Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις. Αλλά αν φερόμαστε εγωιστικά (θα σου βγάλω το μάτι επειδή μου το έβγαλες και εσύ), τότε δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βρεθεί λύσει. Δεν διεκδικούμε έτσι αυτά που μας αναλογούν, αλλά ούτε και με το σταυρό στο χέρι...
Φυσικα χρειαζεται προσπαθεια και απο τις δυο μεριες για να υπαρξει αποτελεσμα. Δεν υπαρχει λογος για εγωισμο και ο λογος ειναι οτι αφορα τις διακοπες του καθενος. Οι διακοπες μου ειναι 1 φορα το χρονο δε θα μπω στη διαδικασια να αναλυσω το σκεπτικο του καθε ξενοδοχου. Απλα θα επιλεξω το καλυτερα για μενα , συμφωνα με τα θελω μου και την τσεπη μου. Δε θελω ουτε να κοροιδεψω η να εκμετακευτω κανρναν, ομως δε θελω να κανουν το ιδιο και σε μενα. Αυτα που πληρωνω να παιρνω. Ειναι τοσο πολυ απλο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ειναι λυση να καταργηθουν τα airbnb που φερνουν φρεσκο χρημα σε μια τουριστικη χωρα. Ας δοθουν παχυλα επιδοματα σε εκπαιδευτικους που παιρνουν μεταθεση σε μερη οπως η Μυκονος και η Σαντορινη. Να αδειοδοτηθουν ως καταλυμματα με διαδικασιες εξπρες ωστε να μην δουλευουν μαυρα οι φουκαριαρες οι καμαριερες ναι αλλα οχι να καταργηθουν. Παρ' οτι εμενα με βολευει να καταργηθουν δεν το θεωρω σωστο. Ασε που τα παραλεμε με τις τιμες στα ενοικια. Απ' τις λιγες πρωτευουσες των χωρων του δυτικου μπλοκ που βρισκεις φτηνο ενοικιο μεχρι και στο κεντρο ειναι η Αθηνα. Τωρα αν πας και Νικαια, Κορυδαλλο, Μενιδι, Περαμα, Ρεντη κ.τ.λ. σχεδον αθικτες ειναι οι τιμες. Και τελος παντων υπερβολικο το βρισκω στην χωρα της αντιπαροχης να μουρμουρα ο καλομαθημενος Ελληνας οτι δεν βρισκει φτηνο σπιτι. Ναι και γω Νικαια μενω, Πειραια κεντρο που ηθελα δεν βρηκα σπιτι που να επιτρεπουν τα οικονομικα μου, δεν εγινε και κατι. Στην Στοκχολμη και στο Αμστερνταμ αλλα και σε αλλες πολεις εχουν πραγματικα τεραστιο προβλημα με τα σπιτια. Αλλα εκει τουλαχιστον δεν διαλυσανε τις πολεις τους. Εμεις εδω χτισαμε παντου, βρισκεις φτηνο σπιτι στην Αθηνα αν θες. Τωρα αν θες σωνει και ντε Κουκακι ή Κολωνακι και φθηνο δεν θα βρεις. Αλλα ουτε στην Στοκχολμη θα βρεις στο Σοντερμαλμ ή στο Λονδινο στο Νοττινγκ Χιλ ή στο Ισλινγκτον ή στο Καμντεν Ταουν!
Ορίστε

Όλα τα υπόλοιπα είναι μια "επάξια" οικονομοτεχνική μελέτη
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
1)Ορίστε

2)Όλα τα υπόλοιπα είναι μια "επάξια" οικονομοτεχνική μελέτη
1)Αααα και το θυμηθηκες δυο ποστ μετα επειδη δεν ηξερες τι να πεις. Και καταλαβες και πολλα για μενα απ' αυτο, εεε? Κατι καταλαβα και γω για σενα ομως απο τις συνεχεις υπεκφυγες σου και τις παραλογες απαιτησεις σου!
2)Σε ευχαριστω πολυ για το κολιμεντο αλλα δεν ξερω να κανω οικονομοτεχνικες μελετες απλα απαντω λογικα στις παραλογες απαιτησεις σου. Τωρα αν σου φαινονται οικονομοτεχνικες μελετες επειδη δεν ξερεις πως να τις απαντησεις δεν φταιω εγω.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra δεν τσουβαλιασα, δεν είπα "όλοι δουλεύουν μαυρα,", όπως άλλο μέλος είπε "ο κλασσικός Μαλακας Έλληνας".

Απλά έφερα το αντίθετο παράδειγμα από αυτό που αναφέρθηκε εδώ. Όπως έκανε ο @tripakias για τους επιχειρηματίες.

Όλοι ανέφεραν τα λαμόγια εκείνος τους σκληρά εργαζόμενους ιδιοκτήτες.

Είμαι ο μοναδικός που από την 1η στιγμή είπα ότι υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κατηγορίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.237
@Ntt Εχω τσεκαρισμενο ιδιοκτητη σε νησι Κυκλαδων που τον εχω δει ελαχιστα. Εβλεπα ποσο ευτυχισμενη ηταν απο τη δουλεια της η διαχειριστρια του συγκροτηματος. Πηγαινα και ξαναπηγαινα γι αυτο τον λογο. Καπου βαρεθηκαμε την επαναληψη. Αλλα το να βλεπω εναν εργαζομενο για χρονια ευτυχη, ηταν μερος της χαρας των διακοπων. Και ξερω να ξεχωριζω την στεγνη ευγενεια απο την χαρα. Εν τω μεταξυ ολοι το ειχαν προσεξει στα σχολια στη booking, δεν ηταν η ιδεα μου, ασε που ξαναπηγαιναν οι ιδιοι.
Δεν του ζητησα αποδειξη ποτε.
Ετσι και πεσω σε ανθρωπο που μου φαινεται κακος εργοδοτης, ζηταω παντα. Το υφος του την ωρα που την ετοιμαζει με επιβεβαιωνει για το τι εργοδοτης ειναι.
Αλλα βαριεμαι να το περναω αυτο σε καθε προορισμο.
Παω εξωτερικο, ξερω οτι θα παρω αποδειξη για το μισοευρο, οτι η ανεργια ειναι το 1/3 απο εδω και δεν τη χρησιμοποιει ο καθε κατσαπλιας αφεντικο για να καμαρωνει πως εχει πτυχιουχους να καθαριζουν την τουαλετα του. Αυτα γιατι εγω δεν νομιζω οτι τσουβαλιαζω ουτε ειπα τον ελληνα μλκ. Αλλα τετοιους κατσαπλιαδες μονο εδω εχω δει.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Καλυτερα θα ηταν να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεσεις για το ποιος εργοδοτης ειναι καλος η κακος..για "μαυρα" η δηλωμενα κτλ..θα ηταν πιο συνετο να αναφερουμε τα υπερ και τα κατα για διακοπες στην χωρα μας η εξωτερικο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.641
Likes
12.464
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλυτερα θα ηταν να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεσεις για το ποιος εργοδοτης ειναι καλος η κακος..για "μαυρα" η δηλωμενα κτλ..θα ηταν πιο συνετο να αναφερουμε τα υπερ και τα κατα για διακοπες στην χωρα μας η εξωτερικο.
Καλώς ή κακώς ο τίτλος του θέματος ωθεί σε τέτοιες συζητήσεις. Μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα για να συζητήσουμε αυτό που σκέφτηκες :).
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Καλυτερα θα ηταν να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεσεις για το ποιος εργοδοτης ειναι καλος η κακος..για "μαυρα" η δηλωμενα κτλ..θα ηταν πιο συνετο να αναφερουμε τα υπερ και τα κατα για διακοπες στην χωρα μας η εξωτερικο.
Δεν ξερω τα υπερ και τα κατα αλλα ειδικα φετος και το τελευταιο σεντ θα πρεπει να μεινει στη χωρα μας ! Σε ολους τους κλαδους θα πρεπει να στηριχθει η τοπικη αγορα ! Για να εχουμε δουλεια ολοι μας !
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra απλά μετά μην λέμε σχόλια όπως

ο καθε κατσαπλιας αφεντικο για να καμαρωνει πως εχει πτυχιουχους να καθαριζουν την τουαλετα του.
Όταν η πλειοψηφία μιλάει υπέρ των διακοπών στο εξωτερικό.

Πάντως για όσους φαντάζεστε ότι το εξωτερικό είναι μία όαση, να σας ενημερώσω ότι δεν είναι.

Και λαμόγια συναντάς και ανθρώπους χωρίς φιλότιμο (που ο Έλληνας όσο να ναι θα βοηθήσει χωρίς να σε εκμεταλλευτεί, όχι όλοι).

Νομίζω ότι ο @tripakias που ζει στην Γαλλία, θα έχει συναντήσει και εκεί λαμόγια. Ο @Yorgos πάλι που έχει γυρίσει όλο τον κόσμο, θα έχει συναντήσει παντού απατεώνες.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
@paefstra απλά μετά μην λέμε σχόλια όπως



Όταν η πλειοψηφία μιλάει υπέρ των διακοπών στο εξωτερικό.

Πάντως για όσους φαντάζεστε ότι το εξωτερικό είναι μία όαση, να σας ενημερώσω ότι δεν είναι.

Και λαμόγια συναντάς και ανθρώπους χωρίς φιλότιμο (που ο Έλληνας όσο να ναι θα βοηθήσει χωρίς να σε εκμεταλλευτεί, όχι όλοι).

Νομίζω ότι ο @tripakias που ζει στην Γαλλία, θα έχει συναντήσει και εκεί λαμόγια. Ο @Yorgos πάλι που έχει γυρίσει όλο τον κόσμο, θα έχει συναντήσει παντού απατεώνες.
Λαμογια υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα και ΠΑΝΤΟΥ !!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.237
@paefstra απλά μετά μην λέμε σχόλια όπως



Όταν η πλειοψηφία μιλάει υπέρ των διακοπών στο εξωτερικό.

Πάντως για όσους φαντάζεστε ότι το εξωτερικό είναι μία όαση, να σας ενημερώσω ότι δεν είναι.

Και λαμόγια συναντάς και ανθρώπους χωρίς φιλότιμο (που ο Έλληνας όσο να ναι θα βοηθήσει χωρίς να σε εκμεταλλευτεί, όχι όλοι).

Νομίζω ότι ο @tripakias που ζει στην Γαλλία, θα έχει συναντήσει και εκεί λαμόγια. Ο @Yorgos πάλι που έχει γυρίσει όλο τον κόσμο, θα έχει συναντήσει παντού απατεώνες.
Νομιζω οτι εδωσα εμφαση σε εναν τομεα ειδικα: πως ειναι σαν εργοδοτης. Αν ειναι λαμογιο δεν το ξερω, συνηθως φαινεται απο την ξυνιλα οταν ζητας αποδειξη. Σαν να του παιρνεις λεφτα απο την τσεπη. Αυτη φαινεται την τελευταια μερα. Δεν ειμαι ελεγκτικος μηχανισμος, αυτο το ελεγχουν αλλοι.
Με ενδιαφερει ομως οτι σε χωρες χωρις τοση ανεργια, ο εργαζομενος μπορει να τον μουτζωσει και να βρει δουλεια αλλου. Εδω οχι ευκολα.
Τελος παντων, ο καθενας εχει τα κριτηρια του. Εμενα με ενδιαφερει να ενισχυσω εναν καλο εργοδοτη, οπου κι αν ειναι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Με ενδιαφερει ομως οτι σε χωρες χωρις τοση ανεργια, ο εργαζομενος μπορει να τον μουτζωσει και να βρει δουλεια αλλου. Εδω οχι ευκολα.
Τελος παντων, ο καθενας εχει τα κριτηρια του. Εμενα με ενδιαφερει να ενισχυσω εναν καλο εργοδοτη, οπου κι αν ειναι.
Εκτός αν δεν γνωρίζει την γλώσσα, όπως Έλληνες στην Γερμανία που ζουν πραγματική δουλεία στα ελληνικά εστιατόρια μέχρι να μάθουν λίγα γερμανικά και να φύγουν
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom