειακών μονάδων, μικρή σεζόν, μεγάλη ζήτηση για συγκεκριμένες ημερομηνίες, ακριβές τιμές. Βασικά αν ήμουν ιδιοκτήτης δωματίων σε νησί θα ζήταγα ακόμα περισσότερα αν έβλεπα ότι η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη, κλασικός κανόνας του εμπορίου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τώρα την πάτησες με την Φερράρι και δεν σε πείραξε πολύ, όταν θα στείλεις τον γυιό σου/ κόρη σου σε κανένα κωλονήσι για σπουδές και σου ζητάνε 400 ευρώ ενοίκιο για γκαρσονιέρα, 3.5 ευρώ το πρωί για να πάρει μια μπουγάτσα στο χέρι και 20 ευρώ για να φάει μια μακαρονάδα με μία σαλάτα, ελπίζω να είσαι ακόμη τόσο ψύχραιμος και χαρούμενος!
Καταρχάς το κωλονήσι πώς ορίζεται για να καταλάβω γιατί μιλάμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Τώρα την πάτησες με την Φερράρι και δεν σε πείραξε πολύ, όταν θα στείλεις τον γυιό σου/ κόρη σου σε κανένα κωλονήσι για σπουδές και σου ζητάνε 400 ευρώ ενοίκιο για γκαρσονιέρα, 3.5 ευρώ το πρωί για να πάρει μια μπουγάτσα στο χέρι και 20 ευρώ για να φάει μια μακαρονάδα με μία σαλάτα, ελπίζω να είσαι ακόμη τόσο ψύχραιμος και χαρούμενος!
Νομιζω οτι οι σπουδες ειναι περιττες. Η βαρια βιομηχανια της χωρας, η Φερραρι της, ειναι τα ενοικιαζομενα δωματια η να γινεις μπαρμαν η γκαρσονι σε νησι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καταρχάς το κωλονήσι πώς ορίζεται για να καταλάβω γιατί μιλάμε.
Αν δεις λίγο με συμπάθεια την Κέρκυρα λόγω Ιταλών άντε και την Ρόδο λίγο, λόγω Ιταλών πάλι, τα υπόλοιπα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα, ειδικά σε ένα νέο άνθρωπο. Θάλασσα, ήλιο και μπόμπες ποτά, μπορεί να είναι τέλεια για δέκα μέρες αλλά μετά το τίποτα. Α ξέχασα κάνουν καλό και στα αρθριτικά των γέρων του Βορρά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Νομιζω οτι οι σπουδες ειναι περιττες. Η βαρια βιομηχανια της χωρας, η Φερραρι της, ειναι τα ενοικιαζομενα δωματια η να γινεις μπαρμαν η γκαρσονι σε νησι.
Οχι καλε τι να τον κανουμε τον τουρισμο θα κανουμε ΑΕΙ και ΤΕΙ στο καθε χωριο της Ελλαδας να αυξηθει η μορφωση κατακορυφα. Κατι ξερανε οι νομαρχες που ζηταγανε ΤΕΙ παντου για μερικες χιλιαδες ψηφους! Χαζοι ητανε? Τωρα οι στρατιες ανεργων, πτυχιουχοι ως επι το πλειστον δυστυχως κανουν τα γκαρσονια λογω τουρισμου. Αλλα υπαρχει λυση: Να διωξουμε τους τουριστες. Ετσι μετα δεν θα χρειαζεται να κανουν τα γκαρσονια, θα ειναι ανεργοι και ωραιοι. Ενταξει εμεις στα κωλονησα θα χρεωνουμε 20 ευρω την μακαροναδα στα παιδια σας και ολα κομπλε. Τι να τους κανουμε τους τουριστες, αφου θα εχουμε να γδερνουμε τα παιδια σας που θα ερχονται φοιτητες. Εσας να δουμε...
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
262
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Νομιζω οτι οι σπουδες ειναι περιττες. Η βαρια βιομηχανια της χωρας, η Φερραρι της, ειναι τα ενοικιαζομενα δωματια η να γινεις μπαρμαν η γκαρσονι σε νησι.
Ετσι ακριβως. Αντι να προσπαθησοτμε να εχουμε βαρια βιομηχανια αποτελουμενη απο επιστημονες,εργοστασια,εξαγωγες,παραγωγη. Οριζουμε ως βαρια βιομηχανια το λιγο κρασι , λιγο θα και το αγορι μου
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
256
Likes
262
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Οχι καλε τι να τον κανουμε τον τουρισμο θα κανουμε ΑΕΙ και ΤΕΙ στο καθε χωριο της Ελλαδας να αυξηθει η μορφωση κατακορυφα. Κατι ξερανε οι νομαρχες που ζηταγανε ΤΕΙ παντου για μερικες χιλιαδες ψηφους! Χαζοι ητανε? Τωρα οι στρατιες ανεργων, πτυχιουχοι ως επι το πλειστον δυστυχως κανουν τα γκαρσονια λογω τουρισμου. Αλλα υπαρχει λυση: Να διωξουμε τους τουριστες. Ετσι μετα δεν θα χρειαζεται να κανουν τα γκαρσονια, θα ειναι ανεργοι και ωραιοι. Ενταξει εμεις στα κωλονησα θα χρεωνουμε 20 ευρω την μακαροναδα στα παιδια σας και ολα κομπλε. Τι να τους κανουμε τους τουριστες, αφου θα εχουμε να γδερνουμε τα παιδια σας που θα ερχονται φοιτητες. Εσας να δουμε...
Η μονη λυση γιαωαπασχοληση ειναι δηλαδη ο μπαρμαν, το γκαρσον και η καματιερα. Αποκλειεται με λιγα λογια τα παιδια που σπουδαζουν να απασχοληθουν σε αλλο κλαδο.
Να υπαρξει παραγωγη, ερευνα, βιομηχανια......
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ασε που αν πεσουν οι τιμες σημαινει μειωση του ΑΕΠ αρα και αυξηση του δημοσιου χρεους ως ποσοστο του ΑΕΠ, λιγοτερα δημοσια εσοδα απο το ΦΠΑ, πιθανως ελλειμμματικο εμπορικο ισοζυγιο ή εστω λιγοτερο πλεονασματικο. Αρα χειροτερο μνημονιο. Συμφερει την ελληνικη οικονομια και κατα συνεπεια ολους μας, το ελληνικο καλοκαιρι να γινεται ολο και πιο hot και οι τιμες να ανεβαινουν
Αυτό είναι σωστό με την προυπόθεση τα έσοδα να δηλώνονται όλα και ακέραια στην εφορία και η απασχόληση ως εχει (7ημερα και 15ωρα) στον ΕΦΚΑ. Αμφιβαλλω πολύ αν αυτό ισχύει!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom