Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το θεμα με τους μισθους αναφερθηκε απο αλλο μελος. Κακως απαντησα εδω. Ο μικροεπιχειρηματιας που πολλα χρονια προσεφερε τουριστικες υπηρεσιες δεν προκαλεσε σοβαρες βλαβες. Τα λεφτα μενουν στον τοπο, δεν ειναι κατι κακο αυτο.
Μιλαμε για καρχαριες που δεν δινουν καν δουλεια σε ντοπιους και φερνουν δωρεαν προσωπικο για ταχαμου πρακτικες απο τριτες χωρες για να μην πληρωνουν μισθο σε ντοπιους, μαντρωνουν τον κοσμο σε all inclusive, η τοπικη οικονομια δεν ωφελειται ενω βλαπτονται οι πλουτοπαραγωγικες πηγες η καταπατωνται αιγιαλοι. Εκτρωματικη αναπτυξη.
Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς από τους επαγγελματίες εδώ μέσα. Εκτός και αν έχουμε κανένα καρχαρία βέβαια. Προφανώς ούτε εγώ διαφωνώ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα σε παραπέμψω στη δήλωση του Τσακαλώτου ότι και αυτός θέλει να βγει ραντεβού με τη Σκάρλετ Γιόχανσον αλλά δε γίνεται.
γίνεται όμως να βάλεις μια φωτογραφία στο ''που είναι στον κόσμο'' μας έσκασες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς από τους επαγγελματίες εδώ μέσα. Εκτός και αν έχουμε κανένα καρχαρία βέβαια. Προφανώς ούτε εγώ διαφωνώ.
Νομιζω ολοι ειμαστε λογικοι ανθρωποι. Οι μικρες μοναδες δραστηριοποιουνται 40-50 χρονια τωρα, εφεραν εισοδημα σε φτωχους τοπους δεν κατεστρεψαν τοπια, δεν εκλεισαν παραλιες. Εδω γινεται του Ελντοραντο το καγκελο χωρις κεντρικο σχεδιασμο, μπατε σκυλοι αλεστε. Μακαρι να συνεχιστει σε μικρες κλιμακες οπως παλια και κυριως με δεσμευση να δοθει δουλεια σε ντοπιο κοσμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο χωριό του τριπάκιας (βγάζω τώρα τον Νέστορα Μάτσα από μέσα μου) μπορείς να απολαύσεις 1.5 μέτρο παραλίας δίπλα ακριβώς στο νταμαρο-μαντρότοιχο του ξενοδοχείου
https://www.google.gr/maps/@40.0967...i0-ya200.62335-ro-0-fo100!7i8704!8i4352?hl=elhttps://www.google.gr/maps/@40.0986...-0-ya288.86264-ro-0-fo100!7i8704!8i4352?hl=el
Ο,τι κτισμα υπαρχει κοντα στον αιγιαλο του χωριου, αυτα που εβαλες και μερικα αλλα χτιστηκαν την καταραμενη επταετια και με αδειες που δοθηκαν επι χουντας νομιμα για την εποχη. Απο την μεταπολιτευση και μετα δεν εχει οικοδομηθει τιποτα. Μετα το χαρακτηρισμο του χωριου ως παραδοσιακου οικισμου δεν γινεται να εκδοθει οικοδομικη αδεια χωρις να γινει αυτοψια απο τις αρχαιολογικες υπηρεσιες.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
Ο,τι κτισμα υπαρχει κοντα στον αιγιαλο του χωριου. Αυτα που εβαλες και μερικα αλλα χτιστηκαν την καταραμενη επταετια και με αδειες που δοθηκαν επι χουντας νομιμα για την εποχη. Απο την μεταπολιτευση και μετα δεν εχει οικοδομηθει τιποτα. Μετα το χαρακτηρισμο του χωριου ως παραδοσιακου οικισμου δεν γινεται να εκδοθει οικοδομικη αδεια χωρις να γινει αυτοψια απο τις αρχαιολογικες υπηρεσιες.
Τωρα που λες για αδειες χουντας, ενα τερατουργημα ξεκινησε με τετοια αδεια και εμεινε στα μπετα στο κεντρο του Μεριχα στην Κυθνο. Ενα ερειπιο με παραθυρα που χασκουν. Κανεις δεν μπορει να το γκρεμισει 50 χρονια τωρα, μιλαμε για τεραστιο κτιριο στο φιλετο του χωριου. Αναρωτιεμαι τι νομιμοτητα ισχυει ακομη, ειλικρινα, και δεν μπορει να το γκρεμισει η πολιτεια, ο δημος, δεν ξερω ποιος
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@thrylosveria ξενοδόχος δεν είμαι, αλλά επειδή γνωρίζω κόσμο που έχει ξενοδοχεία (από room to let μέχρι βίλες στην Σαντορίνη) θα σου πω ότι μου έχουν πει (δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα):

1) Όσοι συνεργάζονται με booking κτλ δεν υπάρχουν μαύρα σε κρατήσεις μέσω αυτών.

2) Μαύρα μπορεί να βγάλουν π.χ. από καφέδες στις παραλία ή τίποτα στο εστιατόριο κτλ.

3) Παίρνουν προμήθεια από συμφωνίες π.χ. με εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων κτλ (άλλοι με συμφωνητικό, άλλοι μαύρα)

4) Όσοι κλείνουν δωμάτια σε tour operator, δεν έχουν μαύρα.

Γενικά μεγαλύτερη φοροδιαφυγή θα βρεις σε δουλειές όπως ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, ιατρός, δικηγόρος πάρα ξενοδόχος.
 
Last edited:

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
@thrylosveria ξενοδόχος δεν είμαι, αλλά επειδή γνωρίζω κόσμο που έχει ξενοδοχεία (από room to let μέχρι βίλες στην Σαντορίνη) θα σου πω ότι μου έχουν πει (δεν ξέρω αν είναι ή ψέματα):

1) Όσοι συνεργάζονται με booking κτλ δεν υπάρχουν μαύρα σε κρατήσεις μέσω αυτών.

2) Μαύρα μπορεί να βγάλουν π.χ. από καφέδες στις παραλία ή τίποτα στο εστιατόριο κτλ.

3) Παίρνουν προμήθεια από συμφωνίες π.χ. με εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων κτλ (άλλοι με συμφωνητικό, άλλοι μαύρα)

4) Όσοι κλείνουν δωμάτια σε tour operator, δεν έχουν μαύρα.

Γενικά μεγαλύτερη φοροδιαφυγή θα βρεις σε δουλειές όπως ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, ιατρός, δικηγόρος πάρα ξενοδόχος.
Αφησε πουθενα το ερωτημα μου υπονοουμενα για φοροδιαφυγη ή φοροαποφυγη ? Εστι οπως μου το θετεις ειναι σαν να ρωτω τα παιδια εδω μεσα κατι σαν ''ναι, αλλα πειτε μου τι δηλωσατε και τι δεν δηλωσατε...''.Το ερωτημα μου απευθυνθηκε στους ιδιοκτητες με σκοπο απλα και μονο για δικη μου ενημερωση, διοτι οταν παω καπου εχω τη μανια να κανω κοστολογηση με τους δικους μου ορους διχως ομως να γνωριζω την πραγματικοτητα...γι' αυτο και μονο και οχι να αφησω υπονουμενα για φοροδιαφυγη !!!
 

vasilios

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Καλησπερα και απο εμενα σε ολα τα μελη.σεβαστες ολες οι αποψεις για προτιμιση η μη της ελλαδας για διακοπες ελληνων και ξενων τουριστων...εγω προσωπικα προτιμω εξωτερικο...υπαρχουν μερη πολυ ομορφα και αρκετα πιο οικονομικα απο τα δικα μας.εννοειται πως χωρα μας εχει πολλες ομορφιες αλλα δεν ειναι"μονο η ελλαδα και κανενας αλλος" οπως υποστηριζουν καποιοι...επισης υπαρχουν παντου καλοι και κακοι επαγγελματιες(αφορα τους ιδιοκτητες ξενοδοχειων και χωρων εστιασης).καποιοι βλεπουν τους τουριστες (ελληνες και ξενους) μονο ως πορτοφολι και εχουν και την αναλογη συμπεριφορα απεναντι τους.καποιοι τους βλεπουν σαν πελατες που ηρθανε να αφησουν εστω και ενα ευρω στην επιχειριση τους και τους σεβονται.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra το Airbnb είναι νέα μόδα, δώσε λίγα χρόνια να στρώσει η κατάσταση. Δες καταλύματα στο booking. Τέλος το άρθρο που παρέθεσες είναι τον Ιούλιο του 2019, αν π.χ. τον Δεκέμβριο του 2020 έδωσε τα στοιχεία, θα έπεσε πολύ κλάμα. Αυτό είναι το είδος της πιο εύκολης φοροδιαφυγής για ένα κράτος να πιάσει. Εύκολα θα μπορούσε να πει το κράτος "Κάθε τέλος του χρόνου ή μας δίνετε τα στοιχεία όλων των ελληνικών καταλυμάτων ή κόβουμε το airbnb στην Ελλάδα".
Πιστεύεις ενδιαφέρει το airbnb (multibillion business) να σώσει τον φοροφυγά στην Ελλάδα?


Καλή τύχη να πιάσει γιατρούς / δικηγόρους / καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα κτλ.

https://www.businessnews.gr/el/poli...αστρο-του-υπ-οικονομικών-για-φοροδιαφυγή.html
Εγώ βλέπω άλλους κλάδους στην κορυφή
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφού έκανες τον κόπο και ψάχνεις ρίξε τουλάχιστον μια ματιά στους παραδοσιακούς οικισμούς και στα καταπράσινα νησιά, νομίζω ότι ούτε στην απέραντη Ισπανία θα βρεις ανάλογα, αντίθετα τέτοιες φωτό στην Ελλάδα θα βρεις χιλιάδες
Ενω η πολεοδομικη εικονα των μη τουριστικων περιοχων, πολεων, χωριων της χωρας ειναι χαρμα οφθαλμου. Μαλλον οι επαγγελματιες του τουρισμου ευθυνονται και γι αυτην.

Η Πολιτεια εχει εντοπισει καπου 35000 παρανομα airbnb.
https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/safari-gia-35-000-paranoma-airbnb/
Ο @Ntt εχει αλλη εικονα, δεν ξερω απο που παιρνει πληροφοριες
Αλιμονο αν θεωρεις επιχειρηματιες στον τουρισμο οσους δεν εχουν κανει καν εναρξη επιχειρησης στην αρμοδια ΔΟΥ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
@tripakias το θεμα δεν ειναι τι θεωρω εγω. Ειναι τι θεωρει η Πολιτεια και οι νομιμοι μπιριμπιδες που βλαπτονται απο τα παρασιτα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom