Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Να το, καταλαβες; Τσουκου τσουκου με το ξενοδοχειο και την εκμεταλευση του Ελληνα καταφεραμε να γινουμε κι εφοπλιστες.
Δεν ξέρω για εσάς,αλλά εμείς εδώ στη Ρόδο κυκλοφορούμε κυρίως με Φεράρι! :xalara:
IMG_20200524_193924.jpg
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τα πραγματα είναι απλά:

1) Όποιος έχει τα λεφτά πάει οποί γουστάρει / αγαπάει / την βρίσκει! Μην μας πλασάρετε όμως την χλιδη!

2) Αυτό βεβαία δεν σημαίνει πως δεν είμαστε ακριβή χώρα! Για έμενα καλά κάνουν και βαράνε ξενοδοχεία / ταβέρνες στα νησιά! Το ίδιο κάνουν και στο εξωτερικό για εμάς! Αυτό βεβαία δεν σημαίνει ότι ο μέσος Έλληνας μπορεί να ακολουθήσει τις τιμές αυτές και να μην αναφέρει πως είναι ακριβά! Γιατί είναι! Το μόνο σίγουρο (η σχεδόν) είναι πως κανένας ξενοδόχος / εστιάτορας δεν θα παραδεχτεί πως περισσότερο νοιάζεται για το χρήμα που θ' αφήσει ο τουρίστας (Γερμανός, Αμερικάνος...) παρά ο Έλληνας! Οπότε με λίγα λογία, άπλα και σταράτα: Χέστηκαν αν θα πάει ο Έλληνας! Και ξέρεις τι κάνει ο Έλληνας ; Πάει και το (τα) δίνει άλλου! Εν τέλη ; Κανένας αμοιβαίος σεβασμός από το: Κράτος, επιχειρηματίες και μετά εμείς (οι πελάτες) ! Όλα είναι μια αλυσίδα! Η αλυσίδα όμως από κάπου ξεκινάει, οπότε καλό είναι να το κοιτάξουμε αυτό!

3) Είναι αστείο και τραγικό να βλέπεις μερικούς εδώ μέσα (ξέρουν ποιοι είναι) να έχουν πάθος / έρωτα δεν ξέρω και γω τι άλλο με κολοσσούς λες και τα τρώνε μαζί! Φυσικά και είμαστε χαρούμενοι να έχουμε καλά ξενοδοχεία, αεροπορικες, εστιατόρια, πάρκα (χαχαχα) δρόμους (χαχαχα) παιδεία (χαχαχα) υγεία (χαχα) αλλά ναι ξέχασα αυτά τα βάζουμε σε δεύτερη μοίρα ώστε να νιώσουμε περήφανοι με την AEGEAN και το Costa Navarino! Φτάνει όμως το διαβάζουμε σε κάθε σελίδα, έχει φτάσει σε σημείο να θεωρείτε διαφήμιση! Από την άλλη αν μερικοί ζουν στο εξωτερικό και καλά κάνουν (μακάρι να μπορούσα κ εγώ να φύγω) και έχουν λύσει σαν 1η ανάγκη την 2η ανάγκη της Ελλάδας τότε ναι! Καλά κάνουν και τα σκάνε σε Costa τάδε! Να θυμάσαι όμως: Μην παθιάζεσαι γιατί αν πεινάσεις δεν θα ταΐσει η AEGEAN η ο Ronaldo!

4) @paefstra δεν θα βγάλεις άκρη! Μιλάς σαν πελάτης ενώ καποιοι άλλοι μιλάνε σαν επιχειρηματίες! Σε βλέπουν σαν χρήμα και τίποτα παραπάνω..Μα η αλήθεια είναι πως δεν μπορούν να σε (μας) δούνε σαν κάτι άλλο! Λογικό είναι! Η δουλειά / επιχείρηση τους είναι και ΔΕΝ γίνεται να μην την υποστηρίξουν! Αυτό βεβαία δεν σημαίνει ότι έχουν δίκιο στην πειθώ τους εδώ μέσα! Και εγώ αν είχα ξενοδοχειο / δωμάτια, θα κοιτούσα πως να βγάλω περισσότερα ! Δεν έχω όμως, οπότε κοιτάω πως θα γλιτώσω!

Άρα είμαστε 2 διαφορετικοί κόσμοι!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Nikos86 είχα χάσει μέσα στα σεντόνια, το δικό σου post!

Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα!!!


@Thanos92 κάτσε ρε φίλε μην τα τσουβαλιάζεις όλα , φυσικά και η υγεία και η παιδεία είναι προτεραιότητα όλων. Το θέμα όμως είναι "τουρισμός στην Ελλάδα", αν ήταν υγεία στην Ελλάδα και είχαμε καλό σύστημα πάλι περήφανοι θα ήμασταν. Νομίζω μέσα από όλων τα post χάθηκε το νόημα (φταίω και εγώ σε αυτό).

Το νόημα (to make it clear)

Αν η Ελλάδα είναι καλή σε κάτι, αυτό είναι ο τουρισμός και ακόμη και αν υπάρχουν υπηρεσίες παγκόσμιου επιπέδου πρέπει να είμαστε χαρούμενοι.
Μπορεί εγώ και εσύ να μην τρώμε ψωμί από το τουρισμό αλλά υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που αν δεν δούλευαν στον τουρισμό δεν θα είχαν να φάνε.

Κανείς δεν πορώθηκε με ..... δεν λέω ονόματα γιατί θα μας μιλάς για διαφήμιση κτλ. 1-2 φορές αναφέρθηκαν ίσα ίσα για παράδειγμα. Λες και εμάς τους 5-10 που συζητάμε έχουν ανάγκη για διαφήμιση.
 
Last edited:

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Θα ηθελα εδω να παραθεσω μια προσωπικη εμπειρια που με εχει ενοχλησει παρα πολυ και δεν εχει να κανει ουτε με Μυκονο, ουτε με Σαντορινη. Προσωπικα πιστευω οτι καλοκαιρι χωρις ελληνικες παραλιες απλως δεν ειναι καλοκαιρι και γιαυτο αφηνω τα ταξιδια στο εξωτερικο για τον υπολοιπο χρονο. Τα τελευταια 10 χρονια εχουμε φαει κολλημα με το συζυγο με τη Λημνο. Καποια απο τα καλοκαιρια που πηγαμε μειναμε σε ενα συγκεκριμενο καταλυμα. Επι 3 συνεχομενες χρονιες πηγαιναμε τελη αυγουστου μεχρι σεπτεμβρη. Οι τιμες οι ιδιες σχεδον καθε χρονο. Το καλοκαιρι του 2018 ειπαμε να ξαναπαμε. Παιρνουμε λοιπον τηλ. να κλεισουμε το συνηθισμενο δωματιακι μας για τις ιδιες ημερομηνιες και η κυρια που ηταν υπευθυνη για τις κρατησεις μας ειπε οτι η τιμη του πηγε απο τα 70€ που διναμε στα 110€. Γιατι ρωταω; γιατι ο ιδιοκτητης της επιχειρησης , ο οποιος δεν εμενε καν στο νησι αλλα πηγαινε τελος σεζον μονο για να παρει τα λεφτα του, ειδε οτι αυξηθηκε η ζητηση και απλως ανεβασε τις τιμες. Αυτο μου το εμπιστευτηκε, ας πουμε, γιατι με ηξερε μετα απο 3 χρονια. Εννοειται οτι δεν ξαναπατησαμε εκει.
Ε τωρα εγω τι επρεπε; να το δω χαλαρα, ελα μωρε νομος προσφορας και ζητησης; να μην τα παρω; αναβαθμιση υπηρεσιων δεν υπηρχε, η κυρια που ηταν υπευθυνη για τα δωματια αυξηση δεν πηρε. Καλο η τοπικη κοινωνια δεν ειδε καθως ο ιδιοκτητης δεν εμενε καν στο νησι. Ισα ισα που εγω αν δεν λατρευα το νησι θα του εκανα και δυσφημιση μετα απο αυτη τη συμπεριφορα. Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος της αρπαχτης τοτε ποιος ειναι; και δυστυχως αυτη τη νοοτροπια τη συνανταμε σε ανησυχητικα υψηλα ποσοστα. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι τσουβαλιαζουμε ολους τους επαγγελματιες του ελληνικου τουρισμου
Και εμεις λατρευουμε τη Λημνο και εδω και 10 χρονια , καθε καλοκαιρι εστω και για λιγο πηγαινουμε. Απο φιλους Λημνιους λοιπον εμαθα, οτι το προβλημα αυτο παρατηρειται στη Λημνο τα τελευταια 4 με,5 χρονια. Εχουν παει στο νησι εγγονια,ανηψια κλπ και στα χωραφια των παπουδων εκανσν "ξενωνες". Οι περισσοτεροι ζουν στην Αθηνα και απλα περνουν τα λεφτα.Εκτοξευτηκσν λοιπον οι τιμες ,και τιε περισσοτερες φορες χωρις να το αξιζουν. Κριμα γιατι οραγματικα ειναι ενα μαγευτικο μερος
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Συφωνω απολυτα σ'αυτα που λες. Οταν ξεκινησα να πηγαινω στο νησι πριν 10 χρονια και ελεγα παντου οτι το λατρεψα με κοιταζαν περιεργα. Και οχι δεν ηταν πακετο. Καναμε παντα μεμονωμενη κρατηση αρχες ιουνιου
Υ.Γ. Οι επιλογες στο εν λογω νησι σε καλα καταλυματα ειναι ετσι κι αλλιως ΑΚΡΩΣ περιορισμενες
Πριν 10 χρονια στη Λημνο η σεζον αρχιζε 20 Ιουλη και τελειωνε 16 Αυγουστου. Εχω οαει αρχες Ιουλη και καποια μαγαζια καλοκαιρινα ανοιγαν τοτε.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Πλάκα κάνεις;Εννοείται.Πολλές φορές.Και ψάρι στον Μούδρο,μπανάκι στην Χαβουλι,ή στο Φαναράκι,
Και θανο! Βαλε και θανο στον παντελη!
Αρα καταλαβαινομαστε. Για επαγγελματιες σαν το ΜΑΝΤΕΛΛΑ τι να πεις. Ανεβαζει επιπεδο ολο το νησι. Ποιοτητα, εξυπηρετηση και τιμες. Ασε το πως σε κανει να νιωθεις στο μαγαζι του. Αληθινη φιλοξενια. Αυτο τα λεει ολα.
Ελπιζω να μη φανει οτι κανω διαφημιση
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Και εμεις λατρευουμε τη Λημνο και εδω και 10 χρονια , καθε καλοκαιρι εστω και για λιγο πηγαινουμε. Απο φιλους Λημνιους λοιπον εμαθα, οτι το προβλημα αυτο παρατηρειται στη Λημνο τα τελευταια 4 με,5 χρονια. Εχουν παει στο νησι εγγονια,ανηψια κλπ και στα χωραφια των παπουδων εκανσν "ξενωνες". Οι περισσοτεροι ζουν στην Αθηνα και απλα περνουν τα λεφτα.Εκτοξευτηκσν λοιπον οι τιμες ,και τιε περισσοτερες φορες χωρις να το αξιζουν. Κριμα γιατι οραγματικα ειναι ενα μαγευτικο μερος
Συμφωνω απολυτως. Αυτο ακριβως συμβαινει. Απλα δεν ηθελα να αναφερθω σε λεπτομερειες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αν κατάλαβα καλά για την Λήμνο αναφέρεστε

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...an_Tella-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html
4 μέρες είχα μείνει και τις 2 νύχτες και το 1 μεσημέρι είχα φάει εκεί.
Τι να σχολιάσω Κόκκορας με φλωμάρια, γουρουνόπουλο είχε θυμάμαι, μετά σέρβιρε και κάτι ωραίους λουκουμάδες για την χώνεψη.
Τεράστιες μερίδες.

Ότι είχαμε φάει ήταν τέλειο, το προτείνω σε όσους μου λένε ότι θα πάνε Λήμνο αυτό το μαγαζί.

@Sanna1971 δεν πειράζει ας γίνει και διαφήμιση σε σωστούς επαγγελματίες, η συγκεκριμένη ταβέρνα το αξίζει.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Αν κατάλαβα καλά για την Λήμνο αναφέρεστε

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...an_Tella-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html
4 μέρες είχα μείνει και τις 2 νύχτες και το 1 μεσημέρι είχα φάει εκεί.
Τι να σχολιάσω Κόκκορας με φλωμάρια, γουρουνόπουλο είχε θυμάμαι, μετά σέρβιρε και κάτι ωραίους λουκουμάδες για την χώνεψη.
Τεράστιες μερίδες.

Ότι είχαμε φάει ήταν τέλειο, το προτείνω σε όσους μου λένε ότι θα πάνε Λήμνο αυτό το μαγαζί.

@Sanna1971 δεν πειράζει ας γίνει και διαφήμιση σε σωστούς επαγγελματίες, η συγκεκριμένη ταβέρνα το αξίζει.
Και κερασμενα σπιτικα γλυκα του κουταλιου με σπιτικο γιαουρτι. Αχ! Δακρυσα.... Στιγμες ευτυχιας!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ετσι ε
Τα πραγματα είναι απλά:

1) Όποιος έχει τα λεφτά πάει οποί γουστάρει / αγαπάει / την βρίσκει! Μην μας πλασάρετε όμως την χλιδη!

2) Αυτό βεβαία δεν σημαίνει πως δεν είμαστε ακριβή χώρα! Για έμενα καλά κάνουν και βαράνε ξενοδοχεία / ταβέρνες στα νησιά! Το ίδιο κάνουν και στο εξωτερικό για εμάς! Αυτό βεβαία δεν σημαίνει ότι ο μέσος Έλληνας μπορεί να ακολουθήσει τις τιμές αυτές και να μην αναφέρει πως είναι ακριβά! Γιατί είναι! Το μόνο σίγουρο (η σχεδόν) είναι πως κανένας ξενοδόχος / εστιάτορας δεν θα παραδεχτεί πως περισσότερο νοιάζεται για το χρήμα που θ' αφήσει ο τουρίστας (Γερμανός, Αμερικάνος...) παρά ο Έλληνας! Οπότε με λίγα λογία, άπλα και σταράτα: Χέστηκαν αν θα πάει ο Έλληνας! Και ξέρεις τι κάνει ο Έλληνας ; Πάει και το (τα) δίνει άλλου! Εν τέλη ; Κανένας αμοιβαίος σεβασμός από το: Κράτος, επιχειρηματίες και μετά εμείς (οι πελάτες) ! Όλα είναι μια αλυσίδα! Η αλυσίδα όμως από κάπου ξεκινάει, οπότε καλό είναι να το κοιτάξουμε αυτό!

3) Είναι αστείο και τραγικό να βλέπεις μερικούς εδώ μέσα (ξέρουν ποιοι είναι) να έχουν πάθος / έρωτα δεν ξέρω και γω τι άλλο με κολοσσούς λες και τα τρώνε μαζί! Φυσικά και είμαστε χαρούμενοι να έχουμε καλά ξενοδοχεία, αεροπορικες, εστιατόρια, πάρκα (χαχαχα) δρόμους (χαχαχα) παιδεία (χαχαχα) υγεία (χαχα) αλλά ναι ξέχασα αυτά τα βάζουμε σε δεύτερη μοίρα ώστε να νιώσουμε περήφανοι με την AEGEAN και το Costa Navarino! Φτάνει όμως το διαβάζουμε σε κάθε σελίδα, έχει φτάσει σε σημείο να θεωρείτε διαφήμιση! Από την άλλη αν μερικοί ζουν στο εξωτερικό και καλά κάνουν (μακάρι να μπορούσα κ εγώ να φύγω) και έχουν λύσει σαν 1η ανάγκη την 2η ανάγκη της Ελλάδας τότε ναι! Καλά κάνουν και τα σκάνε σε Costa τάδε! Να θυμάσαι όμως: Μην παθιάζεσαι γιατί αν πεινάσεις δεν θα ταΐσει η AEGEAN η ο Ronaldo!

4) @paefstra δεν θα βγάλεις άκρη! Μιλάς σαν πελάτης ενώ καποιοι άλλοι μιλάνε σαν επιχειρηματίες! Σε βλέπουν σαν χρήμα και τίποτα παραπάνω..Μα η αλήθεια είναι πως δεν μπορούν να σε (μας) δούνε σαν κάτι άλλο! Λογικό είναι! Η δουλειά / επιχείρηση τους είναι και ΔΕΝ γίνεται να μην την υποστηρίξουν! Αυτό βεβαία δεν σημαίνει ότι έχουν δίκιο στην πειθώ τους εδώ μέσα! Και εγώ αν είχα ξενοδοχειο / δωμάτια, θα κοιτούσα πως να βγάλω περισσότερα ! Δεν έχω όμως, οπότε κοιτάω πως θα γλιτώσω!

Άρα είμαστε 2 διαφορετικοί κόσμοι!
Ετσι ειναι. Δυο διαφορετικες πλευρες. Χθες σε καποια εκπομπη μιλησε καποιος δημαρχος απο την Κρητη ο οποιος δραστηριοποιειται και με τον τουρισμο. Ανεφερε λοιπον οτι φετος οι επιχειρηματιες της Κρητης στρεφονται στον εσωτερικο τουρισμο ,μετα απο χρονια, και περιμενουν απο αυτον. Μιας και οι τουριστες θα αργησουν, η υα ειναι λιγοι.Περιμενουν λοιπον ειπε, οι ελληνες να τους στηριξουν. Μετα το ψιλομπαλωσε και ειπε οτι παντα τους ενδιεφερε ο εσ. τουρισμος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.443
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom